Jak a co umýt dětské oblečení: zvolte prací prostředek

Zvýšená citlivost kůže novorozenců a nutnost zajistit pro ně plné podmínky čistoty a ochrany vyžaduje nejen provádění samostatného mytí věcí, ale také osvědčené bezpečné prostředky.

Dětský oděv, který se má prát, by měl být navíc složen odděleně od dospělých předmětů. To je dáno tím, že tkáně dospělých věcí mohou být vysoce kontaminovány nebo pronikány nejen parfémy nebo potem, ale také mnoha jinými směsmi, oleji a stavebními roztoky, z nichž některé mohou po mytí zůstat na dětských věcech a podráždit pokožku. Po každé směně je navíc nutné umýt věci dítěte, i když nejsou znečištěné a bez skvrn.

Povinné pro provádění doporučení

Kromě odděleného praní a skladování dětského oděvu by se v praxi rozšířené rodiny měla objevit tato pravidla:

  1. Zappravidelné praní dětského oblečení by mělo být opuštěno, aby se umylo špinavé pracovní oblečení nebo silně znečištěné boty. Buď dětské oblečení je natažené ručně, nebo dospělé věci. Pokud se však praní ještě uskutečnilo, je nutné před naložením dětského oblečení důkladně opláchnout a opláchnout samotný buben.
  2. Při mytí dětského oblečení není povoleno používat žádné oplachy, kondicionéry a škrob. To dělá věci tvrdé, a první dvě možnosti mohou způsobit alergické vyrážky. První mytí s klimatizací nebo oplach může být provedeno, když dítě je asi jeden rok starý.
  3. Znečištěné věci musí být okamžitě omyty před tím, než skvrna vnikne do tkaniny. Zejména pokud jsou věci znečištěné výkaly a močí.
  4. I když se mytí provádí nejbezpečnějšími prostředky, musí se věci novorozence dobře opláchnout. Pokud se věci umyjí ručně, musí se nejprve opláchnout v teplé vodě a pak v chladné vodě. Při použití pračky se doporučuje aktivovat přídavnou funkci oplachování.
  5. Aby se odstranil přebytečný chlor a jiné látky z oděvů pro novorozence, musí být po umytí žehličkou s funkcí páry pečlivě vyžehlen. To platí zejména pro děti, které ještě nezhojily pupeční ránu.

Obtíže při volbě mezi ruční a strojní praní

Obě možnostimytí oděvů novorozenců má své výhody i nevýhody. Volba ve prospěch jedné či druhé cesty stojí za to na základě situace.

Výhody a nevýhody ručního mytí věcí nejmenších domácností

Hlavním rysem mytí rukou je schopnost prát dětské oblečení mýdlem, které neobsahuje nadměrné množství chemikálií a vůní. Mezi další výhody mytí rukou patří:

  • respektování měkkých světelných tkání;
  • schopnost rychle prát několik samostatných věcí bez nutnosti jejich akumulace, která je k dispozici pro praní v pračce.

Ze závažných nevýhod je třeba zdůraznit, že můžete prát pouze ručně při teplotě 40 - 45 ° C, pak bude voda příliš horká. Při těžké kontaminaci je tedy třeba věci dlouho vypít nebo převařit. Kromě toho je to ruční mytí, které zabere spoustu času, který není vždy dostatečný při péči o děti.

Výhody a nevýhody praní v pračce

Mezi důležité výhody praní v pračce patří:

  • možnost pravidelného mytí věcí v úhlu 90 stupňů;
  • prané prádlo je dobře opláchnuto a schne mnohem rychleji;
  • schopnost zbavit se těžkého znečištění bez dalšího praní a varu;
  • významné úsporyčas, protože mytí se provádí poměrně často.

Při volbě metody praní věcí pro novorozence je třeba vzít v úvahu řadu nevýhod:

  • věci by měly být jasně rozděleny na děti a dospělé a umýt odděleně;
  • Zařízení by mělo mít zvláštní režim mytí oděvů pro děti (obvykle 60 stupňů a dvojité máchání);
  • detergent by měl být zvolen co nejpodrobněji, protože používání mýdlových hoblin trvá vždy čas a nemusí být vhodné pro provoz systému samotné pračky.

Vyskytne-li se problém s uvedenými závadami při neexistenci vhodného režimu praní, může být nahrazen „citlivou“ verzí.

Mýdlo nebo prášek: co umýt?

Klasická volba mezi tradičním mýdlovým a pracím prostředkem je vždy jednou z nejzajímavějších otázek pro nové rodiče.

Při výběru mytí mýdlem mají rodiče pouze jednu vážnou nevýhodu - značnou ztrátu času. I když je mýdlo otíráno na mřížce pro mytí v automobilu, vyžaduje to čas a dodržování jasných poměrů látky a celkového množství dětského oblečení. Kromě toho je třeba, aby hobliny na mýdlo usnuly v prostoru pro mytí prášku a nikoliv přímo v bubnu.

Při výběru pracího prostředku by měly být upřednostňovány výrobky známých značek, mezi něž patří:existují fosfáty, povrchově aktivní látky, stejně jako příchutě a vůně. Nebylo by škoda využít příležitosti ke koupi pracího prášku ve speciálních prodejnách, kde mohou poskytnout certifikát kvality nabízených produktů.

Při výběru pracího prostředku se doporučuje věnovat pozornost skladovatelnosti samotného výrobku, jakož i přítomnosti zvláštního odznaku potvrzujícího, že kompozice je hypoalergenní.

Pravidla pro úspěšné odstranění závažných kontaminantů

Navzdory četným reklamám, které vyžadují použití závažnějších pracích prostředků namísto rozmazání skvrn a varu dětského oblečení, jsou tyto dvě metody nejúčinnější a nejbezpečnější při odstraňování skvrn z dětských šťáv, bobulí a ovocných pyré. V tomto případě můžete vždy lehce sešít dětské věci mýdlem a házet do stroje a zapnout režim na 90 stupňů. Je mnohem bezpečnější než použití silnějších pracích prostředků určených pro oděvy pro dospělé.

Vlastnosti mytí plenek

Pokud se řádně řídíte doporučeními pro mytí a péči o pleny, můžete ušetřit náklady na nákup nových plenek a také nechat volný čas na dlouho očekávaný odpočinek. Hlavní problém se týká praní pleny znečištěného výkaly a dětskou močí. Proces úspěšného promývání pleny se skládá z následujících kroků:

  • opláchnutí znečištěných plen v obvyklém chladuvoda k vyčištění moči;
  • namáčecí pleny v mýdlovém roztoku s teplotou ne nižší než 40 ° C po dobu 20-25 minut;
  • důkladně opláchněte plenu třikrát nebo čtyřikrát denně a poslední máchání se provádí ve studené vodě.

Namísto ručního mytí můžete vždy používat verzi stroje, ale teplota vody by měla být přibližně 60 - 70 stupňů a zvolený režim by měl zahrnovat další oplach a důkladné odstředění.

Je nutné žehlené prádlo vyžehlit železem?

Proces žehlení oděvů pro děti železem nepochybně vyžaduje určitý čas a vyžaduje další síly. Navzdory skutečnosti, že mnozí doporučují, aby byl tento okamžik vynechán ze seznamu povinných postupů v péči o děti, je třeba poznamenat, že důkladné žehlení věcí pro novorozence:

  • má mimořádně škodlivý vliv na mikroby žijící na povrchu oděvu;
  • odstraňuje ostré záhyby na látkách, které mohou poškodit jemnou pokožku dítěte nebo způsobit podráždění.

Kromě toho, žehlené oblečení vypadá příjemněji a atraktivněji, což jistě potěší zbytek domácnosti svým vzhledem. Zvláštní pozornost je třeba věnovat dětskému lůžku, které je třeba vyměnit alespoň jednou týdně, i když není znečištěné. To také vybírá vyšší teplotu pro mytí, důkladné opláchnutí a povinnéproglazhivanie s parníkem.

Při sušení věcí byste měli zvolit místa, kde se ulice a nečistoty nedostanou do umytého prádla, ale bude dostatečné větrání, aby se oděv a spodní prádlo rychleji vysychaly, aniž by v místnosti vznikly plíseň.

Pravidla pro výběr vhodných teplotních režimů

Správnost volby teplotního režimu závisí především na složení tkanin dětského oblečení a požadavcích na jejich praní. Jsou-li věci vyrobeny ze smíšených tkanin nebo mají vlnu v jejich složení, mohou se při praní smršťovat, což znamená, že by se měly prát při teplotě 30 stupňů a v nejjemnějším režimu. Barevný oděv by měl být prát při teplotě ne vyšší než 40 stupňů, takže neztrácí svůj jas a nevybledne. Pro bavlněné pleny a ložní prádlo je racionálnější použít teplotu asi 60 stupňů. Obtížné znečištění plenek, lůžkovin a věcí by mělo být odstraněno pomocí důkladného praní na 90 stupňů as povinným dodatečným oplachováním.