Jak odbarvit vlněné předměty?

Ne každá hosteska odpoví na otázku, jak vybělit vlnu doma. Jistě jste obeznámeni se situací, kdy jste se po vytrvalém mytí nebo nesprávném sušení museli navždy rozloučit s vlnou - oblečení ztratilo svůj tvar: protáhlo se nebo se posadilo. Abychom tomu zabránili, nabízíme vám několik jednoduchých možností, řekneme vám, jak bělit vlnu doma pomocí improvizovaných a průmyslových prostředků.

Jednoduché, rychlé, pohodlné

Je třeba odbarvit čistě bílou čepici nebo sako? Využijte známé Belize. Pouze bez fanatismu. Připravte si slabý bělící roztok v množství 50 ml tekutého produktu na 7 až 10 litrů vody, ponořte do něj a počkejte půl hodiny - hodinu. Nezapomeňte na to, že se jedná o řešení, aby proces probíhal rovnoměrně.

Důležité! Při bělení vlny nepoužívejte horkou vodu! Maximální teplota je 30 - 40 stupňů.

Metoda je dobrá, ale je často nemožné ji použít - chlor je stále příliš agresivní složkou, jakékoli tkáně pod jejím vlivem se zhoršují. Vezměte na vědomí metodu jako nouzovou, kdy jiné metody "nefungovaly".

Soda - dvě možnosti

Namočit v soděbělení vlny na oči. To pomůže zachránit svůj oblíbený svetr od žloutnutí a šedivý odstín, mimochodem, se sodou můžete bezpečně vybělit syntetické předměty a stanou se tak dobré jako nové! Naplňte plastovou umyvadlovou vodu a rozpusťte v ní sodu. 5 litrů bude vyžadovat 100 gramů hydrogenuhličitanu sodného. Příliš horká voda, jak si pamatujete, nelze použít. Pak ponořte svetr do roztoku sody a počkejte několik hodin. Specifická doba expozice je obtížné určit, sledovat věc. Jakmile se vám výsledek hodí - vyjměte a opláchněte.

Důležité! Pokud bude teplota vody během oplachování větší než při bělení, vlna bude blokována. Proto bez obav z toho, že je považován za pedant, zakupte vodní teploměr.

Druhou možností bělení vlněných oděvů je předmývání před každým praním. Proces trvá 15 minut, množství sody je 50 gramů na 5 litrů. Pokud nechcete být líní, a bude předcházet praní vlny s léčbou sody, nikdy nebudete muset bělit.

Milovník kyselého

Vlna je skutečným fanouškem kyselé. Tkanina je živočišného původu, tzn. ve svém složení obsahují proteiny, které se zhoršují kontaktem s alkáliemi a klidně snášejí účinky kyselin. (Všimněte si, soda není alkalická, ale kyselá sůl.)

Proto kyselina boritá a kyselina citrónová odvážně berou asistenty, aby dodávali svěžest vybledlé nebo zažloutlé vlně.

Postupujte stejně jako v metodě se sodou - namočte věc, nezapomeňte pravidelně míchat.Správný výpočet kyseliny borité nebo suché kyseliny citrónové - 2 lžíce. lžíce 2 litrů vody. Expozice - 3-4 hodiny.

Multifunkční peroxid

Peroxid vodíku je univerzální bělicí prostředek. Prakticky jakýkoliv typ tkaniny se dobře hodí k bělení s ním. Můžete vybělit nejen oděvy, ale i ovčí vlnu v kravatách, ze kterých budete plést elegantní ponožky. Prototyp budoucího oblečení, tj. příze, můžete dokonce krátce vařit v peroxidovém roztoku! Manipulace je nepřijatelná pro hotové výrobky vyrobené z vlny a vhodné pro přadeno. Co by se mělo posadit - posaďte se, na výstupu dostanete čistou bílou nit.

Nesnažte se experimentovat s svetry a pulóvry - selhávejte. Dávejte pozor:

  1. Zředí se 100 g 3% peroxidu v 5 litrech vody při teplotě 30 - 40 ° C.
  2. Ponořte věc do roztoku, občas promíchejte.
  3. Opláchněte ve vodě při stejné teplotě.
  4. Snadno vytlačte, aniž by se točily.
  5. Vysušte na rovném povrchu a položte na froté ručník.

Pokud zápach nedráždí

Vynikající bělidlo a spolu s odstraňovačem skvrn - čpavek. Můžete si ji koupit v lékárně, použít pro jakoukoliv tkáň. Prostředky ekonomické, jedna láhev vydrží dlouho, protože výpočet bělícího prostředku - 100 gramů na 10 litrů vody. Vzhledem k tomu, že k bělení klobouků nebo rukavic není zapotřebí kbelík s vodou, pro předběžné namáčení - bělení použijte 1 polévkovou lžíci na 1litr

Dále - vše podle scénáře s kyselinami a peroxidem.

Důležité! Polévková lžíce čpavku je vynikajícím doplňkem sody a peroxidu, který kvalitativně zlepšuje bělení.

Pokud tedy zápach není nepříjemný, použijte čpavek.

Jaký průmysl nabízí

Již jsme hovořili o jednom průmyslovém bělidle Belizne. Ale moderní sortiment domácích chemikálií je tak různorodý, že vám umožní vyzvednout jiné bělicí prostředky.

Při nákupu dávejte pozor, aby balení mělo vždy značku „Pro vlnu“, jinak můžete selhat.

Věnujte pozornost! Pro vlněné věci nemůžete použít prášky ani bělidla s bio-aditivy, které ničí proteinové sloučeniny. Protein ve složení tkáně bude trpět stejně jako skvrny, tkanina se zhorší.

Volba drahého „Vanish Oxy“ nebo klasického „Swan“ je záležitost zcela závislá na vašich preferencích a rozpočtu. Zkuste, experimentujte, sdílejte recenze.

Trochu o mýdle

Oblíbená žena v domácnosti ze starší generace mýdla pro bělení vlněných věcí doma nelze použít. Mýdlo obsahuje velké množství alkálií a značně kazí tkaninu.

Rovněž se nepoužívá na mytí vlny, je lepší používat speciální šampony a v jejich nepřítomnosti je to váš vlastní vlasový šampon. A pamatujte, že vlna je kontraindikována:

  • vysoké teploty a varu;
  • kroucení aintenzivní rotace stroje;
  • sušení na laně nebo závěsu (věci jsou položeny na rovném povrchu).

Zvažte naše rady ohledně domácího bělení a vaše bílá vlna způsobí závist druhých.