Jak zaostřit a opravit čepele nožů

Každá hostitelka, která tráví spoustu času v kuchyni, chápe, jak těžké je řezat jídlo nudnými noži. Dobře uzemněný nůž je zpravidla nejen bezpečnost, rychlost a kvalita řezaných potravinových přípravků, ale také potěšení vařit jídlo. Praxe ukazuje, že tupá čepel je snáze zranitelná než ostrá. Proto je velmi důležité, aby bylo možné nože v domácím prostředí správně brousit.

Opce pro čepele

Za účelem vyostření kuchyňského nože je nutné mít k dispozici nejen obyčejný bar, ale také jeho použití. Je také důležité vědět, jaký materiál je čepel vyrobena, aby pro ni vybral správný brusný nástroj.

Druhy čepelí podle materiálu výroby :

  1. Uhlíková ocel. Tato rozpočtová verze produktů, které jsou levné, je vyrobena ze slitiny železa s uhlíkem. Tyto čepele jsou velmi snadno brousitelné a zachovávají si dlouhou ostrost. Nevýhodou tohoto materiálu je oxidace při interakci s kyselým médiem, což má za následek skvrny a rez na čepeli. Oxidace se po chvíli zastaví, když je na kovutvořil plak.
  2. Nerezová ocel s nízkým obsahem uhlíku. Slitina tohoto materiálu, kromě železa a uhlíku, zahrnuje chrom. Pro některé produkty se dodatečně přidává molybden nebo nikl. Čepele z ušlechtilé oceli jsou svou silou méně kvalitní než protějšky z uhlíkové oceli. Oni rychle dostat tupý, respektive vyžadují časté ostření. Výhodou je vysoká odolnost proti korozi.
  3. ocel s vysokým obsahem uhlíku. Jedná se o nože vyšší kategorie. Pro výrobu čepelí byl použit kvalitní materiál s vysokým obsahem uhlíku. Do slitiny se dále přidává vanad nebo kobalt. Výrobky z takového kovu jsou odolné vůči korozi a nevyžadují časté ostření.
  4. Damašská ocel. Tento materiál je určen pro výrobu studených zbraní. Ale existují modely kuchyňských nožů. Tyto výrobky mají vícevrstvou čepel vyrobenou z několika vysoce kvalitních slitin. Jediný negativní je vysoká cena výrobku.
  5. Keramika. Čepele tohoto materiálu jsou známé svou ostrostí, kterou si uchovávají po dlouhou dobu. Díky této kvalitě jsou velmi oblíbení u spotřebitelů. Ale je tu velké minus takových produktů - vysoká materiální křehkost. Keramická čepel může být poškozena pádem výrobku na podlahu z výšky nebo s výrazným ohnutím.

Při nákupu nožů se nedoporučuje „dále“ propagovat samoostřicí produkty. Čepele zcela tupě z jakéhokoliv materiálu, pouze z kvalitní slitiny vydrží déle, resp. Dražšístojí.

Ale neměli byste utratit velké peníze na nákup drahých čepelí, je lepší koupit sadu běžných kuchyňských nožů, několik kvalitních brusných nástrojů a naučit se ostřit nože sami s barem.

Ořezávač výběru

V domácím prostředí mohou být ostří kuchyňských nožů dostatečně ostré bez větších obtíží. K tomu stačí vybrat správné brusné tyče.

Volitelné kameny pro ostření :

  • přírodní;
  • diamant;
  • keramika;
  • Japonská voda.

Pro začátek je lepší koupit několik levných barů a praktikovat po určitou dobu, aby se s nimi ostří nože. A když je to dostatek zkušeností, můžete si koupit sadu drahých japonských nebo diamantových kamenů.

Doporučení pro nákup naostřeného :

  1. Ideální délka tyče je 1,5 - 2 násobek délky čepele nože, ne však kratší. Tvar a šířka ořezávače nezáleží.
  2. Tyč by se neměla štěpit. Jeho povrch by měl být dokonale rovný.
  3. Doporučuje se pro získání zkušeností s otáčením nožů ke koupi univerzálního kamene střední tvrdosti nebo tyče, jejíž strany mají různé velikosti zrna (lze použít dva samostatné kameny s malou a velkou velikostí zrna). Postupem času může být doplňován sběr brusných výrobků.
  4. Bylo by hezké získat nějaké sedimenty, které byly vyrobeny v Sovětském svazu. Tyto výrobky lze nalézt na "bleší trh", by měly být označeny "Made in SSSR". BarySovětská výroba se vyznačuje vysoce kvalitním pojivovým materiálem, jednorozměrným zrnem.
  5. Pro ostření nože, dokud není ostrost břitvy ostrá, potřebujete nejen brusné kameny, ale také speciální brusnou pastu GOI.

Není-li při soustružení nožů žádná praxe, doporučuje se zakoupit obyčejný keramický kámen vyrobený ve tvaru lodi. Můžete si ho koupit v každém obchodě s hardwarem. Jedná se o levný výrobek, který se vyznačuje zvýšenou odolností proti opotřebení a dlouhou životností. Jediné negativní je, že tyto tyče jsou nepravidelně obrušovány.

Doporučení pro ostřicí kotouče

Každá hospodyňka by se měla naučit ostřit své kuchyňské nože, jejichž závažnost závisí nejen na tloušťce jídla, ale také na její náladě v procesu vaření. Pro vysoce kvalitní ostří na trhu nabízíme několik přístrojů.

Musat s rukojetí - toto brusné zařízení je tyč vybavená rukojetí, která je schopna ostřit ostří na dokonalou ostrost.Musat může být vyroben z různých materiálů :

  1. Diamantová a keramická bruska má jemnou strukturu, určenou pro montáž, broušení špičky a povrchu čepele.
  2. Kovový musat je opatřen zářezy, pomocí kterých můžete vyrovnat deformovaný okraj čepele nože.

Výrobky jsou vyráběny v různých formách. To však nemá vliv na kvalitu práce.

Provozní řád :

  1. Zařízení je upnuto jednou rukou, nůž je nasazen do druhé ruky. V tomto případě musí být musat opřený o konec tyče na stole.
  2. Nůž by měl být poháněn podél brusného povrchu pod jedním úhlem a měnit strany.
  3. Začněte brousit nůž z rukojeti, pohybujte se v oblouku ke špičce.
  4. Nůž by se měl posouvat po povrchu brusky. Proto není třeba žádné zvláštní úsilí.

Takové zařízení je dobrou volbou pro trvalé použití. Často se prodává kompletní s kuchyňskými noži. Jednou z jeho předností je magnetizace povrchu, díky které zůstávají broušené součásti oceli na ostřicí tyči, zatímco nůž zůstává naprosto čistý.

Speciální tyče

Ostření kuchyňského nože s barem je možné pro každého. Tato metoda byla již delší dobu používána. Umožňuje plné ostření ostří.

Pro výrobu nožů používejte přírodní nebo umělé materiály. Výrobky jsou vyráběny s různým povrchem zrna. Hrubé brusky jsou určeny pro broušení velkých kovových částic a jemnozrnné - pro broušení a ostření.

Podle způsobu zpracování se tyčinky dělí na olej a vodu, při jejich použití se mazají speciálním olejem nebo vodou. V tomto případě je rostlinný a motorový olej zakázán. Mazivo je nezbytné, aby povrch brusiva nebyl ucpaný kovovými částicemi a nebyl uzemněnsnížení efektivity práce. Doporučuje se pro vysoce kvalitní ostření domácích nožů ručně, aby měly několik verzí kamenů.

Postup otáčení :

  1. Na stůl by měl být připevněn hrubý prut. Při výkonu práce musí být nehybný.
  2. Čepel nože v blízkosti rukojeti je umístěna na brusném kotouči v požadovaném úhlu.
  3. Čepel se pohybuje hladce podél kamene až k bodu.
  4. V ohybu nože mírně zvedněte rukojeť, aby se okraj ostří rovnoměrně zaostřil.
  5. Pohyb ve stejném směru se opakuje několikrát za sebou. Poté se nůž otočí a proces se opakuje pro druhou stranu čepele.
  6. Po několikanásobném ostření na obou stranách čepele nože musí být hrubozrnný kámen nahrazen tyčí se středně zrnitým povrchem. To odstraní ostny vytvořené na kovu a učiní nůž ostrý.
  7. Dále by měl být kuchyňský nůž broušen na jemnozrnném ořezávači, umyt a může být použit k řezání potravin.

Po skončení postupu je nezbytné, aby všechny kameny obsažené v díle byly důkladně omyty, aby se odstranily kovové třísky, které se ucpaly v pórech jejich povrchů. Místo brusných kamenů můžete použít brusný papír různých zrnitostí.

Sada kamenů

Nedělejte v kuchyni bez speciální sady ostření nožů. Obsahuje kameny různých velikostí zrna a rám s klipy.

Tento soubor je velmi snadno použitelný :

  1. Ložisko se používá pro spolehlivé upevnění čepele. Ve speciálních svorkách na lůžku je kuchyňský nůž upevněn řeznou hranou nahoru.
  2. Do otvoru se vloží tyč s potřebnou zrnitostí.
  3. Dále musíte provést několik náhodných pohybů, počínaje rukojetí čepele, končící špičkou čepele.
  4. Aby byl zajištěn správný úhel ostření, nůž musí být udržován přesně kolmý.

Po ostření hlavního ostří je třeba jej opravit. K tomu je sada specificky určena pro další pruhy pro úpravy.

Mechanické ořezávátko

Jedná se o speciální nástroj pro ostření nožů, jehož provedení zahrnuje tělo s rukojetí a několik brusných kotoučů umístěných v těle. Takové zařízení umožňuje současně ostříhat kuchyňský nůž a upravovat jej. Současně byl u mnoha mechanických ořezávek na trhu již stanoven úhel správného ostření ostří.

Návod k použití :

  • Nůž je umístěn mezi disky ve speciální buňce.
  • Dále je třeba dát trochu úsilí a přesunout čepel z rukojeti nože na špičku. Podobné pohyby musí být provedeny několikrát.

Po dokončení prací musí být ořezávátko opláchnuto vodou. To je nutné k odstranění kovových třísek.

Elektrický nástroj

Elektrické ostří je nejúčinnějším a nejbezpečnějším nástrojem pro ostření kuchyňských nožů. S ním můžete čepel nože dokonale ostré během několika minut. Přístroj je vybaven několika diamantovými kotouči pro ostření, broušení a oblékání lopatek. Proti kotoučům jsou vytvořeny speciální otvory pro vložení nože. Tam jsou dražší možnosti pro elektrické ořezávátko, na kterém dokonce čepele se zuby mohou být erodovány.

Chcete-li nůž správně ostřit na přístroji, musíte provést několik jednoduchých kroků :

  1. Čepel nože je vložena do otvoru s požadovanými kotouči.
  2. Pak s lehkým tlakem musíte držet čepel mezi kotouči od rukojeti nože ke špičce.

Podobný postup se provádí několikrát. Potom se nůž vloží do dalších otvorů zařízení pro broušení a odlaďování.

Bruska

Pomocí takového nástroje můžete ostře ostřit velmi ostře i nejtupřejší čepel, která následně po dlouhou dobu zachová kvalitu řezu. Práce s takovým vybavením však vyžaduje určité dovednosti. Stroj nejenže dokonale ostří nůž, ale také zcela zkazí čepel. Proto je nástroj doporučován pouze pro jeho provoz odborníky.

Konstrukce brusky zahrnuje dva disky s vysokou rychlostí otáčení. Jsou určeny pro hrubování a následné broušení kotouče. Na takovézařízení může ostří ostří jakéhokoliv vzorku, ale úhel broušení je zvolen nezávisle. Hlavní upozornění - je nutné zajistit, aby se ocelový kotouč nepřehříval.