Co musíte udělat, když se teploměr v bytě rozbil

Rtuťový teploměr je nepostradatelným zařízením, které by mělo být v každé domácí lékárničce. S ním můžete rychle změřit tělesnou teplotu a přijmout opatření na její snížení. Docela často, toto zařízení je upuštěno na zem, takže musíte vědět, jak se chovat v situaci, kdy teploměr v bytě zlomil, co dělat v tomto případě. Důsledky můžete eliminovat sami nebo s pomocí zaměstnanců ministerstva pro mimořádné situace.

Tipy a triky

Před určením, co dělat, když se teploměr rozbil doma, je nutné podrobně prozkoumat užitečná doporučení. Pomohou zamezit negativním účinkům rtuti na lidské zdraví a životní prostředí.Odborníci nedoporučují provádět tyto činnosti:

  1. Mrtvé kuličky zamést kartáčem nebo štětcem. Tyče nebo štětiny je rozdrtí, což značně zkomplikuje proces sběru. Kromě toho takové bezduché akce povedou k tomu, že se rtuť rozšíří do sousedních místností.
  2. Sbírejte kuličky pomocí vysavače. S těmito činnostmi můžete pouze zlepšit proces odpařování rtuti. I když se vám podaří sbírat toxický vysavačbude poměrně obtížné recyklovat. To je způsobeno tím, že nejmenší částice mohou uvíznout v detailech vysavače a nadále poškodit lidské zdraví.
  3. Vyhoďte rozbitý teploměr do odpadu. Takové jednání jednoho z nájemců povede k tomu, že celý dům bude v zóně infekce. V tomto případě bude velmi obtížné najít a odstranit problémovou položku.
  4. Vypusťte rtuť z odtoku. Pokud se tak stane, pak se malá část látky usadí na stěnách potrubí, což způsobí problémy nejen pro nástroj, ale také pro jeho sousedy.
  5. Nelze umýt a nadále používat oblečení, na kterém má rtuť. Dokonce i malé množství této látky bude stačit, aby člověk měl zdravotní problémy.
  6. Omyjte věci, které se používaly při sběru rtuti, v dřezu nebo v koupelně. Nejlepší je dát všechny věci do plastového sáčku, navázat a zlikvidovat v jednom z povolených způsobů.
Viz také

Jak a co čistit bronzový lustr

Bronz se často používá k výrobě různých předmětů. Výrobky z tohoto ušlechtilého kovu přitahují pozornost….

Postup

Aby se předešlo negativním účinkům vystavení rtuti, je důležité vědět, co dělat, pokud jste doma rozlomili teploměr. V tomto případě nepanikařte, protože to může způsobit neopravitelné chyby.

Nejlepší je zavolat pracovníky ministerstva pro nouzové situace,rychle odstraní problém a minimalizuje nebezpečí pro lidi. Pokud musíte udělat všechno sami, pak musíte postupovat podle správného algoritmu akcí.

Větrání a izolace místnosti

Pokud se rtuťový teploměr v bytě zlomil nebo zlomil, měly by být provedeny pouze operace, které jsou stanoveny v pravidlech pro nakládání s toxickými látkami. První věc, kterou byste se neměli snažit zbavit rozbitého teploměru, a izolovat a větrat místnost. Teprve poté se můžete podívat, kam se obrátit o pomoc, zavolat ministerstvu nouzových situací nebo začít recyklaci vlastníma rukama.Požadované akce:

  1. Nejprve odstraňte děti a domácí zvířata z nebezpečné oblasti. To se provádí tak, aby se děti nebo domácí zvířata náhodně nedostaly do styku s nebezpečným předmětem nebo rozlitou rtutí.
  2. Poté musíte ventilátor zapnout a otevřít okna. Je důležité zabránit výskytu průvanu, který by v celém bytě mohl rozptýlit lehké rtuťové koule.
  3. Poté se doporučuje vypnout všechna topná zařízení a zapnout klimatizaci. To se provádí za účelem minimalizace teploty v místnosti a zpomalení procesu odpařování rtuti.
  4. Po přibližně hodině ventilace můžete zahájit jakoukoli akci. Během čekání byste měli zavolat na Ministerstvo pro mimořádné situace nebo na službu odpovědnou za ochranu životního prostředí. Zaměstnanci těchto organizací řeknou všechna pravidla pro nakládání s toxickou látkou a vysvětlí, jak správně likvidovat rozbitý teploměr.
  5. Po stanoveném čase můžete zavolat specialisty nebo zahájit vlastní ošetření místnosti.

Sběr rtuti

Je-li v bytě rozbitý teploměr, je nutné sbírat rtuťové koule až po seznámení se se základními nuancemi procesu. Kromě toho je důležité dbát na vlastní bezpečnost, protože rtuť může způsobit rozvoj mnoha závažných onemocnění.Podrobný návod:

  1. Pokud je rtuťový teploměr rozbitý, obuv by měla být okamžitě chráněna před vniknutím škodlivého kovu tím, že nosí lékařské obaly na boty nebo běžné plastové sáčky.
  2. Je nezbytné vyloučit kontakt s únikem rtuti, která má podobu malých stříbrných kuliček, s lidskými rukama. K tomu je třeba nosit těsné rukavice, ve kterých bude vhodné provádět další úkony.
  3. Poté by měly být dýchací orgány chráněny před škodlivými výpary. To lze provést pomocí bavlněného gázového obvazu, navlhčeného vodou.
  4. V další fázi sběru rtuťových koulí je nutné připravit potřebné nástroje a materiály.
  5. Vyzbrojen silnou baterkou nebo jednoduchou stolní lampou musíte najít a označit všechna znečištěná místa. To musí být provedeno, aby se zabránilo náhodnému šlápnutí na kov během procesu sběru.
  6. Sbírka stříbrných korálků by měla začínat hladkými povrchy. K tomu můžete použít dva listy papíru. Jedna z nich bude tuto roli plnitlopatka, a druhá - koště. Pokud je to možné, je lepší sbírat malé kuličky do jednoho velkého. Stačí, když se přiblíží a spojí se do jednoho.
  7. Poté se rtuť odstraní z koberců, čalounění a jiných měkkých povrchů. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je lékařská stříkačka nebo stříkačka.
  8. Velmi malé kovové částice se shromažďují pomocí lepicí pásky nebo měkké hlíny.
  9. Poté zkontrolujte všechny viditelné otvory. Pokud se v nich nacházejí malé částice rtuti, měla by se použít injekční stříkačka s jehlou, která je co nejsilnější.
  10. Pokud se alespoň jeden stříbrný míč převalil nad sokl, pak musíte demontovat.
  11. Všechny odebrané kuličky se umístí do skleněné nádoby s vodou. Kapalina zabrání odpařování kovu a snižuje jeho negativní vliv na lidi.
Viz také

Jak čistit pohovku doma před skvrnami

Postupem času se každá věc v domě zašpiní, ale povrch dlaždice, trouby nebo ledničky lze prát ...

Demerurizace odpadů

Je-li teploměr s rtutí rozbitý, je nutné provést nejen sběr, ale i demerurizaci. Tento proces spočívá v odstranění škodlivého kovu mechanickými nebo chemickými prostředky.Chcete-li to provést, musíte provést následující akce:

  1. Připraví se 1 litr tmavě fialového roztoku manganistanu draselného.
  2. Přidejte 1 lžíci octa a soli.
  3. Ve výsledné směsi navlhčete houbu apřepíše místa, kde ležela rtuťová koule.
  4. Po asi 2 hodinách se ošetřené plochy promyjí kapalinou obsahující 1 litr vody, 40 g jedlé sody a 50 g mýdla.
  5. Podobně je možné zpracovávat nejen podlahu, ale i koberec a čalouněný nábytek. Jedinou nevýhodou demerurizace je, že po ošetření zůstanou viditelná místa.
  6. Tyto akce by se měly opakovat několik týdnů.

Správná likvidace

Nejdůležitějším krokem při řešení problému je likvidace rtuti, která unikla z rozbitého nebo poškozeného teploměru. Během práce musíte jasně dodržovat všechna pravidla a nezapomeňte na vlastní bezpečnost.Etapy likvidace rtuti:

  1. Skleněná nádoba se sbíraným kovem pevně uzavřená víčkem.
  2. Pak se čistí na chladném místě, které nebude k dispozici malým dětem a domácím mazlíčkům.
  3. Všechny použité předměty, které mají být zlikvidovány, jsou umístěny v těsných pytlích. Mezi nimi by měly být nejen rukavice, oděvy nebo hadry, ale i nástroje.
  4. Pokud se rtuť dostane na koberec, musí být navinuta a navinuta polyethylenem. Pak by měla být provedena na balkon, kde bude čekat na likvidaci.
  5. Poté je nutné zavolat odborníky, kteří budou sbírat odpad nebo sdělí, kde mají být odebráni.

Možné obtíže a důsledky

Při likvidaci rtuti je vždy pravděpodobnost obtížívážné zdravotní následky. Aby se jim zabránilo, je nutné znát příznaky otravy jedovatými výpary, stejně jako být schopen poskytnout první pomoc oběti.

Příznaky otravy

Pokud ignorujete radu odborníků, pak následky rtuti vycházející z teploměru mohou být smutné pro zdraví lidí žijících v domě.Je možné určit skutečnost otravy parami rtuti pro řadu příznaků, mezi něž patří:

  • kovová chuť v ústech;
  • silná bolest hlavy;
  • obecná slabost;
  • zvýšené slinění;
  • nevolnost a zvracení;
  • průjem;
  • zimnice;
  • zvýšená ospalost;
  • těžké závratě;
  • krvácející dásně.

S těžší otravou se zvyšuje tělesná teplota, dýchání se stává obtížným a dochází k kašli. Všechny tyto příznaky se každou hodinu zhoršují, proto byste měli co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se tak nestane, může to být smrtelné.

První pomoc

Otravu rtutí nelze léčit doma. U tohoto pacienta by měl být transportován na kliniku, kde mu bude poskytnuta kvalifikovaná pomoc.Před příjezdem sanitky se však mohou konat tyto události:

  1. Položte oběť na lůžko a zajistěte kompletní odpočinek.
  2. Otevřete všechna okna pro přístup na čerstvý vzduch.
  3. Oběti dejte velký nápojmnožství vody.
  4. Pokud je osoba v bezvědomí, měl by být otočen vzhůru nohama, aby se zabránilo pádu jazyka.

Pokud osoba spolkla rtuť, musí jí být poskytnuta první pomoc provedením několika dalších opatření. Vniknutí tohoto kovu do trávicího systému těla není tak nebezpečné jako vdechování par, ale stále může nepříznivě ovlivnit zdraví.

Aby se předešlo nepříjemným následkům, potřebujete:

  1. K navození zvracení. V tomto případě je vysoká pravděpodobnost, že spolknutý kov vyjde společně s hmotami zvratků.
  2. Vypláchněte žaludek. Tato možnost se používá ve zdravotnických zařízeních. To také umožňuje odstranit rtuť a zabránit vážnějším následkům.
  3. Pít několik tablet aktivního uhlí. Pokud nebylo možné vyvolat zvracení a mytí není k dispozici, je nejlepší užívat sorbenty. Pomohou neutralizovat toxiny a získat čas před příchodem sanitky.

Preventivní opatření

Aby se zabránilo dlouhodobé likvidaci rtuti, je třeba se pokusit zabránit tomu, aby se teploměr rozbil. Za tímto účelem proveďte jednoduché kroky, které sníží pravděpodobnost úniku škodlivého kovu.Preventivní opatření:

  1. Místo rtuťového teploměru použijte infračervené nebo elektronické zařízení.
  2. Teploměr skladujte na místech, kde ho děti nebo domácí zvířata nenajdou.
  3. Během měřeníTeplota by měla pevně přitlačit teploměr k tělu.
  4. Je nutné resetovat hodnoty přístroje od pevných povrchů. To pomůže vyhnout se náhodnému nárazu, který sníží tlak teploměru a umožní toku rtuti.
  5. Uchovávejte teploměry ve zvláštních případech, aby nedošlo k náhodnému poškození.

Lékařský teploměr je velmi důležitým zařízením, ale není příliš odolný. Pokud se teploměr zlomil, musí osoba řádně provést kroky k jeho odstranění. Pouze v tomto případě bude možné vyhnout se negativním účinkům rtuti na tělo.