Co dělat, když se v domě zlomil rtuťový teploměr

Rtuťový teploměr je v lékárničce každé rodiny, používá se pro přesné měření tělesné teploty. Nově vyráběné elektronické teploměry se špatně zakořenily, často se jim nechceme důvěřovat a kontrolujeme měření tradičním ortuťovým nástrojem. Samotný rtuťový teploměr není nebezpečný - pouze jeho obsah může poškodit vaše zdraví v případě náhodného rozbití přístroje. Existuje mnoho otázek s možností:

  • Co dělat, když se teploměr rozbil vedle vás nebo dětí v místnosti?
  • Jak nebezpečná je rtuť?
  • V jaké kapacitě a jak ji správně shromažďovat?
  • Kde a kde by měly být rtuťové kuličky odebrány a jak by měly být zlikvidovány?

Všechny otázky jsou stejně důležité, pochopíme v pořádku.

Přípravná fáze

Pokud teploměr narazil do bytu na koberci, čalouněném nábytku, oblečení nebo jen na podlaze, musíte pochopit, že jednáte s látkou, která může nepříznivě ovlivnit zdraví. Připravte si vše, co potřebujete pro sběr rtuti. Budete potřebovat:

  • gumové rukavice pro ochranu kůže rukou;
  • respirátor pro ochranu před vdechováním par;
  • Kryty bot na ochranu dolních končetin.
  • List papíru nebo vlhké hadry.

Pamatujte, kolik časuNikdy jste nespotřebovali sběr rtuti, snažte se každých 15 minut přerušit čištění, abyste minimalizovali vdechování výparů. Soudě podle zkušenosti, 15 minut je obvykle dost pro tuto manipulaci, to trvá více času na změnu oblečení.

Pozor! Když začnete sbírat látku rtuti, nezapomeňte to udělat rychle.

Sběr a recyklace

Nasaďte si ochranný oděv a vraťte se do práce.

Opatrně, s listem papíru nebo vlhkým hadrem, vyhrňte malé kuličky substance tak, aby se shromáždily do jednoho velkého. Pro úlevu můžete použít malou gumovou žárovku, kde se koule sbírají uvnitř. Před použitím namažte vnitřek hrušky. To se provádí jednoduše - na talířek nalijte trochu oleje, natáhněte hrušky dovnitř a namažte všechny vnitřní povrchy rotačními pohyby. Takto připravená hruška je výborným zásobníkem pro sběr a přepravu rtuti.

Druhou fází vašich akcí je recyklace. V žádném případě by se rtuť měla dát do skleněné nádoby s vodou nebo roztokem manganu a víčko se zavře (nejlépe dvojitým plastem). Hruška, papír i hadry jsou baleny rtutí. Jsou zde také umístěny zbytky rozbitého teploměru.

Mrtvé kuličky by nikdy neměly být hozeny do popelnice, do odpadu, do urny na ulici.

Konáme tak, abychom nepoškodili

.

Kam dát těsně uzavřenou nádobu se zbytky teploměru? Existují dvě vhodné adresy:

  • Sanitární - epidemiologická služba.
  • Nejbližší lékárna.

Pokud se problém stal v noci, nemáte možnost jej okamžitě odvézt na označená místa, nádobu můžete nechat doma s rtutí, ale daleko od dětí a pouze na tmavém chladném místě. Ve městských apartmánech se nachází zatemněný roh balkonu.

Pokud lékárny nepřijmou sebranou rtuť nebo byste nemohli najít taková centra, pak pryč od obytné zóny, zvířat a lidí, jednoduše pohřbte nádobu se všemi jejími obsahy. Ale pokusit se poskytnout výhodu je stále první možnost.

V této fázi není likvidace rtuti v domě dokončena, protože oblast úniku v místnosti musí být pečlivě ošetřena. K tomu budete potřebovat vodu a mangan. Řeknout přesně, kolik manganu je potřeba, je nemožné, protože vše závisí na množství vody. Postupně začněte přidávat vodu a sledujte barvu výsledné kapaliny. Mělo by to vypadat jako čaj, ale ne tmavší. Při čištění používejte rukavice, protože silný roztok manganu schne pokožku.

Pokud nevíte, zda jste shromáždili všechny rtuti, pak si pamatujte, kolik gramů byste měli dostat. V průměru obsahuje teploměr asi 2 gramy rtuti. Jeden celý míč vám připomene hrach.

Pokud rtuť narazí na tkaninovou základnu (na koberci nebo čalouněném nábytku v místnosti), pak by tyto předměty neměly být odhozeny. Mnozí nevědí, kam dát věci, na kterých je rtuť, a prostě se rozhodnou je odhodit. V takových případech máte dvě možnosti - zavolatodborníci, kteří mohou rychle a bezpečně sbírat a likvidovat tuto jedovatou látku nebo odebírat předměty do sběrných míst obsahujících rtuť.

Oblečení, které bylo v kontaktu s rtutí, by mělo být buď zlikvidováno ve speciálních střediscích, nebo ošetřeno manganistanem draselným a vyřazeno. Než začnete házet věci, je třeba řezat nůžkami.

Vysoušení místnosti

V této sekci naleznete odpověď na otázku, kolik času potřebujete k nafouknutí bytu nebo domu. To bude stačit na jednu hodinu, ale můžete nechat místnost otevřenou a na delší dobu. Je velmi důležité otevírat okna pouze v případě, že je rtuťová látka plně shromážděna v bezpečné nádobě. Větrání místnosti je velmi důležité, protože jste nemohli zcela zachytit veškerou rtuť a bude se nadále odpařovat.

Co nedělat

Nejčastější chyby při sběru rtuti:

  • Použijte metlu a lopatku.
  • Vzduch před řádnou likvidací látky.
To vše je nejen nebezpečné, ale může drasticky situaci ještě zhoršit. Aby nedošlo k ovlivnění nežádoucích účinků, za žádných okolností nesbírejte rtuť těmito způsoby:

  • Je-li rtuťový teploměr rozbitý, není nutné otevírat okna v domě nebo bytě pro větrání až do úplného sběru látky.
  • Nevyhazovanou látku nevyhazujte do veřejných popelnic, toaletních mís, kbelíků nebo jen venku. To může být nebezpečné nejen pro vás, ale i prookolí
  • Při čištění rtuti jsou hlavními nepřáteli metla, kartáč, vysavač a metla. Látku rozkládají ještě více na malé kapičky, které je ještě těžší sbírat.
  • Pokud nevíte, kam rtuť odnést nebo ji dát, neuchovávejte ji doma. Můžete tak učinit, dokud nezavoláte službu recyklace.
  • Dokonce ani po úplném sběru veškeré rtuti se nedoporučuje vysávat a odstraňovat místo, kde spadl teploměr. Několikrát jej dobře omyjte vhodným roztokem.

Jak se vyhnout důsledkům nesprávného sběru rtuti

Samotná rtuť v kapalném stavu pro lidské tělo a zažívací trakt nepředstavuje zvláště vysoké nebezpečí, protože je absorbována špatně a po dlouhou dobu. Jeho účinky lze pozorovat po určité době, kdy se částice rtuti nemohly včas zlikvidovat, podařilo se jim odpařit a dostat se do dýchacích cest.

Proto, pokud se v bytě rozbije teploměr, rozbije se teploměr a vyteče z něj rtuť, sbírá se co nejdříve a pouze s použitím výše popsaných metod.

  • Nezasahujte do vlastní činnosti a pokud si nejste jisti, že to můžete udělat, je lepší okamžitě zavolat příslušnou službu. V některých městech nejsou, takže neváhejte a ihned pokračujte ve sběru a likvidaci rtuti.
  • Pokud včas nezhromažďujete veškerou rtuť z rozbitého teploměru, pak je nejprve zasažen následující nervový systém, ledviny a dásně. Proto po závěrečném čištění nutněvyčistěte si zuby.
  • Gastrointestinální trakt a plíce jsou ovlivněny silnou expozicí rtutí. To se nestane okamžitě, v průběhu času, takže nebudete vidět žádné zjevné známky - mohou být zaznamenány pouze pomocí analýz a výzkumu.

Těmto potížím se lze vyhnout, pokud okamžitě začnete sbírat rtuťovou tekutinu poté, co dojde k přerušení teploty teploměru nebo k jejímu odtržení.

Pokud jste náhodou rozbili rtuťový teploměr v bytě, je nerozumné panice, protože všechny výše uvedené důsledky mohou být nebezpečné, pokud je teplota vzduchu v místnosti příliš vysoká. V ostatních případech není rtuť tak nebezpečná - pouze její odpařování je škodlivé. Doufáme, že naše rada pomohla vyřešit problém, jak zvládnout rozbitý teploměr.