Při jaké teplotě umýt ložní prádlo?

Pocit komfortu v ložnici a zdravý příjemný spánek po náročném dni v práci je možný pouze na čisté, svěží vůni. Aby se zachovala hmatová příjemnost samotného materiálu, jeho měkkost, je nesmírně důležité mít možnost řádně umýt výrobky - očistit je od skvrn a nahromaděného prachu.

Jak často by se mělo měnit ložní prádlo

V průměru je důležité měnit ložní prádlo na čistou sadu každých 10 až 12 dnů. Pokud se člověk často v noci potí, postup by měl být prováděn alespoň jednou týdně. Kromě nahromaděného prachu, odumřelé kožní buňky, pot, různé druhy vylučování a možná kontaminace, roztoče, štěnice domácí nebo červi lze nalézt ve vláknech, které jsou velmi obtížné odhalit pouhým okem. Navíc je to špinavé prádlo, které přispívá k exacerbaci existujících chronických onemocnění, například astmatu. Pokud jde o přikrývky a polštáře, je důležité je umýt dvakrát nebo třikrát ročně, při změně ročních období. V horkém letním období je třeba prádlo měnit častěji než v zimě.

Obecná doporučení před praním ložního prádla

Před zahájením řízenípřímo na praní musí být připravena samotná podestýlka. To umožní delší udržení měkkosti a pevnosti tkanin a vláken.

Je lepší, aby se etiketa se specifikovanými informacemi o vhodném způsobu praní a správném sušení (žehlení) nevyhnula.

Pokud jsou na prádle prádla výšivky a je důležité zachovat jejich jasnou barvu, lze prádlo prát v přístroji pouze pomocí speciálního sáčku pro jemné tkaniny.

Je důležité umýt barevnou podestýlku nebo vzory tak, že je otočíte směrem ven. Tím se sníží tření tkání a chrání je před tření.

První mytí ložního prádla z přírodních materiálů se zpravidla smršťuje. V zásadě je to normální, ale problém může být vždy opraven.

Kromě správné volby teploty pro mytí je důležité zvolit vhodný prací prášek (na základě vlastností samotných tkanin). Výrobky musí být vysoké kvality a od důvěryhodných výrobců.

Pravidelné používání bělidel a kondicionérů může zničit tkaninu prádla, což je na dotek hrubší.

Tak, že po umytí hedvábné lůžko neztrácí svůj původní lesk, je důležité ho nejprve opláchnout v chladné vodě s přidáním antistatického prostředku (vysoké kvality a v malém množství).

Další důležitý přípravný bod se týká třídění prádla. A to se týká nejen barevných charakteristik (tak, aby barva nezanikla na bílém pozadí), ale také vlastnostímateriálu. Zvláštní pozornost si zaslouží také stupeň zatížení bubnu pračky, protože jeden přikrývka váží v průměru 500-700 g a list je asi 450 g, zatímco polštářky na polštářích vytáhnou asi 350-400 g. Aby se prádlo dobře umylo a opláchlo, je buben lepší. zatížení 2/3 maximální přípustné hmotnosti. Pokud je naloženo méně než polovina, výsledek mytí bude horší, nicméně to platí i pro plně ucpaný prostor.

Výběr teploty pro praní

Vhodná teplota vody pro mytí závisí na vlastnostech tkaniny, ze které je sada ložnic vyrobena. Je-li pro husté bavlněné tkaniny povoleno 90 stupňů, lze výrobky z hedvábí prát ne více než 40 - 45 stupňů.

Hrubý kaliko

Je-li podestýlka bílá, lze ji prát při teplotě ne vyšší než 60 stupňů pomocí speciálních pracích prostředků pro bílé přírodní produkty. Pro barevné prádlo použijte vhodný prací prášek a teplota vody by neměla překročit 45 stupňů. Pokud se v procesu oplachování používá klimatizační zařízení, musí být vysoce kvalitní a dobře opláchnuté, aby se zabránilo zhroucení vláken.

Je lepší obrátit barevné předměty naruby. Optimální režim pro spřádání je 600 - 800 otáček za minutu. Při použití maximálního otáčení bude mít postel spoustu hrubých záhybů, bude horší než železo a rychle ztratí svůjvizuální přitažlivost. Před zavěšením dobře protřepejte. Doporučuje se sušit na čerstvém vzduchu a žehlit ne zcela vysušený (mírně mokrý), protože v tomto stavu je tkanina pružnější a snadněji se žehná.

Je lepší umývat lůžko z přírodních tkanin odděleně od syntetických, protože první z nich postupně ztrácí měkkost a hladkost samotných vláken. Obyčejné ložní prádlo vyrobené na žehličku na přední straně. Výjimkou jsou pouze výrobky s výšivkou, které jsou po žehlení pečlivě otočeny.

Len a satén

Lněné tkaniny obvykle tolerují var, ale přesto byste neměli zvolit teplotní režim nad 60 stupňů. Pro saténová vlákna je optimální rozsah mezi 40 a 60 stupni. V procesu praní je lepší odmítnout prací prášek nebo speciální gely s vysokým obsahem bělících složek. Jedinou výjimkou může být bílé prádlo bez vzorů a pruhů.

Aby se ložní prádlo umylo efektivněji, doporučuje se, abyste jej nejprve napěnili a namočili na hodinu v teplé vodě. Poté se do vody přidá 1 lžíce octa. Po umytí důkladně opláchněte studenou vodou a rychle vysušte. Umýt takové lůžko v psacím stroji by nemělo točit funkci, protože tkanina může sedět. Je lepší žehlit prádlo z lnu nebo sateenů v malém poddušeném stavu.

Bambus

Bambusové ložní prádlo lze prát jakoručně a pomocí psacího stroje. Maximální teplota vody je 40 stupňů. Z pracích prášků a gelů je lepší zvolit více přírodních komplexů bez agresivních přísad. To platí zejména pro odstraňovače skvrn a bělidla. Použití kondicionéru během oplachování je povoleno, ale pouze v nepatrných množstvích.

Režim mytí je lepší zvolit jemný. Mělo by se žehlit ze zadní strany as minimální úrovní ohřevu žehličky. Sušení je nezbytné na čerstvém vzduchu, ale bez přímého slunečního záření. Vzhledem k tomu, že bambusové tkaniny absorbují vlhkost a pachy velmi rychle, je třeba takové lůžko umýt častěji.

Batiste

Svými vlastnostmi je cambric velmi podobný bambusu. Maximální teplota nepřekročí 30 - 35 stupňů a režim praní je lepší zvolit jemný, s minimálním počtem otáček za minutu. Pokud je lůžko cambric v kombinaci s jinými typy tkáně, první může objevit pelety.

Prací prášek by měl být klasifikován jako šetrný k životnímu prostředí a klimatizace může být přidána pouze v nejmenších dávkách. Měl by se vyžehlit, otočit dovnitř a mírným zahřátím samotného železa.

Hedvábí

Je-li to možné, je lepší posílat hedvábné výrobky do čistírny. V každém jiném případě je lepší zvolit pečlivé mytí rukou nebo praní v pračce, ale bez použití funkce odstřeďování. Proces praní by měl být tak rychlý a velmi opatrný. Teplota vody by neměla překročit30 - 40 stupňů.

Je lepší nejprve opláchnout v teplé vodě a pak ve studené vodě s přídavkem dvou lžiček octa na šest litrů vody. Suché hedvábí není dovoleno na přímém slunečním světle, ani v blízkosti topných zařízení a systémů. V procesu žehlení můžete zvýšit teplotu ohřevu žehličky, ale to úplně vypne funkci páry, protože stříkání vodou může způsobit znečištění tkaniny.

Atlas

Pro praní saténových výrobků je vhodný teplotní režim 40-60 stupňů, ale je lepší zvolit jemný typ. Spin je povolen na úrovni 600 - 800 otáček za minutu. Aby se nepoškodil povrch vláken, je lepší umýt saténové lůžko ve speciálních pytlích.

Kromě vysoce kvalitního pracího prášku s jemným složením složek je třeba dbát na přidání antistatických činidel. Při ručním mytí se nedoporučuje zbytečně třít textilii a příliš ji stlačit, protože se mohou objevit hrubé vrásky, které se obtížně žehnou.

Polyester

Polyester je syntetická tkanina, ale díky přídavku přírodních vláken může být použit jako ložní prádlo. Taková tkanina se může pod vlivem vysokých teplot zhoršit, takže se může prát při teplotě 30 - 40 ° C a žehlit na průměrné úrovni ohřevu.

Aby se zachovalo barevné schéma, prádlo se před praním otočí naruby. Dobré pro zavěšeníchvění. Je lepší odstřeďovat prané prádlo průměrným počtem otáček za minutu (300-500).

V každém případě je nutné před umytím ložního prádla prostudovat informace z přiloženého štítku a zohlednit je při výběru způsobu praní a odstřeďování, jakož i při použití pracích prášků nebo gelů. To je důležité zejména pro tkaniny, které se zhoršují a jsou hrubší, když jsou vystaveny bělícím činidlům.