Jak si vyrobit domácí příchuť doma i v autě vlastníma rukama

Vnímání jakékoli místnosti začíná vůní - je to první prvek, který vytváří pohodlí v domě. Existují různé možnosti nákupu, ale je lepší udělat příchuť pro dům vlastními rukama. To je snadné - nejjednodušší osvěžovače jsou vyrobeny z odpadních materiálů. Toto přidání zabrání nepříjemným pachům v místnostech a zlepší celkovou atmosféru ubytování.

Aroma pro dům - co to je a jaké druhy existují

Příchutě jsou produkty, jejichž účelem je bojovat proti nepříjemným pachům v místnosti. Domácí vůně je určena k nasycení vnitřního vzduchu vůněmi, které pomáhají vytvořit příjemnou atmosféru ve vaší domácnosti. Osvěžovače vzduchu jsou vyrobeny z přírodních a hypoalergenních materiálů. Příchutě pomáhají uvolnit místnost z vůně domácích zvířat, tabákového kouřea vaření. Některé typy neutralizátorů jsou určeny k potírání nepříjemných pachů v ložním prádle, koupelně a dokonce i v chladničce. Nejoblíbenější domácí vůně:

  • citrusové plody - pomeranč, citron, jako;
  • květinová - růže, orchidej;
  • moře;
  • ovoce - jablko, hruška;
  • ořech - mandle, makadamie, kokos;
  • káva;
  • jehličnany.
Varování!

K volbě vůně osvěžovače vzduchu je třeba přistupovat odpovědně, některé vůně u některých lidí mohou vyvolat alergie, bolesti hlavy, vést k pocitu nepohodlí.

Příchutě pro domácnost se liší způsobem, jakým voní, a typem použité látky. Podle způsobu šíření aroma jsou neutralizátory rozděleny na spreje, difuzory, aromatické lampy, sáčky, aromatické tyčinky, svíčky a další. Klasifikace podle typu aromatické látky je kratší, osvěžovače vzduchu se dělí na olejovité, vodnaté a suché.

Olej

Esenciální oleje se používají jako aromatická složka. Do této třídy zápachu neutralizátorů patří sodové příchutě, difuzory, aroma lampy, gelové osvěžovače, aromatické kameny. Soda verze - olej se kape do jedlé sody. Difuzor je nádoba s aromatickou kapalinou, jejíž vůně se šíří bambusovými tyčinkami. Aromová lampa - připomíná svícen a vázu, do mísy se nalije olej a pod něj se umístí svíčka. Ochucovací gel - vonná látka na bázi glycerinu, želatiny. Aromakamni se ze slanétěsta a éterických olejů.

Suchý

Suché suroviny - bylinné přípravky fungují jako ochucovadlo. Alternativou k vonným bylinám je koření. Nejjednodušší a nejběžnější je kávová příchuť, sáček - pytel sušených bylin nebo jiné suché aromatické plnivo, potpourri sušených květenství a bylin, nasycených esenciálními oleji a kadidlem.

Voda

Tento typ neutralizátoru nepříjemný zápach není příliš běžný, protože je nepohodlný. Aby vodný roztok naplnil místnost příjemnými vůněmi, je nutné kapalinu čas od času ohřívat. Základem vody je aromatická voda, která se přidává do jehel, zázvoru, skořice. Směs se přivede k varu, až poté, co se změní ochucená voda.

Příchutě pro domácnost vlastníma rukama

Udělejte si příchuť vlastníma rukama - dobrá volba, která vám nahradí nákup. Hlavní věcí je vybrat správný typ designu a příjemnou vůni. Některé druhy vytvořené doma - výrazný prvek v místnosti, dobře doplňující interiér. Jsou však neviditelné, které se snadno schovávají před zvědavýma očima. Nepostřehnutelně lze na polici rozložit „kameny z mouky“ nebo zavěsit sáček do vzdáleného rohu.

Pro informaci!

Je možné udělat několik přírodních chutí pro dům vlastními rukama během několika minut, například osvěžovače vzduchu z citrusů, jehel a koření.

Difuzor

Toto aromatické příslušenství je nyní módní a používá se nejen pro svůj účel, ale také jako významný dekorativní prvek. Zakoupené opce jsou často vyrobeny ze skla. Vůně se skládá z nádoby a speciálních tyčinek, které vydávají vůni. Do nádoby se nalije aromatická kapalina a vloží se bambusové tyčinky. Pro domácí difuzor je nutná skleněná nebo porcelánová láhev s úzkým hrdlem, aromatickými oleji a základem (frakční kokosový ořech, jojobový olej nebo mandlový olej), dřevěné tyčinky (ratan, bambus, suché stonky bylinných rostlin). Domácí difuzor je vyroben takto:

  1. Aromatická kapalina je vyrobena z DPG nebo základního oleje s přidáním aromatické složky. Esenciální olej nebo směs aromatických olejů by neměla být větší než 30%. Pokud však vůně není dostatečně silná, přidejte několik dalších kapek pachového prvku.
  2. Kapalné aromatické látky se zkoušejí na aromatické lampě. Pokud zápach neodpovídá očekávání, je ovládán a teprve potom je tekutina nalita do difuzoru.
  3. Do úzkého hrdla nádoby je vloženo několik tyčinek tak, že blokují otvor. Po několika hodinách se tyčinky otočí na směs aroma druhou stranou.

Otočte tyče, které vypadají z difuzoru, po několika hodinách. V budoucnuinterval mezi změnami stran musí být nejméně 2-3 dny. V jiném provedení bude vůně v místnosti příliš nasycená a tok aromatické kapaliny je příliš velký. Navíc s příliš častým obrácením tyčinek se rychle stávají nepoužitelnými - jsou nasyceny oleji a přestávají absorbovat. A esenciální olej je vyčerpán - ztrácí svůj charakteristický zápach při dlouhodobém kontaktu se vzduchem.

Pro informaci!

Difuzor je nejlepším způsobem, jak osvěžit vzduch v malých místnostech - až 20 m2.

Sasha

Je snadné vyrobit sáčky - jsou to sáčky z přírodních tkanin, naplněné suchými vonnými bylinami, sušenou citrusovou kůrou a dokonce bavlnou namočenou v éterických olejích. V takovém sáčku je možné dát koření - hřebíček, anýz, skořice a vanilkové lusky. Ale mnoho aromatických složek by nemělo být uvnitř sáčku, hmotnost "nádivky" - ne více než jedna třetina hmotnosti textilního obalu.

Je přípustné vyrobit pytel z jakékoli, dokonce i syntetické hmoty, ale lépe - pytlovina, len, bavlna. Velikost je malá, 10x8 a 12x14 jsou standardní pro sáčky. Šijte kapsu, která je plná voňavého obsahu. Po umístění "nádivky" šijte volný okraj. Pokud plánujete zavěsit sáčky, pak udělejte smyčku. Vzduch osvěžuje tuto možnost asi na 3 měsíce, pak se doporučuje vyměnit plnivo za čerstvé.

Aromakamni

Aromakamni, jinak - „mouka kameny“ je původní verzepřírodní příchuť pro domácnost. Je vyroben ze solného těsta s přídavkem několika kapek aromatického oleje. Pro výrobu potřebujete 600 g mouky, 1 kg soli, 200 ml vody, 5 lžíce. škrobu a 10-20 kapek esenciálních olejů. Komponenty jsou hněteny tuhým těstem, které je vytvořeno v jakémkoli tvaru a vyrobeno ve formě kamenů je nejjednodušší. Produkt se nechá zaschnout, poté se natře barvou (kvaš, akvarel). Existují složitější možnosti pro aromatické kameny - z hlíny, sádry a podobných materiálů.

Zvlhčovač vzduchu

Chuť této konfigurace je osvěžovač vzduchu a zvlhčovač. Pro dosažení potřebné kapacity (piala, bank) s objemem 200 ml, aromatickým prvkem (éterické oleje, extrakty), vodou (150 ml). Přidejte až 10 kapek esenciálního oleje nebo extrahujte do vody, důkladně promíchejte, aby se co nejvíce rozprostřelo ve vodě a nalijte kapalinu do připravené nádoby. Tato nádoba je umístěna na teplém místě nebo na baterii (během topné sezóny).

Příchuť kávy

Jednoduchá alternativa ke komplexním zařízením. Kávová zrna obsahují velké množství oleje a mají silné specifické aroma. Kávovou příchuť lze získat naplněním smažených zrn, je možné naplnit rakev /nádobu, ponechat nádobu neuzavřenou, nebo ji dát do sáčku z přírodní tkaniny, vázajícím krk.

Pro informaci!

100 g pražených zrn je schopno naplnit místnost o velikosti 16-20 m2 vůní. Nahraďte aromakávová zrna musí být nová každých 3-6 týdnů, protože jsou vyčerpána.

Vonné svíčky

Aromy Svíčky mohou být vyrobeny nezávisle. Je to jednoduché, ale namáhavé. Je možné ji zjednodušit pomocí pomeranče, když se místo nádoby na vosk použije polovina slupky s úhledně odstraněnou šťavnatou částí. Pro vytvoření aromatické svíčky potřebujete sklenici nebo sklenici, parafín (vosk), tužku, nit a nádobu na tavení. Proces vytváření aromatické svíčky zahrnuje následující kroky:

  1. Závit je přivázán ke středu tužky, která je umístěna na stěnách nádoby tak, aby budoucí knot visel dovnitř.
  2. Parafin se roztaví ve vodní lázni. Poté, co se parafin stane kapalnou konzistencí, přidá se k němu 7 až 10 kapek aroma oleje. Pro více odrůd je přípustné přidávat barvivo.
  3. Zatímco parafín nezmrzne, rychle, ale úhledně se nalije do sklenice. Proces lití vypadá takto: přidejte až čtvrtinu, zkontrolujte, zda se knot vynořil, nalijte další čtvrtinu a tak dále na hrany.

Aby se aromatická svíčka v parafínu dodala velkému dekorativnímu efektu, zatímco ještě neztuhla, můžete dát kávová zrna, anýz nebo jiné prvky. Po parafinovém kalení je možné se pokusit odstranit svíčku ze skla nebo ji nechat. Takovou ručně vyrobenou příchuť je možné umístit do každé místnosti - aroma svíčka vyzařuje příjemnou vůni i v neosvětlené podobě.

Hydrogel

ZJe také možné připravit aroma pro vzduch. Pro domácí budete potřebovat hydrogel v kuličkách v množství 1 balení, esenciální olej - od 10 do 20 kapek, vodu v souladu s pokyny na obalu z kuliček, dekorativní nádobu. Chcete-li učinit hydrogel ochucující éterické oleje vlastníma rukama, musíte se řídit tímto návodem:

  1. Kuličky se nalijí do nádoby.
  2. Esenciální oleje se přidávají do vody a míchají se až do jejich maximální distribuce v kapalině.
  3. Hydrogenní kuličky jsou naplněny aromatickou kapalinou a ponechány po dobu 12 hodin.
  4. Po určité době je osvěžovač hydrogelového vzduchu připraven k použití. Do připravené dekorační nádoby se nalily koule a umístily se do místnosti.
Varování!

Pachové látky z aromatické látky hydrogelu se časem odpaří - domácí výrobek postupně ztrácí své původní vlastnosti. Chcete-li obnovit intenzitu aroma, musíte postup zopakovat a naplnit kuličky ochucenou vodou.

Gel - želatina a glycerin

Je možné připravit gelovou příchuť vlastníma rukama ze želatiny a glycerinu. Vzhled a proces výroby takového osvěžovače vzduchu má podobnost s jedlými želé, ale existují určité rozdíly. Želatina, šťáva, esenciální olej a glycerin jsou přítomny ve složení gelového neutralizátoru zápachu. Chcete-li vytvořit aromatizační gel, je nutné dodržet tento pokyn:

  1. Želatina (20 g) se rozpustí v 0,3 1vařící vody.
  2. Glycerol (1 polévková lžíce) se přidá do směsi odstraněné z ohně. Před získáním homogenní kapalné konzistence je nutné promíchat.
  3. Na dně nádrže, ve které ochucovací gel ztvrdne, kape esenciální olej.
  4. Směs hélia se nalije na horní část oleje a nechá se zchladnout. Aby se dosáhlo úplné konzistence podobné gelu, vyžaduje složení přibližně 12 hodin.

Existuje možnost vyrobit želatinové aroma vlastníma rukama, ve kterém bude chybět glycerin. Pro takový gel osvěžovač, budete potřebovat pytel želatiny, soli a nádoby pro nalévání. Želatina se rozpustí ve vroucí vodě (200 ml). Sůl (1 lžíce) se smísí se studenou vodou (3 lžíce) a nalije se do hrnce s rozpuštěnou želatinou. Na dně připravené nádoby nalijte 15 kapek aroma oleje. Nahoře nalijte obsah pánve. Pro krásu je přípustné přidávat barvivo.

Tyčinky ze skořice

Je možné vytvořit přírodní aroma pro dům vlastními rukama ze skořice. To vyžaduje vysokou svíčku z včelího vosku, vaty, aromatické kapaliny, nití na šití nebo ozdobných a přímo skořicových tyčinek. Koření je rozloženo po obvodu svíčky a lisováno ručně a pak upevněno nitěmi. Vata navlhčená v aromatické tekutině je pečlivě zpracovaná. Po zapálení svíčky zaplní místnost kořeněnou vůni.

Pro informaci!

Samostatná aromatická svíčka s hůlkamiSkořice, může být použita více než jednou - když se vůně v místnosti stane příjemnou, vůně zhasne Necháte-li ho zcela vypálit, vůně v místnosti se stane příliš nasycenou a může vyvolat bolesti hlavy.

Dřevěné figurky

Je možné vyrobit přírodní aroma z dřevěných figurek, kostek a hůlek. To vyžaduje nelakované výrobky ze dřeva, s výhodou jehličnaté druhy. Jehličnaté stromy nejsou vhodné jako podklad - samotný materiál má příjemnou a silnou vůni. Dřevěné figurky jsou po celé ploše pokryty tenkou vrstvou esenciálních olejů a uzavřeny v nádobě s pevným víkem - takže vůně je absorbována. Po 5-6 dnech jsou připraveny ochucené dřevěné figurky.

Jednoduché jehličnany a citrusové příchutě

\ t

Je možné připravit příchuť potravin z ovoce a koření. Nejčastěji se citrusy používají jako základna - pomeranče, citrony, mandarinky, grapefruity a vápno. Do čerstvých citrusových tóny se přidávají skořice, anýz, hřebíček, muškátový oříšek, vanilka, tymián, rozmarýn a máta. Existuje několik běžných a osvědčených aromatických směsí:

  1. Pomeranč, anýz, hřebíček, skořice. Do sklenice dejte nakrájené citrusy, 2-3 tyčinky skořice, 2 badyán, 7 pupenů skořice, přikryjte vodou. Pro bohatý zápach se nádoba zahřívá.
  2. Citron, vanilka, rozmarýn. Citron řez, dát do sklenice s 2 větvemi rozmarýnu a 2 kapky vanilkového extraktu, nalijte vodu.
  3. Vápno, máta, tymián, vanilka.Citrusové řezy, přidejte zbývající ingredience v poměru podle potřeby.
  4. Zázvor, pomeranč, mandle - čerstvý zázvor a pomeranč se stříhají do sklenice. Přidejte 3-5 kapek mandlové esence a nalijte vařící vodu.
Varování!

Rychlé osvěžovače vzduchu mohou být vyrobeny nejen z citrusů. Jehly - dobrá volba. Je možné přidat chuť pomocí bobkového listu a muškátového oříšku. Toto složení není nutné plnit vroucí vodou.

Rozprašovač

Vytváření aerosolového osvěžovače vzduchu doma je snadné. To bude vyžadovat sprej (od 600 ml), filtr, nálevku, nějaký druh aromatické složky v suché formě a esenciální olej, například jehly. Ve vroucí vodě (0,5 l) vaříme jehly (4 lžíce). V dalším hrnci se vaří dalších 0,1 litru vody. Do postřiku se nalije jehličkový výhonek trychtýřem a filtrem (gáza, bavlněné podložky). Esenciální olej (10 až 25 kapek) se přidá do vroucí vody, která se pak přidá do rozprašovací láhve.

Soda

Soda přijímá nepříjemné pachy. Existuje však i opačná vlastnost - vydat chuť, pokud byla soda předem nasycena aromatickou kapalinou. Soda se nalije do suché a čisté nádoby, k ní se přidá 10-15 kapek aroma oleje, uzavřených plastovým uzávěrem s malými otvory. Pokud není vůně dostatečně silná, je možné přidat olej.

Sušené květiny

Sušené květiny jsou dobrým řešením. Sušené květy si zachovávají příjemnou vůni a dekorativní vzhled. Dělat herbář není obtížné - zakoupenéSezónně sbírané květy jemně řezají a suší hlavy nebo rostlinu úplně. Pro zvýšení chuti přidejte vhodný éterický olej. Je také možné zakoupit poplatky za lékárny, ale tyto bylinky se již prodávají v rozřezané formě a je lepší je použít jako náplň do sáčků - ochucení z látkového sáčku.

Osvěžovač vzduchu

Příchutě do automobilů mohou být také použity ke zlepšení vůně v bydlení. V menších místnostech je nejlepší volbou tento refresher. Intenzita vůně stačí k aromatizaci místnosti až 15 m2. Pro dosažení maximálního efektu z auto-aromatizátoru je nutné jej zavěsit na větrací mřížku v záchodě, koupelně nebo kuchyni.

Závěr

Vdechované pachy jsou 70% emocí, které vznikají nevědomě. Příjemná vůně v místnosti je vysoká pravděpodobnost pozitivní nálady během vašeho pobytu v ní. Je možné si koupit příchuť, ale zajímavější možností je vyrobit si ji ze šrotu. Domácí osvěžovač - záruka příjemného zápachu v domácnosti, zajímavý volný čas a zároveň úspora peněz.