Jak se vypořádat s prachem v bytě a odkud pochází

Čištění bytu od každé hostesky trvá dlouho. Obzvláště obtížné je odstranit prach, který se hromadí v rozích místností a zakrývá nábytek tenkou vrstvou. Nemůžete se ho zbavit navždy, ale můžete výrazně snížit množství znečištění a trvale zabránit opětovnému výskytu na otevřeném povrchu, ve vzduchu nebo uvnitř čalouněného nábytku. K tomu je třeba použít jednoduché a levné prostředky čištění.

Odkud pochází prach z bytu

Hlavním zdrojem této kontaminace jsou nejmenší částice mrtvé vrstvy epitelu, zvířecích chlupů, kusů papíru a hmoty, pylu, spór plísní a dalších. Všechny tyto složky tvoří nejmenší prach, který se stává výborným stanovištěm roztočů. Tyto malé organismy jsou velmi nebezpečné pro lidské zdraví, protože jsou nejsilnějším alergenem.

Společné zdroje prachu v bytě:

  • textilie, včetně oděvů, ozdobných předmětů, čalounění, ložního prádlaLněné a jiné tkaniny;
  • výrobky z papíru ve formě novin, knih, tapet, dekorativních prvků interiéru;
  • domácí zvířata, zanechávající za sebou vlny a částice mrtvého epitelu;
  • domácí spotřebiče, počítače, televize při shromažďování prachových částic visících ve vzduchu;
  • stěny, strop a nábytek, ze kterých odpadají částice barvy, bílé barvy a vlákna tapet nebo dřeva.
Důležité!

Tvrdá voda ovlivňuje do jisté míry tvorbu prachu v bytě. Během praní se z důvodu tuhosti tkaniny rychleji opotřebovávají, vlákna jsou od nich intenzivněji oddělena a šíří se po celém bytě.

Osoba sama se stává dalším zdrojem nejmenších částic znečišťujících prostor. Mrtvá kůže bude také odstraněna z kůže. Jejich objem může být redukován pravidelným čištěním pokožky křovinami, tvrdými žínkami a hydratačními výživnými krémy nebo oleji.

Dalším důvodem pro to, že v bytě je spousta prachu, jsou otevřená okna a dveře. Skrze ně malé částice pronikají do pouzdra. Tento druh znečištění je postižen zejména obyvateli domů nacházejících se v blízkosti dálnic, průmyslových podniků nebo staveb.

Místa akumulace prachu

Většina nečistot se hromadí v textiliích a textiliích. Koberce, přehozené záclony, textilní nábytek čalounění se rychle zašpiní. Na jedné straně je to dobré, protože částice nevisía jsou koncentrovány na jednom místě a je snazší je odstranit. Na druhou stranu by se textilie měly umývat nebo čistit často. K tomu proveďte mokré čištění pomocí mycího vysavače, vyhoďte prach z polštářů a čalouněného nábytku, zakryjte předměty vlhkým hadříkem. Částice se tak okamžitě shromažďují na navlhčené látce a nedostávají se do vzduchu. Ostatní omyvatelné produkty se pravidelně omyjí.

Dalším místem, kde se hromadí prachové částice, jsou povrchy nábytku, které jsou obtížně dosažitelné. Obvykle se jedná o horní roviny skříní, vysoko nad stropem. Chcete-li snížit množství prachu v bytě v těchto místech, můžete rozšířit zbytečné noviny na skříňce. Pak jsou úhledně složeny během čištění a zlikvidovány, namísto utírání povrchu vlhkým hadříkem.

Různé sošky a stojany na policích se stávají lapači prachu. Rychle se pokryjí zaprášeným květem. Je lepší všechny tyto věci odhodit. Pokud mají pro majitele určitou hodnotu a není možné je odhodit, je lepší tyto předměty uskladnit ve skleněné skříni pro skladování. Tam musíte dát knihu. Ve skříni jsou méně prašné a snadněji se čistí.

Jak se vypořádat s prachem v bytě

Nejvýznamnější zdroje prachu nelze z jejich života odstranit. Nelze se zbavit oblečení, nábytku a vlastní kůže. Ale jak se zbavit prachu v bytě na dlouhou dobu, můžete použít různé metody efektivního čištění. To značně zjednoduší boj proti prachu.

Odstraňování nečistot

Aby bylo v domě méně prachu, musíte nejprve rozebrat místa s největší koncentrací. K tomu jsou všechny sochy, cetky, fotorámečky a další dekory odstraněny ve skříních s prosklenými dveřmi. Pokud je to možné, zbytečné věci jsou lépe složené v zásuvkách nebo ve skříni, zabalené do sáčků.

Také stojí za to se všemi starými novinami, časopisy a knihami. Pokud nejsou potřeba, je lepší se jich okamžitě zbavit. Potřebné publikace se ukládají do krabic a zasílají do skladu. Knihy pro uložení jsou umístěny ve skříni s uzavřenými policemi.

Sezónní oděvy, které se nyní nepoužívají, se umísťují do pytlů nebo přikrývek a posílají do uzavřené skříně nebo skříně. Byt snižuje počet výrobků z textilu. Pokud není možné se zbavit koberců a koberců, těžkých závěsů, měli byste je často čistit nebo umýt. Záclony, textilní lampy a čalounění čalouněného nábytku jsou nejlépe ošetřeny parníkem.

Důležité!

Věci, které se zřídka používají i ve spíži, by měly být řádně uchovávány v obalech nebo krabicích tak, aby neobsahovaly prach.

Správné čištění

Když byly všechny nečistoty demontovány, celkové čištění pomůže odstranit prach. Začíná vysáváním podlahy. Pak se prach nedostane do vzduchu a nerozptýlí se do jiných objektů.

Poté vyčistí všechny textilní předměty:

  • praní, čištění vysavačem nebo parníkem, koberce;
  • matrace, deky, polštáře a jinéložní prádlo se provádí na ulici a tam je vyrazena hůlkou;
  • čalouněný nábytek očištěný jakýmkoliv možným způsobem.

Poté otřete horní části nábytku a posuňte se dolů. Vyčištěný prach se tedy neusadí na již umytých předmětech. Chcete-li začít, otřete strop, pokud je natažený nebo zavěšený. Pak utřete záclonové tyče, pokladny dveří a další dekorativní struktury. Okna a parapety se umývají od nečistot. K dispozici jsou také větrací mřížky. Pokud je v domě klimatizace, omyjte si filtr a utřete pouzdro. Čistí osvětlení, digestoře a nábytkové fasády.

Poté se otírají drobné dekorační předměty, zrcadla, rámy a pokojové rostliny. Speciální spreje nebo jiné prostředky pro čištění domácích spotřebičů, televizorů, počítačů. Dokončete čištění praním podlahy.

Užitečná doporučení

Doma se zbavíme prachu pomocí vhodného vybavení. Zde dobře pomáhají domácí chemikálie, které mají antistatický účinek. Odstraňují statickou elektřinu zevnitř a prach není přitahován k povrchům. Pro alergiky zvláště vhodné antistatické léky bez vůní, které nemají chuť.

Je vhodné odstranit znečištění antistatickými lamelami z dekorativních předmětů, které mají složité tvary. Jsou v prodeji obyčejné a elektrické. Taková zařízení přitahují malé částice do svých klků a odstraňují statickou elektřinu z objektů.

Pro čištění nábytkustojí za to koupit hadřík z mikrovlákna. Je mnohem efektivnější při nakládání s malými částicemi než běžné hadry. Mikrovlákno shromažďuje a zadržuje prach, ne šíří se do okolního prostoru.

K čištění textilního čalounění je měkký nábytek potažen navlhčeným hadříkem a vyřazen. Částice se nerozptýlí, ale zůstanou na tkanině. Pak se vysaje nebo napaří. Také vysávání čistých knih ve skříni. K tomu použijte malou měkkou trysku. Poté se každý objem navíc otře mírně navlhčeným hadříkem.

Pokud žaluzie visí na oknech, lamely jsou setřeny lehce navlhčeným hadříkem. Pokud je to možné, jsou odstraněny a důkladně umyt v koupelně pod sprchou, a pak zavěsil. Tapety na stěnách také hromadí prach. Proto jsou pro úplné čištění vysávány a utírány vlhkým hadříkem. Většina moderních tapet vydrží takové zpracování bez poškození.

Výrobky proti prachu

Všechny mikročástice jsou dodávány s malým nábojem elektřiny. Proto je prach přitahován k opačně nabitým povrchům. Chcete-li se jím zabývat, aplikujte antistatiku. Tyto látky odstraňují statickou elektřinu z nábytku a částice se na ní nesedí.

Nyní jsou v prodeji různé látky s podobným účinkem. Někteří se s tímto úkolem lépe vypořádají, jiní ukazují výsledek horší. Potřebný nástroj je zvolen v závislosti na struktuře objektu, na kterém bude použit.

Důležité!

Předpoužívání domácích chemikálií prostudujte pokyny k nim připojené. To pomůže vyhnout se poškození interiéru. Nevybírejte drogy s obsahem toxických látek. Aby nedošlo k podráždění kůže a dýchacích orgánů, používejte před prací rukavice a respirátor.

Pro dlouhodobou ochranu nábytku použijte polštář. Obsahuje antistatické látky, které zabraňují usazování malých částic na povrchu. Navíc lesk zvyšuje lesk. V důsledku této úpravy se prachové částice nezdržují, ale sklouznou dolů. To snižuje potřebu častého čištění.

Počítačové obrazovky, televizory, smartphony a tablety z prachu a prachu jsou ošetřeny speciálními antistatickými prostředky. Chcete-li to provést, vyberte nástroje, které jsou povoleny, pokud je zařízení zapnuto. Nejvhodnější jsou antistatika, která nezanechává rozvod.

Pro ošetřování podlah, stěn a textilií používají látky, které ničí roztoče. Protože mají silný účinek, používají se 1 krát za 6 měsíců. Pro zpracování čalouněného nábytku používá impregnace, zabraňuje pronikání nejmenších částic do hmoty. Pokrývá tkaninu tenkou vrstvou. Při použití této impregnace je však nutné povrch často otírat tak, aby nevznikal hustý, lepkavý povlak.

Pro ženy v domácnosti, které se raději zabývají znečištěním lidovými prostředky, ocet bude. Snížení množství znečištění pomůže ošetřit roztokem 200 ml vody, 50 mlstolního octa a několika kapek olejovitého etheru. Kapalina se nalije do spreje a postříká se kolem místnosti. Díky esenciálnímu oleji také eliminuje nepříjemné pachy.

Lidové léky

Chcete-li se zbavit mikroskopických prachových částic uvnitř, přidejte do čisticí vody několik kapek mycího prostředku nebo manganistanu draselného. Takové řešení vytváří na ošetřeném povrchu tenkou ochrannou vrstvu, která zabraňuje usazování nečistot.

Pokojové rostliny pomáhají v boji proti částicím nečistot. Chlorophytum se používá k tomuto účelu. Snadno se o něj postará a výrazně snižuje množství prachu. Několik z těchto rostlin může vyčistit prostor škodlivých bakterií. Další vnitřní závod tsiperus zvlhčuje vzduch v místnosti a odpařuje více než dva litry vody denně.

Pro usnadnění péče o čalouněný nábytek se vysává po navinutí kartáče hadříkem navlhčeným v roztoku soli. Chcete-li připravit, rozpuštěný v 1 litru teplé vody 1 lžíce. Já sůl. V této kapalině je tkanina držena po dobu 10 minut a poté dobře stlačena.

Čištění vzduchu

Ke zvýšení účinku čištění a dlouhodobého zachování příznivé atmosféry v domě se používají speciální zařízení:

  • ultrazvukový nebo parní zvlhčovač výrazně sníží počet mikročástic visících ve vzduchu;
  • čističe uhlí nebo křemene, s výjimkou prachu, odstraňují škodlivé nečistoty;
  • mytí vzduchuproudění a odplavování prachu a škodlivých mikroorganismů, uvolňování již zvlhčených;
  • ionizátory činí mikročástice těžšími a činí je padajícími, což usnadňuje čištění;
  • vysavače vybavené vodními filtry téměř zcela zadržují prachové částice a zvlhčují vzduchové hmoty.

Volba zařízení proti prachu, dává přednost zařízením vybaveným filtry HEPA. Účinně zachycují nejmenší částice. Pro vyloučení pronikání pouličního prachu během větrání na oknech je vhodné instalovat dýchací přístroje. Přístroj je malý systém, který čistí vzduch díky vestavěným filtrům.

Čištění prachu po opravách

Každá oprava se promění v obrovské množství nečistot. Zůstane zejména mnoho drobných částeček omítky, barvy, vápna a dalších látek podobných prachu. První věc, kterou je třeba vyčistit, je zajistit větrání, otevírání všech oken a dveří. Poté, v rukavicích a masce na ochranu, pokračujte v čištění.

Všechny velké odpadky se ukládají do pytlů a sáčků a zlikvidují. Pak se místnost postříká vodou z rozprašovací láhve, aby se v okolí zabránilo vznícení prachu. Jsou-li povrchy pokryty fólií, jsou navinuty tak, aby vrstva nečistot zůstala uvnitř a byla zlikvidována. Pak se stěny, strop a dokončovací detaily očistí vysavačem To je výhodnější udělat s konstrukčním vysavačem.

Okna a parapety se omyjí. V tomto případě je žádoucí častěji měnit vodu. Pak nebudou žádné rozvody.Všechny vyčnívající předměty, včetně pokladny dveří, spínačů, zásuvek a dalších dílů obložení, jsou otírány měkkým hadříkem namočeným ve vodě.

Důležité!

Pak vyčistí podlahu od prachu. Je lepší to udělat několikrát, protože velké množství stavebního prachu nelze kvalitativně odstranit poprvé. Pro zlepšení výsledku se doporučuje přidat do vody prací prostředek. Na závěr se doporučuje opět projít nábytkem mokrým hadříkem a vyčistit podlahu.

Dodatečná opatření a prevence

Není možné zcela odstranit prach z domu, ale několika kroky je možné výrazně snížit jeho množství. Aby se zabránilo kontaminaci v místnosti z ulice, jsou na oknech instalovány membrány nebo sítě proti komárům. Pokud okna nejsou plastová, ale běžné dřevo, všechny mezery jsou utěsněny tmelem.

Přikrývky a polštáře s přírodním peřím nebo páskem jsou nahrazeny výrobky se syntetickými plnivy. Jsou mnohem méně prašné, navíc umývají snadněji. Těžké textilie na oknech jsou odstraněny a nahrazeny snadnější údržbou žaluzií nebo válečků.

Aby se zabránilo nahromadění jemného prachu, pravidelně ho provzdušňujte. V létě by měl tento proces pokračovat minimálně 20 minut. V chladném období je doba větrání snížena, aby nedošlo k vystuzování bytu. Zatímco místnost je větraná, můžete provést lehké mokré čištění.

Ke snížení množství prachových částic je udržována vlhkost vzduchu . K tomu je žádoucí použítspeciální zařízení. Pokud tomu tak není, můžete umístit několik ohřívačů v blízkosti topných těles a předem je naplnit vodou.

Závěr

Uplatnění navrhovaných metod pro kontrolu jemných nečistot a pravidelného mokrého čištění významně snižuje množství prachu. Takže můžete neustále udržovat byt čistý, i když prach nelze odstranit trvale.