Jak skladovat pomeranče v bytě

Šťavnaté a sladké pomeranče mohou být skladovány po dlouhou dobu, pokud poskytnete nezbytné podmínky: nádobu, určitou teplotu a vlhkost. Je také důležité, abyste si mohli vybrat správné čerstvé ovoce. Existuje celá řada známek, podle kterých lze určit jak šťavnatost, tak čerstvost a jak sladké jsou tyto citrusové plody.

Pravidla výběru

Věnujte pozornost barvě pomerančů: měla by být jasná, rovnoměrná. Nevybírejte ty ovoce, které se výrazně liší od těch, které leží vedle nich v krabici.

Důležité!

Jasnost slupky by však neměla být jediným výběrovým kritériem: dokonce i zralé, zelenkavé, citrusové plody mohou být sladké. Mějte na paměti, že někteří dodavatelé uměle proměňují nezralé plody na oranžové. Pamatujte, že barva může záviset na odrůdě.

Chcete-li si vybrat sladké, šťavnaté pomeranče, vzít je, držet v ruce, vyhodnotit váhu: čerstvé vzorky jsou obvykle těžší než pikantní a ty, které již byly svinuty.

Kvalita je také určena příchutí, avšak pouze tehdy, když se tyto pomerančové plody prodávají v teplé místnosti: venku, zejména v chladném počasí, je velmi obtížné určit příchuť. Silná vůně pomerančů naznačuje, že tyto citrusové plody jsou zralejší než ty, které vůbec necítí.

Plocha plodu je důležitá: obvykle velkáne tak sladké jako střední a malé, takže je lepší je nevybírat, i když jsou krásnější. Kromě toho může velká velikost znamenat, že "chemie" byla použita při pěstování ovoce. Kvalitní citrusy by neměly být zarostlé: v tomto případě nejsou příliš šťavnaté a voňavé.

Když se rozhodnete, podívejte se na kůru: čím silnější je, tím méně je sladké maso. Jedinou výhodou pomerančů s hustou kůží je snadnost čištění. Není nutné vybírat plody s reliéfní kůrou: obvykle je dužina těchto vzorků poměrně suchá, ne příliš sladká. Tenká slupka je určena póry - měla by být malá a kůže z tohoto důvodu bude hladká.

Když se rozhodnete, měli byste se dotknout také ovoce: jedním z ukazatelů jejich sladkosti je tvar. Vysoce kvalitní, čerstvé pomeranče by měly být elastické, ale ne příliš měkké a ne příliš tvrdé. Měly by být žádné skvrny, promáčknutí, poškození, plíseň.

Při výběru tedy věnujte pozornost:

  • hmotnost;
  • barva;
  • tloušťka odlupování;
  • velikost;
  • aroma.

Pokud jste si však koupili citrusové plody, které se ukázaly být kyselé, neponáhlejte je vyhazovat, používejte ovoce při přípravě různých jídel: omáček, želé, kompotů; Pokoje jsou ochucené nebo přidány do pečiva.

Příprava skladování

Existuje několik triků, které vám umožní rozšířit čerstvost citrusů na dlouhou dobu:

  • nejlepší skladovací kontejnery jsou papírové sáčky nebo lepenka. Ale plastovéforma, včetně plastových nádob, není vhodná;
  • každé ovoce musí být zabaleno do samostatného obalu (s výhodou do papírové ubrousky) před umístěním do společné nádoby;
  • Pomeranče jsou citlivé na teplotní změny, takže po zchlazení by neměly být okamžitě umístěny do tepla a naopak. Buďte obzvláště pozorní k tomuto pravidlu, protože buničina ztratí svou jasnou chuť a sladkost díky prudkému poklesu teploty;
  • vybrat místo, kde nebudou v kontaktu s jinými druhy ovoce a potravin obecně: to může způsobit hnijící pomeranče;
  • Pokud uchováváte velké množství citrusových plodů, pak pravidelně tříďte plody, abyste zjistili, které z nich se začaly hnilost a zhoršovat. Rovněž by se měly pravidelně čistit, aby se předešlo hnilobě v důsledku vysoké vlhkosti;
  • Pokud se chystáte skladovat citrusové plody před Novým rokem, pak je lepší zvolit ty nezralé, pro toto období konečně zcela dozrají;
  • každé ovoce může být třeno malým množstvím rostlinného oleje, který prodlouží čerstvost.

Teplota při skladování

Doba skladování závisí na teplotě. Takže při pokojové teplotě se pomeranče udržují čerstvé až týden. Pro zvýšení této doby je lepší dát je do chladničky, kde mohou být skladovány několik měsíců ve speciálních nádobách.

Teplota skladování závisí na zralosti ovoce. Nejchutnější plody bohaté oranžové barvy zůstávají čerstvé od dvou týdnů2 měsíce při teplotě + 1 ... + 2 ° C. Žluté plody (tj. Ne dostatečně zralé) mohou být skladovány čerstvé při teplotě +2 až +4 ° C. Nezralé (tj. Nazelenalé) vydrží dlouhodobé skladování po dobu asi šesti měsíců při teplotě +5 až +6 ° C.

Světlo a vlhkost

Pomeranče neodolávají přímému slunečnímu záření a jasnému světlu, takže je v takových podmínkách neuchovávejte. Vlhkost vzduchu je důležitá: kondenzát, který se může vytvořit na povrchu ovoce kvůli nevhodným podmínkám, vede k rychlému poškození ovoce. Optimální podmínky - vlhkost vzduchu 85–90%. Pokud jsou plody nezralé, pak je pro ně nejlepším optimálním ukazatelem více než 85%.

Kam uložit

Pro skladování velkého počtu pomerančů bude nejvhodnějším prostorem sklep. Místnost by měla být suchá, tmavá, dobře větraná.

Pokud jste si koupili ovoce k jídlu okamžitě, pak jen nechte je na kuchyňském stole, zůstanou čerstvé po dobu jednoho týdne.

Pomeranče mohou být skladovány po dlouhou dobu a dokonce je uchovávají čerstvé až do nového roku, pokud jsou zajištěny optimální podmínky: důležitá je skladovací teplota a vlhkost. Měly by být vybrány podle barvy, stavu kůry, hmotnosti.