Jak odstranit mastné skvrny z papíru

Mastné skvrny na důležitých dokumentech, knihách, vzdělávacích materiálech nebo oblíbených fotografiích mohou způsobit spoustu problémů. Mnoho lidí si myslí, že je nemožné je odstranit, protože papír je materiál, který lze snadno roztrhnout nebo zničit.

Naštěstí je tento problém vyřešen. Pojďme se naučit, jak odstranit mastnotu a olejové skvrny z papíru bez poškození výrobku.

Doporučení

Chcete-li papír vyčistit a nezanechat žádné zbytky, měli byste dodržovat některá pravidla:

 • neuplatňují metody mechanického působení - mnohem vhodnější budou chemické nebo fyzikální metody čištění;
 • Pamatujte, že výrobky, které mohou odstranit skvrny z tkaniny, nejsou vhodné pro papír;
 • před použitím jedné nebo jiné metody jej otestujte na nepotřebném kusu papíru, který je totožný s papírem, se kterým chcete odstranit skvrnu;
 • před čištěním tapety chemií, zkuste použít měkkou gumu, protože běžné prostředky mohou poškodit obložení stěn;
 • Buďte připraveni na to, že se bude muset několikrát opakovat;
 • Pokuste se odstranit skvrnu ihned po aplikaci, protože stará kontaminace může být odstraněna obtížně.

Odstraňování čerstvých skvrn

Jedna z následujících metod může pomoci vyrovnat se se skvrnami oleje nebo tuku na papíře.

 • Papírové ubrousky /ručníky a železo.

Nasaďte si bytpovrch je bílý papírový ubrousek, nahoře je zašpiněný papír a další ubrousek. Místo na místě opatrně vyžehlte vyhřívaným železem. Dávejte pozor, abyste nenarazili na otevřený papír, jinak na něm budou žluté skvrny. Protože ubrousky absorbují tuk, vyměňte je za nové.

 • Terpentýn.

Zahřívejte čistý terpentýn, aby se zabránilo varu. Pomocí pipety nebo kartáče jemně naneste tekutinu na skvrnu. Poté obarvené místo zakryjte několika vrstvami bílého papírového ubrousku nebo savého papíru. Železné železo, naladěné na syntetický režim. Turpentin je dostatečně silné rozpouštědlo, které úspěšně bojuje s mastnými a olejovými skvrnami.

 • Ovesné vločky.

Liberálně aplikujte ovesné vločky na mastné skvrny. Po 20-25 minutách je kartáčkem otřete měkkým kartáčkem. Mouka absorbuje přebytečný tuk a výrazně snižuje znečištění, a pokud budete postup opakovat několikrát, zcela ho odstraníte.

 • Stolní sůl nebo křída.

Nalijte sůl nebo drcenou křídu na skvrnu. Zakryjte ho čistým hustým papírem a vyrovnejte ho železem. Nezapomeňte, že žehlička nesmí být přehřátá a prášek musí být několikrát vyměněn za čerstvý.

 • Alkohol.

Vezměte si čistý alkohol: alkohol nebo vysoce kvalitní vodku. Nejprve zakryjte skvrnu skvrnou, zatlačte ji na papír s nákladem a počkejte asi čtvrt hodiny, než absorbuje přebytečný tuk. Poté skvrnu odstraňte měkkým hadříkem s papírovým ubrouskem a naneste na ni alkohol.Mezi dva listy papíru položte zašpiněný papír a vyžehlte ho teplým železem.

Odstranění starých a sušených skvrn

Abyste se zbavili starých skvrn oleje nebo tuku, použijte jeden z následujících receptů.

 • Peroxid vodíku.

Pomocí vatové vložky jemně navlhčete skvrnu 20% peroxidem vodíku, poté vložte špinavý papír mezi dva listy papíru a vyžehlte ho teplým železem.

 • Zubní prášek, jíl, benzín.

Zubní prášek smíchejte se suchou bílou hlínou a benzínem do husté konzistence kejdy. Naneste směs na skvrnu tlustou vrstvou a nechte asi 24 hodin. Kaše vyschne a promění se v kůru, která musí být pečlivě odstraněna suchým měkkým hadříkem nebo kartáčem. Tato směs měkkých sorbentů a rozpouštědla je schopna překonat i nejstarší místa tuku.

Jak vidíte, problém lze snadno vyřešit doma. Hlavní věc je přísně dodržovat pokyny a pravidla a pak na žádném papíru nebude stopy mastnoty a olejových skvrn.