Jak a co odstranit lepidlo skvrny od oblečení

Pokud v důsledku vaší vlastní trapnosti nebo neúspěšné kombinace okolností, lepidlo skvrna znetvořila vaše oblíbená halenka nebo se objevil na povrchu džíny, nebuďte rozrušený. Situace je samozřejmě nepříjemná, ale eliminovat její následky je poměrně reálná. Chcete-li to provést, není vůbec nutné jít na suché čištění - některé tipy vám řeknou, jak odstranit lepidlo z oblečení na vlastní pěst pomocí jednoduchých improvizovaných prostředků.

K výběru správných látek, které vám pomohou účinně odstranit nebo odstranit lepidlo z oblečení, musíte určit značku lepidla a pochopit, jaký typ látky je z tkaniny šitý. Koneckonců, pro jemné hedvábí, trvanlivé džíny, semišové nebo vlněné oblečení budete potřebovat úplně jiné prostředky.

Obecná pravidla

Ačkoli způsoby odstraňování skvrn lepidla se budou lišit v závislosti na typu lepidla a typu tkaniny, tato obecná pravidla jsou pro každou z nich relevantní:

 1. Neváhejte, pokuste se odstranit lepidlo z oblečení, jakmile si všimnete skvrny. Staré stopy budou mnohem těžší odstranit než čerstvé.
 2. Nejdříve rychle škvrny na tkaniněs ubrouskem, a pak zkuste odstranit co nejvíce lepidla s ostrým předmětem, jako je kuchyňský nůž.
 3. Abyste předešli poškození oděvu, před pokusem o odstranění skvrny zkontrolujte účinek vybraného prostředku na nepoznatelnou plochu látky (například za záhybem džíny).

Individuální přístup

Chcete-li pochopit, jak odstranit lepidlo z oděvu, podívejte se přesně na to, s jakým lepidlem se jedná. Před povrchovou úpravou doporučujeme testovat, jak na tkaninu působí aceton, benzín nebo jiný prostředek.

PVA

Hliněná pva nám velmi často pomáhá v každodenním životě a stejně často zanechává stopy na našich šatech. Naštěstí, odstranění z tkaniny není velký problém:

 • k čištění čerstvých stop pva z jakéhokoliv materiálu může být teplá voda a jednoduché mýdlo na prádlo;
 • Chcete-li odstranit tvrdé skvrny z bavlny, lnu nebo džíny, otřete je vatovým tamponem namočeným v alkoholu;
 • čistit rozmarnou semiš z lepkavých stop, nejprve držet produkt nad párou po dobu asi 10 minut, a pak se pokusit opatrně odstranit znečištění hadříkem navlhčeným čpavkem;
 • pva lze odstranit z koberce nebo čalouněného nábytku pomocí rozpouštědla White Spirit nebo benzínu;
 • na jemných tkaninách, jako je hedvábí, může pokus o odstranění zbytků rozpouštědla nebo roztoku alkoholu vést k poškození oděvu. Chcete-li odstranit skvrnu v tomto případě, položte předmět do mrazničky na hodinu, a pak kaše a jemně vyčistěte produkt rukamakřehké lepidlo.
 • skvrny z PVA jsou účinně odstraněny kyselinou octovou. Proto se doporučuje přidávat malé množství octa do vody pro namáčení. Je důležité, abyste to nepřeháněli, protože na jemných tkaninách může zanechat spálené místo.

Silikát

Tento typ lepidla je spíše rozmarný, ale pokud je to žádoucí, může být také odstraněn z oděvu bez stopy. Namočte předmět do roztoku pracího prostředku a jedlé sody (40 gramů na litr vody). Po třech hodinách se pokuste otřít skvrnu štětcem.

Aby se odstranily nečistoty ze semiše, kupte pro tento materiál v obchodě s obuví speciální mýdlo nebo šampon.

Clerical

Rodiče dětí v mateřských školách nebo mladších žáků často musejí přemýšlet o tom, jak po zhotovení papírových aplikací nebo různých řemeslných prací umýt lepidlo z oblečení.

K jeho odstranění pomůže běžné mýdlo pro domácnost. Znečištěnou oblast namočte, hojně napěňte a otřete rukama nebo kartáčem. Poté výrobek omyjte rukou nebo v pračce.

Super lepidlo

Nejtěžší je pro ty, kteří hledají odpověď na otázku, jak odstranit super lepidlo z oděvů - tato látka zanechává velmi korozivní, těžko odstranitelné skvrny.

Při práci se super lepidlem buďte opatrní - je velmi obtížné je umýt.

Nejprve zjistěte, které super lepidlo výrobce zničilo vaše oblečení. Pokud jste si zakoupili levný výrobek pod značkou super lepidlaČínský-made, můžete zvážit sami štěstí - odstranit takové znečištění je mnohem jednodušší než high-kvalitní "Super Moment".

K odstranění míst použijte následující metody:

 • čerstvá nečistota zanechaná super lepidlem, čistá benzínem;
 • sušené stopy, pokuste se setřít odstraňovačem barev;
 • můžete odstranit super lepidlo z džíny s odstraňovačem laku na nehty;
 • Pokud se super lepidlo dostane na hedvábí nebo vlněné oblečení, namočte látku do octového roztoku (20 ml octu na 40 ml vody) a poté omyjte studenou vodou.

Moment

Poměrně často se ženy v domácnosti zajímají o to, jak odstranit lepicí moment z oblečení, aniž by přesně určovaly, o čem mluvíme. Faktem je, že Moment je ochranná známka, pod kterou se vyrábí několik typů lepidel:

 • Univerzální „Super Moment Ideal“ je nejjednodušší odstranit pomocí nástroje „Super Moment Anticle“, který výrobce speciálně vytvořil k odstranění takových problémů.
 • Moment pro boty Gel-Gel se odstraní z kůže nebo semiše pilníkem na nehty, přičemž se opatrně provede kruhový pohyb. Dalším způsobem, jak odstranit adhezivní stopy z kožené obuvi nebo semišové boty, je zkusit je vydrhnout odstraňovačem laků bez acetonu.
 • „Okamžité lepidlo na tapety“ se snadno odstraňuje ze všech druhů tkanin běžným praním pomocí mýdla na prádlo.

Sledování z označení

Prodejci nebo výrobci často připevňují na oděvy papírové nálepky.cena, název produktu nebo čárový kód. Obvykle je snadné odstranit, ale někdy lepkavá stezka, která přitahuje nečistoty a prach k sobě zůstává z takové nálepky na tkanině. V důsledku toho se na místě bývalé nálepky vytvoří tmavá skvrna, kterou nelze obvyklým způsobem vymyt.

Tyhle nečistoty můžete odstranit takto: vezměte si bavlněnou podložku, nasaďte na ni polský odstraňovač a důkladně otřete skvrnu. Spolu s nečistotami z látky by měly jít a zbytky papíru z nálepky.

Pokud byla kontaminace vytvořena na oděvu z jemného semiše, můžete použít „suché čištění“ pokusem o vymazání stop samolepek ve školní gumě.

A trochu exotické ...

Vlastníci venkovských domů často používají lepivé činidlo pro kontrolu hlodavců a myší. Někdy, v důsledku nedbalosti, místo myši, oni sami padnou do lepkavé pasti. Jak čistit oblečení v tomto případě?

Výrobce doporučuje používat pro tento účel benzín, ale hostesky, které trpěly lepidlem pro myši, vymyslely efektivnější způsob: vylijte rostlinný olej na skvrnu, počkejte 5 minut a pak produkt omyjte mycím prostředkem.

Lepidlo pro truhlářství, silikonový tmel

Pracovníci v truhlářských a restaurátorských dílnách se často setkávají se skvrnami z lepidla na dřevo. Umyjte věci dost těžké, ale stále možné. To bude vyžadovat namáčení oblečení po dobu 12 hodin v pánvi se studenou vodou. Po tom, aby mytí v pračce v nejteplejšímvody. Pokud zůstanou stopy, měli byste je projít štětcem a znovu promýt, abyste mohli efektivněji odstranit skvrnu od lepidla.

Nakládání s tmelem je velmi obtížné. Pokud je znečištění čerstvé, můžete se pokusit věc umýt v teplé vodě. V případě suchých skvrn se aplikuje mechanické odstranění. Takové manipulace však vydrží extrémně hrubé tkaniny.

Lepidlo na kasein

Tento typ lepidla má přírodní základ (mléčný protein). Vyrovnat se s tímto znečištěním pomůže glycerinu nebo čpavku. Volba mezi těmito dvěma prostředky je dána typem tkaniny.

Jak prát prádlo:

 1. Vatový talíř navlhčený glycerinem nebo alkoholem se otírá skvrnou a nechá se půl hodiny.
 2. Po uplynutí této doby se postup opakuje a celá věc se smaže.

Nyní jste obeznámeni s různými způsoby odstranění lepkavých skvrn a snadno se s těmito nečistotami vyrovnáváte doma.