Jak čistit troubu od starého znečištění a sazí

Pec je často používána hospodyně k přípravě chutných pokrmů z masa nebo k jakémukoliv jinému pečení, během něhož se na jeho stěnách hromadí velké množství tuku. Odstranění znečištěné kontaminace je nesmírně obtížné. A pokud budete pokračovat v pečení v nepřečištěném zařízení, pak spálené zbytky jídla začnou kouřit, což způsobuje nepříjemnou chuť a pach spáleného jídla. Existuje mnoho způsobů, jak efektivně vyčistit troubu.

Přípravné postupy

Domácí spotřebič je třeba připravit předem, zejména pokud je vnitřek elektrické trouby velmi špinavý.Doporučuje se provést několik předběžných kroků:

  1. Před zahájením mytí je třeba přístroj odpojit od sítě, pokud je to elektrický sporák, nebo vypnout plyn, pokud je třeba čistit plynovou troubu.
  2. Rukavice by měly být nošeny, i když jsou aplikovány populární metody odstraňování nečistot. Při odstraňování nečistot na jemné pokožce rukou může dojít k podráždění.
  3. Před úplným čištěním musí být kamna předmytá, aby se odstranily malé nečistoty, a také lehce změkčit spálené částice potravin a tuků. To usnadní další zpracování trouby.
  4. Potřebavyjměte zásobníky a boční vodítka. Pokud je to možné, pak je třeba dveře a sklo odstranit, protože je mnohem snazší je vyčistit. Ventilátor musí být uzavřen silným hadříkem.
  5. Aby mohly nečistoty lépe reagovat, je nutné přístroj mírně zahřát na 150–200 stupňů po dobu 15–20 minut před zahájením čištění.

Základní pravidla pro péči o zařízení

Aby trouba sloužila dlouhou dobu a vypadala jako nová, měli byste znát základní pravidla péče o ni.Před zahájením čištění je třeba vzít v úvahu některá užitečná doporučení:

  1. Je-li elektrický sporák po každém použití v komoře otřený, je možné provést bez všeobecného čištění a během deseti dnů můžete troubu jednou zapařit. Není třeba čekat, až se na stěnách zařízení vytvoří tuk, a objeví se spálené skvrny. Totéž platí pro plynové trouby.
  2. Při odstraňování nečistot a spalování nepoužívejte abrazivní houby a kovové škrabky, které mohou snadno poškodit smalt domácího spotřebiče. Pro tyto účely je nejlepší použít běžné houby nebo hadry.
  3. Pro odstranění starého tuku se doporučuje upustit od používání silných chemikálií, protože jejich stopy mohou zůstat na vnitřním povrchu elektrické trouby, která je plná jejich pronikání do potravin. V tomto ohledu může dojít k otravě jídlem.
  4. Vůněchemické sklady mohou také zůstat v troubě a dostat se do nádobí, ponižující jejich chuť.

Rychlá cesta

K rychlému vyčištění trouby s tukem a šupinami používejte běžný mycí prostředek. Tato metoda je vhodná pro čištění elektrických kamen s mírným znečištěním.

Pro tento postup budete potřebovat vodu, hluboký obal, mycí prostředek, gumové rukavice a hadr.

Je třeba učinit následující:

  1. Je nutné vyjmout misky, ale ponechat rošt tak, aby také podstoupil čištění.
  2. Předehřívací trouba.
  3. Nalijte vodu do pánve zředěným nádobím. Pro tyto účely také vhodná kyselina citrónová nebo ocet.
  4. Nádrž na roztok by měla být umístěna na spodní vrstvě desky.
  5. Ponechte troubu tímto způsobem, dokud se kapalina nevaří a dveře se nepotí. V průměru to bude trvat asi 40 minut.
  6. Poté přístroj vypněte a nechte jej vychladnout půl hodiny.
  7. Když se spotřebič pro domácnost vychladl, je nutné vyčistit stěny komory a rošt vlhkým hadříkem. V případě potřeby můžete dodatečně použít sprej s vodou a saponátem k odstranění starých skvrn tuku.
  8. Po dokončení čistícího procesu je třeba dát vše na místo a vařič je opět připraven pro kulinářské účely.

Prostředky pro čištění

V obchodech je velký výběr chemických čisticích prostředků.elektrická nebo plynová trouba. Pomohou rychle vyčistit troubu ze starého spáleného tuku. Tyto čisticí prostředky však vydávají výpary škodlivé lidskému zdraví, a proto je nutné je používat v kuchyni a nosit rukavice.

Po skončení by měla být komora trouby důkladně opláchnuta tak, aby se chemický zápach nedostal do vařeného pokrmu.

Pro ty, kteří nechtějí používat agresivní chemii,existuje velký počet účinných domácích prostředků nápravy:

  1. Jedlá soda. Snadno pomůže zbavit se plaku ze dveří talíře, stejně jako odstraní saze a saze. K tomu otřete vlhké sklo a nechte jednu hodinu. Poté opláchněte vlhkou houbou. Můžete také míchat 10 g práškového sody se stejným množstvím tekutého detergentu a promíchat ve sklenici s vodou. Poté se nalije do spreje a nanese se na vnitřní povrch komory. Nechte tento způsob 30 minut, poté otřete vlhkým hadříkem.
  2. Kyselina citrónová. Měla by být naplněna vodou a přidána kyselina citrónová: 1 litr kapaliny, 1 lžička kyseliny. Umístěte pekáč do skříně, zapněte ho na 150 stupňů a nechte jej 5 minut. Po čekání na vychladnutí zařízení je nutné odstranit znečištění houbou.
  3. Čpavek. Je to velmi dobrý nástroj pro odstraňování nečistot a sazí, ale má jednu hlavní nevýhodu - silný zvláštní zápach. Vytápění zařízení na 100 stupňů by mělo být umístěno na dněmalá nádoba s vroucí vodou a na horní vrstvě dala šálek amoniaku. Ponechte to až do rána, a pak smíchejte vodu s čpavkem a přidejte mycí prostředek. Otřete tímto roztokem vnitřní stěny domácího spotřebiče.
  4. Ocet. Pro účinné vyčištění špinavých stěn uvnitř trouby je nutné je navlhčit octem a nechat působit 30 minut. Poté opatrně odstraňte zbytky mýdlovou vodou.

Další metody čištění

Můžete také použít peroxid vodíku, stolní sůl, mýdlo na praní a dokonce i prášek na pečení, abyste vyčistili stagnující a hluboce znečištěné skvrny doma.Zde je několik způsobů:

  1. Doporučuje se připravit směs octa, sody a pracího mýdla. Za tímto účelem smíchejte přísady ve stejném množství a přiveďte je do homogenního stavu. Nasaďte nástroj na vnitřní povrch elektrického sporáku a nechte jej 3 hodiny. Poté směs odstraňte vlhkým hadříkem.
  2. Peroxid vodíku by se měl smíchat s 50 g práškového sody a ošetřit všechny kontaminované povrchy. Nechte hodinu a pak ji zcela odstraňte houbou nebo hadříkem namočeným v mýdlové vodě.
  3. Čištění běžnou stolní solí je považováno za nejbezpečnější a nejefektivnější způsob. Je nutné sprchovat plechy a povrch trouby solí a pak troubu zahřát. V tomto případě sůl absorbuje znečištění a sama zhnědne. Poté odstraňte sůl aumyjte sporák mycím prostředkem. Můžete také připravit účinnou směs v boji proti tukům a uhlíkovým ložiskům. Smíchejte 50 g soli, 150 g sody a 50 g vody. Získat druh těstovin, které musíte zvládnout potřebné místa. Nechte přes noc větší účinnost. Ráno opláchněte slabým roztokem saponátu.
  4. Prášek do pečiva lze použít nejen pro přípravu různých pečených výrobků, ale také pro čištění vnitřního povrchu trouby, protože se jedná o kombinaci sody a kyseliny citrónové. Komoru trouby je nutné otřít vlhkou houbou a zpracovat prášek do pečiva předem zředěný vodou. 1 sáček bude vyžadovat 20–30 g vody. Produkt nechte 3 hodiny a potom jej odstraňte hadrem.

Po vrácení původního vzhledu trouby do trouby byste měli pamatovat na to, že byste jej neměli zapínat, neměli byste čekat, dokud nezačnou zbytky jídla spálit. Pak se mytí desek stráví mnohem méně času a energie.