Často lampy vyhoří v lustru: důvody, proč dělat

Pokud žárovky v lustru často vyhoří - musíte hledat příčinu a odstranit ji. Podle instrukcí by žárovka měla svítit po dobu asi 1000 hodin, ale ne všechny zdroje světla jsou schopny. Důvodem může být špatná kvalita žárovek a vnější faktory, které jsou na nich nezávislé nebo nepřímo závislé.

Odrůdy žárovek

Doba provozu různých světelných zdrojů ovlivňuje několik faktorů. Porucha vedení, přepětí v síti - to vše ovlivňuje jejich životnost. Bulb technologie také hraje velkou roli v tom, jak dlouho budou hořet. Kromě konvenčních žárovek existuje mnoho dalších modelů. Rovněž je třeba studovat jejich specifika, aby nedošlo k chybnému výběru.

Žárovky

Běžná žárovka je hruškovitá žárovka ze skla. Uvnitř je vakuum nebo inertní plyn. Také uvnitř žárovky je spirála wolframu. Když je proud připojen ke žárovce, spirála se zahřívá (záře), vyzařuje teplo a světlo. Procento světelného výkonu závisí na teplotě, na kterou se wolframová cívka zahřívá.

Při vysoké úrovni vytápění svítí žárovka jasněji, ale zároveň se wolfram rychle odpaří. Baňka je pokryta stříbrným zrcadlovým povlakem. Z tohoto důvodu se tok světla zmenšuje. Později se spirála stává tenčí. Nakonec se úplně roztaví a žárovka hoří.

Halogenové žárovky

Pracují téměř jako žárovky. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že se do baňky s plynem přidávají halogenové látky:

  • jod;
  • chlor;
  • brom;
  • fluor.
Zajímavý fakt!

Čistota baňky zajišťují halogeny a nestávají se zakalenými.

Během odpařování wolframu ze spirály se pohybuje na stěny baňky - na místa s nižší teplotou. Na stěnách žárovky je wolfram v kontaktu s halogenem a tvoří s ním sloučeninu. Směs se vrací do spirály a, jak je horká, rychle se rozpadá. V důsledku procesu rozpadu dochází k částečnému znovuzískání wolframu a jeho uchování v baňce. Pokud vyhoří žárovky v nejlepším případě po 1000 hodinách provozu, může životnost halogenových světelných zdrojůaž 4000 hodin.

Pokud se v bytě rozsvítí halogenové žárovky, je třeba hledat důvod, který je v rozporu s pravidly pro jejich instalaci. Nedotýkejte se baňky rukama. Potozhirovye stopy, které zůstávají na skle, pod vlivem tepla přispívají k popraskání baňky. Montáž halogenových žárovek by se měla provádět pomocí fólie z celofánu nebo suchého čistého ubrousku. V přítomnosti výtisků z rukou je jemně otřete a teprve poté lampu otočte do kazety.

Viz také

Zařízení kávovaru: princip činnosti, uspořádání kávovaru, schéma

Dobrý kávovar připravuje aromatickou kávu za pár minut. Je navržen tak, aby si člověk mohl vybrat milovaného člověka ...

Fluorescenční žárovky šetřící energii

Uvnitř baněk jsou elektrody vyrobené z wolframu. Mohou být potaženy takovými chemickými prvky:

  • oxid draselný;
  • stroncium;
  • baryum.

Zářivky naplněné jedním z inertních plynů. Obsahují také malé množství výparů rtuti. Na vnitřním povrchu baňky potažené fosforem. Fosfor přemění UV záření, které se vyskytuje pod vysokým napětím, na obyčejný světelný tok.

Zářivky spotřebovávají málo elektřiny. Jsou efektivní a doba jejich práce může být až 8000 hodin. Dokud se neobjevily LED diody, byly halogenové žárovky na prvním místě - jako nejlepšíúsporných světelných zdrojů. Při koupi „zářivky“ je třeba mít na paměti, že často nelze zapínat a vypínat. Vzhledem k tomu, že jsou ekonomické, neznamená to žádný rozdíl, a pokud se člověk pokouší šetřit světlem tím, že neustále „táhne“ spínač, „luminiscenční“ selže mnohem rychleji a neospravedlní náklady.

Stejně jako při šroubování halogenových žárovek by neměly být na fluorescenčních modelech ponechány otisky prstů.

LED diody a jejich vlastnosti

LED žárovky nemají žárovky a žárovky. Jejich výhody jsou:

  • nákladová efektivnost;
  • vysoký pracovní potenciál (od 25 000 do 100 000 hodin) “
  • standardní kazety;
  • kompaktnost;
  • nepřítomnost škodlivých chemikálií ve směsi;
  • odolnost vůči nízké teplotě;
  • spektrum barev je blízké přirozenému;
  • neblikají;
  • nepotřebují vysokou úroveň U.

LED žárovky mohou rychle vyhořet - díky jednoduchosti jejich výrobní technologie. Zahrnují jednoduchý transformátor typu předřadníku. Pokud je síťové napětí nestabilní, prochází transformátor silným proudovým rázem. Při konstantních náhlých emisích dochází k destrukci krystalů a jejich fosforovému povlaku. Elektronické adaptéry, kterými jsou vybaveny i jiné typy lamp, se vyrovnávají s poklesem napětí mnohem lépe. Před instalací LED dejte pozor, abyste se ujistili, že kabeláž je v dobrém stavu a že v lokálních sítích je pravděpodobné, že „skoky“ U jsou.

VnějšíFaktory ovlivňující životnost lampy

Životnost jakéhokoli světelného zdroje závisí na jeho kvalitě a vnitřních zdrojích, ale vnější faktory mají velký vliv na pracovní proces. Patří mezi ně:

  • poklesy napětí v elektrické síti, její nestabilita;
  • časté vypnutí a zapnutí;
  • narušení kontaktů;
  • problémy v elektroinstalaci bytu;
  • mechanické poškození a vibrace.

Lidé často nechápou, proč žárovky neustále vyhoří a domnívají se, že důvodem je jejich špatná kvalita. To není vždy pravda, a pokud v domě staré vedení - je třeba opravit nebo provést kompletní výměnu, takže to nevede ke zkratu nebo požáru.

Nestabilní napětí

V mnoha elektrických sítích se často vyskytují přepětí. Způsobují nejen vypálené žárovky, ale i kompletní selhání domácích spotřebičů. Nejčastěji žhavící žárovky, navržené pro hodnotu U od 220 do 230 voltů, vyhoří ze skoků U.

Dobrá rada!

Pokud napětí ve vašem domě „skočí“, nakupujte lampy s hodnotou U mezi 230 a 240 volty.

Další možností je koupit fluorescenční světelné zdroje, které nejsou citlivé na vysoké napětí. Můžete také nainstalovat stabilizátor, který včas „vyrovná“ proud a zabrání vypálení elektrických zařízení.

Pokud často svítíte žárovkou

Když lampa nesvítí, je její vláknostudený a nízký odpor. Při zapnutí dochází k rychlému ohřevu vlákna a odpor je mnohem vyšší. Pokud je součást zapnuta a vypnuta svítidla, může to způsobit předčasné opotřebení wolframového vlákna.

Přepínač šel špatně

Pokud kontakty uvnitř spínače selhávají, žárovky rychle selhávají. Spínač je demontován, rozebrán a proveden úklid kontaktů. Pokud se vyskytnou závažné závady, musí být zlikvidován a nahrazen novým. Existují modely přepínačů se stmívači. Pomocí stmívače můžete nastavit jas světla. Tím se žárovky ochrání před skoky U v místní elektrické síti.

Problém je ve špatném zapojení vodičů

Vyfoukané žárovky mohou být spuštěny slabými vodičovými kontakty uvnitř lustru nebo podobnými problémy v rozvaděči nebo stínění. Aby se takovým situacím předešlo, je nutné z času na čas prověřit všechny styky, zejména hliník. Hliník je měkký kov, proto je běžné spontánní oslabení těchto vodičů.

Elektroinstalace bytu

Nesprávné elektrické vedení v domě nebo bytě je také běžnou příčinou vypalování žárovek. Nejprve zkontrolujte elektrický panel. Při uvolnění spojovacích šroubů je utáhněte. Při pravidelném „vyřazování“ zástrček nebo automatického systému je nutné diagnostikovat napětí v síti a výkon energie,spotřebovávat elektrické spotřebiče. V panelech není možné nic měnit, pouze odborníci mají právo to udělat.

K poškození může dojít také ve svorkovnicích. Pokud jsou detekovány spálené, černé nebo roztavené vodiče, kontakty musí být obnoveny. Před výměnou je vedení zcela bez napětí. Při kroucení nelze připojit dva vodiče, které jsou vyrobeny z různých kovů. Například, pokud je hliníkový drát zkroucený mědí, takový pár se vždy zahřeje - takže se nazývá galvanický. Aby se zabránilo tomu, že spojovací podložky jsou nastaveny na topení.

Mechanické poškození, vibrace a teplota

Každá lampa je křehký a citlivý objekt, s nímž je třeba zacházet opatrně. Nelze je tlačit a otřást, jinak mohou předčasně selhat. V důsledku silných vibrací může dojít k oslabení uvnitř kontaktů sklíčidla a poškození wolframového vlákna. Se všemi svítidly by se mělo zacházet opatrně. Nemohou se neustále pohybovat z místa na místo.

Nejen žárovky, lustry a jiné svítilny, ale také spínače vyžadují pečlivé zacházení. Nikdy je nepoužívejte při jejich používání, abyste nepoškodili jejich kontakty a vnitřní části. To může mít také negativní vliv na práci jakéhokoliv zdroje osvětlení.

Pokud elektrické spotřebiče pracují v podmínkách náhlých teplotních změn, vždy to vyvolává předčasné opotřebení wolframového vlákna a v důsledku tohovyhoření žárovky.

Poruchy vnitřních žárovek

Nejčastěji je chyba v kazetách „skrytá“. Pokud je kazeta vyrobena z keramiky, postačí vyčistit její kontakty, aby se problém odstranil. Kazety jsou často vyrobeny z plastu. Tyto výrobky se během procesu ohřevu taví a nejsou určeny pro vysokovýkonné lampy. Výkon žárovek v plastových kazetách by neměl překročit 40 wattů. Pokud je větší, plastová kazeta rychle praskne a kontakty vyhoří. Někdy lze plastovou kazetu vyměnit za keramickou a lampa vydrží déle.

Sklíčidlo může uvolnit kontakt. V tomto případě proveďte kontrolu víčka a kazety uvnitř. Sklíčidla sklopí hlavní kontakt ve formě okvětního lístku. Je uvnitř. Při práci musíte použít plochý šroubovák s gumovou rukojetí.

Zdroje světla v chladničkách

Chladničky jsou osvětleny malými žárovkami. Když otevřete dveře, je jejich automatické zahrnutí. Při častém vyhoření žárovek v chladničkách musíte pochopit, co je příčinou poruchy. Nejčastěji chybné kontakty v kazetě nebo výkon světelného zdroje překračují přípustnou hodnotu. Před kontrolou stavu kontaktů je chladnička vypnutá.

Poznámka!

Ideální cestou je nahradit žárovky v lednici LED diodami. Můžete tak ušetřit elektřinu a zlepšit jas osvětlení.

Jak prodloužit dobu provozu žárovek

\ t

V okamžiku nákupu dbejte na rozsah napětí, ve kterém jedna nebo jiná žárovka pracuje. Indikátor měřený ve voltech je vždy uveden na obalu:

  • 125-135;
  • 215-235;
  • 220-230;
  • 230-240.

Rozsah napětí indikuje, že lampa může pracovat v rámci své oscilace - v rámci určité číslice. Často v elektrických rozvodnách je U vyšší než v domech a bytech. Jak se vzdaluje od zdroje, snižuje se. To je důvod, proč před nákupem lamp musíte měřit napětí v domácí elektrické síti s voltmetrem. Pokud měření odhalilo, že jeho rychlost je 230 voltů, neměly by se kupovat lampy s rozsahem od 215 do 225 voltů. Nebudou odolávat místnímu namáhání a rychle vyhoří.

K rychlému vyhoření světelných zdrojů také přispívají konstantní podmínky vibrací a nárazů. Pokud nesete lampu nebo lampu, je vypnuta ze zásuvky.

Pravidelně foukaná žárovka v jedné kazetě spočívá právě v ní. Kontakty jsou očištěny ohnutím středu a boku a pak lehce dotaženy tak, aby byly neustále v kontaktu. Abyste zabránili vyhoření v lustru, je třeba lampu otočit se stejným výkonem.

Na přistání může být instalována LED. Jeho zpětné napětí musí být nejméně 400 V a jmenovitý proud 1 ampér. LED je instalována ve spínači.který je nasměrován do spínače. Za takových podmínek svítí lampa na polovinu, aniž by zcela utrácela svou sílu. S mírným blikáním dochází ke snížení jasu, ale pro schodiště bude takové osvětlení dostačující.

Viz také

Infračervený ohřívač: který z nich je lepší zvolit, uživatelské recenze

Elektrické ohřívače se liší principem zařízení. Konvektorové modely mohou ohřívat pouze ...

Pro úsporu energie a prodloužení životnosti světelných zdrojů je možné provést sériové zapojení dvou žárovek. Hlavní věc je, že mají stejnou moc. Se sériovým připojením bude indikátor napětí každé žárovky poloviční.

Provoz žárovek lze prodloužit instalací zařízení pro jejich hladký start (nebo UPVL). UPVL instalován v místech přerušení elektrického obvodu. Reguluje U, postupně ji zvyšuje. Vlákno z wolframu se neohřívá prudce, ale postupně se v tomto případě vylučují proudové rázy.

Žárovky jsou odlišné. I když budete i nadále používat staré vzorky žárovek, můžete prodloužit jejich životnost instalací určitých zařízení. Pokud víte něco málo o elektřině, určitě uspějete.