Jak se správně starat o semišové boty doma

Navzdory kráse, pružnosti a pohodlí semišové obuvi většina kupujících nevědí, jak se o ně starat v měnících se povětrnostních podmínkách. Obcházejí zajímavé modely obuvi a obuvi, věří, že s neustálým bahnem na jaře a sypané chemickými solnými zimními silnicemi se materiál potopí a zbarví. Ve skutečnosti existuje celá řada triků pro péči, po kterých se můžete dlouho chlubit krásnými botami.

Seznámení se semišem

Přirozená kůže zvířat od dávných časů se naučila vystavovat speciální zpracování, aby se zvýšila měkkost a odpuzující vlastnosti vody. Obuv vyrobená ze semiše byla známa severoamerickým indiánům a slovanským kmenům Uralské oblasti.

Kožešiny se zvířaty jsou ošetřeny speciálně vytvořenými tříslovými směsmi olejů, včetně pečetí a rybího oleje, které mají sametový vzhled a trvanlivý semišový materiál. Boty, svrchní oděvy a tašky z ní jsou ušlechtilé klasiky, které jsou vždy v módě.

Rozdíly originálu od analogu

Moderní výrobci se naučili vyrábět analog semiše, který, i když vypadá podobně, má menší arzenál užitečných vlastností. Existují dva typy materiálu, které lze nalézt v obchodech:

  1. Přírodní - drahý základ kůže losů, buvolů, srneců, jelenů, daňků, zpracovaných extrakcí živočišných tuků v několika fázích. Je to drahé, má sametovou a tvárnost, vůni obsaženou v kožených výrobcích a prakticky nezmokne.
  2. Umělé - nelze ho nazvat falešným, protože používají přírodní rouno, které je vystaveno průmyslovému zpracování a impregnaci speciální směsí pro zvýšení pevnosti, ale boty nebudou mít vysoké vlastnosti odpuzující vodu.

Vnější rozdíly mohou vidět pouze vyškolení zkušení zkušení znalci. Existuje několik nuancí, které pomohou vidět rozdíl na kupujícího, který se nejprve rozhodl koupit semišové boty.

Přirozeným základem je vždy:

  • má příjemnou dřevitou vůni, na rozdíl od ostré chemické vůně umělého materiálu;
  • když kapalina vnikne, zvlhne se shora, zůstane uvnitř a náhrada postupně přechází vodou;
  • změní barvu na lehčí při hlazení a klky odrážejí světlo pod určitým úhlem, který lze zjistit otočením produktu ve vašich rukou;
  • je nestejnoměrně zbarvená a nemá hladký povlak, hrany výrobku nejsou skryté uvnitř, aby se potvrdila kvalita;
  • prochází vzduchem, takže kůže se nepotí a nepotí se;
  • se zahřívá dotykem, pokud na pár minut položíte ruku nahoru.

Cena produktů takové kvality a priori nemůže být nízká, takže je třeba vědět, které výrobky a nástroje péče se mají nakupovat zároveň s užitečným nákupem semiše.

​​

Soubor nezbytných ochranných prostředků

Při nákupu stylové obuvi nebo obuvi musíte zpočátku pochopit, že jsou vhodnější k nošení v suchém počasí. Nikdo však není imunní před náhlým deštěm nebo sněžením, takže péče o semišové boty doma by měla být zahájena správně od okamžiku nákupu, a zároveň získatslušný arzenál produktů péče:

  • impregnace fluorokarboxylovou nebo silikátovou směsí, aby se zabránilo deformaci a poškození soli činidla, nečistot;
  • vodoodpudivý sprej s podobnými vlastnostmi;
  • stříkací barva s vhodným nákupem barev - osvěžuje a vizuálně skrývá škrábance a skvrny;
  • čistící pěna - nanesená jako pěna po celém povrchu a odstraněná štětcem bez přidání vody;
  • sprej na natahování malých žen - je třeba stříkat dovnitř boty a dát je doma na 1-2 hodiny, před sušením, takže výrobek bude mít požadovanou velikost;
  • flanelové tkaniny a kvalitní gumy - pro čištění od prachu a zvedání klků, které dávají sametový semišový povrch;
  • starý kartáček na zuby a pěnová houba na nádobí;
  • kartáče z tvrdé gumy a krepů - účinně čistí vysušené nečistoty a používají se při zpracování a praní speciálních směsí.

Málokdo ví, že Bezprostředně po koupi je nutné kartáč na povrchu botvyčistit gumou nebo speciálním kartáčem a pak jej namočit ve vodě odpuzujícím spreji, jemně navlhčit látku, dokud se trochu navlhčí. Po 10–12 hodinách vysušte a opakujte postup pro dosažení nejlepšího účinku. Takto zpracované semiše budou méně citlivé na prach, mastnotu a dokonce i slané skvrny.

Neukládejte boty před konečným sušením, ale tento proces také nezrychlujte, výrobek umístěte před ohřívač nebo na přímé sluneční světlo. To může vážně poškodit jejich vzhled.

Semišové boty by měly být skladovány v krabicích, protože forma se může tvořit v hermeticky uzavřeném sáčku. Uvnitř položil zmuchlané noviny nebo vložil speciální vzpěry. Boty musí být ponechány vzpřímené, jinak vzniknou záhyby a praskliny.

Čištění v případě nouze

Pokud je pravidlem péče o semišové boty a boty pokaždé, když se vrátíte domů, sníží se riziko poškození na minimum. Povrch je nutno vyčistit kartáčem pro tento typ materiálu, nejlépe oboustranně, kovovými a gumovými štětinami. Vyčistěte potřebu semiše, bez ohledu na povětrnostní podmínky. Tímto způsobem se odstraní doposud neviditelný prach, který se později usadí po vrstvě a zamaskuje nádhernou barvu a také vlasy rozcuchá a zabraňuje jejich znečištění.

Pokud jsou boty důkladně potřeny nečistotami, nesmí být v žádném případě omyty pod tekoucí vodou. Je třeba, aby se mýdloroztok - rozpusťte čtvrtinu domácího mýdla v 1 litru teplé vody a přidejte několik kapek amoniaku. Směs naneste širokým štětinovým kartáčem, odstraňte nečistotami a nakonec ji očistěte vlhkou houbou a otřete suchou látkou.

Bez skvrn a skvrny

Denní péče vám umožní vysledovat přítomnost skvrn, protože nejnebezpečnější pro tento typ obuvi je sušený a tvrdohlavý skvrny, které budou muset být odstraněny při čistírně.

Je možné obrousit boty nejen v bazénech nebo v reagenčních solích, ale také v potravinářských výrobcích: rozlitý olej, mléko, zmrzlina a dokonce i krev.Čerstvé značky mohou být spravovány také doma, pokud je místo malé:

  • musíte okamžitě škvrnu vyfouknout papírovým ubrouskem, ale netřete ji, protože přispívá k jejímu hlubokému proniknutí do kůže;
  • omyjte studenou vodou bez mýdla a chemického prášku, osušte lehkým suchým hadříkem;
  • malý sušený postřik, který je dostatečný k tření gumy;
  • skvrnu z bílého semiše lze odstranit zubní pastou: naneste a počkejte, až uschne, pak se oškrábejte suchým kartáčkem;
  • Bloty z vína nebo šťávy se lisují na rukojeti s dobrými absorpčními vlastnostmi, pak se promyjí a suší.

Stopy tuků se obtížně odstraňují, ale je možné, pokud k jejich odstranění dojde okamžitě. K tomu je posypeme dětským mastkem nebo zubním práškem, jemně mletou křídou. Poté je třeba povrch vyčistitosušte zubním kartáčkem a otřete tamponem namočeným v benzínu. Není-li po ruce žádný prášek, je přípustné použít houbu s benzínem.

V extrémních případech se doporučuje otřít skvrnu kusem bílé křídy, odstranit nátěr suchým hadrem po 10 minutách. I při těžké kontaminaci tyto manipulace minimalizují poškození tuku.

Proti nečistotám a soli

Zvláště pečlivě sledujte stav bot, které potřebujete během zimního špatného počasí a tání sněhu na jaře, a včas ho vyčistěte správnou metodou. Pokud se tento okamžik zmešká a objeví se šedobílé rozvody, je zde stále možnost zachránit milovaného páru pomocízakoupených a populárních produktů péče:

  1. Specializovaná semišová pěna. Nejjednodušší je použít vyvážený nástroj, pokud je doma. Po nanesení na řadu skvrn, je třeba třít malý malý kartáč pro lepší vstřebání, vyčkejte určitý čas a vyčistěte velkým kartáčkem na boty.
  2. Kyselina octová s přidáním amoniaku se dostane na záchranu, pokud budete potřebovat nosit tyto boty nebo boty a na nich se objeví solné skvrny. Rozpustit amoniak s vodou v poměru 5: 1, vlhkou pěnovou gumu, zmáčknout a důkladně vyčistit povrch. V oddělené nádobě rozpusťte lžíci octa v 1 litru teplé vody, navlhčete houbu a znovu otřete boty nad vodou pomocí amoniaku.

V obou případech by měl být semiš sušen papírovými ubrousky nebo flanelem a pak ponechánsamočinné sušení mimo akumulátor a ohřívač. Pouliční nečistoty lze také otřít směsí sody a mléka v poměru 2: 1 pomocí vatového tamponu.

Osvěžující barvy

V průběhu času může semiš vyblednout a pokud je vystaven častému čištění, získá nerovnoměrnou barvu. Nejjednodušší způsob, jak obnovit černou a bílou barvu, je sprejová barva, která se nanáší tenkou vrstvou na všechny boty a zajišťuje dodatečnou vodotěsnost.

Je těžké znovu vytvořit jiné odstíny s domácím barvením, protože v průmyslovém prostředí se používá několik odstínů k získání jednotlivých barev, jako je tyrkysová nebo šeříková. Je důležité pokusit se postříkat malou barvu na vnitřek semiše a vyhodnotit výsledek. Takový jednoduchý test pomůže vyhnout se poškození celého výrobku.Existuje také několik lidových triků na obnovu bývalého stínu:

  • černá a tmavě modrá může být dočasně obnovena obyčejným uhlíkovým papírem odpovídajícího tónu nebo značky, ale pouze v případě malých otěrů;
  • lehké pastelové barvy lze vrátit otřením celého povrchu boty bavlněnou podložkou namočenou v mléce a poté osvěžením vlhkou houbou;
  • hnědá - naneste silnou vrstvu kávy tlustou, otřete štětcem a osušte flanelem.

Jakákoliv barva může být trochu aktualizovaná, chodit po botách s drobky černého chleba.

Pravidla pro péči o semišové botydost jednoduché, hlavní věc není být líný cvičit je po každém návratu domů z procházky. Pokud se kamzík pečlivě postará, bude to věřitelům věrně a věrně sloužit a s pečlivým respektem přenést na další generaci.