Jak čistit koženou bundu?

Výrobky z pravé kůže jsou esteticky atraktivní, praktické a dlouhodobě nosí. Ale mají nevýhody. Nejsou prát v přístroji, kůže absorbuje pachy. V určitém okamžiku tedy vyvstává otázka, jak čistit koženou bundu doma, aby vypadala jako nová, aniž by ztratila vzhled.

Druhy kožených výrobků

Když začnete čistit a odstraňovat skvrny, musíte vědět, že typy pleti a způsoby oblékání jsou odlišné. Při použití různých čisticích prostředků je třeba vzít v úvahu tyto body.

Hlavní druhy kůže používané pro bundy:

 1. Nejběžnější hladká kůže. Je vyroben z různých zvířecích kůží. Na jeho povrchu se nanáší dekorativní reliéfní nátěr v různých barvách. Mořská strana má charakteristickou strukturu vyčiněné kůže;
 2. Umělá kůže potažená vrstvou polyuretanového laku se nazývá lakovaná kůže. Povrch může být lesklý a matný. Ochranné vlastnosti nátěru závisí na kvalitě laku a technologie. Italské výrobky jsou odolné proti oděru. Zatímco některé bundy jsou vyrobeny v Číně a Turecku, jsou velmi snadno poškrábané;
 3. Dobře oblečená kůže s dvojitým opálením se nazývá nappa. Jedná se o kvalitní vzhled, který je měkký na dotek. Čištění těchto výrobků by mělo být prováděno jemně.
 4. Kůže vyrobená rozřezáním a charakteristickým krátkým zdřímnutím se nazývá semiš. Kromě atraktivního vzhledu má tato kůže několik výhod. Lze jej čistit tekutým mýdlem. Je proniknut mikropóry, takže semiš se nazývá prodyšná kůže. Pružná a dostatečně odolná;
 5. Z kůže, která měla jakékoli mechanické poškození, obrušováním vnějšího povrchu, dostávám velur. Jedná se o materiál nižší kvality ve srovnání s kamzíky, absorbuje vlhkost, která není tak trvanlivá;
 6. Podobně jako kamzík v kvalitativních vlastnostech, ale vyrobený s použitím jiné technologie, má nubuk sametový povrch. Je příjemný na dotek, má krásný matný přepad.Odkazuje na drahé, jemné typy pleti;
 7. Z kůže ovcí různého věku vytvářejí poměrně drahé, tenké měkké typy: husky, chevro, chevret. Pro odstranění nečistot na těchto výrobcích je lepší používat výrobky, které jsou speciálně navrženy společnostmi vyrábějícími kosmetiku pro kožené zboží.

V závislosti na typu pokožky se prostředky čistí doma.

Jak čistit koženou bundu v červené, modré, zelené a jiné barvě, aby byly bohatší? Za tímto účelem výrobek po vyčištění naneste sprejovou barvou a pak ji upevněte klimatizací. Bunda bude vypadat jako nová.

Dekontaminace

Za prvé, aby byly věci co nejméně znečištěné, měly by být nasáklé impregnacemi odpuzujícími vodu, pravidelně mazanými speciálními kondicionéry. V tomto případě je odolnější vůči znečištění. Ale stejně jsou věci postupem času zvětšovány.

K čištění přírodní kůže před nečistotami můžete použít jemné čisticí prostředky. To může být šampon, tekuté mýdlo, jsou zředěny vodou, kde salonia amoniak kape. Vezměte měkký ubrousek, navlhčete v roztoku a otřete sako. Pak se další ručník nebo ubrousek ponoří do běžné vody a otře se. Vysušte pomocí froté ručníku. Pak se bunda musí sušit na ramínkách. Po zaschnutí ošetřete ochrannými prostředky, impregnací, kondicionérem. V případě, že se na některých místech objevil odpad,pak můžete aplikovat sprejovou barvu na kůži poté, co věc zaschne, a pak ji namočte do ochrany.

Pro semiš, velúr, nubuk, používá mírně odlišný způsob čištění doma. Nejprve se čistí speciálním kartáčkem. Má gumovou štětinu na jedné straně a speciální štětiny na straně druhé. Zpočátku očistěte pryžovou částí a poté protáhněte zadní část kartáče. Pokud znečištění zůstává na samostatných místech, použijte roztok vody a čpavku (1/1). Nanáší se měkkou žínkou, na místa, kde zůstávají nečistoty, a lehce se otírá, pak odstraňte přebytečnou vlhkost suchým ručníkem. Po tom, věci dávají suché.

Vezměte prosím na vědomí, že kožené bundy musí být sušeny v přírodních podmínkách, nemohou být sušeny na radiátoru, kůže může být deformována.

Důležité pravidlo pro čištění kožených bund

Odstraňte pachy z bund

Kůže absorbuje pachy, ale jak čistit koženou bundu doma od nepříjemného zápachu?

Nejprve musí být věci řádně uloženy. Pro ně nemůžete použít plastové kryty. Je žádoucí, aby kolem výrobku z kůže byl volný prostor, to znamená, že vzduch cirkuluje. Kůže ve stísněných podmínkách se může „udusit“. Proto, pokud potřebujete případ, pak se z bavlněné tkaniny.

Které pachy jsou nejčastěji absorbovány? To je vůně tabáku, potu nebo profesionálních pachů, například léků ze zdravotnického personálu, masy nebo benzínuautoopravna.

Hlavní způsoby, jak neutralizovat pachy

Ocet

Za nejúčinnější se považuje ocet. Malý horký ocet se nalije do horké vody, takže se objeví charakteristický zápach a složení uvolňuje páru. Zavěsit bundu nad takovou kapacitu, aby absorbovala výpary. Postup je lepší v koupelně. Pak je bunda zavěšena ve větrané místnosti na balkóně.

Suché neutralizátory

Tmavě zbarvené bundy mohou být vyzkoušeny k odstranění pachů pomocí mleté ​​kávy. K tomu dejte věc do plastového sáčku a nalijte tam kávu. Kravatu a chvíli držte. Potom produkt protřepejte a zavěste.

Sůl, soda má také schopnost neutralizovat zápach. Můžete použít stejnou metodu jako v případě kávy, ale sypané podšívkou.

Citrus, citron, pomeranč

Vytlačte citronovou šťávu. Smíchejte s vodou tak, aby byl přítomen charakteristický zápach. Nastříkejte to spreji.

Orange pro výrobky z tmavé kůže nejenže odstraňuje zápach, ale také díky éterickým olejům zjemňuje a odstraňuje skvrny. Chcete-li to udělat, stačí jen otřít kožich. Samozřejmě, že tato metoda eliminuje použití pro světlé věci.

Čpavek

Směs, jak je doporučeno výše, ve stejném poměru s vodou, složení nejenže eliminuje znečištění, ale také pachy.

Aby se zabránilo poceníPoužijte jednoduchý, ale efektivní příjem, v této oblasti šijte další podložky a změňte je.

Způsoby popsané výše jsou vhodné pro odstranění vůně potu z kožené bundy, ale octový zápach je nejlepší. Bavlněnou tkaninu navlhčete vodou, octem a vyžehlete těsnění nežehlým železem (například při teplotě vlny). Výpary musí vyčnívat a být absorbovány do těsnění. Vyjměte výrobek a zavěste na slunci.

Jak čistit obložení kabátu?

Odstraňte skvrny

První věc, kterou je třeba si uvědomit, je, že skvrny z výrobku by měly být neutralizovány co nejrychleji po jeho vzhledu.

Mastná místa

Okamžitě se pokuste o mastnou skvrnu s papírem nebo mokrým hadříkem.

K čištění kožené bundy z tohoto druhu skvrn můžete použít následující metody:

 1. Vezměte bavlněný hadřík, ubrousek z papíru. Pevně ​​ji naneste na mazací bod . Pak je třeba místo zahřát, pro tyto účely je lepší použít ne příliš horký vysoušeč vlasů;
 2. Škrob z brambor odstraňuje tuk z hladké kůže a fuzzy povrchů. K tomu, aby kejda a dal na místo znečištění. Můžete trochu otřít. Asi za čtvrt hodiny by měl škrob absorbovat a adsorbovat tuk a místo pečlivě vyčistit. Pomocí houby, měkkého kartáče. Pokud je skvrna dost stará, je lepší škrob namíchat s vodou, ale s alkoholem. To jeposkytovat hlubší pronikání a čištění;
 3. Zubní prášek se může stát adsorbentem, aplikuje se, lehce se třese, ponechá po dobu 10 minut a pak se vyčistí. To je dobrý způsob pro lehkou a nadýchanou pleť;
 4. Existuje takový oxid hořečnatý. Tabletu rozdrvte, naneste na skvrnu, jako zubní prášek;
 5. Ošetření tukové oblasti směsí alkoholu a glycerinového mýdla doma pomůže. Udělejte lehce napěněnou kaši, přidejte alkohol, aplikujte 10 minut. Poté jemně setřete kompozici, opláchněte čistou vodou a osušte suchým hadříkem;
 6. Předběžně na nenápadném vnitřním prostoru je lepší testovat čisticí prostředky.

Znečištění inkoustem

Kuličková pera, která v našich kapsách často opouštíme, mohou způsobit skvrny od inkoustu.

Rozpustit alkohol a teplý glycerin dobře. Smíchají se ve stejném poměru, aplikují se na místo, jemně se otírají měkkým hadříkem nebo houbou, než se inkoust rozpustí. Pak se toto místo promyje a suší suchým hadříkem.

Sůl také rozpouští inkoust. K tomu, to je nalil na inkoust blot, držel na pár dní. Pak si vezměte froté plátno a vyčistěte sůl. Místo skvrny lze otřít terpentýnem.

Krvní skvrny

V životě se vyskytují poranění a na plášti se mohou objevit krevní skvrny. Je žádoucí je odstranit co nejrychleji, protože staré pronikají hluboko a je obtížné je odstranit.

Peroxid vodíku dobře fungujetento druh znečištění, ale je to docela agresivní lék. Před použitím k čištění kožené bundy proveďte test, vyberte požadovanou koncentraci. Udržujte to dlouho nemůže, jakmile se stane krev zbarvené, otřete ručníkem, ponořený do vody několikrát. Pak vysušte.

Kyselina acetylsalicylová nebo jednoduše aspirin také odbarví krevní pigment a účinně čistí koženou bundu. K tomu je tableta rozpuštěna a třena do skvrny, dokud nezmizí, poté je promyta ubrouskem s vodou a vlhkost je odstraněna suchým ručníkem.

Barva na plášti

Skvrny od barev jsou další obtíží. Mohou nastat náhodně, když přijdeme do styku s čerstvě natřeným povrchem. Je žádoucí je odstranit co nejrychleji.

Pro tento účel jsou vhodná rozpouštědla, například lakový benzin. Ale nejprve musíte udělat test. Tkanina je navlhčena v rozpouštědle, jemně umyjte skvrnu. Pak toto místo umyje, vůně je dobře neutralizována citronem.

Masážní olej na čištění dětí rozpouští olejové barvy. Pak můžete toto místo otřít ubrouskem, který je ponořen do teplé vody, přidejte trochu tekutého mýdla. Pak osušte ubrouskem.

Vysoce oktanový rafinovaný benzín pomůže rozpustit barvu. Letecký benzín nebo petrolej obsahuje méně nečistot, a proto nezanechává pruhy. Ale stále je třeba toto místo opláchnout a odstranit vůni citronu nebo jiných prostředků.

Solné skvrny

Po vystavení dešti nebo sněhu se mohou často vyskytovat usazeniny soli. Je poměrně snadno odstranitelný roztokem octa a vody.

Moldy raid

Někdy se do skříně nedostane dostatek sušené věci, nebo je v místnosti s vysokou vlhkostí. V tomto případě pomůže letecký benzín. Pachy a rozvody neutralizují, jak je popsáno výše.

Světlou koženou bundu čistíme opatrně

Se světelnými produkty se zabýváme co nejopatrněji.

Připomeňme, že semiš, velúr, nubuk bunda je předběžně podrobena suchému čištění pomocí speciálního kartáče. Kromě toho můžete použít gumu, kůru stale chléb, houbu.

Můžete vyzkoušet výše uvedené nástroje. Ale je nutné otestovat. Protože špatné nástroje mohou zanechat znatelnou značku, kterou je obtížné později neutralizovat. Je lepší používat metody, které jsou nejvhodnější pro lehkou pleť.

Patří mezi ně:

 • mýdlovou vodu s amoniakem;
 • kartáčování zubním práškem;
 • použití alkoholu a octa;
 • oxid hořečnatý, škrob, aspirin;
 • letecký benzín.

Mezi specifickými metodami čištění doma lze rozlišit:

Talek a terpentýn

Používání talku a terpentýnu bude nejúčinnějším prostředkem nápravy vysoce kontaminovaných míst a míst. Za to jsou považováni za rovnocennílaloky, proveďte mírně hustou kaši, namažte kontaminovanou oblast. Sklo a jho jsou umístěny na tomto místě, jsou ponechány, dokud složení na kůži vyschne. Poté vyčistěte suchou houbou.

Čištění pláště mléka

Pomocí froté tkaniny naneste na plášť lehce zahřáté mléko několika kapkami ricinového oleje. Když je mléko suché, kůže se otírá suchým hadříkem. A na vlněné kůži jděte na kartáč na semiš.

Cibulový peeling

Vezmeme jen bílou cibuli, vyřízneme a otřeme špinavá místa, dokud cibule nepatrně neztmavne. Potom omyjte ubrouskem, namočte do vody a osušte. Vyčkejte, až vůně zmizí, nebo se projděte po povrchu čpavkem.

V oblasti límce

Za prvé, aby byl límec nasolen co nejméně, musí být používány šály v šátcích chladného počasí. Pro čištění brány jsou vhodné přísady použité pro výše popsané mastné skvrny.

Účinným způsobem čištění kožené bundy v oblasti límce je:

 • Za prvé, špína z brány se odstraní tamponem navlhčeným alkoholem.
 • Poté otřete citrónovou šťávou. Alternativou k tomu mohou být pomerančové slupky.
 • Poté změkněte povrch límce glycerolem.

V případě, že existují obavy, že můžete zkazit věci nebo stopy skvrn zůstanou, využijte služeb profesionálů - vezměte si bundu do čistírny.

OdvoláníNěkterá pravidla pro manipulaci s koženým zbožím:

 1. Snažte se nechat věci vyschnout, pokud jsou nasáklé vlhkostí. Neotevírejte je okamžitě v uzavřené skříni.
 2. Aby nedošlo k deformaci výrobku, nevešejte ho na háčky, ale použijte závěsy.
 3. Pokuste se vyčistit skvrny ihned po jejich vytvoření.
 4. Prostředky, kterými budete výrobky čistit, test.
 5. V místech největšího kontaktu s kůží zkuste použít odpružené materiály, doplňky (šátky kolem krku, odnímatelné podložky v oblasti podpaží).
 6. Používejte kosmetiku pro péči o kožené věci, kondicionéry, impregnace. Použijte ty, které jsou doporučeny pro tento typ.

To vše umožní, aby kožená bunda měla atraktivní a aktualizovaný vzhled.