Uložte bílou věc, pokud vybledla

Někdy, kvůli neopatrnosti nebo nevědomosti, je možné odhodit bílé šaty s barevnými, v důsledku čehož je bílá tkanina natřena v jiných barvách. Je možné vyblednout vybledlé věci, ale ne tak snadné. K dosažení žádoucího výsledku pomáhají lidové léky a domácí chemikálie.

Metody lidového čištění

Všechny metody jsou založeny na vytlačování částic barevné tkaniny z bílých nebo bělených oblastí. Všechny nástroje používané k úspoře vybledlé tkáně jsou téměř v každém domě, stačí je správně aplikovat a věci se vrátí do původního vzhledu.

Mýdlo na praní prádla

Metoda bude fungovat, pokud věc nedávno vybledla. V tomto případě je čištění zahájeno ve stejný den: zkažené oblečení se promyje mýdlem a nechá se ležet 10-20 minut. Poté se promyje obvyklým práškem a dobře se promyje. Malé barevné skvrny odcházejí. Mýdlo na prádlo je bezpečné i pro tenké jemné tkaniny, jako je hedvábí, šifon a satén, lze je použít pro jakékoliv výrobky bez jakýchkoliv strachu.

Kyselina citrónová se solí

Zbavit se barevných skvrn na oblečení může pomoci zvláštnísměs, která se skládá z:

  • 1 polévková lžíce. rozetřené mýdlo;
  • 1 polévková lžíce. soli;
  • 1 lžička. kyselina citrónová;
  • 1 polévková lžíce. škrobu.

Smíchejte všechny přísady s vodou a vytvořte hustou pastovitou konzistenci. Na mořském břehu se směs aplikuje na poškozené oblasti a nechá se 2-3 hodiny zcela vyschnout. Pak se suchá pasta sebere a odstraní z tkaniny a předmět se promyje práškem v psacím stroji.

Pozor!

Kyselinu citrónovou lze nahradit přidáním 1 polévkové lžíce. 6% octa.

Hořčice

Poměrně neobvyklá, ale účinná metoda pomůže odstranit pouze čerstvé nečistoty z oděvu, ale kromě skvrn odstraní nepříjemný zápach potu z látky. Připravte směs:

  • 2 lžíce. hořčičný prášek;
  • 5 litrů teplé vody.

Prášek se rozpustí ve vodě a vybledlá látka se ponoří 1-2 hodiny. Poté prádlo pravidelně umývejte v psacím stroji s přídavkem pracího prášku. Po vysušení můžete výsledek vyhodnotit - tkanina je viditelně bělejší a čerstvější. Způsob je vhodný pro vlněné předměty, neztrácí svůj tvar a vlákna zůstanou nedotčena.

54) Roztok manganistanu draselného

Dalším účinným způsobem odstranění známek je namáčení věcí, které vybledly v roztoku manganistanu draselného. Roztok růžové barvy se zředí: 4-5 krystalů ponechá 5 litrů. Znečištěný předmět ponořte do roztoku a nechte 1 hodinu. Poté produkt omyjte mýdlem nebo práškem. Manganistan draselný -nejsilnější okysličovadlo, pomůže navždy odstranit skvrny. Způsob je vhodný pro čištění jemných tkanin.

Peroxid sodný

Dokonce i staré znečištění lze bojovat přípravou jednoho zázračného léku:

  • 2 lžičky. soda;
  • 2 lžíce. Já peroxid.

Smíchejte obě složky v misce a rozpusťte v 4-5 litrech teplé vody. Namočte oblečení na 1-2 hodiny, a pak se šíří s práškem v psacím stroji. Pro věci z vlny, bavlny, husté tkaniny, můžete použít čerstvě připravené těstoviny z misky na místo kontaminace a nechat pracovat půl hodiny. Produkt se pak promyje a vysuší. Směs dokonale odbarvuje tkaninu a může být dokonce 2-3krát v řadě použita bez poškození oděvu.

Amoniak

Je možné se pokusit obnovit zkažený předmět čpavkem. 2 lžíce látky se rozpustí v 10 litrech vody a tkáň ve výsledném roztoku se namočí po dobu 2-3 hodin. Pro dosažení nejlepších výsledků nalijte roztok do kbelíku a ohřejte ho. Přiveďte směs do varu, snižte vybledlou věc a vařte půl hodiny. Při varu se objeví nepříjemný zápach - produkty rozkladu alkoholu, proto je lepší místnost větrat.

Varování

Poslední možností, kterou lze použít k záchraně vybledlých bílých šatů, je var. Tato metoda je účinná, ale tepelné účinky na vláknité tkaniny vedou k vzniku otvorů a bílá barva může být nažloutlá. Nicméně pokudjiné metody nepomohly, pak se můžete pokusit vařit oblečení.

Nalijte vodu do 5-7 litrové pánve, ohřejte a přidejte 2 lžíce strouhaného pracího mýdla s 2 lžícími bělicími prostředky. Namočte směs do směsi a vařte na mírném ohni po dobu 2 hodin za občasného míchání. Po varu se voda ochladí a produkt se odstraní. Nyní je třeba je umýt na rukou nebo v přístroji s práškem.

Bělidlo

Prací prostředky obsahují účinné látky, které odstraňují i ​​velké skvrny od nátěru z bílého oblečení. Bělidlo někdy obsahuje chlor. Ačkoliv má vysokou detergenční schopnost, látka poškozuje tkaninu, vede k destrukturaci vláken a jejich dalšímu ředění. Kromě toho mají chlorové bělicí prostředky negativní vliv na lidské tělo, a pokud zasáhnou sliznici a kůži, mohou vyvolat alergie.

Kyslíkové bělící prostředky jsou skvělou alternativou chloru. Nepoškozují tkáně tolik a v akci jsou velmi účinné. Tyto prostředky je nutné používat v souladu s pokyny uvedenými na obalu.

Důležité!

Rukavice musí být nošeny s bělícím prostředkem.

Užitečné tipy

Abyste se vyhnuli takovým nepříjemným situacím a věci se nepokazí, potřebujete:

  • před praním pečlivě tříďte všechny oděvy a spodní prádlo;
  • neumývat při teplotách nad 50 stupňů;
  • bílé věciodděleně od barevných věcí v jiném koši;
  • syntetickou tkaninu nelze prát společně s bavlněným plátnem.

Ve většině případů může být vybledlá věc odbarvena doma. Nemůžete-li výrobek vrátit do jeho původního vzhledu, nemusíte spěchat, abyste ho vyhodili - můžete se pokusit ho předat v čistírně. Suché čištění používá velký arzenál detergentů a speciálně vyškolený personál má zkušenosti s odstraňováním tohoto druhu znečištění, takže věc může být stále zachráněna.