Složení a aplikace niklového stříbra, péče o niklový stříbrný povlak

Melchior byl znám obyvatelům Sovětského svazu jako základ pro výrobu cenově dostupných "ušlechtilých" nádobí a domácích potřeb, ale skutečný rozsah použití tohoto kovu je mnohem širší. Slitina byla poprvé získána v roce 1819 francouzskými vynálezci Lyon Mayo a Shore. Současný název materiálu je německé zkreslení jmen vědců (Maillot + Choirer = Melchior).

Vzhled a složení

\ t

Melchior je jednofázová slitina mědi a niklu patřící k neželezným kovům. Ve slitině působí nikl jako legující prvek a přidává se společně s kobaltem. S nárůstem jeho procenta se zvyšuje pevnost a odolnost materiálu proti korozi.

Typické složení niklového stříbra v procentech :

  • měď - nejméně 65%;
  • nikl a kobalt - 5–30%;
  • železo, mangan - do 1%.

Se zvýšením podílu mědi získává slitina výrazný červenožlutý (měděný) odstín. Doplňky ve formě železa a manganu se používají k tomu, aby poskytly další odolnost proti korozi, zejména mořské vodě.

Odrůdy slitin

Termín "niklové stříbro" se používá k označení skupiny slitin, která má více než 65%. \ Todrůd.

Každý výrobek ze slitiny niklu a stříbra je v továrně nutně označen.

Standardní označení odráží složené složky slitiny a jejich obsah (podíl mědi není uveden).

Společné technické slitiny :

  • MNZhMts30−1−1 - 30% niklu + kobaltu (H), 1% železa (G), 1% manganu (Mts), 68% mědi;
  • MH19 - 19% niklu a kobaltu, 81% mědi, malé množství manganu a železa je povoleno;
  • MNZhMts10−1−1;
  • MH16;
  • MH25.

Dříve byla postříbřená mosaz zařazena do kategorie melchior slitin, což je však v zásadě nesprávné. Mosaz se skládá z mědi a zinku a slitiny niklunutně obsahují nikl :

  • Monel - až 67%;
  • konstantan - 41%;
  • Neiselber - nejméně 15%.

Vysoká cena niklu činí z Monelu jednu z nejdražších slitin niklového stříbra. Neuselber (z toho "Nové stříbro") nahrazuje část drahého niklu levným zinkem (C), jehož obsah dosahuje 45%. Společná technická značka - MNTS15−20. Neuselber je silnější a levnější než nikl stříbro, lépe zpracovatelný, ale méně tolerantní k agresivním médiím.

Základní vlastnosti

Melchior - pevný roztok stříbrné barvy, nevykazuje magnetické vlastnosti. Tento materiál je silnější a lehčí než stříbro, ohřívá se pomaleji než drahý kov.

Fyzikální charakteristiky :

  • hustota niklového stříbra - 8900 kg /m3 , stříbro - 10500 kg /m3 ;
  • specifické teplo napokojová teplota - 400 J /kg ∙ ° C, stříbro - 235 J /kg ° C;
  • bod tání v závislosti na složení - 1150–1230 ° C, stříbro - 961 ° C;
  • teplotní koeficient lineární expanze - 16 × 10-61 /° C, stříbro - 19,5 10-61 ° C;
  • měrný odpor - 420 nOm ∙ m (v závislosti na slitině);
  • dočasná pevnost v tahu - do 400 MPa, stříbro - do 150 MPa (pevnost niklového stříbra je srovnatelná s pevností konstrukční oceli St3);
  • stupnice Brinell je 65–70 ° C, s ohřevem do 300 ° C a pomalým ochlazováním v peci na 100–120;
  • relativní prodloužení při pevnosti v tahu slitiny MN19 je 35%, MNZhMts30–1–1–1% - 25%.

Zvýšení podílu manganu a železa zvyšuje houževnatost a vodivé vlastnosti slitiny. Materiál ztrácí svou tvrdost.Hlavní chemické vlastnosti niklového stříbra :

  • vysoká odolnost proti korozi;
  • zvýšená odolnost vůči škodlivým účinkům jak mořské, tak sladké vody;
  • odolnost vůči povětrnostním vlivům, vodní páře, suché plyny;
  • niklové stříbro nepodléhá rozpouštění v solích, nereaguje s organickými kyselinami, neoxiduje při teplotách do +150 ° C.

Melchior a jeho deriváty jsou přístupné jakýmkoli technologickým operacím pod tlakem. Kovy jsou snadno řezané, ražené, ražené jak v chladu, tak i v horkém stavu.

Výrobky z niklového stříbra jsou leštěny a pájeny. Pevnost spojů při pájení je zvýšena speciálními pájkami ze stříbra nebo slitiny cínu a olova.

Zdravotní nebezpečí

Měď, která je součástí slitiny, je při zahřívání toxická, takže nádobí a příbory z niklového stříbra jsou navíc pokryty ochrannou vrstvou z kovu. Vnitřní povrch misky je stříbrný, pozlacený, pocínovaný potravinovým cínem, poniklovaný nebo pochromovaný.

Příbory povinným způsobem pokryté stříbrnými 999,9 vzorky. Takové nádobí je bezpečné pro lidské zdraví, ale tenký nátěr vyžaduje pečlivou péči.

Aplikace kovů

Při výrobě šperků a nádobí se používá slitina MN25. Různé lékařské vybavení a nástroje (kleště, svorky, skalpely, oftalmoskopy) jsou vyrobeny z niklového stříbra. V nádobí (vidličky, nože, lžíce) obsahuje složení cupronickelu zinek. Slitiny s manganem se používají při ražbě mincí.

Povlak Melchiorje dodáván se strojními díly , které vyžadují dodatečnou ochranu proti korozi (k tomuto účelu se často používá Monel). Slitiny se používají ve vysoce kvalitních sestavách a sestavách námořního průmyslu, součástí námořních lodí (expanzní nádoby, chladiče). Potrubí, ventily a armatury jsou vyrobeny z tohoto kovu.

V elektrotechnickém průmyslu se cupronickel používá k vytváření přesných odporů a tepelných generátorů (zařízení přeměňující tepelnou energii na elektrickou energii). Constantan se nachází v odporech elektrických ohřívačů, termočlánků a prodlužovacích vodičů.

Rozdíly od stříbra

Podobnost Melchiorslitiny a stříbro používají bezohlední prodejci. Pro přesné posouzení hodnoty produktu před nákupem a prodejem by se měl obrátit na odborníka.

Pokud to není možné, můžete rozlišit stříbro od niklu stříbra domaněkolika způsoby :

  1. Štítky musí být označeny na stříbrných předmětech a na stříbrných číslech (například 925).
  2. Přístroje umístěné ve vodě po několika hodinách se pokryjí nazelenalým květem (v důsledku přítomnosti mědi ve směsi).
  3. Tření tužky o délce pláště na vlhkém povrchu výrobku, vyhodnoťte její barvu. Pokud se objeví červené skvrny, jedná se o slitinu melchior.
  4. I malá kapka jódu zanechá na stříbře tmavé skvrny a nic na stříbrném niklu. Nevýhodou tohoto testu je, že je obtížné odstranit jodové skvrny.
  5. Alternativním řešením je čištění povrchu a kapání malého množství chromu (dichromanu draselného). Na stříbře udělá červenou skvrnu. Čím větší je saturace, tím vyšší je vzorek kovu.
  6. Melkiorovye věci jednodušší identické stříbro ve vzhledu. Výrobky ze slitin jsou často vyráběny silnější a masivnější.
  7. Melchior vede teplo horší než stříbro. Ze dvou podobných předmětů, vyhřívaných se stejným výkonem, se stříbro rychle zahřeje.
  8. Produkty Melchiorovy vyzařují lehký zápach mědi, stříbrné ne.

Někdy jsou slitinové nádobí zcela pokryto stříbrem, skrývá označení a vzorek. Ověřenítakové věci, stačí najít opotřebovaný povrch a upustit malý jód. Celé a opotřebované plochy budou reagovat odlišně.

Skladování a čištění

Věci Melchior se skladují na suchém místě. Nádobí a příbory z niklového stříbra vyžadují povinné čištění a po každém použití otřete do sucha, jinak je nádoba pokryta tmavými skvrnami.

Zařízení čistěte pouze pod tekoucí vodou. Pokud se plaketa nerozpadne, je povoleno suché čištění zubním práškem nebo mletou křídou. Je třeba mít na paměti, že touto metodou se zvyšuje pravděpodobnost poškrábání. Prostředky pro čištění dřezů a desek nelze použít, protože jejich abrazivní částice jsou příliš velké.

Pokud se plaketa neodtrhne,je nutné vařit nástroje v roztoku sodíku . V hliníkové nádobě nalijte litr vody a rozpusťte 50 g jedlé sody. Kapalina se přivede do varu a vloží se do ní niklové stříbro. Produkty se vaří přes nízké teplo po dobu jedné hodiny, pak se promyjí ve studené vodě, vyčistí se sódou a osuší.