Prevence a čištění plynového sloupku z váhy a sazí vlastníma rukama: mytí výměníku tepla

Během provozu se v mechanismu ohřívače vody začínají objevovat sedimenty - saze, saze a šmouhy. Důvodem je tvrdá voda, výpary výfukových plynů, vzácná údržba - to vše vede ke skutečnosti, že se hromadí srážky, což komplikuje provoz jednotky. Moderní čištění plynového sloupce, které lze provádět ručně, je zárukou dlouhé a stabilní práce. Jak odstranit a vyčistit výměník tepla před srážkami?

Příčiny a znaky tvorby vodního kamene

Jaká je potřeba vyčistit výměník plynu vlastníma rukama nebo odborníkem? Je známo, že kvalita naší vody z vodovodu je velmi žádoucí. Příliš tvrdý, s různými chemickými sloučeninami v kompozici, nepříznivě ovlivňuje domácí spotřebiče a jednotky, ve kterých je používán. To protéká výměníkem tepla, je ohříván hořákem, což má za následek vzhled stupnice. Sediment se usazuje na vnitřních stěnách trubky. V průběhu času se vrstva zvyšuje, což způsobuje potíže při průchodu vody.

Ale nejen tyto příčiny způsobují srážky: rozsahvznikl také díky použití zařízení za vysokých teplot. Pokud ho použijete v tomto režimu, budete muset brzy vyčistit sloupec plynu od sazí a šupin. Při použití při nižších teplotách nebudete muset provádět čištění tak často.

Jak pochopit, že je nutné vyčistit kolonu plynu z váhy? To lze pochopit pomocí následujících vlastností:

  1. Účinnost jednotky se výrazně snížila.
  2. Tlak vody se snížil: to znamená, že chladič plynového kolonového výměníku tepla je ucpaný.
  3. Změna barvy plamene v pilotním světle: zpočátku může být modrá, pak žlutá nebo červená.
  4. Přístroj se nezapálí.

Metody čištění

Bude-li provádět údržbu jednotky včas, bude snazší čistit kolonu plynu z hromadění sraženin doma. Nespouštějte jeho stav, jinak bude hromadění usazenin a sazí velmi odolné. Existují dvě metody čištění - kompletní demontáž a preventivní údržba.

Pro preventivní údržbu je nutné demontovat instalaci, vyčistit a propláchnout měděný výměník tepla, propláchnout chladič (není nutná demontáž). Pracovní předměty by měly být očištěny od malých stop po usazeninách a sazích.

Pokud nebyla údržba prováděna po celá léta, bude mnohem obtížnější odstranit nahromaděnou váhu: proto musí být jednotka zcela demontována.

Pro úplnou demontáž ohřívače vody je třeba provést předběžnou přípravu:

  1. Odpojte sloupze sítě.
  2. Uzavřete kanál, ze kterého proudí studená voda.
  3. Vložte nádobu, do které bude voda vypuštěna.
  4. Odpojte přívodní potrubí.
Důležité!

Je velmi důležité odpojit ohřívač vody od přívodu plynu.

Čisticí prostředky: lidová chemie a chemikálie pro domácnost

Je lepší čistit výměník tepla doma jednoduchými prostředky: kyselinou citrónovou nebo speciálními čistícími prášky, gely nebo kapalinami. Někdo používá roztoky anorganických kyselin, např. Kyseliny chlorovodíkové, ale to se nedoporučuje, protože je schopno rozpouštět měď, která je obsažena v detailech plynové kolony, způsobuje oxidační reakci, koroduje stěny do té míry, že se mohou objevit trhliny.

Některé lidové prostředky také pomáhají čistit chladič a další části jednotky. Nejúčinnějším způsobem je kyselina citrónová. K čištění se prášková kyselina citrónová (60 g) zředí v půl litru vody, zahřívá se vodou s radiátorem po dobu 30 minut, pak se promyje velkým množstvím tekoucí vody.

Viz také
Jak odvápnit železo

Každé železo s funkcí páry má funkci: normální funkce v nádrži pro tekutinu ...

Existují profesionální chemikálie pro domácnost, které fungují velmi účinně. Oni jsou uchváceni k když srážky jsou příliš perzistentní, nahromaděný přes několik roků, akyselina citrónová se s nimi nedokáže vyrovnat. Mezi domácími chemikáliemi patří nejoblíbenější čisticí prostředky jako "Vector", "Neva", "Oasis", Electrolux. Mohou být použity doma.

Čištění se provádí takto:

  1. K potrubí je připojen nálevka.
  2. Do ní se nalije roztok, který se připraví podle pokynů agenta.
  3. Splachování končí, když tlak na druhé straně trubky roste.
Tip!

Pamatujte si, že po každém očistném postupu - jak lidovém léku, tak profesionálním - musí být jednotka dobře opláchnuta. Opláchněte velkým množstvím tekoucí vody.

.

Kompletní demontáž

Pro demontáž mechanismu je nutné provést přípravné práce, demontovat zařízení ze zdi a pohodlně je položit na rovnou plochu.

Jak odstranit výměník tepla a hořák sloupu

Různé modely ohřívačů vody mají své vlastní nuance demontáže, ale obecným principem je:

  1. Vyjměte ovládací páku, pak kouřovou skříňku.
  2. Trubka výměníku tepla je odpojena od sestavy vody.
  3. Odpojte hořák od plynového ventilu odšroubováním šroubů na přírubě.
  4. Vyjměte hořák.
  5. Vyšroubujte šrouby, které spojují výměník tepla a zadní panel.
  6. Vyjměte chladič a vyjměte hořák.
Důležité!

Během demontáže se nacházejí gumové podložky - buďte s nimi opatrní a snažte se je neztratit.

Proplachování

Proplachování je ještě jednodušší než demontáž. Začněte s tím, že výměník tepla radiátor se ponoří do nádrže (hluboké umyvadlo) vodou a čistícím roztokem. Cívka je naplněna vodou a detergentem a promyta. Když z trubek vyjde čistá voda bez stop tekutiny, znamená to, že jsou čisté. Opláchněte cívku tekoucí vodou, aby se odstranil zbytkový čisticí prostředek, pak ho vyfoukejte stlačeným vzduchem a osušte.

Pamatujte, že je třeba před srážkami vyčistit i jiné prvky, například kouřovou skříň.

K odstranění nečistot, ale bez vyjmutí chladiče, je nutné demontovat pouze přední panel jednotky a odpojit potrubí od vodovodu. Pro proplachování můžete hadice připojit k tryskám výměníku tepla a rozlitím čističe přes nálevku, nebo můžete sloup umístit na podlahu a nalijte roztok kyseliny citrónové do cívky. Pomocí hadice se může snadno uvolnit pěna.

Údržba vodní jednotky

Pro èištìní jednotky vody neuskuteènìte rozebrání celé jednotky. Princip činnosti je:

  1. Nejprve sejměte knoflíky regulátorů a přední kryt.
  2. Odstraňte vodní uzel.
  3. Vyšroubujte šrouby, které drží kryt, vyjměte jej.
  4. Vyčistěte filtr měkkým měděným drátem.
  5. Odšroubování štětcem.
  6. Mechanismus se promyje vodou.
  7. Shromážděte uzel.
Poradenství!

Když vyjmete filtr a dostanete se k membráně, věnujte pozornost jeho stavu: pokud praskne, musíte jej ihned vyměnit.

Pokud se kolona během provozu vypnula, termočlánky a zapalovací elektrody by se měly očistit od sazí

.

Kdy a jak často by měl být sloup vyčištěn

Neexistuje jednoznačný harmonogram pro čištění sloupů na čištění plynu. Pro pochopení, kdy by měl být ohřívač vody vyčištěn, věnujte pozornost provozu jednotky. Pokud se tedy tlak v potrubí horké vody sníží, účinnost ohřevu se sníží, kontrolka nebo hlavní hořák se rozsvítí žlutě nebo červeně, sloupec se vypne, když je tlak v síti normální, pak to vše znamená, že jednotka by měla být vyčištěna.

V průměru se postupy údržby provádějí jednou ročně. Pokud je voda „špatná“ - to je tvrdá, se spoustou soli, pak se sloupec čistí častěji.

Tip!

Dobrou prevencí výskytu vodního kamene a usazenin na stěnách zařízení bude použití filtrů, které vodu změknou.

Prevence měřítka

Hlavní prevencí je pravidelná údržba plynového sloupce, včasné odstranění tuku a sedimentů. Dávejte pozor na funkčnost jednotky: jak rychle se voda ohřívá, jaká je její teplota, jaký je tlak vody. Zkontrolujte chladič, zkontrolujte trakci, zapalování. Včasně odstraňte tuk ašpína.

Včasné čištění sloupu je zárukou, že jeho služba bude stabilní a dlouhá. Pokud víte, že vaše voda je tvrdá, se spoustou soli, pak podnikněte kroky ke snížení tvrdosti. Správně sestavit teplotní režim: například pro přívod vody do pračky není nutné jej ohřívat a 45 stupňů bude stačit na mytí nádobí.