Pozlacené stříbro: Zlacení je na těchto špercích vymazáno nebo ne

Zlaté výrobky jsou drahé, takže si je každý nemůže dovolit. Řešením problému je pozlacené stříbro. Tyto dekorace mají příjemný vzhled a poměrně nízkou cenu. Postupně však ztrácejí svou původní brilanci a přitažlivost. Aby pozlacení zachovalo svůj vzhled po dlouhou dobu, musí být tyto předměty včas ošetřeny a očištěny od tmavnutí.

Faktory ovlivňující životnost a kvalitu zlatování

Pro zlacení v zemích SNS se vždy používá kov se vzorkem vyšším než 750. Častěji se používá 999. Pro zlacení lze použít 14-karátové zlato nebo 585 vzorků. V zahraničí se často používají k výrobě pozlacených šperků 12 a někdy i 8-9-karátového kovu. To výrazně ovlivňuje výkon nátěru a načasování jeho provozu.

Pro informaci!

Vzorek kovu určuje konečnou barvu šperku.

Klenotníci se domnívají, že hlavní podmínkou pro kvalitu vrstvy povlaku zlata je vzorek kovu (stříbra), který nemůže být nižší než 925. Současně by nanesená zlatá vrstva neměla být menší než 42%. Aby se zabránilo situaci, kdy se zlacení rychle smaže, měla by být tloušťka takové vrstvy větší než 2,5mikron. Pouze se zadanými parametry si dekorace zachová původní lesk a vzhled po dlouhou dobu.

Míra výmazu zlacení

Navenek se stříbro se zlacením neliší od zlata. Ale první možnost nelze nosit denně. Během zlacení pronikají kovy do sebe, proto jediný účinek, který může vést k vymazání zlaté vrstvy, je mechanický. Někteří lidé věří, že vystavení vodě může odstranit zlacení, ale je to jen klam. Film, se kterým je výrobek potažen, může být poškozen v případě vlivu těchto faktorů:

  • kontakt s agresivními látkami;
  • nesprávná péče;
  • konstantní tření.

Pokud máte v plánu takové šperky nosit každý den, pak je třeba zajistit odpovídající péči, která zabrání ztrátě lesku a barvy. Zvýšená vlhkost provokuje oxidaci stříbra a díky zlacení může ztmavnout. Stříbro je inertní, ale když je v jeho složení velké procento niklu a mědi, šperky se budou opotřebovávat, což vypadá takto:

  • ztmavnutí;
  • plak;
  • žloutnutí.

Činidla nebo agresivní sloučeniny, které urychlují oxidační procesy, jsou představovány detergentem, pracími prostředky, některými druhy kosmetiky. Z tohoto důvodu se doporučuje odstranit popsané šperky před použitím kosmetiky tak, aby zlacení nezmizelo. Postřiková vrstva bude také vymazána v případě stálého tření, které je při aktivních sportovních aktivitách nevyhnutelné. ByPřed tréninkem je proto nutné odstranit popsané šperky.

Ochrana lesku a barvy zdroje

Zlato se rychle smaže nebo ne, v závislosti na tom, jak často se tyto věci nosí a na typu šperků. Náušnice a přívěsky mají malý kontakt s pokožkou, a proto je jejich provozní doba delší než u prstenců. Existuje několik doporučení, která mohou prodloužit životnost výrobku. Chcete-li prodloužit dobu zbarvení a ztrátu lesku, musíte tyto položky odstranit dříve, než:

  • úpravy vody;
  • cvičení;
  • promytí;
  • použití kosmetiky;
  • čištění.
Varování!

Pokud je výrobek zakoupen ve specializovaném skladu a má dva certifikáty jakosti, životnost je 2 roky. Chcete-li toto období prodloužit, musíte místo čištění nebo ihned po něm pravidelně leštit semišem. Ale k čištění této hodnoty s použitím mýdla, soli a sody je zakázáno.

Výhody zlacení

Hlavní pozitivní stránka těchto šperků je považována za relativně nízkou cenu. Typ šperku ze stříbra 925, pozlacený, vyrobený v souladu s normami, se neliší od zlata 585. Pouze klenotník může určit, že výrobek není vyroben výhradně z drahého kovu. Další výhody popsaných šperků jsou:

  1. Snadná údržba a snadná obnova původního vzhledu v případě poškození zlacením.
  2. Kompatibilita spolodrahokamy a drahokamy.
  3. Nízká citlivost vůči korozi způsobená vysokými vzorky použitých kovů.
Zlacené jsou nejen řetízky, přívěsky, náramky, náušnice, prsteny, ale i figurky a příbory. Takové zařízení je atraktivní, protože často působí jako centrální dekorace. Aby se však zachovala krása výrobků a zlacení stříbra neodlupovalo, je třeba jim zajistit náležitou péči a včasné čištění. Za tímto účelem je povoleno používat zakoupené výrobky i lidové techniky.

Metody čištění zlacení

Před zahájením čištění pozlacených šperků je nutné je řádně připravit na postup. Pro tento účel jsou pozlacené předměty pečlivě setřeny suchým hadříkem - vlna, semiš, cítí se. Pro čištění tuků je nutné navíc použít terpentýnový nebo alkoholový roztok - malé množství vybraných prostředků se aplikuje na měkký materiál nebo bavlněnou podložku a otřete šperky. Na závěrečný úklid bude dostatek alkoholu, ale lze použít i lidové techniky:

  1. Chcete-li přidat lesk a odstranit všechny nátěry, doporučuje se ponořit šperky do piva po dobu 15-20 minut a otřít do sucha. Pro čištění touto klasickou sadou postačí 1 šálek nápoje.
  2. Pokud si zlatý povlak na špercích otřete vaječným bílem, lesk se vrátí. Pro provedení manipulace je nutné protein oddělit, navlhčit hadřík nebo houbu a pečlivě otřít celý povrch.Zbytky pokryjí materiál ochranným filmem.
  3. Šlehací žloutek s přídavkem 1 polévkové lžíce. Sorrel decoction obnoví lesk šperku. Po ošetření touto sloučeninou opláchněte šperky vodou a otřete ji hadrem.
  4. Použitím vinného alkoholu se odstraní tmavé zóny na nátěru a odstraní se všechny druhy znečištění. K čištění nástroje navlhčenou houbou nebo hadříkem otřete povrch.
Varování!

Je možné použít ocet pro výrobky potažené tenkou vrstvou zlata, avšak plné ponoření do 9% roztoku je přípustné po dobu až 20 minut při silném znečištění. Když je doba trvání procedury přerušena, zlacení se může opotřebovat. Pokud je naplánováno jednoduché čištění, můžete jej jednoduše otřít houbou nebo hadrem.

Klenoty kovy nakonec ztratí svůj vlastní lesk a jas barev a film pozlacených výrobků není výjimkou. Pro odstranění povlaku z výrobku musí být povrch mechanicky poškozen. Pokud je péče v souladu s normou, pak není možné určit formou, že věc je klasifikována jako stříbro. Když se na klenotu během krátkodobého použití objeví znatelné skvrny, pozlacení na tomto místě se smaže, je lepší vrátit ho do obchodu, nebo ho odnést do klenotnického podniku, aby zkontroloval slitinu.