Nejlepší způsob, jak čistit vodu doma

K ochraně obyvatelstva před nebezpečnými infekcemi se voda z vodovodu čistí a chloruje. Sloučeniny chlóru obsažené v něm jsou však zdraví škodlivé. Zhoršují stav kůže a sliznic, způsobují vznik alergií. Kromě toho, když se vaří na podobné tekuté potravině a nápoji, chuť je zkreslená. Proto většina lidí dává přednost použití čištěné vody. Za tímto účelem instalují filtrační systémy v bytech nebo nakupují vodu pro pití v obchodech. Ale můžete čistit vodu jinými způsoby, pomocí lidových prostředků.

Poškození vody z vodovodu

Gastroenterologové nedoporučují pitnou vodu z vodovodu, která nebyla dále čištěna. Je to nebezpečné pro zdraví, protože obsahuje velké množství sloučenin chloru. Podle norem nesmí koncentrace chloru v přívodu vody překročit 0,5 ml na litr vody. Toto množství je dostatečné k usmrcení patogenních bakterií, ale nepoškozuje lidské zdraví.

Důležité!

Pokud nedodatečně čistí vodu, během života jedí více než 16 kg chloridových sloučenin, 2 kg dusičnanů a významné množství hliníku.

Do kanalizace se často dostává rez. Koneckonců, většina trubek je vyrobena z kovových slitin, časem rezavá. Částice oxidů se dostávají do vodovodní sítě, takže voda z kohoutku je často rezavá. Výsledkem stálého používání této tekutiny jsou ledvinové kameny.

Viz také

Jak vyrobit měkkou vodu doma: změkčovače vody

Kvůli tvrdé vodě uvnitř praček dochází k výtoku a rychle selhává. Vysoké koncentrace solí ...

Někdy se trubky opotřebovávají tolik, že jimi proudí odpadní vody. To vede k tomu, že hnědá kapalina proudí z kohoutku, který nelze použít. Instalatérství navíc často obsahuje oxidy jiných kovů, které poskytují tuhost.

Pitná voda z vodovodu není povolena v následujících případech:

  • vodovodní voda je neprůhledná;
  • je zelenkavý, nažloutlý nebo jakýkoli jiný vnější odstín;
  • zažloutnutí filtru s vyměnitelnou kazetou;
  • existuje cizí pach z vody;
  • v nádrži je viditelný hojný sediment destilovanou vodou;
  • cítí nepříjemnou chuť.

Které země sledují kvalitu vody

Kvalita vody není všude stejná. Některé rozvinuté státy poskytují jejichobyvatelé pijí vynikající kvalitu a pečlivě sledují cyklus čištění. V Nizozemsku je již dlouho opuštěno dezinfikovat chlorem. Švýcarsko a Rakousko tak starodávným způsobem čistí pouze 10% tekutiny z vodovodu. Finsko se také stará o zdraví občanů, zde můžete pít přímo z vodovodu. V této zemi se pro čištění používá síran železnatý a pro dezinfekci se používá ozon.

Ve Francii prochází voda dvojitou ozonací, mezi kterou prochází pískovými filtry. A pro finální zpracování pomocí filtrů s aktivním uhlím. Společnosti pro čištění vody zároveň poskytují zvláštní daňové pobídky pro kvalitní práci. Itálie také monitoruje kvalitu tekutin. V této zemi nebude žádná škoda, i když pijete z fontány na ulici. Nejvyšší standardy se však týkají vody z vodovodu v Německu.

Kvalita pitné vody v zemích třetího světa je velmi špatná. Doplnění seznamu zemí s nejhorší situací v systému úpravy vody v Afghánistánu. Pak přijde Etiopie a Čad. V Indii, Bangladéši, Rwandě a dalších zemích afrického kontinentu nejsou věci lepší.

Metody čištění vody doma

Pro zlepšení ochrany zdraví stále více a více lidí preferuje instalaci speciálních filtračních systémů na systém zásobování vodou nebo použití filtrů ve formě džbánků. Poskytují příležitost ke zlepšení kvality pitné vody, ale pro plynulý provoz je nutné neustálevýměny kazet a nákupu jiných spotřebních materiálů. Chcete-li se ušetřit zbytečným nákladům, můžete použít osvědčené metody.

Varování

Nejjednodušší a nejznámější metodou je sterilizace varem. Od vystavení vysokým teplotám po dobu jedné hodiny zemřou škodlivé mikroorganismy. Současně je důležité neuzavírat nádobí, ve kterém se víčko vaří. Spolu s trajektem se škodlivé sloučeniny dostanou pryč.

Tato metoda má své nevýhody. Z dlouhodobého varu se sloučeniny chloru přeměňují na chloroform, který má karcinogenní účinek a vyvolává tvorbu rakovinných buněk. Kromě toho se na stěnách misky, ve které dochází k varu, ukládá sůl ve formě stupnice. V důsledku toho se voda skutečně stává měkkou, ale koncentrace škodlivých solí v ní stoupá.

Důležité!

Vařená voda tělu neprospívá. Není to za nic, co říkají „mrtví“.

Zmrazování

To je další způsob, jak čistit vodu z vodovodu doma. Tento postup eliminuje nadměrnou tvorbu soli. Základem čistící techniky je fyzikální zákon, že čistá kapalina bez soli zamrzne při vyšší teplotě.

Za tímto účelem se po vytvoření ledových krystalů nalije nezmrzlá „solanka“, ve které zůstanou všechny škodlivé nečistoty. Zbývající led se roztaví a dostane pitnou kapalinu.

Nevýhodou tohoto způsobu čištění je to, že obyčejný člověkJe velmi obtížné kontrolovat bod tuhnutí vody. Koneckonců, pokud je příliš nízká, také solanka se škodlivými nečistotami zamrzne.

Tvrzení

V tomto případě může být čištění dosaženo v důsledku skutečnosti, že těžké soli se usazují na dně po delším usazování kapaliny. Obvykle se tato technika používá k odstranění přebytečného chloru z vodovodní tekutiny. Usazování výrazně snižuje koncentraci chloru v nádrži. Zvláště dobře se čistí 30% kapaliny.

Důležité!

Usazení lze použít, pokud neexistují žádné jiné možnosti čištění. Je důležité nemíchat obsah nádoby a nedotýkat se jí po dobu 3 hodin.

Nevýhodou této metody je, že všechny patogeny nezmizí nikde po tomto postupu. Proto není možné považovat destilovanou vodu za zcela pitnou. Je ještě třeba vařit před jídlem uvnitř. 89) Čištění vody aktivním uhlím

Aktivní uhlí se často používá k filtrování kapaliny. Odstraňuje nepříjemné pachy a odfiltruje většinu škodlivých nečistot. Aby byla kapalina vhodná pro pití, je obal tablet aktivního uhlí zabalen do gázy a spuštěn na dno naplněné nádoby. Po 8-10 hodinách se proces čištění ukončí a můžete pít vodu.

Úprava stříbrnou vodou

Tato neobvyklá metoda čištění bez filtru k nám přišla z Indie. Tam to už dlouho bylo používáno. Účinek je navíc silnější, pokud nastavíte kapacitu stříbra pod slunečními paprsky. Náboj iontů stříbra ničí škodlivé mikroorganismy, aktivuje výměnné reakce, stimuluje imunitní systém.

Tento způsob čištění je populární po celém světě. Dezinfekce stříbrnými ionty se stala předmětem vědeckých pojednání. Metoda je založena na skutečnosti, že voda interaguje s molekulami stříbra a v důsledku chemické reakce je obohacena o kladně nabité ionty.

Obsah stříbra 20 až 40 µg na litr činí kapalinu obzvláště zdravou. Přebytek koncentrace do 10 000 je však přeměněn na silné antiseptikum.

Pro čištění vody z vodovodu tímto způsobem postačí ponořit stříbrný náramek, lžíci nebo jiný předmět z tohoto kovu do nádoby. Po 2 až 3 dnech dojde k požadované saturaci kapaliny stříbrnými ionty.

Aplikace shungitu

Další způsob čištění populární v posledních letech je založen na použití shungitového kamene. Můžete si je koupit v lékárně. Zároveň si musíte vybrat velké minerály. Pak se nemusí měnit na nové. Stačí vyčistit jednou měsíčně, s malým brusným papírem, tuhým kartáčem nebo houbou.

Pro čištění použijte kameny o hmotnosti 100 g na 1 l.tekutina. Naplněná nádoba je vystavena světlu a uchovává se v tomto stavu po dobu 3 dnů. Nejlépe doporučuji vázat gázu, aby nedošlo k usazování prachu. Pak se vyčištěná voda opatrně vypustí, přičemž na dně zůstane vrstva 3-5 cm silná s usazeninou.

Důležité!

Tímto způsobem nelze vodu filtrovat, pokud existuje predispozice k onkologii, tvorbě krevních sraženin. Také stojí za to odmítnout očistu od šungitů, pokud je zvýšena kyselost žaludku nebo pozorováno období exacerbace chronických onemocnění.

Použití filtrů pro domácnost

Je nejvhodnější používat domácí filtry doma. Jako prostředek čištění budou vhodné jak drahé filtrační systémy namontované na vodovodním systému, tak i trysky na jeřábu, stejně jako cenově dostupné konvice s vyměnitelnými kazetami. Hlavní věcí při použití této metody je změna spotřebního materiálu v čase.

Každý filtr má jmenovitý počet litrů tekutiny. Proto musí být tyto údaje sledovány. Pokud je výměna provedena pozdě, škodlivé látky, které se nahromadily uvnitř náplně, začnou proudit do upravené vody. To výrazně zhoršuje jeho kvalitu.

Nejúčinnější víceúrovňové filtry. Nejprve eliminují kapalinu z mechanických nečistot, rzi a chloru. Pak reverzní osmotická membrána neutralizuje viry a bakterie. Tímto způsobem můžete odstranit 99% škodlivých látek. V důsledku toho se získá voda, jejíž složení je nejblíže k prameni.

Čištění speciálními prostředky

Křemík má dobrou schopnost neutralizovat škodlivé nečistoty a mikroorganismy. Za prvé, kameny koupené v lékárně jsou umyty a pak umístěny do skleněné nádoby naplněné vodou z vodovodu. Pro každý litr kapaliny bude zapotřebí 10 g křemíku pro vysoce kvalitní čištění. Kapacita na světlo po dobu 3 dnů. Potom se horní vrstva nalije na pití a skutečnost, že zbytky na dně spolu s nečistotami se nalijí.

Je možné čistit pitnou vodu ze železných nečistot běžnými magnety. Za tímto účelem jsou magnety umístěny po obvodu naplněné nádoby a ponechány po dobu 5 hodin nebo déle.

Je to důležité!

Tuto metodu nelze nazvat plně účinnou. Koneckonců nevylučuje chlor a nedezinfikuje kapalinu.

Lidové cesty

Pro získání čisté pitné vody není nutné používat složité techniky. Některé rostliny čistí kapalinu lépe než stříbro, šungit nebo křemík. Například, bobule horského popela dost poklesnout do nádoby na 3 hodiny, aby se zbavili škodlivých nečistot a mikroorganismů. Při 2 litrech bude potřeba 15 gramů bobulí.

Pro zničení mikrobů stačí do každého litru vody přidat 1 lžičku. jablečný ocet a med a 3 kapky jódu. Tato metoda činí kapalinu čistou a pitnou po dobu 15 minut.

Čtěte také

Jak si vybrat filtr na vodu: hodnocení nejlepších modelů

Předtím, než bude voda doma, musí projít několika fázemi.úklid. Je to bezpečné a pitné, ale ...

Další účinná metoda čištění kapaliny zahrnuje použití vlněné nitě. V tomto případě se jeden konec nitě ponoří do nádoby naplněné kapalinou a druhý se vloží do prázdné nádoby. Voda kape nit do prázdné nádoby, která již byla vyčištěna, protože vlna shromažďuje všechny škodlivé složky. Nevýhoda této metody je pouze jedna - zabere to spoustu času.