Nejlepší prostředek pro ruční praní vlny a pračky

Vlněné výrobky jsou atraktivní, ale vyžadují určitou péči. Je nezbytné správně vybrat prostředky pro praní vlny, v jiném případě věc rychle ztrácí svůj vzhled a vzhled - sedí nebo se táhne, na povrchu a podobně se objevují pelety. Hraje roli nejen zvoleného složení, ale také procesu praní, sušení a žehlení.

Péče o vlněné výrobky

Oblečení je vyrobeno z různých vlněných vláken - angorské kozy, ovcí, velbloudů a dalších. Bez ohledu na původ je vlna vždy přírodní vlákna, která musí být ošetřena opatrně. Každý typ vlny má nějaké vlastní momenty péče, ale hlavní doporučení výrobce určité věci se liší jen málo a jsou obecně stejná pro všechny odrůdy:

  1. Vlna by se měla prát ve vodě s mírně teplou teplotou. Tento materiál je špatný pro studenou i teplou vodu.
  2. Přírodní vlákna nemají rádi alkalické produkty, takže je třeba pečlivě zkontrolovat složenímytí. Také prodávat specializované produkty pro produkty vlny.
  3. Nedoporučujeme prát často vlněné výrobky. Pokud nedochází k výraznější kontaminaci, je třeba mytí ne více než jednou za 7 dní. Je-li věc dlouho ležet a není nasazena, je přípustné, aby si ji neumývala, například klobouk, až do šesti měsíců.
  4. Dlouhodobé namáčení do vody se nedoporučuje. Mytí obecně by nemělo trvat déle než 1 hodinu. Čím méně je výrobek v kontaktu s vlhkostí, tím menší je pravděpodobnost jeho deformace.
Pro informaci!

Je možné odstranit skvrny z vlněných oděvů bez poškození struktury přírodních vláken octem a peroxidem vodíku.

Přípravky pro praní

Aby se předešlo zkáze vlněných výrobků, aby se neroztáhly nebo nesedaly, je nutné je správně připravit. Před praním zkontrolujte výrobek, zda neobsahuje skvrny. Znečištění musí být odstraněno před odesláním oděvu na stroj nebo namáčecím strojem v pánvi. Existuje řada přípravných fází, které neumožňují poškození struktury přírodních vláken:

  1. Kdykoli je to možné, jsou odstraněny doplňky, pro které se mohou vlněné nitě zachytit. Tyto prvky mohou také oxidovat během praní a zanechat skvrny na oděvu.
  2. Pokud je tento prvek přítomen na výrobku, smyčky se sešívají po celou dobu praní.
  3. Barevné a bílé předměty se prát odděleně. V případě barvené vlny se třídí podle tónů a jejich sytosti.
  4. Věc dopadneuvnitř.
  5. Před mytím s jinými výrobky, je třeba zkontrolovat, zda je vybledlé nebo ne. K tomuto účelu navlhčete roh teplou vodou a poté osušte bílým hadříkem. Pokud pigment zanechává stopy, je nutné fixovat barevné schéma.
  6. Načechrané věci jsou před praním „česány“ - to vám umožní zbavit se povrchových nečistot a zmatků.

Vlněné předměty je nutné umýt pouze odděleně od jiných druhů materiálů. Pokud není péče dodržována, majitelé vlněných oděvů čelí ztrátě barvy a měkkosti, smrštění, deformaci výrobku a vzhledu pelet. A oblečení, které bylo umyté s ní, je pokryto tvrdými čistými klky.

Teplota

Jedním z hlavních bodů je správný výběr teploty, praní, při kterém jsou vlněné věci bezpečné z hlediska vzhledu a struktury. Nejlepší možností je teplota vody, která je v rozsahu 30-40 .С. Když jsou vlněné věci umyty rukama při této teplotě, namísto mytí prášků a gelů, je lepší zvolit šampon na vlasy. Teplota oplachové vody by měla být také v těchto mezích. No, když se vůbec neliší od toho, co bylo při mytí.

Varování!

Je nutné umýt vlněné předměty v psacím stroji při minimálním počtu otáček, studenou vodou a bez odstředění. Navíc je možné nastavit další oplach.

Jak prát vlnu rukou a psacím strojem

Je lepší, když se vlněné věci omyjí ručně. Ale i když jsou výrobky z přírodních vláken čištěny v pračce, hlavní věc je správně přistupovat k tomuto procesu, aby nedošlo ke zkaženosti věci. Před praním vlny je třeba se ujistit, že jsou všechny zipy a knoflíky zapnuty a další fáze přípravy jsou dokončeny. Při ručním mytí postupujte takto:

  1. Teplá voda (40 ̊С) je vtažena do nádrže nebo lázně. Tekutiny potřebují dost, protože příze dobře absorbuje vlhkost.
  2. Do vody přidejte množství pracího prostředku pro vlnu nebo jemné tkaniny, které je uvedeno v návodu. Mýdlový roztok musí získat jednotnost. Pokud neexistují žádné speciální prostředky, aplikujte šampon na vlasy. Voda by měla být mýdlová, ale ne nadměrná.
  3. Příze se ponoří do kapaliny a nechá se 15 minut. Po uplynutí této doby pečlivě znečišťujte oblasti výrobku.
  4. Poté, co je nutné vlnu několikrát opláchnout vodou o stejné teplotě a jemně vytlačit další objem vody. Zakroucení v postroji je zakázáno.
  5. Když je objem kapaliny jemně lisován, jsou věci usušeny.

Největší škody způsobují stlačení a skoky teploty. Správně vymažte vlněné předměty bez ždímání - to zachová původní vzhled a strukturu vlny pro mnoho sezónních ponožek. Když po všech manipulacích začne materiál píchat, znamená to nadměrnou tvrdost vody z vodovodu. K věci po mytí nebyl injikován,Přidejte trochu octa do vody.

Vlněné předměty lze prát v pračce, pokud je moderní. Stroj má mnoho funkcí a režimů, speciálně navržených pro různé typy jemných, včetně - přírodních typů látek. Pokud není k dispozici žádný firmware pro přízi, musíte změnit nastavení na přírodní vlněné výrobky.

Pro stroj a přízi je třeba zvolit vhodný prací prášek, ale lépe tekutý prací prostředek. Na obalu takové chemie musí být uvedeno, že výrobek je vhodný pro přírodní vlnu. Hlavní podmínkou je absence chloru v produktu. Je však vhodnější, aby se angora umyla šamponem pro vlasy - to umožní uchovat vlastnosti věci déle.

Pro informaci!

Aby se věci změkčily, zejména tvrdou vodou z vodovodu, je povoleno použití kondicionéru na prádlo nebo octa. Tyto nástroje dodají produktu měkkost a měkkost. V automobilu se často nedoporučuje prát - kvůli rychlé ztrátě měkkosti a tvaru. Pokud není jiná cesta ven, doba trvání programu by neměla překročit 40 minut.

Prostředky pro strojní a ruční mytí

\ t

Je-li vlna umyta špatnými prostředky, věci se mohou hromadit a ztrácetpůvodní lesk. Tak, že věc není vztyčena a nestane se obalem peletami, je nutné pečlivě přistupovat k výběru detergentu. Ne každý prací prášek lze použít pro výrobky z vlny, zejména proto, že doporučují čištění příze tekutými výrobky. Gely a pastovité formulace se pečlivě upravují na přírodní vlákna a snadněji se vymyjí z pleteného výrobku.

Byly vyvinuty speciální prostředky pro vlnu, včetně práškové formy. Tyto látky výrobek změkčují, zabraňují vzniku pelet a zablokují. Při nedostatečné kvalitě vody z vodovodu je nutným momentem použití změkčovadel. Když je voda tvrdá, ani jeden detergent nebude schopen vrátit výrobek měkkost a měkkost bez změkčujících látek.

Nedoporučuje se prát žádné předměty z přírodní vlny mýdlem na prádlo. Pak je prakticky nemožné mýdlo zcela umýt a místa, která jsou otřená, jsou vyhozena. V případě naléhavé potřeby je povoleno použít jemnou variantu - třísky mýdla, které jsou zcela rozpuštěny ve vodě a šlehány do lehké pěny. Tato pěna je úhledně rozložena na výrobek a poté vymyta s velkým objemem vody.

Je-li nutné vybělit některé z částí vlny, je možné použít zesvětlovače, ale je přísně zakázáno používat chemii obsahující chlór. Chlor vede k řídnutí vláken, což je činí křehkými - oblečení z vlny ztrácí texturu. Je přípustné používat bělidlo obsahující kyslík, běžný ocet nebo peroxid vodíku.

Jak sušit vlněné věci

Je důležité nejen řádně umýt vlnu, ale také přijmout veškerá bezpečnostní opatření při sušení výrobků z tohoto materiálu. Dodržování určitých pravidel pomůže chránit vlněné věci před poškozením. Hlavní věc při sušení takových věcí je nepřítomnost cizí expozice. Je zakázáno nechat přízi zaschnout na prádelní šňůře, protože výrobek se natáhne, sedí poblíž topných zařízení a na slunci. Při sušení vlny se doporučuje postupovat následovně:

  1. Ta věc se položí na ručník a sbalí se do slámy. To povede ke skutečnosti, že přebytečná vlhkost z výrobku z vlny je absorbována do froté ručníku, proces sušení se urychlí.
  2. Po prvním sušení se oděv zploští na rovný povrch přes suchý ručník.
  3. Místnost, kde vyschne vlněná věc, je dobře větraná.
Pro informaci!

Prodáváme specializované sušičky, které zaručují rychlé a jednotné sušení vlněných oděvů.

Příze Mohair a Angora si zachovají svou měkkost, pokud je po vysušení ručníkem pevně zabalí do plastového sáčku a uloží na 1 podstatu v mrazáku. Poté, co se výrobky z těchto materiálů suší podle obecných pravidel pro vlnu. Pokud je místnost v pohodě a suchá věc je nutně nutná, je možné tento proces urychlit pomocí vysoušeče vlasů. Je však povoleno používat pouze studený vzduch a nepřibližovat vysoušeč vlasů - musí být vzdálenost nejméně 30 cm.

Zákaz používánítopná zařízení při sušení, zejména - radiátory a ohřívače, jsou způsobena tím, že vliv vysoké teploty (od 60 ° C) na výrobek vede k rozbití vláken. Materiál se rychle zhoršuje, na něm jsou nažloutlé skvrny. Vlněné nitě jsou řídké a snadno roztrhatelné. Čím vyšší je teplota, tím rychleji se výrobek stane nepoužitelným.

Žehlení vlněných věcí

Výrobky ze železa se nedoporučují pro železo, ale v případě potřeby existují nouzové situace. Aby nedošlo k poškození struktury přírodních vláken, je nutné dodržovat některá pravidla v procesu žehlení. Prvním a nejdůležitějším bodem je studium značky na výrobku, ve které jsou stručná doporučení výrobce pro péči o konkrétní věc. Další pravidla pro žehlení vlněných předmětů jsou:

  • je zakázáno železit svlékané šaty;
  • nelze použít funkci páry;
  • při žehlení je nutné sledovat stav hmoty;
  • před vyžehlením musí být výrobek vypnut;
  • není možné vyvíjet tlak železem, musí být vedeni bez námahy;
  • železo pouze přes gázu nebo bavlněnou tkaninu;
  • železo výlučně oblasti vrásek.
Pozor!

Svetry, šaty a jiné vlněné oděvyJe lepší se starat a nepoužívat železo ve vztahu k výrobkům po každém praní. Žehlení je povoleno pouze ve výjimečných situacích - tepelný efekt na vlnu má negativní vliv. Měli byste takové věci nežehlit častěji než 1-2 krát měsíčně. Současně se ujistěte, že budete dodržovat všechna bezpečnostní opatření v tomto procesu.

Taktika jednání, pokud je vlněné oblečení obce

Vlněný oděv s nejmenším přebytkem teploty během mytí sedí. Vracení věcí do původní velikosti je možné, ale výsledek nebude vždy očekáván. Většina úspěchů závisí na stupni smrštění produktu - není možné zaručit 100% dosažení výsledku. Existuje několik technik, které potenciálně vrátí vlněné věci do původních parametrů:

  1. Pokud jsou v přízi obsažena syntetická vlákna, jsou tyto oděvy schopny vrátit se po 2 hodinách namočení do 10 litrů studené vody ze 2 lžic do původní velikosti. peroxid vodíku. Po malém sušení ručníkem se produkt nechá uschnout. Pravidelně je nutné natáhnout produkt, který má tvar, když schne.
  2. Je velmi pravděpodobné, že je možné vracet výrobek z vlny do jeho původní velikosti, pokud je položen mokrý na žehlicí plochu, nahoře je položen ručník a žehlen, opatrně jej natahovat na nezbytná místa.
  3. Můžete se vrátit starý pohled s octem. Kapalina je impregnována houbou a předmět je ošetřen. Po položení výrobku na vodorovný povrchnatáhnout na velikost a nechat uschnout.
  4. Je-li svetr nasycen, je přípustné, aby byl znovu opláchnut šamponem na vlasy, rozprostřen na tvrdý povrch mokrým povrchem, připevněn v požadované poloze kolíky, dokud není zcela suchý.
  5. Je možné natáhnout oblečení z přírodní vlny pomocí praní v 5 litrech vody z 3 lžíce. kapalný amoniak a 1 polévková lžíce. terpentýn. Algoritmus působení je stejný jako v případě opakovaného praní šamponem.

Péče o vlnu je náročná záležitost. Pokud však nedodržíte doporučená pravidla, produkt se rychle stane nepoužitelným - deformuje se, stane se tuhý, pichlavý a objeví se na něm pelety a naskládané plochy. Všechny pokyny týkající se výrobků z vlny jsou povinné, protože byly empiricky odstraněny tak, aby věci sloužily dlouhou dobu a neztratily svůj vzhled po celá léta.

Napnutá vlna

Pokud by mohlo dojít k protržení pravidel pro praní výrobků z přírodní vlny. Aby bylo možné částečně obnovit původní vzhled věci, je nutné ji otočit dovnitř. Poté položte gázovou vrstvu na horní nebo hustou přírodní tkaninu a vyžehlte ji železem. Pokud není výrobek zcela deformován a je natažen samostatný prvek, například rukávy, měly by být 10 minut namočeny v teplé vodě. Po vysušení ručníkem a nechat uschnout na vlastní pěst.

Pro informaci!

Pokud je věc roztažena o více než 1 velikost, je výrobek ponořen do horké (40-50 C) vody. Ale je to nutnébrát v úvahu, že taková technika je extrémně agresivní vůči vlněným výrobkům a ničí strukturu materiálu. Kromě toho, oblečení může zmenšit více, něco nezbytného. Z tohoto důvodu se podobná technika používá pouze tehdy, pokud jiné možnosti akce nepřinesly pozitivní výsledek.

Obecné tipy

Aby se zachoval normální vzhled a stav vlny, někdy nestačí dodržovat standardy péče. Tam jsou produkty, které vyžadují více promyšlený postoj a úplný seznam pravidel a předpisů, například - některé vlněné svetry by měly být zkontrolovány, zda je možné molting před praním. Aby věc sloužila delší dobu, je nutné:

  1. Při skladování vlněných výrobků je navíc nutné do skříně umístit mořské výrobky. Jako taková opatření můžete použít mýdlo nebo kousky sušené citrusové kůry.
  2. Jsou-li na výrobku dlouhé volné smyčky, je nutné je vyzvednout a opatrně je lemovat, jinak se mohou během procesu praní natáhnout a vést k rozpuštění pleteniny.
  3. Při čištění předmětů z měkké vlny, jako je alpaka nebo mohér, je nejlepší volbou ruční mytí šamponem. Nicméně, po provedení důkladného oplachování.
  4. Je-li po vysušení praný vlněný výrobek napuštěn, je možné přízi změkčit lanolinem.
  5. K odstranění skvrn na vlněných oděvech a běžném bělení výrobků není nutné používat těžké chemické sloučeniny.posypeme místem čištění kyselinou citrónovou, navlhčíme a ponecháme po dobu 40 minut.
  6. Celková doba praní by neměla překročit 40–50 minut. Tento režim zachovává strukturu materiálu co nejvíce - menší riziko roztažení nebo zkreslení věcí.

Oblečení vyrobené z vlny může trvat dlouho, pokud budou dodrženy všechny úmluvy o jeho skladování a zejména pravidla pro praní a sušení. Pečlivý přístup, použití specializovaných mycích prostředků označených „pro přírodní vlnu“, odmítnutí nuceného sušení topnými zařízeními - záruka dlouhodobé životnosti oděvu a zachování jeho původního vzhledu beze změny.