Nápady pro skladování lilku v bytě a domě v zimě

Lilek je neuvěřitelně užitečný, bohatý na vitamíny, zeleninu obsahující obrovské množství vlákniny, a pokud byl stále pěstován ručně, je nepostradatelným produktem pro zdraví. Není proto divu, že si ho lidé chtějí udržet po celou zimu. Modré se však nevztahují na typ výrobků, které lze dlouhodobě skladovat. Nicméně, pokud znáte některá tajemství a požadavky, pak doba jejich skladování může být snadno rozšířena.

Příprava pro skladování lilku doma

Chcete-li začít připravovat lilek na zimu, je třeba vyčlenit spoustu času a trpělivosti, protože se jedná o komplikovaný, nepříjemný a ne spěchající proces. Nejlepší možností pro dlouhodobé skladování je pěstování a sběr zeleniny ve vaší zahradě, jak budete znát všechny nuance:

  • Sklizeň by měla probíhat v teplých, ne horkých dnech. Tento stav pomůže zabránit rozvoji plísňového viru;
  • při sběruhotové, měly by být sušené, ale všimněte si, že pokud odejdete pod sluncem po dlouhou dobu, může tvořit látku škodlivou pro tělo;
  • plody by měly mít hladkou, hustou kůži bohaté fialové barvy, lehká semena;
  • nešetří zeleninu s vadami a přehřátím;
  • stonek nesmí při řezání zanechat lilek. Mělo by být ponecháno asi 3-3,5 cm, aby ovoce nevyschlo;
  • pro čištění zeleniny je lepší použít suchý hadřík. Je nežádoucí je umýt pod vodou;
  • ideální skladovací odrůda je pozdní dozrávání;
  • by měla být uložena v neosvětlené místnosti, kde je teplota od +2 do -4 stupňů.

Všechny výše uvedené podmínky by měly být dodrženy, neboť napomáhají zajistit dlouhou životnost ovoce.

Zajímavé!

Pokud mají čerstvý lilek hořkou chuť, pak se to s největší pravděpodobností stalo kvůli slunečnímu záření, které se v nich vytváří.

Podmínky skladování

Dodržování nesprávné taktiky při skladování lilku, na krátkou dobu jeho vůně, užitečných prvků, barvy se může snadno změnit k horšímu. Proto, je-li touha udržet ty modré modré doma, je nutné to udělat moudře a vzít v úvahu, ve které nádobě můžete ovoce uložit, stejně jako podmínky a vlhkost.

Doba uchování lilku

Vlhkost a teplota vzduchu ovlivňují dobu trvání modré. Pokud teplota dosáhne 8-10 stupňů Celsia a 88-90%vlhkost v místnosti, ovoce může zachovat jeho integritu a užitečné látky po dobu asi 1 měsíce. Pokud je teplota nižší - od +5 do +7 stupňů, pak se skladovatelnost zvýší na 2 měsíce. Nejdelší doba může dosáhnout 5 měsíců. Doba uchování závisí také na odrůdě zeleniny.

Nádobí k uskladnění

Jedna z hlavních podmínek pro dlouhodobé úspory všech živin v lilku - řádně vybraných pokrmů:

  1. Plastový sáček - ovoce lze složit do speciálního sáčku a dát na neosvětlené, chladné místo. V této formě mohou být skladovány po dobu 1-5 týdnů.
  2. Box - tato metoda skladování může být také skvělá. Mělo by být položeno ovoce řízky dolů a dát na místo, kde teplota dosáhne +7 stupňů.

Po minulém čase by měly být všechny lilky zkontrolovány, pokud jsou některé nezpůsobilé ke konzumaci, měly by být vyhozeny. Zbytek zbalte papírem nebo novinami a vložte ho zpět do krabice. Doporučuje se nahoře pokropit dřevěným uhlím nebo pilinami.

Neuchovávejte modré v blízkosti jiné zeleniny, ovoce a bobulí. Většina z nich může vyrábět ethylen. Pokud je lilek vedle sebe, začne ho absorbovat a v důsledku toho rychleji dozrává a zhoršuje se.

Důležité!

Pro skladování nepoužívejte plastové nádobí, protože z důvodu nedostatečného větrání se modré barvy velmi rychle zhoršují.

Vliv světla, vlhkosti, teploty

Většinačasto ovlivňují bezpečnost ovoce vnější faktory. Pokud jsou čerstvé modré ty, které jsou ponechány na týden v podmínkách místnosti, pak kvůli ztrátě vlhkosti, budou moci zůstat déle než 7 dnů, a pak prostě vadnout. Proto by měla být dodržena následující pravidla pro zpomalení procesu:

  • nejvhodnějším místem pro dlouhodobé uchovávání ovoce je chladné místo, kde se udržuje konstantní teplota. Může se pohybovat od +2 do +4 stupňů;
  • Pronikání slunečního světla by mělo být omezeno. Vhodné je tmavé neosvětlené místo;
  • Je žádoucí udržet suchost v místnosti. Vlhkost by měla být nejméně 76%. Maximální může dosáhnout až 84%.

Důležité!

Je-li vlhkost vyšší než 90 stupňů a teplota je vyšší než +6, pak modré mohou dobře zachytit nemoc - šedou hnilobu.

Způsoby skladování v bytě

Obvykle může být během procesu vaření vyžadována polovina sklizně a nemá smysl skrýt je ve sklepě, lednici nebo mrazáku. Proto, pokud máte volné místo v bytě, pak lilek může být snadno uloženy v něm. Je nutné najít nejkrásnější a nejtemnější místo v domě a dát tam všechny plody. Maximální doba, po kterou mohou být uchovávány v takových podmínkách, je 3 až 7 dní.

Ve sklepě nebo suterénu

Často se používá ke skladování veškeré zeleniny - sklepa nebo sklepa. Jsou ideálním místem pro dlouhodobé uchování živin, protože mají ideálníteplota, vlhkost a ochrana před světlem. Pokud však nejsou řádně připraveny, mohou se v tomto pokoji poškodit všechny plody. Před odstraněním všech plodů v suterénu by tedy mělo být provedeno několik důležitých věcí:

  • otřete všechny nečistoty z ovoce. Doporučuje se to udělat suchým hadříkem;
  • zabalit do papíru a uspořádat do lepenkových krabic s maximálně 3 vrstvami.

Jako takové mohou být skladovány až 3 týdny. Někdy by však měly být kontrolovány z hlediska korupce.

V chladničce a mrazáku

Konzervování lilku v chladničce je z důvodu vysoké vlhkosti nešťastným místem. Pokud však neexistuje jiná cesta, pak by ovoce mělo být skladováno na samostatném místě v papírovém sáčku nebo neuzavřeném obalu, aby mohl vzduch bez problémů cirkulovat. Je žádoucí, aby ležely na nejnižší polici v chladničce. Doba použitelnosti na takovém místě může být od 3 dnů do 2 týdnů.

Lilek lze také zmrazit pomocí mrazničky. Tato metoda je nejvhodnější pro dlouhodobé skladování, protože jsou předzpracovány a odeslány do mrazáku ve formě polotovarů. Samozřejmě, že v této formě živin zůstává polovina, a chuť bude mírně odlišná. Tepelné zpracování probíhá v několika fázích:

  1. Odstraňte všechny stonky a nakrájejte lilky na kousky. Posypte solí a nalijte vodu po dobu 30 minut.
  2. Poté, co je třeba kousky ponořit do vroucí vody na půl minuty, pak se vloží na ubrousky na asi 4 minuty.hodin
  3. Když jsou zcela zchlazeni, posílejte do mrazničky na 4 hodiny. Pak vytáhněte, zabalte balíčky a vložte je znovu do mrazničky.

V této formě může modrá barva zůstat až 9 měsíců.

Sušené

Dalším způsobem, jak chránit lilek, je sušit je. Existuje několik možností pro výrobu sušených modrých:

  1. V troubě by měl být promytý lilek dobře otřen a nakrájen na malé kousky. Po vložení do jedné vrstvy na protější straně a vložení do trouby, která musí být předehřátá na 200 stupňů. Po každých 10-15 minutách otevřete dvířka trouby. Tato metoda trvá asi 6 hodin.
  2. Ve vzduchu - plody jsou rozřezány na tenké kousky a navlečeny na nit, můžete je také umístit na plech v jedné vrstvě a nechat je ve stínu, aby na ně slunce nespadlo. Tato možnost trvá přibližně 4 týdny.
  3. Electrodryer - pokud je k dispozici, můžete si zakoupit speciální sušičky, které tento proces činí mnohem pohodlnějším. V nich sušení trvá asi 5 hodin.

Sušenou modř lze skladovat v sáčcích nebo ve skleněných nádobách s víkem. Měla by být umístěna ve skříni v kuchyni nebo zavěšena ve spíži. Pro další přípravu je třeba zeleninu naplnit studenou vodou a nechat asi 1,5 hodiny. Po stisknutí a odeslání na pánev. Ale stojí za zmínku, že většina nemá rád chuť sušených lilek, jak to vypadá jako jediný.

Sušené

Tato metoda je také ideální pro zachování lilku až do zimy. Připravit je tímto způsobem bude vyžadovat jen několik složek a minimální úsilí:

  • lilek (výhodně čerstvý);
  • slunečnicový olej;
  • koření;
  • česnek.

K tomu je vhodná elektrická sušička nebo trouba předehřátá na 150 ° C. Tam musíte poslat zeleninu asi 10-15 minut. Když jsou plody měkké uvnitř, ale s tvrdou kůrou, znamená to, že jsou připraveni. Po ochlazení by měly být vloženy do umytých sklenic, kam umístit koření a česnek. Tam také nalijte ohřátý olej. Poté, co jsou banky studené, pošlete do lednice. K chuti budou připomínat houby.

Čerstvé

Nemáte-li čas na přeměnu lilku nebo jen na chuť nezpracovaných, můžete je udržet čerstvé. Ale k tomu je třeba připravit úložiště:

  1. Místnost větrejte.
  2. Proveďte kompletní dezinfekci místnosti.
  3. Místo vysušte.

Nezapomeňte, že by měl být skladován na tmavém a chladném místě.

Zajímavé!

Pokud se v místě, kde je zelenina uložena, spálí sirné bomby, je možné zničit všechny parazity a zabránit výskytu hub.

Konzervy

Jedním z populárních způsobů skladování lilku je konzervace. A není nutné je válcovat kovovými kryty. Jeden z receptů je solenýlilek.

Složky:

  • modrá - 2 kg;
  • česnek - 2-3 stroužky;
  • mrkev;
  • paprika sladká - 1-2 ks;
  • zelené;
  • voda;
  • sůl.

Příprava:

  1. Nejprve omyjte zeleninu a odstraňte stonky. Po varu a pod tlakem asi den.
  2. Tenké kousky celé zeleniny, papriky a mrkve, nebo použijte struhadlo.
  3. Odřízněte ty modré, ponechte místo v blízkosti stonku a naplňte směs. Po tampě ve sklenici.
  4. Připravte moření. Pro 1 litr vody přidejte 70 g soli a nalijte do sklenice.
  5. Na konci zavřete víko.

Budou spotřebovány přibližně za 40 dní. Skladujte na suchém místě. A pokud nádoba již byla otevřena, pak bude dělat lednička. Nicméně, i když mohou být uloženy v této formě po celá léta, bude jich tam docela nemnoho užitečných látek.

Chyby

Při sklizni a skladování plodin je povolen velký počet chyb, které mohou vést k rychlému znehodnocení zeleniny.

  1. Uchovávejte ovoce v chladničce - pokud nechcete, aby se ovoce po pár dnech kazilo, neměli byste je na tomto místě skladovat. To je způsobeno vysokým procentem vlhkosti, která jim může ublížit.
  2. Zmrazené bez zpracování - pokud jste neprovedli tepelné zpracování lilku a zmrazili je čerstvé, buďte připraveni na to, že budou bez chuti, vody a gumy.
  3. Nedostatek vlhkosti během pěstování - když je nedostatek vlhkosti v plném zralém stavu, budou modréhořká chuť nepříjemná.
  4. Sklizeň v chladném počasí - pokud se plodina sklízí po nástupu studených teplot, je vysoce pravděpodobné, že se lilek stane nevhodným pro konzumaci.
  5. Nedokonalé a přezrálé - pokud jsou plody sklizeny dříve, než jsou potřebné, uschnou za den, a pokud jsou později sklizeny, maso se stane hnědým a bez chuti, semena budou tmavá a barva hnědá.
  6. Pokud se rozhodnete pěstovat ovoce sami, pak je zalejte extrémně teplou vodou a v žádném případě nelijte na listy.
  7. Při trhání plodiny používejte speciální nůžky, jinak může být rostlina poraněna a způsobit infekci.

Tipy

Pokud znáte tajemství a jemnosti skladování, sběru a přípravy lilku a umíte praktikovat, můžete svůj život výrazně zjednodušit.

  1. Pokud chcete zachovat integritu lilku v obytném prostředí, můžete použít papírové sáčky. Stačí dát každý do samostatného obalu a odložit na chladném místě. Díky vynikající prodyšnosti ovoce bude skladováno po dlouhou dobu.
  2. Nyní existují různé chladničky. Pokud máte funkci Bez mrazu, pak lilek může trvat až 2 měsíce.
  3. Je nutné věnovat pozornost barvě lilku, pokud se po řezu okamžitě zbarví do hnědé barvy, pak to nestojí za mrznutí, protože pak budou hořké.
  4. Neuchovávejte se jen na jedné možnosti ukládání modrých, abyste věděli všechnoChuť a nuance by se měly snažit udělat trochu z každého typu.
  5. Pokud chcete, aby ovoce v krátkém časovém období zmrzlo, měli byste je rozřezat na malé kostky a rozložit v jedné vrstvě.

Za všech podmínek je možné zachovat všechny užitečné prvky, které obsahuje baklažán, a diverzifikovat svou stravu s nutričními vlastnostmi. Se správným zpracováním si můžete vychutnat chuť své oblíbené zeleniny až do jara.