Léčba chřipky a SARS, efektivní a levné metody

V roce 2019 je léčba onemocnění způsobených ARVI převážně symptomatická. Chřipka a jiné akutní respirační virové infekce způsobují u dospělých různé komplikace. Stupeň jejich závažnosti závisí na celkovém stavu imunity. Prevence a očkování jsou navrženy tak, aby se snížilo riziko těžké nemoci. Pro léčbu dospělých lékaři doporučili moderní léky ve formě rozpustných prášků, tablet, kapek, tradiční medicíny. V obzvláště závažných případech vnitřní bakteriální infekce může být nutný průběh antibiotik.

Jaká chřipka bude v roce 2019?

Šíření akutních respiračních virových infekcí začíná na podzim a pokračuje až do poloviny jara s maximální koncentrací v lednu až březnu. Většina příznaků ARVI se vyvíjí postupně po dobu dvou až tří dnů. Tělo odolává, takže se nemoc postupně projevuje. Objeví se výtok z nosu, vzroste bolest v krku a teplota vzroste. Chřipka se projevuje ostře a v jednom kroku najednou se závažnými příznaky - bolest hlavy, velmi vysoká teplota, často nevolnost, zvracení, poruchy gastrointestinálního traktu.

Symptomy a progrese onemocnění závisí na typu viru. Podle klasifikace jsou všechny viry rozděleny do tří skupin.podle nebezpečí a závažnosti onemocnění - A, B, C. Tento rok WHO předpovídá pro Rusko a CIS šíření čtyř kmenů. Všechny jsou známé a dobře studované:

  • „Michigan“ a „Singapur“ patřící do typu A;
  • "Victoria Colorado" a "Yamagata Phuket" - typ B.
Důležité!

Z toho je Michigan považován za nejnebezpečnější, podobný dříve známému viru prasečí chřipky H1N1. Vyznačuje se vysokou schopností potlačit vlastní imunitu, rychle mutuje, šíří. Onemocnění je velmi obtížné, s nebezpečnými komplikacemi. Z infekce s tímto typem chřipky byl zaznamenán největší počet úmrtí.

Singapurský virus je také nebezpečný vzhledem k jeho schopnosti rychle se šířit. To je jedna z odrůd ptačí chřipky - H3N2, přenášené na lidi ze zvířat a ptáků. Nemá žádné výrazné příznaky, často vypadá jako těžké zima, což ztěžuje diagnostiku. Současně vyvolává závažnou patologii. Viry Phuket a Colorado jsou méně nakažlivé, je snadnější je lokalizovat. Jejich účinky na tělo jsou také méně škodlivé.

Tyto čtyři kmeny viru chřipky jsou součástí kombinované vakcíny doporučené WHO. Neobsahuje celé viry, ale pouze fragmenty jejich genetického materiálu, dostatečné pro produkci protilátek. V předchozích letech se dobře ukázala jako prostředek prevence šíření těchto infekcí v Evropě a Americe.

Příznaky chřipky 2019

Chřipkapostihuje celé tělo, ovlivňuje dýchací, oběhový a centrální nervový systém. K tomu jsou přidány známky obecné intoxikace.

  1. Prudký nárůst teploty na 39-40 stupňů. Dosažení snížení antipyretických léků není snadné. Teplo mírně ustupuje nebo na krátkou dobu.
  2. zimnice, těžká horečka, bolesti hlavy, zejména v čele a nadočnicových obloucích. Bolest v očích.
  3. Zánět dýchacích cest a otoky sliznic. Zřetelný těžký kašel, rýma, slza, bolest na hrudi a krku. Často je v očích pálení a nesnášenlivost vůči světlu. Zapálené krční lymfatické uzliny.
  4. Obecná slabost, malátnost.
  5. Ztráta chuti k jídlu.
  6. Sucho v ústech.
  7. Bolest v končetinách, bolest v kostech, bolesti těla.
  8. Ospalost nebo naopak - nespavost.
  9. Poruchy střev a žaludku, průjem.
  10. Nosní žlázy, drobné subkutánní krvácení.
  11. Během horečky - křeče, delirium, halucinace způsobené edémem mozku.

U dospělých se závažné příznaky objevují do 3-5 dnů, po kterých dochází ke zlepšení. Při dodržování lůžkového odpočinku, pečlivě dodržujícího doporučení ošetřujícího lékaře, je možné minimalizovat riziko komplikací a dosáhnout úplného bezpečného zotavení.

Jak léčit chřipku a ARVI u dospělých v roce 2019

Vzhledem k tomu, že chřipka u dospělých a dětí starších 12 let vykazuje závažné příznaky, je léčba také z velké části zaměřena na zmírnění stavu pacienta.Léčba chřipky doma se provádí v následujících oblastech.

  1. Především je to boj s teplem. Zvýšená tělesná teplota je nezbytná pro rychlejší tvorbu protilátek. Nicméně, s dlouhým nebo významným nárůstem - až 39-40 stupňů - to je plná komplikací, patologií nervového systému, srdce a gastrointestinálního traktu. Účinná antipyretická léčiva - "Ibuprofen" a "Paracetamol". Mají protizánětlivé a analgetické účinky.
  2. Antivirová léčiva vyvinutá pro boj proti chřipce - Tamiflu, Relenza, Remantadin. Zpomalují zavádění a šíření infekce na sliznicích a uvnitř buněk.
  3. Aby se zmírnil bolest v krku, mukolytika jsou léky, které ředí sliznici hlenu. Je nezbytné, aby byl suchý neproduktivní kašel účinný, aby se odstranila akumulace v dýchacích cestách patologických tajemství. Jedná se o takové léky jako Ambroxol, Mukaltin, Carbocystein. Farmaceutické pastilky, lízátka a spreje mohou být použity bez lékařského předpisu.
  4. V boji proti alergickým reakcím - antihistaminika: Claritin, Cetrin, Tavegil. Eliminují edém vnitřního dýchacího traktu, eliminují astenické projevy onemocnění.
  5. Sorbenty, jako je Pipolfen, Enterosgel, mohou pomoci snížit toxicitu pro tělo, předcházet komplikacím v nervovém a trávicím systému.
  6. Léčiva mohou předepisovat antibiotika.proti výsledné komplikaci - sekundární bakteriální infekci. Lékař si vezme lék na základě symptomů a oblasti léze. Je nemožné rozhodnout o užívání antibiotik, zejména v počáteční fázi onemocnění! Pokud by však taková potřeba vznikla, měla by být celá léčba antibiotiky sledována v přísném souladu s doporučením lékaře.
  7. Kromě lékové terapie potřebuje pacient kompletní odpočinek, odpočinek z lůžka s hojným pitím. Za účelem posílení imunity můžete navíc užívat vitamíny, zejména vitamíny C, A, skupinu B. Je nezbytné, aby pacient, stejně jako všichni, kteří s ním přijdou do styku, používali během dne místní antiseptika - omyjte si ruce, otřete povrch. Větrání, pravidelné mokré čištění také přispívají ke zničení viru v místnosti.
Důležité!

Léčba by měla být používána s opatrností během těhotenství nebo kojení. Nelze však zcela odmítnout léčbu, nemoc může negativně ovlivnit vývoj budoucího dítěte.

Těhotným ženám se zpravidla předepisují:

  • paracetamol jako antipyretikum;
  • bylinné přípravky na hrudi ke zmírnění kašle;
  • inhalace.

Lidové léky a potrava pro nemoc

Lidové léky by měly být používány s opatrností. I když některé z nich jsou schopny usnadnit průběh onemocnění v mírné formě, nenahrazují plnohodnotnou léčbu drogami.Je nutné dodržovat opatření a poraďte se se svým lékařem. Populární med, česnek a maliny jsou silnými alergeny, které mohou zhoršit některé příznaky zažívacího systému. Šípka zvyšuje zatížení srdce. Je třeba postupovat opatrně, aby se zabránilo dehydrataci.

Jedním z příznaků chřipky je snížená chuť k jídlu. Netrvejte na bohaté a těžké výživě. Zejména je nutné vyloučit výrobky, které vytvářejí další zátěž na játra a ledviny - všechny mastné, smažené, uzené je lepší odložit až na úplné uzdravení. Patří sem také potraviny, které dráždí sliznice gastrointestinálního traktu - nakládanou nebo pikantní zeleninu, konzervované potraviny, cibuli, česnek. Produkty, které dráždí centrální nervový systém, jsou také nežádoucí - čokoláda, káva, alkohol. To pomůže vyhnout se exacerbaci chronických onemocnění nebo jiných komplikací.

Do dietního kompotu, čaje, bylinného nebo zázvoru by mělo být zahrnuto velké množství teplého pití. Výrobky by měly být snadno stravitelné, bohaté na bílkoviny a vitamíny - lehký libový vývar, mléčné výrobky, lehké maso, vejce. Bylinné stříkání by mělo být střídáno, aby se předešlo komplikacím. Chcete-li připravit, lékaři doporučují šípky, brusinky, tymián, lipové květy, heřmánek.

Snížená chuť k jídlu je jednou z obranných reakcí organismu na imunitní zátěž. Na základě této práce někteří příznivci terapeutického půstu doporučují zcela upustit od používání potravy po dobu nemoci. Výhody takového chování však nejsou prokázány.Suchý půst může navíc zhoršit příznaky a způsobit nenapravitelné poškození těla. K úspěšnému překonání této choroby musí pacient pít dostatek vody a včasné doplnění bílkovin a glukózy. Jídlo by mělo být užíváno v období klesající teploty v malých porcích, v žádném případě se nesmí přejídat.

Prevence

Nejúčinnějším preventivním opatřením proti chřipce je očkování. Imunita od komplexní vakcíny se vyvíjí do dvou týdnů a trvá přibližně rok. Vrchol šíření chřipkové infekce spadá ve střední a druhé polovině zimy. Proto lze očkování provádět od začátku září do konce listopadu. Včasné očkování vám umožní vyvinout imunitu vůči předpovězeným kmenům viru chřipky a předcházet onemocnění. Když je infikován souvisejícími typy virů, onemocnění je snadnější a bez komplikací, zotavení je rychlejší.

Poznámka!

Pokud očkování nebylo provedeno včas, vyvstávají hygienická a hygienická preventivní opatření. Pravděpodobnost infekce sníží důkladné mytí rukou, povinné při návštěvě veřejných míst. Prostory by měly být větrány několikrát denně a v nich by mělo být prováděno mokré čištění. Chcete-li posílit imunitu by měla jíst plně, jíst potraviny bohaté na bílkoviny a vitamíny, sledovat režim spánku a odpočinku.

Chřipka - vážné onemocnění, nebezpečné komplikace. Měl by s ním bojovatkomplexně. V první řadě je nutné dodržovat preventivní opatření - sledovat osobní hygienu a hygienický stav areálu, pečovat o imunitu. Stejně důležité z hlediska prevence očkování - zejména pro zaměstnance, kteří mají velký počet kontaktů v práci. V případě nemoci by měl člověk striktně dodržovat odpočinek na lůžku a snižovat zátěž na těle, aplikovat podpůrnou symptomatickou léčbu.