Kvašení Ivan-čaj doma: efektivní způsoby

Koporsky čaj je tradiční bylinná infuze s léčivými účinky, úžasnou vůní a chutí sušených květin a ovoce. Generace držely nejdůležitější tajemství a nejlepší způsoby, jak vytvořit čaj v domácích podmínkách, přes kvašení fireweed listů. Díky procesu kvašení , Ivan Chai odhalil své jedinečné kvality, které byly vysoce ceněny po celém světě. Dnes, když se vrátil ke zkušenostem předků, objevila se příležitost ocenit tento mimořádný a zapomenutý nápoj po mnoho let.

Obstarávání surovin

Sklizeň je prvním krokem v provádění fermentace Ivan-čaj. Kvalita použitého listu závisí na počátečním výsledku přípravy čaje doma.

Sklizeň se provádí na ekologicky čistých místech - to zajišťuje přínos a nepřekonatelnou chuť budoucího čaje. Nejlepší doba pro sklizeň je považována za období květu - od června do poloviny srpna.

Důležité!

Ke konci léta začnou květy tlačit, čímž se semena šíří na velké vzdálenosti. Obsah živin v listech je výrazně snížen. Jejich kvalita se zhoršuje - stávají se hrubými a stávají se pokrytými chmýří.

Pravidla pro nákup surovin:

  1. Vyberte si sběrná místa pro fireworm předem, aby nedošlo ke ztrátě momentu, hledají kvetoucí louky léčivých bylin.
  2. Sbírejte suroviny za 10-12 hodin za suchého počasí. Během této doby budou listy vyschnout po rose a sebrané zásoby nebudou mít čas vyhořet v pytlích.
  3. Vyberte si zdravé rostliny. Odstraňte listy z vrcholu, takže několik nižších vrstev pokračovat v růstu Ivan-čaj. Vezměte stonek jednou rukou pod květy, a uchopte a vytáhněte listy proti růstu s ostatními.
  4. Zvažte poměr 5: 1. K získání 1 kg suchého čaje bude potřeba 5 kg čerstvě sklizených listů.

Třídění a sušení

\ t

V této fázi se provádějí průběžné akce na přípravu surovin pro kvašení:

  1. Po sklizni co nejdříve odstraňte listy z pytlů. Vezměte z vrhu, fragmentů jiných rostlin, hmyzu, infikovaných, zkorodovaných a nemocných listů.
  2. Nanést hadřík nebo list, rozetřete listy vrstvou o délce nejvýše 3-5 cm, Vyalte v interiéru, eliminující vliv přímého slunečního světla a větru. Suroviny jsou systematicky míchány tak, aby rovnoměrně ztratily vlhkost.
  3. Zkontrolujte, zda je připravena k následným manipulacím, a to následovně: v pěstmi zmáčkněte paži, pokud zůstanou zmuchlané, znamená to, že můžete pokračovat k přípravě na kvašení.
  4. Použijte zmrazení v nepřítomnosti času a schopnosti kontrolovat proces uschnutí. Nasbírané listy vložte do silných obalů, vložte je do mrazničky na několik hodin nebo dnů. Pro dalšípoužijte tání při pokojové teplotě.

Příprava kvašení Ivan-tea

Předběžná příprava Ivanova čaje pro domácí kvašení znamená porušení integrity listů a extrakci šťávy z nich. To lze provést ručně nebo mechanicky.

  1. Kroucení je poměrně náročný a obtížný úkol, který umožňuje dosáhnout úžasného aroma a chuti hotového čaje. Udělejte si malé „rohlíky“ 7-10 listů, které je otřete mezi dlaně. Proveďte tyto akce, dokud se šťáva nezačne vynořovat na povrchu listů. Po fermentaci se tyto polotovary nařežou na kousky, aby se vytvořil střední nebo malý list pro vaření.
  2. Zvýrazněná šťáva pomůže dalšímu ručnímu způsobu. Položte listy do misky a vrásky je 15-30 minut, jako by hnětení těsta. V důsledku toho má surovina formu válcovaného plechu. Tato volba se používá pro získání volného listového čaje.
  3. Mechanická metoda zahrnuje použití mlýnku na maso, který významně šetří čas. Listy protáhněte hrubým roštem. Po vysušení získáte z takto zpracovaných surovin granulovaný čaj.
  4. Pro rozdrcení listů je provlečte roštem (s dvěma nebo třemi velkými otvory) v mlýnku na maso bez nože. Pro lepší efekt dvakrát přeskočte.

Zajímavé!

Mínus mechanických metod spočívá v tom, že suroviny přicházejí do styku se stěnami zařízení. Dochází k interakcia šťávy, které ovlivňují chuť původního produktu. Ivan čaj, zpracovaný pro ruční kvašení, je proto považován za nejchutnější a nejzdravější.

Domácí granulovaný čaj má výraznější chuť a barvu infuze.

Fermentace listů Ivan-čaj

Fermentace je proces interakce mikroorganismů a fermentovaných surovin, v důsledku čehož vzniká produkt s novými příznivými vlastnostmi, zvláštními chuťovými a aromatickými vlastnostmi. Během kvašení se barva listů Ivanova čaje mění ze zelené na hnědohnědou, vůně z bylinné na květinovou a ovocnou. Současně se zvýší výhoda nápojů vařených z takto ošetřených listů několikrát.

Technologie domácí fermentace:

  1. Připravte skleněné, keramické nebo plastové nádoby pro kvašení surovin.
  2. Dejte zkroucené, zmačkané nebo rozřezané listy do nádoby.
  3. Zakroucenou surovinu přikryjte vlhkým bavlněným nebo lněným hadříkem. Ujistěte se, že tkanina nevyschne.
  4. Pod jhem se nacházely zkroucené a zmačkané listy ke zlepšení podmínek fermentace. Výběr intenzivnějšího způsobu kvašení - vylijte Ivan-čaj šťávou vylisovanou z válcovaných listů.
  5. Dodržujte teplotní podmínky. Aktivně fermentační proces bude probíhat při 22-25 ° C a při 15 ° C - zcela zastaven.
Důležité!

Doba trvání postupu závisí na vlhkosti, teplotě a požadovaném stupni fermentace.

Existuje několik stupňů kvašení:

  • snadné - proces trvá 4-6 hodin, čaj získá jemnou chuť a bohaté aroma ovoce a nektaru;
  • medium - fermentace trvá 10-16 hodin, infuze má tartovou chuť s kyselostí a výraznou květinovou a ovocnou vůní;
  • hluboká - trvá asi 20-36 hodin, uvařený nápoj se získává s lehkou vůní a tartovou chutí bez kyselosti.

Sušení Ivan-čaj

Po ukončení fermentace Ivan-čaje by se listy měly sušit doma jedním z dostupných způsobů:

  1. Čaj zpracovaný v ruských kamenech je považován za nejlepší chuť, vůni a sílu infuze. Jednotně vyhřívaná trouba je připravena k sušení jednu hodinu po uzavření. Kvašený předlitek položte na plech nebo litinové formy, pravidelně míchejte granule nebo listy.
  2. V peci při teplotě asi 90-100 ° C můžete čaj během několika hodin sušit. Zakryjte plech na pečení pergamenem, umístěte kvašené čajové listy s vrstvou o délce nejvýše 2-3 cm Otevřete troubu tak, aby surovina byla sušena, ne „vařená“. Obsah misek pravidelně míchejte, aby byl čaj rovnoměrně vysušen.
  3. Pro majitele speciálních elektrických sušiček bude snazší připravit čaj celkem Nastavte teplotu na 90 ° C, listy položte na palety. Pravidelně vyměňujte jejich místa, po 4-6 hodinách odstraňte čaj pro skladování.
  4. Sušení Ivan-čaj v přírodních podmínkách vyžaduje čas a prostor, ale tato metoda je přístupná a vhodná pro majitele soukromých domů. Velké objemy surovin lze sušit na dobře větraném, tmavém místě. Obrobek položte na čistý papír nebo látku, podnosy, podnosy a vysušte až do doby, kdy budete připraveni.

Skladování

Po absolvování všech fází výroby zbývá postarat se o zachování čaje Koporsky. Fermentace pokračuje v suchém vaření, takže chuť čaje se bude lišit v závislosti na předpisové době sklizně.

Doporučuje se odebrat první vzorek nejdříve 3–6 měsíců od okamžiku sušení. Listový a granulovaný čaj je uložen v papírových a látkových pytlích, krabičkách kůry po dobu tří let. U lisovaného čaje se doba použitelnosti zvyšuje na 10 let.