Kde a jak ukládat feijoa doma

Tropické bobule feijoa dnes je známo téměř každému, důvod popularity není ve světlé a komplexní chuti, ale ve výhodách ovoce, které má vlastnosti ryb, zeleniny, a dokonce i některé obiloviny. Největší množství vitamínů a minerálů ve zralých feijoa, které mají jemnou a jemnou texturu, je proto velmi důležité správné skladování.

Zdravotní přínosy Feijoa

Pravidelná konzumace potravin umožňuje významně posílit imunitní systém, navázat činnost gastrointestinálního traktu tím, že dodává nezbytné rostlinné vlákno a vitamín C. Ve svém chemickém složení nejsou podobné většině svých tropických sousedů. Hlavním rozdílem je vysoká úroveň jódu rozpustného ve vodě, který člověk rychle vstřebává. Podobné koncentrace jsou charakteristické pro některé druhy mastných mořských ryb, jakož i pro jiné cenné mořské plody.

Buničina obsahuje ve velkém množství:

  • vlákno;
  • pektin;
  • sacharóza;
  • Vitamin C.

Anthokyaniny, fenoly, se nacházejí jak v buničině, tak v kůře plodu. Jsou schopni rychle odstranit volné radikály a dokonce toxiny z těla.

Poznámka!

Jednotlivé studie ukázaly, žeProdukt může být použit jako profylaxe rakoviny a jejich opakování Tyto údaje však WHO nepotvrzuje.

Feijoa - skutečný elixír mládí způsobený fenoly. Získání do těla vám umožní zbavit se problémů s kůží, nehty a vlasy v důsledku detoxikace, vyskytující se pod vlivem špatné ekologie, podvýživy.

Nepochybně zůstává přínosem pro metabolismus: v buničině šťáva obsahuje celou skupinu vitamínů B, sloučeniny jako PP. Přispívají k:

  • urychlení metabolismu proteinů;
  • zpomalení stárnutí buněk;
  • sekreci enzymů;
  • zvýšení tkáňové a buněčné saturace mikroprvky.

Díky tomu je možné systematicky snižovat hmotnost, eliminovat častý výskyt akutních respiračních virových infekcí, omezovat křeče končetin při chronických onemocněních a snižovat riziko onemocnění srdce a cév.

Jak si vybrat

Plod akumuluje maximálně hodnotné látky do samého konce období zrání, kdy se rostlina již připravuje na další životní cyklus, vyživuje semena a koncentruje všechny ochranné látky ve skořápkách.

Známky kvality feijoa budou:

  • hladká a rovnoměrná kůže;
  • průhledná buničina na řezu;
  • nepřítomnost plísně na základě plodu.

Pro použití v čerstvé formě je vhodná příprava džemů a zavařenin, mrazy s cukrem, nejzranější, nejjemnější feijoa. Neměli by však být vodnatí, když by se stlačili na skořápcepocit pružnosti. Poškození kůže není dovoleno, nebude možné zachránit bobule.

Přínos a plody, na kterých je dužnina tupě bílá, hnědá nebo hnědá, nepřinesou žádný prospěch. Jedná se o nezralé nebo již zkažené exempláře. Zpravidla má celá částka jednoho prodejce přibližně stejnou kvalitu, je sbírána najednou, takže byste neměli ztrácet čas hledáním pár kvalitních feijoa.

Na trzích a obchodech je třeba hledat velké ovoce. To je nejen ziskové, protože je možné získat více za menší cenu buničiny, ale také užitečné. Velké hromadí více mikroprvků a malé se mohou ukázat jako velmi „špatné“ ve svém chemickém složení v důsledku nedostatečného vývoje.

Poznámka!

Bílá patina na kůži není známkou chemického ošetření nebo poškození. To je normální jev, takový „prach“ může být vymazán prstem, aniž by bylo nutné tvrdé stisknutí.

Vlastnosti úložiště

Tropické bobule uchovávají všechny své přínosy do dvou týdnů po sklizni. Vzhledem k dlouhodobé dopravě, balení a času na přepážce, pro skladování a zpracování zůstává týden a půl. Většina příznivých stopových prvků netoleruje stálý kontakt se vzduchem a postupně se rozkládá, což činí Feijoa zcela zbytečným. Kvůli špatnému skladovacímu režimu se ovoce může zhoršit, ale bude znatelné až po řezání. Je-li maso již začalo plísně, hniloba, použití výrobku je nemožné. Proto stojí za to pozorovatjednoduchá pravidla.

Před odstraněním zakoupených feijoa pro skladování je nezbytné určit stupeň zralosti. Je-li při stisknutí, kůže není tlačil přes, je tu tvrdost, není výrazný zápach, pak berry musí dosáhnout. K tomu by měl být umístěn na tmavém místě s nepřímým slunečním světlem, optimální teplota ve stejnou dobu - ne méně než 22 stupňů po celý den. Pro zachování integrity je vhodné plodinu rozložit na měkké ručníky. Je nutné zajistit kvalitní větrání, zrychlit zrání a zabránit rychlému rozpadu. Bobule budou dozrávat v různých časech, takže by měly být denně kontrolovány a vybírat nejměkčí pro další zpracování.

Čerstvé bobule lze skladovat pouze v chladničce při teplotě 10 až 14 stupňů, což jsou nejlepší ukazatele. Měly by být umístěny v tzv. "Zónách čerstvosti". Zde je vyšší úroveň vlhkosti až 80%. Díky tomu kůrka nevyschne a náplň buničiny a šťávy zůstane čerstvá. Můžete také zabalit ovoce do pergamenu, ale také pomůže zachránit. Přístup vzduchu a světla by měl být omezen: nemohou ovlivnit ovoce v chladničce, ale když jsou umístěny v běžných skladech, je důležité odstranit bobule z oken, protože vystavení slunci přispívá k dalšímu zrání a následnému rozpadu. Pokud se feijoa skladuje pro skladování v suchých a chladných skladech, nestarejte se zejména o škůdce. Zvláštní vůně aVelké množství éterických olejů v kůře doslova děsí většinu z nich.

Poznámka!

Nebezpečné mohou být pouze myši a krysy, které jsou ve standardních sklepích poměrně početné. Můžete se chránit před nimi tím, že se zbavíte děr ve stěnách a podlaze, nebo instalací speciálních ultrazvukových repelérů.

Příprava feijoa pro skladování není příliš složitá. Pokud ovoce zůstane celé čerstvé, jemně je otřete vlhkým hadříkem, odstraňte zaprášenou a přírodní bílou patinu. Je-li bobule zamrzlá, je nutné ji opláchnout pod tekoucí vodou, osušit na ručníku, pak ji vložit do pytlů nebo odstranit kůži a rozemelit, dát.

Papírové sáčky nebo speciální krabice, například na sýry, jsou skvělé pro konzervování čerstvých produktů. Mají velmi malé otvory pro špatnou přirozenou ventilaci. Vařený džem se nejlépe skladuje ve skleněných nádobách, protože produkt je schopen hromadit různé pachy, včetně chuti kovu. Je lepší zmrazit zemní hmotu v plastových malých nádobách vyrobených ze speciálních materiálů odolných za studena.

V závislosti na stupni zralosti a množství škody během přepravy mohou čerstvé bobule trvat 10 až 14 dnů. Po nich je žádoucí recyklovat. Největší množství vitamínů a stopových prvků během zmrazování trvá šest měsíců. Jam se s výhodou spotřebuje během jednoho roku.

Metody skladování

Čerstvé ovoceje třeba jíst nebo recyklovat dostatečně rychle. Dnes můžete najít feijoa, která vyrostla na jihu země av okolních státech, protože bobule není příliš náladový na klimatické podmínky. To zvyšuje možnou trvanlivost, ale není vhodné udržovat feijoa vlednicidelší než 2 týdny. Navíc tento zajímavý chuťový produkt může být základem originálního džemu, tzv. "Živého" sochoru nebo skutečného džemu.

Jak zmrazit

Pokud je v komoře dostatek volného místa, můžete ušetřit čas při přípravě bramborové kaše a zmrazit celé ovoce. Měly by být důkladně omyty, vysušeny na papírovém ručníku a poté řezány. Je nutné odstranit celý stonek a celý ocas, dokonce odříznout maso. V mrazáku jsou bobule ukládány v jedné vrstvě, rozloženy na prkně nebo pergamenu. Když je feijoa naprosto pevná, jako kámen, můžete přejít do balíčků.

Poznámka!

Celá feijoa je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí omezit příjem cukru a jíst ovoce po celou zimu. Polotovar je také ideální pro plnění neobvyklých koláčů.

Puree zabírá mnohem méně místa, což není příliš obtížné. Bobule se spolu s kůrou rozemele v mlýnku na maso nebo v mixéru do hladka. První možnost je dobrá, protože pyré má výraznou strukturu s malými kousky, zatímco mixér vám umožňuje získat hladší hmotu. V mrazu je nejlepší poslat výrobek v malých baleních.nebo nádoby na porce, protože opětovné zmrazení po rozmrazení poškodí chuť a barvu.

Sochory s cukrem

Cukr vám umožňuje uchovávat plody po dlouhou dobu bez zamrznutí. Optimální poměr je 1: 1. Berry sám má výraznou kyselou chuť, takže je téměř nemožné loupat bramborovou kaší. Pokud si vezmete méně sladidla, budete muset výrobek zmrazit, jinak by se mohlo poškodit. Vzhledem ke stejné kyselině se cukr nerozpouští okamžitě, musíte několikrát jemně promíchat, ale to není nutné. Je lepší ihned zavřít nádoby a poslat je do mrazničky, a vyhrnout plechovky s uzavřenými víčky, aby se zabránilo ztmavnutí hmoty.

Jam

Rychlé tepelné zpracování po dobu 3-5 minut umožní udržet maximum užitečných mikroprvků. Ovocné mleté ​​maso smíchejte s cukrem v poměru 1: 0,8 nebo 1: 1 v závislosti na požadované chuti. Nalejte jednu sklenici studené vody na dno pánve, přidejte bobulovou hmotu. Zapněte nízké teplo, za stálého míchání, přiveďte k varu. Počkejte, dokud se neobjeví pěna, vyjměte ji, vypněte a nalijte horký džem do sterilizovaných nádob.

Zajímavým doplňkem k hlavní složce bude:

  • hrušky;
  • Kiwi;
  • pomeranče;
  • piniové oříšky nebo vlašské ořechy;
  • jablka ;
  • zrna granátového jablka.

Přidat takové produkty lze před vařením rozmačkat. Účinný nástroj k posílení imunitního systému lze získat přidáním do džemumleté ​​pomerančové kůry. Pokud si pečlivě připravíte sklenice, můžete takový džem uložit i bez chladničky.

Tipy

Bobule obsahují velké množství železa a jódu, takže hmota může rychle ztmavnout, zatímco džem je pokryt hustou kůrou. Není nutné tuto část vyhodit, stačí jen lehce promíchat celou hmotu. To neovlivní chuť a užitek.

Feijoa se někdy prodává na větvích s listy. Neměli by být odhozeni, je lepší použít v salátech nebo rozemlet na marmeládu, do hmoty pro zmrazení. Vitamín C v zelené části je mnohonásobně větší než u samotného ovoce.

Někdy je obtížné určit stupeň zralosti hmatovou metodou, například v supermarketu, kde se exotický výrobek prodává v nádobách. Je snazší porovnat barvu kůže s jinou zeleninou a ovocem. Pokud je světlo, spíš jako vápno, pak bobule ještě není zralé, bude třeba ji připravit. Pokud je kůže spíše jako avokádo, můžete bezpečně koupit a uložit.

Feijoa by měla být zkoušena. Po zmrznutí a v marmeládě je zachována speciální chuť bobule. Během sezóny je cena produktu nízká, srovnatelná s jablky a hruškami, takže sklizeň bude exotickou možností rozpočtu.