Jak zjistit čerstvé vejce nebo nepoužívat vodu

Čerstvost vajec lze určit různými způsoby. Nejjednodušší je metoda používající kapalinu. Obyčejná voda nejenže ukáže čerstvý nebo zkažený produkt, ale také stáří výroby zboží.

Podmínky skladování

Existují regulatorní požadavky GOST, ve kterých jsou data expirace tři měsíce. V tomto případě musíte splnit určité podmínky. Vlhkost by měla být vysoká, nejméně 85%. Teplotní rozsah od 0 do 20 ° C.

Existují zvláštní kategorie potravinářských výrobků, pro které jsou stanovena jiná data vypršení platnosti:

  • strava se považuje za čerstvou po dobu 7 dnů;
  • kantýny uchovávají nejvýše 25 dnů;
  • prané - ne déle než dva týdny.

Důležité!

Pro prodlouženou čerstvost musí být dodrženy podmínky skladování. Nejlepší je mokré a chladné mikroklima.

Chladírenský sklad

Dobrá teplota je 1-2 ° C. Nevkládejte vejce do nádob vybavených dveřmi chladicí jednotky. Pro dlouhodobé skladování nejsou vhodné ze dvou důvodů.

  1. Vejce nemůžete neustále pohybovat nebo třást.To je to, co se stane, když je uložen v kontejnerech. Je nutné zajistit stabilní polohu.
  2. Při otevírání dveří chladicího zařízení dochází k prudké změně teploty a vlhkosti. To ovlivňuje bezpečnost a čerstvost výrobku.

Na dveřích chladničky jsou vejce umístěna na krátkou trvanlivost. Dlouhou dobu musíte zvolit jiné místo. Může se jednat o nižší chladicí zařízení pro nádoby určené pro ovoce a zeleninu. Stanoví optimální podmínky pro zajištění správného poměru teploty a vlhkosti.

Skladování za pokojových podmínek

Pokud není možné výrobek umístit do chladničky, skladuje se při pokojové teplotě. Nesmí být vyšší než 20 ° C. V tomto případě je doba použitelnosti 20 dní.

Pro zvýšení trvanlivosti můžete každé vejce namazat rostlinným olejem. Olejový film „těsní“ póry skořápky a zabraňuje infekci produktu. Před dlouhým skladováním, předmytí vejce nemůže. To by poškodilo přírodní ochranný povlak a zkrátilo životnost výrobku.

Jak zkontrolovat čerstvost

Jednou z dostupných metod je kapalina. Studená voda se nalije do šálku tak, aby zcela zakryla vejce. Pokud se produkt nachází na dně šálku, je čerstvý. Můžeme mluvit asi před týdnem, pokud vejce zůstane na dně, ale jeho tupý konec se mírně zvedl. Pokud vejce padlo kolmo ke dnu kalichu, ale nevyšlo - jeho trváníje asi dva týdny.

Na povrch se vznáší shnilý výrobek. To je považováno za vadné, ale ne nutně staré. Poškození může být způsobeno porušením teploty skladování. V každém případě ji nemůžete jíst.

Plášť má malé póry, kterými dochází k výměně vzduchu a odpařování vlhkosti. Čím starší je vejce, tím více kyslíku pod skořápkou. To způsobuje jeho lehkost a výstup na povrch vody. Čerstvý produkt drůbeží farmy je těžší, jeho obsah vlhkosti je vyšší. Když se tedy ponoří do kapaliny, zůstane ležet na dně šálku.

Další metody zkoušení čerstvosti

Mezi jinými metodami lze identifikovat:

  • Označením. Na produkci drůbeže by mělo být vyraženo. Označuje kategorii a trvanlivost výrobku;
  • Ovoskop. Pomáhá určit kvalitu a stupeň čerstvosti zakoupeného zboží. Čerstvost skořápky a její obsah indikuje čerstvost. Přítomnost malých tmavých skvrn v proteinu naznačuje, že produkt je dva až tři týdny. Jsou použitelné. Vadné zboží bude zablácené, špatně průsvitné;
  • Vizuálně. Hrubý a lesklý povrch indikuje čerstvost. Lesk a hladkost skořápky hovoří o korupci. Potraviny vhodné pro konzumaci mají charakteristický vápenatý pach, zatímco hnilobný pach sirovodíku. Pokud to potřásnete, můžete slyšet bublání;
  • Doma. Potřebujete rozbít vejce a zalijemeobsah na talíři. Žloutek by měl být obvykle kulatý, elastický. Protein se mírně šíří podél dna podšálky, ale udržuje si svůj tvar. Sypaný žloutek, špatně oddělený od proteinu, indikuje stálost. Je použitelná, ale doba použitelnosti již vyprší. Proteinové bičíky v blízkosti žloutku jsou viditelné pouze tehdy, když je produkt čerstvý. Postupem času se rozpouští. Zkažené vejce má šířící se plochý žloutek. Protein je kapalný.

Důležité!

Ultrafialová lampa pomůže určit čerstvost. Produkt přiveďte k lampě a vyhodnoťte výsledek. Barva skořápky bude červená a fialová bude rozmazlená.

Jak zjistit čerstvost křepelčích vajec ve vodě

Voda pomůže určit čerstvost. Když se ponoří do nádoby s vodou, čerstvý produkt zůstane na dně a shnilý se bude vznášet na povrch. Dokonce i malá křepelčí vejce přicházejí mluvit o korupci. Jíst je nedoporučujeme.

Další možností, jak kontrolovat čerstvost, je používání elektronických vah. Zkažené vejce bude mít hmotnost ne více než 6 g, čerstvou - 12 g.

Nebezpečí zatuchlých vajec

Vejce mohou způsobit nebezpečné onemocnění - salmonelózu. Inkubační doba je krátká po dobu tří dnů. Při absenci včasné pomoci může nastat smrt.

Bakterie zemře během tepelného zpracování. Proto jsou ti, kteří konzumují syrová vejce, vystaveni riziku infekce salmonelózou. Špatně smažené a vařenéZdrojem infekce může být také vejce s měkkým tělem.

Dalším společným nebezpečím, které nesou vejce, je rozvoj alergické reakce. Čerstvý produkt, až týden, prakticky nezpůsobuje patologii. S rostoucí trvanlivostí je pravděpodobnost vzniku alergií.

Důležité!

Křepelčí vejce neohrožují salmonelózu. Křepelky nesou vejce při 40 ° C. Za takových podmínek bakterie umírají.

Vědět, jak kontrolovat čerstvost vajec, si můžete být jisti, že jejich použití nepoškodí zdraví. Musíte pečlivě sledovat skladovatelnost výrobku a dodržovat pravidla skladování. Pak se vajíčka stanou opravdu zdravým a chutným pokrmem.