Jak vyčistit ucpávku v dřezu, pokud je ucpaná

Každá hospodyně se pravidelně potýká s takovým problémem jako ucpaný dřez. Důvodem jsou zbytky potravin spadajících do odtoku při mytí nádobí. Chcete-li vyčistit dřez v kuchyni, někdy pomoc není nutné instalatérské práce. Pokud dojde k zablokování v bytě, a ne v obecném kanalizačním systému domu, může být odstraněn na vlastní pěst. Odtokový systém dřezu je jednoduchý. Proto je pochopení snadné.

Příčiny ucpávání skořepiny

Když se v kanalizačním systému vytvoří ucpání, vzniká překážka. Voda proto velmi pomalu prosakuje nebo vůbec neodchází.

K zablokování dochází v důsledku:

 • depozice na vnitřní straněpovrch kanalizační trubky, v důsledku čehož je lumen zúžen a průchod tekutiny je omezen;
 • padání do odpadních vod potravinového odpadu a jiných cizích předmětů;
 • nesprávné umístění kanalizačních trubek.

Aby bylo možné pochopit, že v kanalizačním systému došlo k zablokování, je možné, že se jedná o nepříjemný zápach ze systému odvodnění dřezu. Jasným znakem problému je nízká tekutost. V podložkách poslední generace má uvolňovací mříž neobvyklou strukturu. Intenzita odběru vody závisí na jeho umístění. Při stisknutí, až se konec odtoku zcela překrývá. Pokud je tedy podezření, že je shell zanesen, je zkontrolováno, ve které poloze je mřížka umístěna.

Instalace výtlačného systému

Abyste mohli rychle vyčistit ucpaný odtok, musíte znát princip odvodňovacího systému. Klasická konstrukce předpokládá kromě mycích a kanalizačních trubek přítomnost následujících prvků:

 • uvolňování se síťovinou;
 • přetečení;
 • vsuvka;
 • sifon.

Poslední detail je obzvláště důležitý pro kvalitní práci kuchyňského dřezu. Sifon hraje roli vodního těsnění a zabraňuje pronikání nepříjemného zápachu z kanalizace do místnosti. Nejčastěji se zde vytváří překážka, která brání volnému proudění vody. Méně často je blokování lokalizováno v dřezu, kanalizační trubce nebo v potrubí.

Důležité!

Jednoduchost jeho odstranění závisí na místě ucpání. Nejjednodušší způsob, jak odstranit problém, který vznikl v dřezu. K čištěníkanalizační systém bude muset uvolnit sifon. Pokud byla překážka vytvořena ve všeobecném stánku, není možné se vyrovnat sami. Pak musíte zavolat instalatéry.

Příprava

Pro čištění dřezu a kanalizace budou zapotřebí speciální nástroje. Obvykle doma je kanalizace čištěna pístem nebo domácími chemikáliemi. Sanitární kabel je méně používán. Pro usnadnění práce používejte baterku a kartáč malého průměru, stejně jako kbelík nebo umyvadlo a staré hadry. Všechny manipulace se nejlépe provádějí s gumovými rukavicemi.

Před zahájením prací je skříň s vestavěným umyvadlem bez všech předmětů. Tím se zlepší přístup k sifonu a kanalizačnímu potrubí. Pokud je určena k demontáži sifonu, umístěte pod něj umyvadlo, kbelík nebo jinou nádobu. Pro ochranu podlahy před rozlitou vodou jsou položeny hadry.

Jednoduché způsoby čištění

Někdy je doma možné umyvadlo vyčistit od ucpání bez pístu a dalších zařízení. To je možné, je-li zablokování malé a objevilo se v dřezu. Pak aplikujte jednoduché a bezpečné pro všechny metody potrubí.

Čištění vroucí vodou nebo horkou vodou

Toto čištění je vhodné jako výslovná pomoc. Efektivně odstraňuje malé, nově vytvořené překážky. Pro čištění kovové kanalizační trubky se do odtoku nalije vařící voda a vyčkejte několik minut. Pak zkontrolujte, jak dobře voda prochází. Pokud není bariéra odstraněna,použít jinou techniku.

Je-li kanalizační systém vyroben z plastu, je pro potrubí nebezpečný proud vody. Pak krátce otevřete kohoutek teplou vodou.

Vyčistí ucpání pístem

Pro rychlé odstranění ucpání v dřezu použijte píst. K tomu první odtokový otvor ve dřezu pokrytý vlhkým hadříkem. Zabrání pronikání vzduchu a vytvoří hydraulický sloup. Pak se píst přitlačí k odtoku a rychle se zvedne. Činnost se provádí opakovaně, takže vnitřek korku je rozdělen do několika částí a jde dolů odtokem. Poté se 20 minut zahřívá teplá voda, aby se zbytky ucpané vody umyly do kanalizace.

Důležité!

V nepřítomnosti pístu bude hadřík nebo pohár vhodný pro vyloučení malého zablokování namísto pístu. Působí stejným způsobem jako u běžného pístu. Pro dvojité dřezy se dvěma dřezy použijte dvojici pístů. Pokrývají švestky, aby vytvořily velkou sací sílu. Pokud existuje pouze jedna kopie, druhý odtok je pokryt starým hadrem.

Čištění trubek solí a sódou

Při mytí nádobí doma v kuchyni se umyvadlo ucpává v důsledku hromadění zmrazeného tuku uvnitř. Pak pro čištění použijte jedlou sodu a sůl. Pro přípravu čisticího prostředku kombinujte 50 g soli a 100 g sody. Tato hmota se míchá ve 200 ml vody. Nástroj se nalije do dřezu a nechá se 10 minut. PakZjemněný korek se vyrazí pístem a zbytky se promyjí proudem horké vody.

Čištění dřezu sodou a octem

Dalším jednoduchým způsobem, jak odstranit zátku v kanalizační trubce, je vyčistit ji sódou a octem. Po sloučení těchto látek začíná chemická reakce s tvorbou žíravé pěny. Zjemňuje korek.

Za tímto účelem se do dřezu vlije 150 g jedlé sody, načež se tam také nalije 150 ml octu o koncentraci 9%. Otvor je zasunutý, aby se zabránilo úniku pěny. Po 2 minutách se zapne teplá voda s plnou kapacitou, aby se zbylá kontaminace posunula dále do kanalizace.

Čištění pomocí Alka-Seltzer

Není-li sifon umyvadla příliš ucpaný, můžete změkčovat nečistoty přípravkem Alka-Seltzer. Navíc eliminuje ošklivý zápach z kanalizace. Pro vyčištění sifonu vložte 2 šumivé tablety dovnitř a nalijte 200 ml octu 9%. Po čekání na 2 minuty otevřete v plné síle horkou vodu a zatlačte zástrčku do kanalizační trubky.

Jak vyčistit sifon v koupelně vysavačem

Pro tuto metodu potřebujete vysavač schopný foukat vzduch. Na trubici zařízení je navinut hadr a umístěn do otvoru ve dřezu. Přiložený vysavač vytváří vysoký výkon vzduchu. Zatlačí do kanalizace.

Další metody čištění

Pokud po použití jednoduchých domácích léčiv není kontaminace v pracím prostředkuje odstraněna, znamená, že zátka je příliš velká a hustá. Pak se pokuste jej odstranit pomocí výrobků pro domácnost nebo vodovodního kabelu. Vyrovnají se s nečistotami bez demontáže sifonu.

Odstranění ucpání vodovodním kabelem a zařízeními, která jej nahrazují

K odstranění těsné zátky ve dřezu se používá kovové zařízení podobné kartáčku s dlouhou rukojetí. Nazývá se sanitární kabel. Takové zařízení si můžete zakoupit v obchodním oddělení. Je vhodný pro čištění kanalizačního potrubí z kovu. I koroze na vnitřních stěnách se odtrhne od mechanického nárazu. Nedoporučujeme používat vodovodní kabel pro plastové trubky, protože pravděpodobnost poškození je vysoká.

Postup pro odstranění blokování:

 1. Upevnění je umístěno v trubce a rukojeť se otáčí. Pokud je pohyb sám od sebe, pak je blokování posunuto dále do kanalizačního stoupačky. V opačném směru je zástrčka vyvedena ven.
 2. Při použití kabelu je někdy zahrnuta voda. Pomáhá spláchnout nečistoty z odtoku.
 3. Po dokončení čištění zapněte horkou vodu, aby se odstranily nečistoty.
Důležité!

Pokud doma nebyl kabel, je nahrazen samonosným kovovým závěsem. Rozepínají ho tak, že na konci je hák. Drát je umístěn do otvoru v dřezu a čistí nečistoty.

Chemikálie pro domácnost

Prorozpuštění dopravních zácp v kanalizační trubce používají domácí chemikálie. Jako účinnou látku používají kyselinu nebo zásady. Takové produkty jsou kapalné nebo gelovité. Suché přípravky ve formě granulí jsou méně časté. Při volbě specifického čisticího prostředku berou v úvahu materiál, ze kterého jsou trubky vyrobeny.

Tipy pro použití chemických rozpouštědel:

 1. Kyselina se používá jako účinná látka ve známém levném výrobku „Mole“. Lék rozpouští jamky v odpadních vodách jakékoliv povahy. Pokud je ucpání příliš zanedbané, práškový prášek Bagi Pothan funguje lépe.
 2. Přípravky v kapalné formě mají měkčí účinek. Proto mohou být použity pro čištění odpadních vod z plastů.
 3. Před použitím chemického rozpouštědla je blokování ovlivněno vařící vodou nebo proudem horké vody po dobu 20 minut. Poté použijte vybraný výrobek podle návodu.
 4. Je nebezpečné udržovat v domácnostech velké zásoby nástrojů pro čištění trubek, pokud v domě bydlí malé děti. Proto je lepší koupit malou porci v jednorázovém balení.
 5. K ochraně kůže používejte gumové rukavice před odstraněním ucpání. V opačném případě bude chemická látka korodovat ruce.
 6. Kromě toho se doporučuje otevřít okna, aby nedošlo k jejich otrávení jedovatými výpary, které jsou výsledkem chemické reakce.

Demontáž sifonu

Často je nahromadění nečistot v sifonu příčinou zablokování průchodu vody. Jeho designzaujímá zónu, kde voda neustále stojí. Varuje, že pronikání kanalizace do bytu. Na stejném místě dochází k usazování a hromadění zbytků potravin a tuků. Pro propláchnutí sifonu se demontuje.

Práce se provádí v následujícím pořadí:

 1. Odšroubujte matice spojující sifon s dřezem a odpadní vodou.
 2. Vytáhněte nádrž, pozorujte bezpečnost těsnění.
 3. Po umytí sifonu se vyčistí malým štětcem z plaku.
 4. Stejným kartáčkem vyčistěte vnitřní povrch trubek.
 5. Sifon je instalován ve své původní poloze a sleduje polohu těsnění.
 6. Zapněte vodu a zkontrolujte těsnost. Voda by neměla unikat.

Způsoby odstranění nepříjemného zápachu

Zápach z kanalizace proniká do bytu nejen z důvodu zablokování. Někdy je to způsobeno silným povlakem, který pokrývá vnitřní povrch odvodňovacího systému. V příznivém prostředí se vyvíjejí bakterie, z nichž vyzařuje nepříjemný zápach.

K odstranění zápachu se používají produkty na bázi chloru nebo kapalné přípravky k rozpuštění blokování do systému. Pokud tato metoda nepomůže, sifon rozmontujte a omyjte.

Čištění plastových trubek

Plastové trubky očištěné preventivními opatřeními. Tento materiál je méně odolný vůči mechanickému poškození než kov. Na vnitřních stěnách takových trubek se netvořírez. Jsou hladké, takže zbytky potravin se na nich nelepí.

Ucpání kanalizačního systému plastických hmot vzniká v důsledku nahromadění tuku, vlasů. Odstranění takovýchto blokád může způsobit píst. Je také povoleno používat kapalné chemické přípravky, které rozpouští korek.

Prevence

Aby se zabránilo tvorbě zátky v kanalizačním systému, pravidelně se provádí profylaktické čištění. Časté čištění zabraňuje opotřebení částí kanalizace. Za tímto účelem týdně zapněte teplou vodu pod silným tlakem nebo nalijte vařící vodu dovnitř po dobu 20 minut.

V kuchyňském dřezu není třeba nalévat vodu smíšenou s olejem na vaření. Jeho částice se drží na vnitřních stěnách odvodňovacího systému a postupně vytvářejí blokování. Pokud se to stane, plátek skořápky s vařící vodou nebo použijte směs soli a sody.

Před umytím nádobí je veškerý zbytek jídla vyhozen do koše. To usnadní péči o dřez a zabrání vzniku dopravních zácp. Aby se zabránilo tomu, že se velké části potravin dostanou do kanalizačního systému, je na dřezu instalována mříž.

Závěrem

Aby se předešlo zablokování, provádějte týdenní preventivní oplachování s horkou vodou a zajistěte, aby se zbytky potravin nedostaly dovnitř. Pokud je korek vytvořen, je odstraněn prostředky pro domácnost nebo domácí chemikálií, uchýlit se k pomoci instalatérů jako poslední možnost.