Jak vyčistit pánev od hoření: efektivní radikální způsoby

Potřeba vyčistit pánev před spalováním nastává poměrně často, protože není vždy možné sledovat varné nádobí. Saze na kuchyňském nádobí však nejsou větou, protože mohou být omyty a nádobí lze vrátit do původního vzhledu. Umyjte složité nečistoty uvnitř nebo vně pánve nejen pomocí zakoupené domácí chemie, ale i lidových prostředků.

Čisticí pánve

Nejlepším způsobem, jak udržet čistotu kuchyňského nádobí, je prát ihned po použití. Pokud pro tuto činnost není čas ani energie, doporučuje se namočit nádoby horkou vodou s malým množstvím obvyklého detergentu. Ale ne vždy se ukáže, že se nádobí čistí včas, před znečištěním, zejména s časem na stěnách nádobí, kde se objevují tmavé ošklivé usazeniny sazí.

Pro informaci!

Často stačí umýt i těžké znečištění, jako je vyhoření, namočením nádobí v horké mýdlové vodě. Proto nedoporučujeme okamžitěpoužívat silné praní, protože mnoho populárních metod je v boji proti saze velmi účinné.

Než začnete čistit nečistoty, musíte zvolit správnou metodu, která je určena na základě materiálu misky. Každý kov reaguje odlišně na různé aktivní složky detergentů. Například pro čištění smaltované pánve z uhlíku a nekazit ji, musíte vědět, že na to nemůžete použít tvrdé brusivo. I když jsou tyto metody kontraindikovány v jakémkoliv nelepivém povlaku, protože abraziva tuto vrstvu poškozují.

Mýdlový roztok a var.

Taková technika je považována za nejlepší v případech, kdy je nutné vyčistit kuchyňské náčiní od maziva nahromaděného na vnitřních plochách. Pro přípravu mýdlového roztoku musíte použít mýdlo, které se pak rozpustí v čisté vodě. Tento nástroj se zabývá většinou typů znečištění. Pro mytí nádobí mýdlovou vodou musíte provést následující algoritmus:

  1. Vařená voda se nalije do špinavého nádobí a pokryje se štěpkami půl standardního baru mýdla na prádlo.
  2. Nádoba s horkým mýdlovým roztokem se umístí na sporák a čeká na var.
  3. Mýdlo se má vařit 15-30 minut, přesný čas závisí na množství sazí.
  4. Pomocí plochého nože nebo nože odstraňte zbytky uhlíku na vnitřních plochách.

Poté pánev umyjte, dokud se zcela nevyčistí tvrdou houbou. Vařící mýdloroztok se odkazuje na šetrné metody. Tento způsob čištění lze aplikovat i na nádobí s teflonovým vnitřním povlakem a keramickým nádobím. Někdy není třeba vařit, protože čerstvý popáleninu, jejíž vrstva je malá, lze snadno odstranit po ošetření horkým mýdlovým roztokem.

Ocet a sóda

Jednoduchý, ale účinný způsob, který je vhodný pro odstranění sazí a jiných kontaminantů. Ve špinavých nádobách zřeďte ocet 9% a vodu v poměru 1: 1. Roztok by měl zcela pokrýt všechny nečistoty. Poté se tato nádoba položí na varnou desku a počká, až se kapalina vaří. Po varu vyjměte z ohně a přidejte 2-3 lžíce. soda (složení je povinné šumit a pěnit). Miska se nechá 10 až 20 minut, a jak se uhlík rozpouští a změkčuje, odstraní se špachtlí. Po obvyklém mytí. Tato technika je vhodná pro všechny druhy pánví:

  • litina;
  • nerezová ocel;
  • smaltovaný;
  • Teflon.
Varování!

Metoda není vhodná pro hliník bez smaltu nebo jiného nelepivého povlaku.

Čištění starých pánví a spalování

Sovětský způsob, který zahrnuje použití silikátového lepidla a pracího mýdla na čištění nádobí. Je vhodný pro nejtěžší případy, kdy je prakticky nemožné vyčistit pánev a nádobí je pokryto tlustou vrstvou tuku a černého uhlíku uvnitř i vně. Pro přípravu čistícího prostředku budou potřeba čipymýdlo na prádlo (půl baru) a 1 šálek lepidla. Kromě toho je nutné připravit větší hrnec než špinavý, nebo kovový kbelík. Proces čištění podle sovětského předpisu je následující:

  1. Nalijte vodu do nádoby nebo velké nádoby a ponořte do ní špinavé nádobí.
  2. Stavbu postavte na sporák a počkejte, až voda začne vařit.
  3. Je nutné nalít mýdlové lupínky do vařící kapaliny, zalijeme lepidlem a přidáme 3-6 lžiček. soda
  4. Roztok musí vařit půl hodiny nebo více, vše závisí na tloušťce uhlíkové vrstvy a tuku.

Po dokončení varu snadno zmizí i tlustá vrstva černého starého uhlíku a tuku. V případě potřeby můžete odstranit špatně oddělené plochy kuchyňskou stěrkou. Soda se přidává do vroucího roztoku detergentu a silikátového lepidla, aby se zvýšila účinnost postupu. V případě hliníkového nádobí bez antiadhézního povlaku je však zakázáno používat potraviny nebo sody.

Sůl ze sazí a tuků

Tuk a uhlík lze z pánve odstranit pomocí soli. Tato technika je vhodná pro litinové kotle, pánve a hrnce. Kromě výše uvedeného je přípustné čistit smaltované nádobí solí. Minerál dokonale vstřebává tuky a je měkkým abrazivem, čistí spalováním z pánví bez poškození smaltovaného povlaku. V případě teflonu a keramické podšívky však sůl nelze použít.

Existuje několik způsobů, jak vyčistit nádobí se solí. Sůl usnespodní část špinavé pánve a otřete silným papírovým ručníkem. Můžete použít suchou houbu tvrdé straně. Čím tlustší je vrstva tuku, tím větší je množství soli. Druhá metoda zahrnuje napařování strmého roztoku soli (6 lžic na 1 l vody) v pánvi, aby se odstranily nečistoty zevnitř. Vařte by mělo být udržováno po dobu 30-40 minut při nízkém teple. Tato technika je vhodná pro všechny typy pánví, kromě oceli.

Pro informaci!

Je-li nutné nádobí vyčistit z vnějšku, je nutné tyto špinavé nádobí vařit v solném roztoku ve větší nádobě.

Ocet

Ocet je silná kapalina, která dobře odstraňuje vápno a usazeniny uhlíku. Nelze jej však použít k čištění smaltované pánve. Tato kyselina má silný vliv na sklovinu a oslabuje ji. Pro ostatní druhy kovů, stejně jako pro skleněné hrnce a keramiku, je vhodné použít stolní ocet k odstranění tuků a sazí.

Dno špinavého nádobí by mělo být nalito 9% octem a ponecháno po dobu 1-3 hodin. Nagar hladce zjemní a měl by být postupně odstraňován kuchyňskou stěrkou. Tak, že ocet necítí tolik, můžete zavřít pánev s přilepením filmu. Po odstranění sazí by měly být nádobí omyty obvyklým způsobem. Je však lepší použít mýdlo na praní po octu, aby se ocet zcela neutralizoval.

Kyselina citrónová

Pokud není k dispozici stolní ocet, vápenaté nádobí nebo. \ Tspálené lze vyčistit kyselinou citrónovou. K tomu, vařit vodu v kontaminovaných nádobách, když saze uvnitř nebo vložte tuto misku do velké nádoby analogicky s parní lázní, a přidejte 2 lžíce vařící vody. potravinové doplňky na bázi 1 l. Roztok s nízkou teplotou se musí vařit dalších 15 minut.

Opaření postupně změkne a je třeba jej seškrabovat kuchyňskou stěrkou. Po odstranění veškerého uhlíku se vyčištěná nádoba promyje obvyklým způsobem (nejlépe mýdlem nebo jiným detergentem obsahujícím alkálie). Je však třeba vzít v úvahu, že kyselina citrónová, stejně jako ocet, nemohou být použity v případě smaltovaného zboží.

Odstraňovače mastnoty

Tukové usazeniny a usazeniny uhlíku lze čistit pomocí speciálních prostředků - odstraňovačů tuků. Tyto čističe pomáhají čistit staré skvrny s nejmenším úsilím. Lze však tyto nádoby umýt pouze rukavicemi a během ventilace, protože obsahují korozivní látky. Běžné odstraňovače mastnoty jsou následující:

  • Chister;
  • Shumanit (Bugs);
  • šumivý kotel;
  • Čistič trouby (Amway);
  • Obří (chyby).
Varování!

Při čištění před obtížnou kontaminací teflonových a hliníkových pánví nepoužívejte žádné odstraňovače mastnoty.

Místa s nečistotami jsou ošetřena produktem, není nutné je okamžitě omývat. Po zpracování jsou pokrmy zabaleny do plastového obalu a ponechány po dobu 10-40 minut. Pakumyjte nádobí obvyklým způsobem. Pro zajištění po použití odstraňovačů tuků se však doporučuje ošetřit vnitřní povrchy po umytí stolním octem.

Bělost a další bělidla obsahující chlor

Je možné odstranit velké vrstvy tuku z jídel s pomocí klasické bělosti nebo jiného podobného činidla obsahujícího chlor. K tomu nalijte vodu do pánve tak, aby kapalina pokrývala všechny nečistoty. Pak nalijte požadované množství prostředků obsahujících chlor v poměru 1 polévková lžíce. 3 litry vody. Nádoba s roztokem by měla být umístěna na varnou desku a přivedena do varu.

Je-li voda s chlorem obsahujícím bělícím varem nezbytná, je třeba snížit oheň na minimum a „vařit“ roztok na 15–30 minut, přesný čas závisí na množství znečištění. Po uplynutí této doby nádobí omyjte obvyklou metodou a znovu vřeďte čistou vodu - aby se odstranily všechny možné zbytky bělidla. Pro úplnou neutralizaci látek obsahujících chlor je po vařící vodě přípustné ošetřit nádobu octem.

Použití základní chemie

Každý nástroj pro čištění kuchyňských povrchů a nádob z spálených tukových vrstev má své nevýhody. V závislosti na stupni a typu znečištění může být kompozice účinná a neúčinná. Pro mytí smaltovaných povrchů je nejvhodnější použít nástroje běžné v domácnostech. Jako nejvíceefektivní, s nagare na povrchu kuchyňských nádob vyrábět:

  • Chister;
  • kometa;
  • Víla;
  • Anway;
  • BioFormula.

Při čištění nečistot aplikujte látku po dobu 10 minut, místo opláchněte pod tekoucí vodou a otřete skvrnu hadříkem z mikrovlákna nebo houbou. Pro ochranu vašich rukou před agresivními formulacemi by měla být většina výrobků nosena s gumovými, latexovými nebo nitrilovými rukavicemi. Při popáleninách se nedoporučuje používat kovové škrabky nebo jiné tvrdé metody odstraňování. Je lepší namočit nádobí na několik hodin v horké vodě.

Varování!

Některé průmyslové sloučeniny z řady domácích chemikálií pro čištění sazí způsobují u citlivých osob alergické reakce. Protože kontakt s nimi holá kůže nemůže.

Odstranění starého tuku

Aby se zabránilo ulpívání tuků na povrchu kuchyňských předmětů, mělo by být ihned po uvolnění z potravinového odpadu omyto. Když se nepředpokládá možnost okamžitě umýt hrnec, je lepší ho namazat mycím prostředkem a nechat ho ve vlhkém prostředí. Takové opatření nedovolí, aby zbytky mastných kyselin získaly oporu na povrchu. Pokud jsou tukové stopy umístěny na vnějším povrchu, je lepší z nich ihned opláchnout, a ne po vytvoření uhlíkové vrstvy. Když se taková vrstva již vytvořila, doporučuje se odstranit algoritmus, který má následovat:

  1. Vrstvy se vaří ve vodě. Bude to dost 30-40 minut, ale tohlečas lépe otevřít okno.
  2. Po varu je nutné použít myčku nádobí pro domácnost, např. Schumann.
  3. Doporučuje se, aby kuchyňský kontejner potřený chemickým roztokem byl umístěn do plastového sáčku po dobu 30 minut.
  4. Když vyprší čas, musíte vyndat nádobí a důkladně je umýt kartáčkem na nádobí.

Po dokončení postupu se nádobí znovu promyje běžnými čisticími metodami čerstvou houbou, opláchne pod tekoucí vodou a osuší. Při provádění takových manipulací používejte prostředky individuální ochrany. Všechny jednorázové předměty použité v procesu by měly být ihned odeslány do pytle na odpadky, protože jsou po použití mastných vrstev a vlivu chemických složek nevhodnější.

Vlastnosti čištění různých povlaků z uhlíku

Při čištění spalovaných vrstev nádobami se doporučuje zdůraznit, které prostředky lze použít a které nelze na materiál aplikovat. Důvodem je skutečnost, že některé druhy povlaků na nádobí mohou být poškozeny průmyslovou výrobou a domácí kuchyní. Pro detailní posouzení rozdílů v typu povrchu můžete použít referenční data, shrnutá v tabulce:

Materiál Nerezová ocel Litina Hliník Smaltovaný povlak Nepřilnavý povlak
Expozice Při použití soli ztrácí povrchlesk. Dlouhodobé namáčení a používání myčky vede ke korozi. Alkalické sloučeniny postupně rozpouští kov a uvolňují nebezpečné látky. Nepoužívejte silně kyselé sloučeniny a tvrdá brusiva. Granulované formulace, škrabky, soda a sůl nejsou použitelné.
Doporučení Jsou vyráběny nástroje pro čištění nerezové oceli. Spálené vrstvy a vrstvy tuku se snadno čistí solí. Vhodné jsou přípravky na bázi alkoholu amoniaku vhodné pro keramiku nebo sklo. Ocot a sůl dobře vymyjí saze a tmavý smalt. Povlak lze očistit varem s mýdlovým roztokem - stačí 20 minut.

Většina domácích čisticích prostředků pro kuchyňské nádoby je izolována pro mírnou expozici, ale nesmíme zapomínat, že měkké povlaky ve stylu teflonu se snadno poškozují. U povrchů s podobným povlakem, pokud je to žádoucí, aby se zachovaly jeho nelepivé vlastnosti, je zakázáno vyvíjet mechanický účinek. Smaltované druhy nádobí jsou náchylnější k kyselým sloučeninám, proto je zakázáno používat acetátovou esenci (70%).

Jídla v kuchyni jsou v neustálém kontaktu s jídlem, a proto, když jsou vystavena teplotě, i nepatrné vrstvení tuků tvoří uhlíkové usazeniny. Takové vrstvy nejen kazí vzhled hrnce, ale také vyvolávají rozvoj bakterií, což je nebezpečné pro zdraví. Při výběru pracího prostředku musíte označit nejen čisticí prostředeklepší, ale také jeho vliv na materiál.