Jak vyčistit komín v peci: efektivní způsoby

Krby a kamna v soukromých domech opět získávají na popularitě. Postupem času jsou pokryty sazemi ze stálého používání a uvnitř komína se hromadí saze. Když se hromadí silná vrstva nečistot, provoz kamen se zhoršuje v důsledku zúžení lumen komína. V důsledku toho se zvyšuje pravděpodobnost požáru. Proto se potrubí a samotná pec pravidelně čistí ručně nebo za použití chemikálií.

Příčiny tvorby sazí

Během spalování paliva dochází k oxidační reakci. Podmínky pro jeho tok je vysoká teplota a přívod kyslíku. Pokud není jedna z podmínek pozorována, vznikají v důsledku neúplné oxidace uhlíku saze. Vizuálně je to určeno černou barvou kouře vycházejícího z potrubí, což indikuje přítomnost sazí. Ale jeho hlavní část se neodpařuje do vzduchu, ale usazuje se na stěnách komína v místech ohybů a kontrakcí.

Zejména rychle vznikají saze v následujících případech:

  1. Mokré dříví schne po prvním naložení do ohniště. Vyžaduje extra energii a snižuje provozní teplotu. Výsledkem je, že uhlík se neohřívá dostatečně a vzniká mnoho černého kouře. Pokud se to stanetrubka je rychle znečištěna.
  2. Plast a polyethylen vstupující do pece během spalování tvoří hustý černý kouř. Také dochází při spalování dřevotřískových desek a jiných materiálů s lepidlem ve směsi. Od nich je komín velmi rychle znečištěn.
  3. Nedostatečně silný tah zvyšuje dobu hoření a emise tepla, ale vyvolává usazování sazí na stěnách potrubí. Stejná situace nastává, když potrubí není dostatečně dlouhé.

Znečištění potrubí může být vyvoláno spalováním určitých druhů palivového dříví. Zvláště „kouří“ dřevo borovice nebo smrku, které obsahuje hodně dehtu. Tvrdé stromy nedávají takový účinek, protože mají malou pryskyřici.

Důležité!

Aby bylo dřevo stále suché, jsou uloženy v drovníku. Protokoly mohou být v něm uloženy a zároveň sušeny. Nejdříve pak nejsušší případy tráví, zatímco zbytek se suší.

Potřeba vyčistit komín a sporák

Od sazí, které se hromadí uvnitř pece a na stěnách komína, se tah postupně snižuje. Z tohoto důvodu vstupuje oxid uhelnatý do místnosti a normální provoz zařízení se stává nemožným. Z nahromaděných sazí a prachu může komín vznítit.

Někdy se na vrcholu tvoří blokáda. Často k tomu dochází, pokud na horní straně není zakrytá přepážka. V tomto případě v létě láká ptáky nebo vosy, které tam staví hnízda.

V některých případech jsou příčinou velké akumulace sazí uvnitř komína chybyve fázi výstavby kamen. Jakékoli zúžení nebo nadměrné ohyby trubky zvyšují tvorbu plaku v těchto oblastech. Pravidelné čištění zabraňuje hromadění nečistot a spalin uvnitř komína.

Způsoby čištění komína

Existují tři způsoby, jak vyčistit kamna a komín z sazí bez demontáže:

  • mechanické čištění;
  • lidové metody;
  • chemikálie.

Čištění se provádí pravidelně. Maximální interval mezi postupy nesmí překročit 2 měsíce.

Lidové cesty

Doma, s malým znečištěním, mohou být účinně využívány tradiční metody. Nejčastěji se používá běžná stolní sůl. Zaspala s palivem v peci a zapálila. Během spalování vznikají těkavé sloučeniny, které změkčují uhlík v potrubí. Tento způsob čištění trubek pece nebude fungovat, pokud je v ní spousta nánosů.

Ostatní hostitelé vyčistili trubku bramborami. V průměru vzal kbelík surových brambor nebo loupe k čištění kamen. Během hoření kořene, škrob vyzařoval, změkčil saze. Pak vyšel z potrubí. Po skončení hoření zůstalo jednoduše vyčistit potrubí tak, aby nekuřilo.

Nejjednodušší způsob čištění zahrnuje použití vroucí vody. Ve větším množství se nalije do komína shora. Pak se pec roztaví. Nasáklé vrstvy sazí po pádu.

Účinně vyčistěte komínové tablety naftalenu. Jsou přidány do paliva a zapáleny. BěhemVzniká spalovací plyn, díky němuž sazí změkne a spadne. Naftalen během spalování vytváří nepříjemný zápach, takže po takovém čištění musíte místnost větrat.

Chemické čištění

Toto čištění je vhodnější pro zabránění usazování sazí uvnitř. Pro její použití prášku nebo stlačení do briket znamená. Při spalování paliva se nalijí nebo uzavřou v ohni. Jak to hoří, formy plynu, změkčení usazenin uvnitř trubky. Raid postupně mizí ve vzduchu nebo padá dolů.

Pro suché čištění:

  1. Přípravek „Kouř“ vyrobený v Rusku při prodeji se nachází ve formě granulí, lisuje se do briketového výrobku nebo lepenkové krabice. Lék působí postupně po dobu dvou týdnů. Účinek tohoto čištění se udržuje po dobu 3 měsíců.
  2. Přípravy německé společnosti Hansa ovlivňují kreosit. Jedná se o lepkavý podklad, který váže saze na tvrdý povrch. Pod vlivem léku se creoste stává méně vlhkým, vysychá a odpadává. Dalším účinkem těchto chemikálií je, že palivo spaluje lépe. Tento lék je vhodný pro čištění nebo prevenci plaku.
  3. Kominichek je k dispozici v České republice. Dodává se ve formě krystalů, balených do jednorázových sáčků. Čistič odstraňuje plaky ne tlustší než 2 mm, takže je vhodnější pro prevenci. Nebezpečí použití tohoto léku v jeho toxicitě. Proto je lze čistit pouzes pevně zavřenými dvířky trouby.
Důležité!

Čištění chemikáliemi by mělo být prováděno pravidelně. Nejdelší interval mezi čištěním by neměl překročit 2 měsíce.

Mechanické čištění

Tato metoda čištění je známa již několik set let a během této doby se vůbec nezměnila. Trubka se nerozebírá, ale čistí shora a ze strany pece se speciálními zařízeními. Práce se provádí ocelovým lanem nebo lanem s nákladem a kovovými kartáči na konci. Nejlepší je použít kovové jádro jako zátěž. Má správné těžiště a nezachycuje se uvnitř komína.

Čištění ze strany trubky se provádí v následujícím pořadí:

  1. Pec je pokryta vlhkým hadříkem a všechny poklopy jsou uzavřeny, aby se zabránilo vniknutí sazí do místnosti.
  2. Víčko se vyjme z potrubí a zkontroluje se. Pokud dojde ke kontaminaci, zametejte je metličkou.
  3. Vyčistěte velké nečistoty pomocí lana s nákladem.
  4. Trubku očistěte ocelovým kabelem s kartáči z tvrdého kovu.
  5. Vyčistěte revizní komory.

Před prací, speciální protiskluzová obuv, brýle a rukavice. Práce prováděné s využitím pojištění. Při špatném počasí se čištění komína neprovádí. Vyhněte se práci po konzumaci drog nebo alkoholu.

Čištění shora je možné pouze do prvního ohybu trubky. Další čištění kamen se zátěží lze provést demontáží komína. Bez demontáže trubky jej vyčistěte pouze pomocístraně se speciálními zařízeními. Pro pohodlí je práce prováděna prostřednictvím kontrolních poklopů. Pro práci používejte tuhý kartáč na ohebném kabelu. Nástroj se vypouští do inspekčního poklopu nebo přímo do pece a postupně se posouvá nahoru, čímž se jeden úsek vyčistí za druhým. Všechny se sbírají při čištění sazí zlikvidovaných.

Prevence znečištění

Aby se snížilo riziko znečištění spalin, nedoporučuje se jako palivo používat jehličnaté dřevo. Obsahují mnoho pryskyřic, které vyvolávají tvorbu sazí. Palivové dříví používané pro spalování, suché. Jejich vlhkost by neměla překročit 12%. Před spalováním proto musí být sušeny několik dní v interiéru. Surové palivo urychluje ukládání uhlíku v trubkách a snižuje účinnost vytápění.

Nespalovejte odpad ve sporáku nebo v krbu. Mohou existovat předměty a plasty nebo pryskyřice. Proto, když hoří, vznikají látky, které vyvolávají silné znečištění. Aby se zabránilo tvorbě sazí, je někdy doporučeno v závěrečné fázi spalování paliva házet několik polen olše nebo osiky do pece.

Pro snížení množství sazí na vnitřní stěně komína pravidelně používejte speciální chemikálie nebo tradiční metody čištění. Pokud je uhlíková vrstva příliš tlustá, takové nástroje nepomohou. V tomto případě je možné rychle a spolehlivě odstranit saze pouze mechanickým čištěním.