Jak vybělit kuchyňské utěrky?

Bělící kuchyňské utěrky - postup není složitý, ale vyžaduje určité dovednosti. Pokud je neznáte, můžete selhat. Špatné a agresivní působení průmyslových chemikálií kazí tkaninu, praskne, věc automaticky doplňuje řady odpadů z domácností. Nabízíme několik osvědčených způsobů, jak pomoci vybělit a obnovit barvu ručníků, aniž by to kazilo tkaninu.

Jak se vyhnout chybám?

Zde jsou uvedena základní pravidla:

  • nepoužívejte bílé ručníky k čištění a jako kuchyňské cvočky;
  • výměna kuchyňských textilií denně;
  • používat různé ručníky na utírání nádobí, k zakrytí pečení;
  • odstraňte skvrny před bělením;
  • správně používejte prací prostředky, zvolte optimální způsob praní pro bílé tkaniny.
  • omyjte veškeré kuchyňské potřeby odděleně od zbytku prádla.

Teď pojďme hovořit o domácí opravné prostředky, které mají bělící vlastnosti. Začněme s populárními metodami, spolehlivými a opakovaně testovanými.

Sůl

Stolní sůl je v pořádkuOdmaštění a také odstraňuje staré skvrny na kuchyňských utěrkách. Pro bělení se používá jako máčení. V silném fyziologickém roztoku se bílé ručníky ponoří přes noc. Ráno se prádlo umyje běžným práškem v autě. Po usušení a ujistěte se, že železo.

Výpočet soli - 1 plná lžíce na litr teplé vody.

Domácí tajemství: syrové kuřecí vejce pomůže určit sílu solného roztoku. Při slabé koncentraci roztoku se vejce ponořuje na dno a plave na povrch v poměrně silném stavu.

Po noční „solení“ a následném mytí bílé látky vypadají naprosto nové.

Sodná sůl a soda

Pokud nechcete namočit své kuchyňské utěrky na noc, zkuste bělící textilie se sódou. K tomu přidejte do mycího prostředku přímo do prostoru pračky 2 lžíce jedlé sody. Umyjte ručníky v mírném varu. Proto kombinujete bělení s praním.

Některé ženy v domácnosti doporučují namísto pití sody používat uhličitan sodný. Nedoporučujeme však do stroje přidávat uhličitan sodný, lze jej použít pouze pro předběžné namáčení po dobu 4 - 5 hodin před hlavním praním.

Výpočet uhličitanu sodného pro předúpravu: 1 polévková lžíce. Já na jeden ručník.

Pamatujte, že roztok sody je škodlivý pro kůži vašich rukou, proto používejte gumové rukavice.

Lidové metody ss použitím soli a sody jsou vhodné pro bělení ručníků, jejichž barva se stala šedavě nebo nažloutlou. Kuchyňské prádlo dostane takový odstín v průběhu času, v důsledku mnoha rychlých mycích prostředků, bez namáčení.

Pokud existuje mnoho míst

Bělení bude neúspěšné, pokud jsou ručníky velmi špinavé. Dokonce i s nejagresivnějšími bělícími činidly existuje hrozba, že skvrny budou vyblednout, ale ne úplně zmizí.

Zejména by měly být předběžně ošetřeny viditelné vady. K tomu použijte:

  1. 3% peroxid vodíku. Vhodné pro odstraňování čerstvých skvrn krve, čaje, kávy, bobulí. Vatovým tamponem navlhčeným peroxidem zpracujte vlhké místo, počkejte 15 minut a pokračujte v mytí.
  2. Kyselina citrónová. Suchá kyselina citrónová se nalije na mokré skvrny a lehce se rozetře do tkaniny. Po půl hodině můžete umýt.
  3. Hořčičný prášek. Připravte si kaši hořčičného prášku a naneste na mastné skvrny. Po půl hodině opláchněte.
  4. Čpavek. Téměř univerzální odstraňovač skvrn. Pro přípravu domácího léku se lžíce amoniaku rozpustí ve sklenici vody. Náprava voní špatně, ale funguje dobře, odstraňuje skvrny. Ošetření se provádí vatovým tamponem, expozice - 30 minut.

Pomocí stejných metod můžete po odstranění skvrn také odbarvit kuchyňské utěrky, ale je třeba připravit roztok při vyšším ředění a ošetřit ručníky po předpírce. Tj Ideální technika vašich akcítakové je: odstraňování skvrn - praní - bělení.

Bělení peroxidem

Po hlavním praní ponořte prádlo do roztoku detergentu a přidejte tam 100 ml 3% peroxidu vodíku. Vařte prádlo po dobu 30 až 60 minut.

Bělení kyselinou citronovou (askorbovou, boritou)

Ponořen do ručníků ponořených v roztoku kyseliny, v množství 2 lžičky. Já suchá kyselina na 5 litrů vody. Vařte po dobu 15 minut, vysušte na vzduchu. Funkce suché kyseliny může provádět stolní ocet v ředění 1: 1.

72% nikdy nezklame

Rozsáhlé mýdlo má 72% vynikajících bělících vlastností. Můžete ji použít pro namáčení bílých ručníků. K tomuto účelu dobře promažte tkaninu ze dvou stran a nechte prádlo ležet v této formě po dobu 4 - 5 hodin. Po mytí, jako obvykle.

Některé zdroje doporučují skládací mýdlové ručníky v plastových pytlích. Nedoporučujeme to: po „dávkovém“ ošetření je těžké se zbavit zatuchlého zápachu.

Pokud mytí nedává žádoucí výsledek, připravte roztok mýdlových lupínků (sklenice třísek na 5 litrů vody) a 2 plné lžičky sody. Textilie vařte půl hodiny, opláchněte a osušte.

O rostlinném oleji

Můžete si vyrobit domácí bělidlo s rostlinným olejem. Nebuďte překvapeni, tento nástroj funguje. K bělení kuchyňských textilií si vezměte smaltované nebo hliníkové nádobí, nalijte do nich 5 litrů vody a rozpusťte půl šálku prášku. Přidejte 2 lžíce.Já rostlinný olej, 2 lžíce. Já bělidlo a vařit. Po půl hodině varu - opláchnutí a vysušení.

Důležité!Přímé sluneční světlo bělí látky dobře. Proto, suché barevné ručníky ve stínu, bílá - na otevřeném slunci.

Co nedoporučujeme

Studovali jsme mnoho metod bělení ručníků nejen teoreticky, ale i prakticky. Výše popsané metody byly úspěšně testovány, ale nedoporučujeme namáčení v roztoku manganistanu draselného a hořčice pro bílé ručníky.

Sněžně bílé látky po této úpravě získaly špinavý odstín (po manganistanu draselném - šedavém, po hořčici - nažloutlé), v důsledku čehož musely být vařeny v chlorovém bělidle. A to není pro ekonomickou hostitelku velmi žádoucí.

Použijte správné rady a vaše kuchyně bude svítit čistě.