Jak umýt krajkové záclony

Tyl na oknech je známý a důležitý atribut. Krásné záclony a tylové záclony mohou změnit interiér za poznáním. Světlý a vzdušný tyl, skládající se z jemné krajky nebo oslnivé organzy, proměňuje místnost a dodává jí jedinečný pocit pohodlí. Samozřejmě, v průběhu času, může tenká hmota ztratit trochu čerstvosti, takže záclony vyžadují pravidelnou péči - správné mytí a žehlení. Při péči o jemné tkaniny, musíte dodržovat určitá pravidla, jinak mytí může vést k dodatečným výdajům spojených s nákupem nových záclon.

Co byste měli vědět

Zde je několik klíčových bodů, které je třeba dodržet:

  • Tyl, stejně jako všechny záclonové tkaniny, vyžaduje jemnou péči. Nelze je prát v horké vodě.
  • Tenké tkaniny netolerují ždímání, snadno se deformují.
  • Při mytí v psacím stroji pro záclony jsou vybrány následující režimy: žádné záhyby, ruční mytí, extra máchání.
  • Prací prostředky se nepoužívají ve velkých množstvích, struktura tkaniny je taková, že mýdlový roztok silně pění. Proto při mytí záclon tylu, snížit spotřebu detergentuznamená dvojnásobek.

Přípravky pro praní

Především je třeba připravit záclony. Jsou odstraněny z okna, důkladně otřeseny, aby se zbavili prachu. Samozřejmě, pro tento postup je lepší jít ven nebo balkon. Nyní je čas se rozhodnout, který způsob, jak umýt tento jemný materiál se zdá být vhodnější pro vás.

Volba metody

Neexistuje žádný podstatný rozdíl v tom, jak mýt tyl buď ručně, nebo strojem. Samozřejmě, že dnes módní Kisey převede stroj zpracování špatně, bude to obtížné rozluštit to. Ale polyester nebo viskóza tyl je dokonale umyt, nemůžete se příliš bát. Zvolte režim, jak jsme popsali výše.

Samozřejmě, mytí rukou je opatrnější. A pomůže prodloužit život krásných záclon. Vyberte si metodu, která je vám blíže, a my popíšeme obě.

Ruční vymazání

Pokud jste si vybrali ruční mytí, nemyslete si, že to bude stačit jen na umytí tylu v teplé vodě s práškem. Pro dosažení nejlepšího výsledku tohoto postupu budete muset použít několik speciálních technik:

Soak

Předem namáčený tyl se provádí ve fyziologickém roztoku. Použijte obyčejnou stolní sůl, která se odebírá v množství 100 gramů na 1 litr vody. Rozpustit sůl, přidat trochu pracího prostředku, namočte záclony na několik hodin. Pokud je na zítřek naplánováno velké mytí, klidně nechte namočený tyl na noc.

Po solné lázniopláchněte tyl v několika vodách s hlavním praním.

Hlavní praní

Nyní začněte prát přímo:

  • Nalijte teplou vodu do nádoby a přidejte prací prostředek. Ujistěte se, že se detergent dobře rozpustí. Ještě lepší je, když ji předpěříte - je to pěna, která dokonale umývá jemné tkaniny.
  • Ponořte mokrý tyl do nádoby a lehce si ho zapamatujte. Není třeba provádět žádné kroucení a stlačení, s látkou zacházejte opatrně.

Promývací komplex můžete měnit přidáním malého octa. To poskytne tylu extra lesk.

Oplach

V poslední etapě přidejte do čisté oplachové vody trochu staromódní modř - to umožní vašim záclonkám, aby se znovu staly tak oslnivými a jasnými, jak byly po nákupu.

Mazání v automatu

Vzhledem k tomu, že ne každý hosteska má ráda spoustu času a úsilí dělat vícestupňové ruční mytí rukou, mluvme o tom, jak umýt tyl v pračce. Všimněte si, že pro tento jemný materiál jsou vhodné pouze automatické stroje, nemluvíme o použití technologie aktivátoru.

Algoritmus mytí stroje je mnohem jednodušší a rychlejší:

Zabalte tyl do speciálního sáčku na mytí jemných věcí (zbytečné pouzdro na polštáře může dokonale plnit svou úlohu);

  • Do prostoru pro prášek se přidá jemné promytí;
  • Pokud chcete vybělit zažloutlou látku,Můžete přidat trochu kyslíku bělidlo bez chloru. V kompozici můžete použít detergent s optickým bělením.
  • Upřednostnit program pracující v mírném režimu as nejkratší dobou cyklu;
  • Zapněte režim extra máchání;
  • Vypněte odstředění nebo nastavte minimální rychlost.

Pokud budete dodržovat tato pravidla pečlivě, automat bude dokonale zvládat svůj úkol a vrátí vám starou čistotu do vašich záclon.

V případě potřeby bělidlo

Někdy nečistoty a žloutnutí tak pevně jí do vláken tkaniny, že je nemožné se jich zbavit pomocí detergentu. Jak v tomto případě umýt tyl a jaký recept zvolit pro bělení, aby nedošlo k poškození tenkých závěsů?

Můžete použít několik metod vhodných pro různé typy tkanin:

  1. Elegantní organzové záclony mohou být běleny čpavkem. Pro 5 litrů teplé vody budete potřebovat 50 ml amoniaku a nějaký prací prášek. Další metoda vhodná pro organzu je namáčení v roztoku škrobu. Výsledkem tohoto postupu je, že tkanina se zbarví bíle a dokonale se drží.
  2. Paní milují zavěšení nylonového tylu na kuchyňská okna, a proto díky tuku a sazím často získává šedavě žlutý odstín. Materiál můžete vrátit do původní barvy opláchnutím v brilantním zeleném roztoku. Správně zvolte proporce - ne více než 15 kapek na 200 ml vody a takéujistěte se, že zde není žádný sediment.

Důležité! Je lepší použít roztoky bělení nebo manganistanu draselného pro bělení filtrované přes několik vrstev gázy.

  1. Záclony z jemné krajky mohou být namočeny v roztoku peroxidu vodíku. Nalijte do nádoby s horkou vodou a přidejte peroxid v poměru 50 ml na 5 litrů vody.
  2. Kombinované záclony s vložkami typu guipure nebo organza jsou nejbezpečnější, aby se nasákly do kyslíkového bělidla vhodného pro všechny typy tkanin.

Suché a železné

Mírně zmáčkněte tyl, posuňte ho do sucha. Nejracionálnějším způsobem je okamžitě zavěsit závěs na jeho místo.

Obvykle se po tomto způsobu sušení nevyžaduje žehlení. Pokud jsou v některých místech zaseknutá místa, je nejjednodušší je pomocí parogenerátoru zdvihnout.

Zajímavé! Tenká tkanina dostala své jméno od francouzského města Tulle, ve kterém byla poprvé vydána.

Postarejte se o tenké tylové záclony, nechte je vždy vypadat dokonale a potěšte vás.