Jak uchovávat zeleninu v chladničce, aby nedošlo ke zhoršení kvality

Doslova každá hospodyňka chce zeleninu, kterou si koupila den předtím, aby si zachovala své příznivé vlastnosti a čerstvost po poměrně dlouhou dobu. Nejčastěji je veškerá zelenina přivezená ze skladu uložena na polici bez rozdílu. Ale je to tak? Skladování zeleniny by mělo být organizováno správně as ohledem na okolí.

Důležité!Žádný člověk nemůže jíst bez zeleniny.

Zelenina pro skladování v chladírně

Komfortní pokojová teplota není vhodná pro všechny rostlinné produkty. Doporučuje se uchovávat zeleninu v chladničce takto:

  • zelí: Peking, Brusel a další;
  • kukuřice;
  • řepa;
  • ředkvičky;
  • odrůdy salátů (ledový, hlávkový salát);
  • rukola;
  • chřest;
  • okurky;
  • rajčata.

Všechny výše uvedené zeleniny jsou skladovány při nízkých teplotách, ale neměly by být ponechány zmrazit, protože struktura je rozbitá a všechny užitečné vlastnosti jsou okamžitě ztraceny. Než dáte zeleninové produkty na police chladničky, nedoporučujeme je umývat, ale zelenina musí být tříděna a odstraněna již zkažená.

Pozor!Nelze chladit.vlhké a mokré potraviny, které mohou způsobit, že se rychle rozpadnou.

Která zelenina je zakázána být chlazena

Je třeba předem vědět, zda tyto nebo jiné druhy zeleniny nakoupené v supermarketu nebo na trhu mohou nebo nemohou být skladovány v chladničce. Není třeba chladit skladování brambor, které v důsledku nízkých teplot mohou získat nasládlou chuť, což nepříznivě ovlivní chuť. To lze vysvětlit tím, že škrob, který se nachází ve velkém množství v zelenině, se mění vlivem nízkých teplot na cukr. Je lepší uskladnit bramborové hlízy v krabicích, na suchém místě s nízkou teplotou, například na balkóně na podzim. V zimě jsou krabice se zeleninou izolovány.

V ledničce není možné skladovat česnek, který v důsledku nízkých teplot ztrácí chuť. Ve většině případů může česnek klíčit, po kterém se nedoporučuje používat. Uvedení pepře do chladničky také nestojí za to, protože optimální skladovací teplota pepře je 10-12 stupňů. Vynikající možností by byl jeho pokoj ve sklepě, na balkóně v chladných obdobích (hluboký podzim, začátek zimy). Pečlivé skladování vyžaduje mrkev, která nemusí být umístěna v chladničce. Zelenina je skladována v nemytém stavu v krabicích nebo kartonových krabicích s pilinami na balkónech, suterénu nebo sklepě. Před umístěním mrkve do nádoby se suší.

Je zakázáno šetřit vlhkou zeleninu.

Přizpůsobenopokyny pro skladování

Úspora zeleniny v chladničce vyžaduje zvláštní přístup. Bez ohledu na sezónu je nutné dodržet trvanlivost, jakož i individuální vlastnosti výrobků. Zvláštní požadavky:

  • Okurky a cuketa by měly být uchovávány v nejteplejší části chladničky. Obvykle se jedná o horní police, na kterých jsou umístěny krabice nebo podnosy s individuálně položenou zeleninou.
  • Je dobré držet cibuli na chladném místě, které je často větrané. Pokud se jedná o plastové přihrádky, měly by být z času na čas pravidelně otevírány, organizovat přístup k kyslíku.
  • Doba použitelnosti lilku na chladných místech je až dva týdny, po které zelenina ztrácí své vlastnosti a nedoporučuje se ke konzumaci.
  • Aby se chřest uchoval před klíčením a hrozícím zkažením, jeho stonky by měly být zabaleny do vlhké látky nebo umístěny do sklenice vody. Takové akce pomohou udržet zeleninu v čerstvém stavu po dlouhou dobu.
  • Než rajčata na policích chladničky uskladníte, neperte je. Takové zpracování může snížit životnost. Roztáhněte rajčata na nejteplejším místě, například na horní polici. Vzhledem k nízkým teplotám se rajčata mohou stát zrnitými a mají měkkou texturu.

Jak dlouho může být zelenina skladována a jaké podmínky by měly být vybrány k zachování jejich čerstvosti, mohou zaměstnanci supermarketů nebo obchodů vyzvat.

Tipy pro zvýšení trvanlivostizelenina

Kromě základních pravidel pro skladování zeleniny se doporučuje dodržovat řadu tipů, které pomohou zachovat kvalitu výrobků:

  1. Po nákupu zeleniny se ujistěte, že neobsahuje hmyz ani poškození.
  2. Není třeba nakupovat výrobky, které byly alespoň pár hodin denně pod vlivem přímého slunečního světla.
  3. Chcete-li prodloužit dobu skladování produktů rostlinného původu, musíte koupit tvrdší a ne příliš zralou zeleninu.
  4. Čím častěji se krabice a police chladničky čistí, tím lépe a pohodlněji se zelenina „cítí“.
  5. Doporučuje se umístit ubrousky nebo papírové ručníky na dno, které bude shromažďovat přebytečnou vlhkost. Tyto ubrousky musíte změnit, jak jsou navlhčeny.
  6. Před vložením do chladničky zeleninu neoplachujte. Pokud jsou výrobky zakryty nečistotami, je nutné je důkladně opláchnout a osušit, pak je položte na police na chladném místě.
  7. Je zakázáno uchovávat zeleninu v plastových boxech, protože to může vést k jejich „udušení“.

Pokud cibuli uchováváte v chladničce, existuje pravděpodobnost jejího šíření, které může být absorbováno do jiných výrobků.

Je nezbytné, aby každý věděl, jak řádně skladovat různé druhy zeleniny v chladničce, protože díky základním znalostem je možné uchovávat užitečné vitamíny v potravinách a prodloužit dobu jejich čerstvosti na delší dobu. Pokud budete dodržovat základní pravidla a rady, můžete omezit častý nákupzeleniny, minimalizovat proces jejich zkaženosti a ušetřit rodinný rozpočet.

Pozor!Police a zásuvky chladniček by se měly čistit často.