Jak skladovat křen, aby nedošlo k usušení

Vzhledem k tomu, že konzumují křen v malých množstvích, existuje otázka ohledně proveditelnosti zásob pro zimu. Můžete si koupit kořenovou zeleninu kdykoliv, ale záruka, že produkt byl správně skladován a neztratil živiny a chuť, v tomto případě nelze získat.

Vysoce kvalitní skladování je k dispozici doma, takže nákup kořene křenu stojí za to, jakmile bude nová plodina v prodeji.

Výhody křenu

Jelikož je křen chutí, je také cenným potravinářským produktem, který obsahuje mnoho užitečných látek, které lidé potřebují. Za prvé, kořenová zelenina je silným zdrojem vitamínu C, který v této kvalitě citrusových plodů převyšuje. Kořen křenu obsahuje velké množství kyseliny askorbové, vitamínů B1, B2, PP a minerálních prvků - draslíku, vápníku, síry, železa, fosforu. Křen je také cenný ve vysokých koncentracích fytoncidů, vlákniny, prospěšných esenciálních olejů a pryskyřičných látek.

Vzhledem ke svému jedinečnému složení má přípravek antimikrobiální vlastnosti a diuretický účinek, zlepšuje chuť k jídlu a zvyšuje kyselost žaludeční šťávy.posiluje imunitní systém, snižuje koncentraci cholesterolu v krvi, přispívá k normalizaci tlaku, zabraňuje onkologii. Nejužitečnější koření, připravené z čerstvých kořenů.

Výběr a třídění surovin

Vykopat křen z podzimní sklizně, a proto jít na trh pro zásoby, by mělo být v polovině října nebo začátkem listopadu. Kořeny, shromážděné po tomto období, ztratí šťavnatost. Výsledkem jsou nejen chuťové vlastnosti produktu, ale i jeho udržení kvality, které během skladování rychleji vysychají. Při nákupu křenu byste měli požádat prodávajícího, aby umožnil lámání jednoho kořene - pokud je křehký, znamená to, že kořenová plodina je v zemi přeexponovaná.

Pro kulinářské účely jsou nejvhodnější kořeny tříletých rostlin: mladý křen nemá požadované "pálení" a staré plody se stávají bez chuti a získávají nadměrně vláknitou "dřevěnou" strukturu. Kořen požadovaného věku je asi 2 cm v průměru.

Odstraňte křen ze země by měl být opatrný, aby se neřezal. Plátky se otevřou houbám vstup do fetální tkáně, která je plná rychlého poškození produktu. Pro dlouhodobé skladování čerstvých surovin byste měli nechat pouze zdravé, šťavnaté kořeny, které nejsou napadeny škůdci nebo chorobami. Kořenová dužnina by měla mít jednotnou bílou barvu a kůži - hladký a světle nažloutlý odstín. Na povrchu plodu by neměly být žádné známky úderů, prasklin, známky hniloby nebo mechanického poškození.

Poznámka!

Sekané při kopání,kořeny, které jsou příliš malé nebo odmítnuty z jiných důvodů, mohou být ponechány na skladování po zpracování.

Čerstvé skladování

Je možné skladovat kořenovou plodinu bez zpracování po dobu až 1,5 roku, ale pouze první 4-5 měsíců křen bude mít veškerou chuť čerstvého produktu. Suroviny, které byly skladovány déle než toto období, ztrácejí svou strnulost a část živin.

Sklizeň křenu by měla být co nejdříve odstraněna do trvalého úložiště, protože je škodlivé, aby se zelenina nacházela v suchém, otevřeném prostředí. Nejlepší je sušit kořenovou plodinu během dne při pokojové teplotě a poté ji odeslat do skladu. Ovoce nenechte spadnout ani ho zasáhnout, nenechávejte ho na přímém slunci. Kořeny praní by také neměly stačit, aby se odstranily zbytky půdy. Listy by měly být vyříznuty bezprostředně po vykopání a „rány“ ošetřeny jódem.

Požadavek na prostory

Dlouhodobé udržování čerstvého křenu může být v chladné a temné místnosti s vysokou vlhkostí. Zpravidla použijte sklep nebo sklep. Vhodná je také slunná zasklená lodžie, ale s příchodem mrazu je třeba pamatovat na zabalení dodávky.

Optimální podmínky:

  1. Teplota v rozmezí 0 až + 2 ° C. Nejvyšší přípustná hodnota + 5 ° C, při vysokých teplotáchživotnost výrobku je zkrácena na jeden měsíc.
  2. Vlhkost vzduchu - 85-90%. V suchém vzduchu kořeny křenu vysychají, s vyššími sazbami se mohou suroviny rozkládat.
  3. Tma. Pod vlivem slunečního světla kořen ztrácí většinu živin, v první řadě těkavé látky vyprchají.

Místnost určená pro skladování křenu musí být čistá a dezinfikovaná. Rychlý a spolehlivý způsob, jak odstranit houby a larvy škůdců, je fumigovat sírou, ale postup může být prováděn pouze ve skladech vzdálených od obytných prostor (ne ve skladu nebo na balkóně městského bytu). Je nutné hořet s uzavřenými dveřmi sírou v množství 1 kg látky na 1 m3 místnosti. Po fumigaci musí být sklep nebo sklep důkladně odvětráván a zelenina může být po 2 týdnech uskladněna.

Metody skladování

Čerstvý křen bez zpracování lze uložit několika způsoby:

  • V písku. Jako kontejner pro skladování křenu budete potřebovat dřevěné bedny, jejichž dno musíte spát 8 cm čistého a vlhkého písku. Nahoře by měl být písek umístěn v jedné vrstvě kořenů křenu. Kořenová zelenina musí být položena tak, aby se vzájemně nedotýkala, což sníží riziko hnilob. Doporučuje se udržet vzdálenost mezi zeleninou 3 - 5 cm, křen by měl být pokryt 4 cm mokrého písku, pokud to umožňuje výška krabice, můžete do ní uložit několik úrovní kořenové zeleniny.

Užitečné!

Kořeny jarní sklizně by měly být posypány hašenýmvápno, aby se zabránilo klíčení. Pro skladování podzimního křenu takové opatření není nutné.

  • V nádobách. Kořeny křenu musí být ve zvlhčeném písku svisle drženy v kbelíku nebo jiném kontejneru a udržovat mezi nimi odstup. Metoda není praktická v případě skladování velkých zásob.
  • Ve ​​svazcích. Křen lze chovat ve svazcích 2-3 kořenů, visících ze stropu. Metoda není nejúspěšnější, protože kořenová plodina nemá ochranu, kterou písek poskytuje v důsledku nadměrné vlhkosti nebo suchosti při skladování.
  • V chladničce. Metoda omezuje množství zásob, čerstvost kořene dokáže ušetřit ne více než 3-4 týdny. Přípravek je poněkud odlišný: ovoce musí být důkladně opláchnuto pod tekoucí vodou a sušeno 2 dny při pokojové teplotě. Poté se kořeny umístí do plastového sáčku. Doporučuje se zabalit každý kořen odděleně od ostatních. Je důležité zajistit těsnost obalu, takže potravinářský film bude tou nejlepší volbou. Zásobu uchovávejte na spodní straně chladničky. Bezpečnost křenu není ovlivněna okolím s jinou zeleninou.

Zásobu křenu je třeba pravidelně kontrolovat. V případě úbytku části kořenových plodin by mělo být postižené ovoce zlikvidováno, zbytek by měl být léčen antifungálními léky. Je-li sklep suchý, musíte každý měsíc vlhko navlhčit písek v krabici nebo kbelíku vodou ze spreje. Stejné měřítko lze použít, pokud plodina začala vysychat.

Skladování po zpracování

Ne vždy existuje vhodný prostor pro udržení čerstvého křenu. V obyčejném bytě můžete vyrobit zásoby z recyklovaného produktu.

Marinovaný křen

Konzervovaný křen lze skladovat co nejdéle - až několik let. Pro ochranu je vhodné vykopat kořeny bezprostředně před zákrokem. Plody mohou být namočeny ve studené vodě přes noc - suroviny budou snadněji brousit. Před mořením by měly být kořeny důkladně omyty a vyčištěny. Kůže by neměla být odříznuta a škrábat nožem. Loupaná buničina musí roštovat na jemném struhadle nebo mlít v mlýnku na maso.

Na 1 kg drcených surovin bude zapotřebí:

  • 250 ml vody;
  • 1 lžíce. solná lžička;
  • 1 polévková lžíce. lžíce cukru;
  • 125 ml jablečného octa (6%) nebo 1 polévková lžíce. lžíce kyseliny citrónové.

Vařit vodu, rozpustit v ní sůl a cukr. Odstraňte z ohně, přidejte ocet nebo kyselinu citrónovou. Roztok se nalije do nádoby s roztřepeným křenem, dobře promíchá. Naplňte sterilizovanou nádobu směsí pod krkem. Je důležité, aby banka zůstala minimálním prostorem pro vzduch. Ihned po tom je nádoba zakryta víčkem a navinuta.

Pozor!

Při broušení čerstvých surovin je nutné chránit dýchací orgány lékařskou maskou a očima s brýlemi. Na mlýnek na maso můžete dát plastový sáček,který zasáhne hotovou hmotu. Těkavé látky emitované sekáním kořene mohou poškodit sliznice.

Zmrazování

Při negativních teplotách se kvalita křenu nezměnila po dobu 5-6 měsíců. Rozmrazený produkt neztrácí chuť, aroma a šťavnatost. Kromě toho tato metoda umožňuje ušetřit suroviny, které mají poškození, dost, aby řezané postižené oblasti, zachování zbývající maso.

Před zmrazením je třeba kořenovou plodinu vyprat a očistit, poté nakrájíme na kostičky 3-5 cm nebo strouháme. Navlhčete surovinu papírovou ubrouskem, abyste odstranili přebytečnou vlhkost, zabalte ji do plastového sáčku a vložte do mrazáku.

Před použitím se doporučuje roztřít strouhané kostky před rozmrazením. V tomto případě nebude křen produkovat nebezpečné pro oči a nos.

Sušení

Polotovar lze použít po dobu 1-2 let. Sušené kořeny křenu si zachovávají příjemnou vůni, ale částečně ztrácejí chuť.

Křen lze sušit přirozeným způsobem, ale proces bude trvat dlouho, takže byste měli troubu používat. Po vyčištění kořene a řezání (poloviny, plátky, můžete třít), měli byste položit surovinu na plech v jedné vrstvě. Do trouby, která je již zahřátá na + 60 ° C, je třeba ji udržovat přibližně 40-60 minut. Po ochlazení může být deska křen rozdrcena pro snadné použití - rošt, mletí v třecí misce, mletí v mlýně na kávu.

SušenéChrť by měl být uchováván v nádobách z přírodních materiálů, například v plátěném sáčku. Je lepší skladovat prášek ve skleněné nebo keramické nádobě s těsným víčkem, aby se aroma neodpařovala.

Přípravek je vhodný jako koření pro první chod a pro přípravu omáček. Před použitím by měl být produkt hodinu namočen ve vodě.

Chroup křen

Ušetřit křenovou konzervu a ve formě hotového koření. V lednici je křenová omáčka po dobu 2 měsíců jedlá, ačkoliv bude první 2-3 týdny chutná.

Promytý a loupaný kořen křenu by měl být mletý v mlýnku na maso spolu s česnekem, smíchán s nakrájenou dužinou rajčat a přidán ke směsi soli, cukru, koření. Pro jednu část křenu vyžaduje 10 dílů rajčat. Objem křenu a česneku by měl být stejný, ale pro zvýšení užitečnosti misky lze zvýšit podíl česneku. Průměrně 2,5 kg hotové směsi potřebuje 2 lžičky soli a 1 lžičku cukru.

Hmota by měla být vložena do sterilizované nádoby, pro delší skladování můžete nádobu s omáčkou vrátit jako konzervaci.

Poradenství!

Omáčku lze také umístit do malých plastových nádob nebo plastových sáčků a zmrazit. Chuť a použití koření po rozmrazování je dokonale uloženo.

Chyby během ukládání

Skladování křenu má několik nuancí, jejichž neznalost může zničit zásoby. Nejčastější chyby:

  1. Sušení pod sluncem. Křen nelze udržet podpřímého slunečního záření, a to i na krátkou dobu, navíc se nedoporučuje provádět sušení surovin tímto způsobem. Suchý po vykopání křenu na čerstvý vzduch ve stínu nebo uvnitř.
  2. Přehřátí písku pro skladování. Pokud je písek v krabici mokrý, kořen se rychle rozpadne. Písek by měl být mírně vlhký, rozpadající se, pokud ho stisknete v hrstce.
  3. Zmrazte velké porce. Zmrazené potraviny si dobře zachovají chuť, ale měly by být jednou rozmrazeny. To platí jak pro čerstvé kořeny, tak pro křenovou omáčku. Proto je nutné zmrazit v malých porcích, aby se spotřeboval obsah balení najednou.
  4. Namočení kořene před sušením. Sušení zahrnuje mytí kořenů křenu, ale je třeba je prát co nejrychleji, aby vlákna ovoce neabsorbovala přebytečnou vlhkost, jinak se bude surovina formovat.
  5. Navlhčete prášek. Suchý křen, stejně jako ostatní koření, musí být uchováván při vlhkosti do 75%. Vlhkost je plná vzhledu plísně a poškození výrobku.

Každá metoda skladování křenu bude mít nevýhody, ale jejich rozmanitost vám umožní vybrat si nejvhodnější variantu. Sklizeň křenu je odstraněna dvakrát - na podzim a na jaře, takže i malá zásoba, kterou mrazicí prostor drží, bude stačit k tomu, aby stůl byl užitečným a chutným doplňkem základní stravy, dokud se neobjeví na trzích nebo na vlastních postelích čerstvé kořenové zeleniny.