Jak skladovat fazole, aby se zabránilo chybám

Zásoba zrna fazolí, pokud nejsou poškozena brouky, snadno zůstane až do jara a v příštím roce si zachová své nutriční vlastnosti - fazole nemají příliš mnoho požadavků na podmínky skladování.

Současně hlavní nepřítel plodů, jádro fazole, často osídluje obilí, zatímco je obtížné jej detekovat v počátečním stadiu léze, tím více není možné předpovědět čistotu zakoupeného produktu. Ale zkušené ženy v domácnosti, pomocí několika triků, udržet fazole po dobu 5-8 let.

Příprava ke skladování

Je vhodné dbát na dlouhodobou ochranu fazolí během sklizně. Fazole určené pro skladování na zimu by měly být odstraněny, když jsou lusky již suché, stávají se na dotek tvrdými, ale před otevřením křídla. Škůdci nebo škodlivé mikroorganismy mohou proniknout do zrn, které se probudí na zemi, což urychlí zhoršení výrobku. Z tohoto důvodu, zralé lusky by měly být pečlivě řezané nůžkami, a fazole by měly být sbírány ráno, zatímco lusky udržet vlhkost, což snižuje riziko náhodného loupání.

Zrna v zralých luscích by měla být plně tvarovaná, hladká, ale stále vlhká. Sklizené fazole by měly být před mlácením sušeny. Za teplého a jasného počasí musí být lusky roztroušeny v jedné vrstvě a umístěny pod sluneční paprsky av nocivyčistit místnost. Pokud je počasí vlhké, mohou být lusky sušeny svazkováním a zavěšením na místě, které fouká vítr.

Tento proces může trvat 7 až 18 dnů. Když se lusky začnou otevírat a zrna jsou tvrdá, fazole mohou být oloupány. Čištěná zrna nemohou být odstraněna pro skladování, měla by být rozptýlena na papír nebo látku a sušena po dobu 4-7 dnů. Pravidelně, fazole musí být obrátil na přebytečnou vlhkost rovnoměrně opustil obilí.

Důležité!

Někteří zahradníci dávají přednost skladování fazolí v luscích, zejména pokud jde o velké zásoby. Tato metoda je plná hnilob a poškození plodiny, protože surová zrna jsou obtížně kvalitativně vysušena.

Je důležité, aby suroviny byly před balením do nádoby zcela suché, a proto se praní fazolí nedoporučuje. Dokonce i malé množství vlhkosti způsobí vznik plísní, po které se fazole hnijí. Nechte na zimu jen zdravé, neporušené zrno.

Tipy pro sběr fazolí pro skladování:

  1. Pro vytvoření populace by měly být vybrány pouze hladké, elastické lusky bez skvrn.
  2. Po loupání by měla být vybrána všechna vysušená, pomačkaná nebo mechanicky poškozená zrna.
  3. Nenechávejte ovoce, na jehož povrchu jsou černé tečky. Taková zrna jsou ovlivněna brouky a uprostřed zimy zmizí a infikují zbytek populace.

Skladování fazolí

Za dobrých skladovacích podmínek zůstávají fazole po dobu 2-3 let jedlé, ale toto období může býtrozšířit. Zrna musí být čas od času vyzvednuta, a pokud se na nich objeví plak, musí být výrobek zlikvidován. Nemůžete jíst fazole, mýt ji z plísně, protože toxické látky vylučované houbou pronikají do tkáně ovoce.

Výběr kontejnerů

Jako kontejner pro skladování fazolí můžete použít:

  1. Tašky nebo boxy. Vhodné pro velké zásoby. Pokud použijete sáčky z přírodních materiálů, bude užitečné je předběžně držet ve slaném roztoku slané koncentrace a suché. To bude chránit plodiny před plísní a hnilobou.
  2. Sklenice. Nejlepší možnost skladování: pokud fazole v jiné nádobě mohou „vydržet“ po dobu maximálně 3 let, zůstane zrno ve skle použitelné až 8 let. Je důležité, aby nádoba měla těsné víko.
  3. Plastový sáček. Vhodné pro skladování až do jara, ale pouze pokud jde o fazole, určené pro kulinářské použití. Zrna potřebná k setí potřebují přístup k kyslíku, v tomto případě je lepší upřednostňovat plátěné pytle.

Místnost

Kontejnery s fazolemi mohou být skladovány ve sklepě, suterénu nebo na proskleném suchém balkonu. Hlavní věc je, že místnost umožňuje optimální skladovací podmínky:

  1. Vlhkost vzduchu: až 50%. Při vyšších rychlostech vlhkosti rostou plesnivé nebo přinejmenším získají vůni vlhkosti a pálivosti.
  2. Teplota: + 5 ... + 10 ° C. Chladné prostředí ochrání obilí před poškozením škůdci. U semen nevyžaduje více než + 5 ° C.
  3. Osvětlení: tma. Zvláště důležité je vyhnout se přímému slunečnímu záření na nádobě s fazolemi.
  4. Prodyšnost: žádoucí. Povinné povinné pouze pro fazole určené k výsadbě. Tašky zrn se doporučuje zavěsit ze stropu, aby byl zajištěn průtok vzduchu ze všech stran.

Ochrana před škůdci

Nejčastěji zásoby kazí jádro fazole. Larvy spadají do ovoce na začátku zrání plodiny a krmí se na svém těle, kousají své pohyby. Později se štěňata štěpí uvnitř zrna fazole. Životní cyklus hmyzu není přerušen na zimu, kolonie škůdců se může vyvinout, aniž by opustila krabici nebo pytel fazolí. Zrna poškozená larvami nejsou vhodná pro potraviny a nemohou být použita pro plodiny. Zrno infikované létem zmizí uprostřed zimy.

Poradenství!

Při skladování fazolí pro skladování není vždy možné identifikovat poškozená zrna škůdců - černé body se objeví, pokudlarvy opouštějí ovoce. Pro screening můžete namočit zrna ve fyziologickém roztoku (3 kg soli v kbelíku vody) - zkažený ovocný plovák. Před umístěním do nádoby musí být fazole pečlivě vysušeny.

V době sklizně nemají brouci zpravidla čas hlodat ovoce, takže fazole mohou být zdravé, ale již infikované škůdcem. Pomáhá zastavit činnost nosatce bean a chrání ovoce před poškozením:

  1. Studené. Hmyz netoleruje nízké teploty, proto se doporučuje uchovávat fazole při teplotě ne vyšší než + 10 ° C, nejlépe - + 7 ° C. V teplém období můžete využít lednici. Kromě toho, fazole zachovat nutriční hodnotu a chuť po zmrazení, takže mrazák je vhodný pro skladování malé zásoby.
  2. Tepelné zpracování. Opatření je užitečné nejen jako prevence proti škůdcům, oteplování fazolí brání klíčení zrn, odpaří přebytečnou vlhkost, což může způsobit hnilobu při skladování. Kromě toho může být tepelné zpracování prováděno, když jsou zrna stále v luscích, což snižuje dobu potřebnou pro sušení. V troubě by měl být zahříván při teplotě + 80 ... + 90 ° C po dobu nejvýše 5-6 minut. Alternativou je + 10 ° C po dobu 60 minut.
  3. Ash. Metoda je vhodná pro skladování fazolí ve skleněné nádobě. V nádobě o objemu 1 litr musíte nalijte 20-40 g rozdrceného popela a zavřít kovové víko. Nádobu můžete udržovat při pokojové teplotě. Popel pochází z popelů popálenin.
  4. Česneky nebo koprová semena. Existují těkavé látky, jejichž vůně odpuzuje škůdce. Mělo by být vloženo do pytlů fazolí, zatímco česnek se doporučuje nakrájet na několik kusů.
  5. Tisk inkoustu. Metoda není příliš spolehlivá, ale nejméně nákladná v případě skladování velkých zásob fazolí. Zrna by měla být umístěna do krabic, na dně by mělo být položeno několik vrstev čerstvých novin.

Fazole mohou být skladovány po dlouhou dobu použitím poměrně jednoduchých ochranných opatření a zajištěním malého počtu podmínek. Ale bez nutnosti držet akcie po celá léta. Stará zrna získávají tuhost, což zhoršuje jejich chuť a zvyšuje dobu vaření.