Jak rychle a snadno umýt sazí doma

Saze a saze jsou dva těžké druhy znečištění. Jejich vlastnosti se mohou lišit v závislosti na okolnostech a na tom, k jakému druhu materiální škody došlo. Pouze lék na saze a saze s obsahem látek rozpustných v tucích a některé triky v domácnosti mu pomohou vyčistit.

Jak umýt saze

První věc, kterou je třeba udělat, je odložit nábytek od zóny poškození, pokud možno odstranit z místnosti. Velké kousky sazí oddělte špachtlí nebo vysavačem. Zbytky znečištění lze odstranit pomocí národních nebo speciálně připravených prostředků, které jsou určeny k odstranění podobných míst.

Lidové opravné prostředky

Je-li nutné uvést do správné formy kamna, komín nebo jiný poškozený povrch , lze použít lidový prostředek z improvizovaných prostředků.Nejjednodušší způsob čištění komína a vnitřních částí pece. K tomu, házet sůl, bramborové slupky nebo osika dříví na oheň. Tato metoda může být také použita pro profylaxi ochrany trubek před nežádoucím poškozením.

Pokud chcete vyčistit stěny, strop nebo podlahu sazí, můžete připravit jeden z následujících lidových prostředků:

  1. Sodový roztok se skládá ze 2 lžic sodíku rozpuštěných ve 2 šálcích vody.
  2. Mýdlový roztok vyrobený z mycího prostředku nebo toaletních misek rozpuštěných ve vodě.

V této kompozici je nutné houbu důkladně navlhčit a ošetřit poškozený povrch lehkými pohyby. Poté, co sazy změkly, můžete se pokusit je vydrhnout štětcem a pak je znovu zpracovat houbou namočenou v lidovém prostředku. Pokud se po čištění na komínu nebo na poškozeném povrchu objeví skvrny, je třeba je dále ošetřit základním nátěrem.

Důležité!

Při pokusu o praní sazí po požáru musíte nejprve noste respirátor, uzavřené oblečení a rukavice. Při interakci s vodou začíná emitovat žíravé toxické látky, je velmi důležité chránit pokožku a dýchací orgány před nimi.

Připravený set po požáru

Je snazší vypořádat se s problémem zakoupením speciálního hotového nástroje pro ošetření poškozených ploch před sazí. Použití takového nástroje je snadné. Za tímto účelem stačí poškozené místo navlhčit postřikem kompozice nebo ji ošetřit měkkou houbou. Pro zlepšení efektuJe nutné předehřát teplotu vzduchu v místnosti na 25 stupňů.

Někdy je nutné nejen očistit povrch od vizuálního poškození, ale také zbavit se nepříjemného zápachu. Po požáru je do hotové speciální soupravy zařazena speciální kapalina. Chcete-li obnovit místnost, stačí ošetřit oblasti zasažené sazí s ní, pak otevřete okno a vzduch místnosti po dobu 24 hodin.

Profesionální formulace

Saze po požáru lze také umýt jedním z následujících způsobů:

  1. „Mazbit +“ je produkt určený k čištění povrchů po požáru nebo kouři. Představuje vodní bázi, která obsahuje organické a alkalické látky. Proto snadno zvládne skvrny, zatímco to je bezpečné pro zdraví.
  2. "Fasádní čistič č. 2" je další účinný koncentrát určený k čištění nečistot z povrchu stavebních materiálů. Výhodou je přítomnost spreje, který šetří časy jeho spotřeby.
  3. „Chist-Dezo“ je speciální chemická sloučenina určená k odstranění pálivých skvrn a pachů. Účinně působí na spalovací molekuly, což je způsobuje, že se vyprchávají a štěpí.
  4. "BZH-2" je další účinný čistič, který umožňuje čištění stropu a jakéhokoliv jiného povrchu od sazí. Navíc má antibakteriální vlastnosti.

Způsob použití každého nástroje je totožný. Za tímto účelem zřeďte účinnou látkuvodu, naneste na poškozené místo houbou nebo sprejem a počkejte, až se zcela absorbuje. Po tomto, to zůstane k umytí to s vlhkým hadříkem. Chcete-li zjistit, v jakých poměrech se má účinná látka zředit vodou a kolik času trvá, než se tato látka plně absorbuje, je nutné pečlivě prostudovat návod.

Umyjte saze po požárech

Oheň nebo kouř vede k poškození majetku, ztrátě lidského života a zdraví a dalším nenapravitelným následkům. Místnost poté, co je pokryta černými skvrnami a naplněna zápachem po spalování. Dokonce ani provádění oprav nemusí tento problém vždy vyřešit. Je možné to udělat, pokud budete jednat správně, od čištění odpadků, končících osvěžujícím vzduchem.

Důležité!

Nepokoušejte se saze odstraňovat vlhkým hadříkem nebo měkkou houbou namočenou v čisté vodě. Znečištění se tedy zvýší pouze ve velikosti, nebude možné jej odstranit.

Sběr odpadu

Prvním krokem při odstraňování sazí je odstranění nečistot. Z areálu je nutné odstranit všechny nevhodné poškozené předměty: nábytek, knihy, zbytky oblečení, oblečení a další. Pokud byly stěny kouřeny, musí být materiál z nich opatrně odstraněn špachtlí.

Bude nutné rozloučit se s těmi předměty, které nemají čas trpět požárem. Patří mezi ně dřevěný nábytek, okna, dveře a výzdoba. Mají schopnost rychle absorbovat pachy, takže uvnitř i po odstranění všechskvrny od sazí mohou být i nadále přítomny pachem hoření. Než je odnesete do koše, musíte se pokusit odstranit vůni, provést čerstvý vzduch nebo zpracovat speciální řešení.

Zpracování za sucha

Po odvozu odpadků můžete přistoupit k suché úpravě postižených oblastí. To vyžaduje několik kroků:

  1. Podlahu zakryjte fólií.
  2. Pomocí stěrky odstraňte povrchovou úpravu ze stěn.
  3. Pomocí vysavače nebo tuhého kartáče odstraňte ze stropu a stěn saze.
  4. Odstraňte saze z rohů nebo trhlin.
  5. Odstraňte nečistoty z podlahy.

Sběr odpadů a suché zpracování je omezen na skutečnost, že všechny předměty, které obsahují zápach nebo saze, jsou z místnosti odstraněny. Poté bude snazší čistit stěny po požáru speciálními sloučeninami.

Zpracování za mokra

Při provádění mokrého čištění za účelem odstranění usazenin uhlíku je nutné použít lidový prostředek (soda nebo mýdlový roztok), profesionální soupravu nebo hotovou látku. Je třeba opatrně odstranit sazí ze stropu, pak pokračovat na mokré čištění shora dolů. Po dokončení této akce se doporučuje dodatečně ošetřit každý povrch základním nátěrem, aby se vyrovnaly poškozené stěny.

Čištění vzduchu

Dalším důležitým krokem při odstraňování stop požáru je čištění vzduchu. Pro tento účel se doporučuje používat speciální dezinfekční prostředky nebo ozonizátory, které podporujíokamžitá eliminace sloučenin uhlíku. K tomu stačí zapnout přístroj a za pár dní zcela odstraní nepříjemný zápach ze všech povrchů a předmětů.

Pokud není ozonizátor a speciální dezinfekční prostředek, můžete se pokusit odstranit nepříjemné aroma lidí. Je to jednodušší, méně nákladné, ale méně efektivní. Pro jeho provedení je nutné nalít vodu do hluboké pánve s pevným dnem a kapalinu vařit několik hodin. Vzduch tak bude nasycen horkou vlhkostí a pod vlivem páry zmizí zápach hoření.

Důležité!

Samozřejmě pro jediné čištění vzduchu nemusíte kupovat drahý ozonizátor. V současné době mám v každém městě úklidové služby, ve kterých si toto zařízení můžete pronajmout.

Čištění stěn v lázni

Nejčastěji jsou předměty s konstantním tepelným zatížením vystaveny sazím a sazím. Vyplavit je není tak snadné. Pro čištění sazí ze stromu může být jedna z následujících metod:

  1. Mechanické. Dřevo dokonale absorbuje pachy, proto pro úplné odstranění sazí nebo sazí je nutné ho zcela odškrabat tvrdým předmětem nebo bruskou.
  2. Dalším způsobem, jak odstranit saze ze stěn, je vytvořit čisticí peeling pro ošetření dřevěných povrchů. Součástí může být i písek nebo drcené cihly. Měl by být smíchán s malým množstvím.voda a výsledná kaše na čištění poškozených povrchů.
  3. Dalším způsobem čištění sazí ve vaně je použití hotových výrobků. Stačí pouze koupit domácí chemikálie, které jsou vhodné pro ošetření vnitřních povrchů lázní. Nejčastěji obsahují alkalické látky. Nejsou absorbovány do dřeva a při zahřátí začnou působit na lidský dýchací systém.

Je těžké se zbavit sazí. Kromě toho, během procesu čištění, můžete poškodit stěny, podlahy nebo strop, a to bude téměř nemožné zbavit se výsledných vad. Nedovolte vzhled sazí. To vyžaduje, aby po každé návštěvě vany nebo sauny povrch otřete mýdlovou vodou.

Čištění různých povrchů

Způsob čištění sazí by měl být zvolen v závislosti na typu povrchu, na kterém vznikly saze nebo kouř. Tvorba tohoto typu poškození do značné míry zahrnuje kov, plast, beton, cihly, dřevo. Méně často se tyto vady objevují na skle nebo textilu.

Kov

Nejškodlivějším prostředkem, který může odstranit saze z kovového povrchu, je vysoce koncentrovaný roztok nebo kyselina. Jeho výhodou je, že je schopen rychle sníst sazí, takže nezanechává stopy. Po vyčištění zůstane ošetřená oblast jen otřete vlhkým hadříkem. Pokud se však jako hlavní složka použije benzín nebo rozpouštědlo, sprejmůže to být pouze z rozprašovače, rukou a dýchacích orgánů.

Umyje saze z kovu s podobnou patinou, stejně jako kašovitý nebo říční písek nebo drcené cihly. Předředěné složení je nutné pro zředění roztoku na tvorbu kaše. Je nutné rozdělit malé množství na kovový povrch měkkou houbou a provést několik hladkých pohybů. Po těchto manipulacích by měly saze zcela zmizet.

Plastová okna

V případě požáru nebo kouře jsou ovlivněna také okna, protože plast dokonale absorbuje těkavé látky. Čím dříve je znečištění z tohoto typu povrchu odstraněno, tím méně je pravděpodobné, že bude mít čas absorbovat jantar. První věc, kterou musíte udělat, je zbavit se suchých povrchových částic, které mohou způsobit škrábance. Můžete to udělat s koštětem nebo vysavačem.

Po suchém čištění plastů je nutné odstranit saze nebo saze mokrým způsobem. Pro odstranění plaku z plastu se doporučuje použít speciální čisticí prostředek pro tento typ materiálu nebo pro mytí nádobí. Účinná látka musí být smíchána ve stejném poměru s vodou, ponořena do ní měkká houba a přenesena do okna. Zůstane jen umyt vlhkým hadříkem.

Beton a cihla

Saze nebo saze z vnějších povrchů cihlového nebo betonového domu lze smýt pouze octem v koncentraci 9%. Aby se zbavili sazí na stěnách, měli byste je mírně navlhčit vodouPoškozenou oblast ošetřete octem zředěným vodou. Poškozené místo zůstane kartáčovat.

Strom

Dřevěné povrchy jsou roztržité v péči, je možné čistit hoření po požáru na této konstrukci pouze pomocí jemného čištění. Chcete-li se zbavit skvrn, je třeba současně kombinovat mechanickou a chemickou metodu. Za prvé, povrchová vrstva sazí nebo sazí by měla být vydrhnuta smirkovým papírem, pak by mělo být stejné místo ošetřeno chemickým složením vhodným pro dřevo.

Sklo

Nejtěžší je odstranění sazí ze skla. U tohoto typu materiálu se tvořily tmavé pruhy, které se obtížně čistí. Ze skla se dobře vymyje uhlík roztokem octa. Pro jeho přípravu byste měli namíchat polovinu esencí čajového člunu s 1 litrem čisté vody. Výsledný roztok by měl opláchnout skleněnou plochu a nechat 30 minut, pak můžete směs opláchnout studenou vodou a otřít suchým hadrem.

Textilie

Doporučuje se prát textilie po požáru vlastníma rukama. Pokud se to pokusíte udělat na psacím stroji, může se na stěnách bubnu vytvořit nežádoucí nájezd. Černé skvrny je možné z tkaniny vyprat namočením v prášku přidáním kyseliny citrónové a nechat 30 minut namočit. Poté může být tento nástroj vymyt a vysušen fénem.

Strop

Betonový strop lze čistit roztokem kyseliny octové nebo mechanickýmzpůsobem. Dříve musí být povrch navlhčen tak, aby se usnadnilo zpracování znečištění. Obtížnější je situace se stropem. Pro odstranění sazí z nich je přípustné používat pouze speciální technické vybavení.

Obecná doporučení

Při použití jakýchkoli chemických prostředků je nutné dodržovat základní bezpečnostní pravidla - chránit dýchací orgány respirátorem a pokožkou rukou oděvem a dlouhými rukávy a pevnými rukavicemi. V opačném případě hrozí nebezpečí podráždění nebo popálení. Doporučuje se dodatečně chránit sliznici očí nošením brýlí.

Při zpracování stropu nebo horních částí stěn stojí za to ochránit vlasy a pokožku hlavy nošením čelenky. Před použitím hotového chemického prostředku je nezbytné prostudovat návod a zpracovat pouze povrchy, pro které jsou určeny.

Závěr

Vzhled sazí, pachu hoření nebo sazí na jakémkoli povrchu v místnosti není důvodem k tomu, abyste se stali součástí vašeho oblíbeného bytu, nábytku, dveří nebo oken. Černé skvrny mohou být snadno. Odstraňte, pokud zvolíte metodu čištění pro každý materiál a budete dodržovat obecné pokyny.