Jak rychle a přesně čistit semišové boty doma

Nové semišové boty jsou vždy elegantní a bohaté, a proto se stávají nedílnou součástí obrazu. Postupem času se opotřebovává a mění se z módního šatníku na nenápadnou věc. Aby se tomu zabránilo, musíte vědět, jak čistit semišové boty doma. K tomu potřebujete minimální množství materiálů a zkušeností v této práci.

Profesionální tipy

K řádnému vyčištění semišové obuvi je nutné dodržovat důležitá pravidla a zvláštnosti procesu, jakož i doporučení odborníků. To vám umožní pracovat co nejlépe a udržet atraktivní vzhled obuvi, bot, tenisek nebo bot.

Odborníci doporučují vzít v úvahu následující pravidla péče :

  1. Po každém výstupu na ulici by mělo být provedeno lehké čištění bot. To lze provést kusem měkké látky nebo speciálním kartáčem.
  2. Povrch bot by měl být pravidelně ošetřován vodou odpuzujícími látkami. To bude chránit boty před negativními účinky vlhkosti, která rychle kazí semiš.
  3. Takovou šatní skříňku lze prát, ale doporučuje se ji používat s čistou vodou a mýdlovým roztokem. Poproces by měl být sušen při pokojové teplotě.
  4. Odborníkům se doporučuje, aby nenechávali boty špinavé, protože jejich čištění každou hodinu jen ztěžuje.
  5. Suede se bojí tepla a rychle se deformuje pod jeho vlivem, proto je zakázáno ho sušit v blízkosti baterie nebo jiného topného zařízení.
  6. Jsou-li boty mokré kvůli dešti, měly by být naplněny novinami nebo obyčejným papírem. To pomůže rychleji vysušit boty a udržet si tvar.
  7. Odborníci doporučují, aby se v deštivém nebo zasněženém počasí neoblékali šatní skříně. Tento materiál velmi rychle navlhne a ztratí svůj krásný vzhled.
  8. Čištění semiše před nečistotami a prachem je možné pouze po dokončení procesu sušení. Pokud v domě není žádný speciální kartáč, můžete jej nahradit kůrou černého chleba, gumou nebo stranou zápalky.
  9. Jednostranné pohyby kartáče pomohou odstranit nečistoty z obuvi a otírat - oboustranně.
  10. Je-li v bytě několik vícebarevných párů bot, doporučuje se pro každý z nich použít samostatný kartáč. To pomůže chránit produkty před barvením a zastíněním.
  11. Při čištění lehkého semiše musíte být velmi opatrní. Nejmenší neopatrná akce nebo nečistota na povrchu kartáče může poškodit celou botu.
  12. Po dokončení čištění musí být obuv ošetřena speciálním aerosolovým prostředkem, který pomůže obnovit barvu. Nejlepší je to udělat na balkóně nebo na schodišti, abyste se vyhnuliškodlivých účinků chemických látek na lidské zdraví.

Aby se snížila pravděpodobnost jakékoli kontaminace, je nutné před chůzí ošetřit semišové boty ochrannými látkami. Výrobci nabízejí spotřebitelům prostředky, které zabraňují ulpívání prachu nebo nečistot a také odpuzují vodu.

Způsoby čištění tmavých bot

Aby se semiš zbavil nečistot, je nutné přesně určit příčinu znečištění. To by mělo být provedeno tak, aby se boty maximálně vyčistily a zabránilo se skvrnám. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je použití tmavých (černých, hnědých) bot. Stejně snadno se s touto prací vyrovná, pokud jsou barevné boty (červená, zelená, modrá a další) špinavé.

V chladném období padá velké množství sněhu, které se nakonec změní v led. Kvůli tomu se lidé setkávají s mnoha obtížemi, sklouznutím a pádem. Aby se předešlo takovým následkům, veřejné služby pokropí tratě solnou směsí, která nevyhnutelně padá na boty.

Zvláště škodlivé je semišová sůl, takže je velmi důležité, abyste si boty co nejdříve umyli.

To lze provést několika jednoduchými kroky :

  1. Po návratu domů se mokré boty suší. K tomu, uvnitř boty plněné maximální množství papíru, který rychle absorbuje vlhkost.
  2. Jakmile jsou boty suché, odstraní se z jejich povrchu.největší solné skvrny. Udělejte to speciálním štětcem nebo gumou.
  3. Obuv se pak přivede na pánev vroucí vody a několik minut se udržuje nad horkou párou.
  4. Po napaření připravte mýdlový roztok a naneste na kontaminovaný povrch.
  5. Vytvořená pěna se opatrně odstraní běžnou houbou.
  6. Pak je pár bot znovu naplněn papírem a čeká na úplné vysušení.
  7. V další fázi čištění semišových bot ze soli se česají. Pro tyto účely použijte speciální kartáč na semiš.
  8. Pokud první čištění neumožnilo dosáhnout žádoucího výsledku, opakujte všechny stejné akce ještě jednou.
  9. Na konci jsou boty ošetřeny sprejem, který obnovuje barvu a zlepšuje odolnost proti vlhkosti.

Z mastných skvrn

Tmavé semišové výrobky často trpí výskytem mastných skvrn. Z nich boty nejen ztratí svou přitažlivost, ale také začnou svítit.

Za účelem čištění obuvi nebo obuviproveďte :

  1. Kontaminované boty pečlivě zkontrolujte a identifikujte všechny mastné skvrny.
  2. Pak jsou sypány bramborovým škrobem.
  3. V této podobě se šatní skříň ponechá několik hodin.
  4. Po stanovené době se boty otřou měkkým hadříkem a vyčistí gumovým kartáčkem.
  5. Po povrchové úpravě a odstranění skvrn naneste vrstvu barevného spreje. Měla by být tato práce na ulici nebo v dobrém stavuvětraném prostoru.
  6. Jakmile vyschne, opakujte postup obnovení barev.

V některých případech se po čištění objeví lesklé oblasti. Tato vlastnost je typická nejen pro umělé, ale také pro přírodní semiš.

Následující opatření pomohou odstranit tuto nevýhodu:

  1. Vezměte obyčejné sklo a nalijte do něj 100 ml předehřáté vody.
  2. Kapalina se smísí s 5 lžicemi octa.
  3. Výsledné řešení jemně otírá problémové oblasti na botách.
  4. Poté otřete povrch vlhkým hadříkem.
  5. Semišové boty se suší a pak se vaří v páře.

Metody zpracování lehkého semiše

Je mnohem obtížnější čistit lehké semišové boty než tmavé. Veškerá práce by měla být prováděna tak pečlivě, jak je to jen možné, protože sebemenší nesprávný pohyb zanechá skvrnu, která může poškodit vzhled výrobku. Kromě toho je důležité zachovat původní barvu boty. K tomu je třeba ošetřit speciální sprej, který je poměrně drahý. Díky tomu mnoho lidí dává přednost čistému lehkému semišu doma pomocí dostupných materiálů.

S pomocí mléka je výrobek dobrým a levným prostředkem v boji proti skvrnám na botách z lehkého semiše. Lze jej použít k čištění jakýchkoli dalších šatních skříní vyrobených ze stejného materiálu.

Správný sled činností :

  1. BMalý hrnec se nalije 100 ml mléka.
  2. Nádrž se pomalu ohřívá a mírně zahřívá.
  3. Poté přidejte do tekutiny 1 lžičku jedlé sody.
  4. Roztok se důkladně promíchá, dokud se nerozpustí sypký produkt.
  5. Do výsledného produktu, který je ošetřen všemi kontaminovanými povrchy, se ponoří malá vata.
  6. Čistá teplá voda se nalije do jiné nádrže.
  7. V něm se navlhčí měkký hadřík a pak se jemně utírají semišové výrobky.
  8. Pro odstranění zbytkové vlhkosti použijte suchý hadřík nebo otřete.
  9. Boty plněné novinami a ponechány po dobu 90 minut.
  10. Po uplynutí stanovené doby se papír vyjme a výrobek se snadno čistí semišovým kartáčkem.

Aplikace amoniaku

V boji proti skvrnám na bahně na bílém semiši a čpavku není méně účinný. Jedinou nevýhodou jeho použití je nepříjemný zápach, který musí být odstraněn z boty.

Celý proces se skládá z následujících kroků :

  1. V malé misce zalijeme filtrem 100 ml vody.
  2. Ke směsi se přidá asi 25 ml kapalného amoniaku (100%).
  3. Obě látky jsou důkladně promíchány.
  4. Ve výsledném roztoku se navlhčí kus bavlny a pak se otře místy znečištění. To by mělo být provedeno co nejopatrněji a bez silného tlaku.
  5. Po zpracování se semiš otře čistou houbou.
  6. V oddělené nádobě se ocet a voda smísí v poměru 1:10.
  7. Přijatořešení procesu boty.
  8. Vlhkost se odstraňuje měkkým hadříkem.

Populární metody

Podnikatelé vynalezli velké množství lidových prostředků, které pomáhají rychle odstranit jakoukoli kontaminaci z semišové obuvi. Všechny jsou velmi jednoduché a nevyžadují nákup drahých materiálů. To umožňuje jejich využití i pro osoby s nízkými příjmy.

Nejoblíbenější lidové prostředky :

  1. Kávová půda. S ním můžete odstranit různé skvrny z výrobků namalovaných v černé nebo tmavě hnědé. Je zakázáno používat tento nástroj pro lehký semiš, protože pouze kazí jeho atraktivní vzhled. Chcete-li provést proces čištění, musíte vařit silnou kávu a navlhčit houbu ve zbytcích. Opatrně zacházela se špinavými místy a pár minut odcházela. Poté se boty vyčistí měkkým kartáčkem, otřou vlhkým hadříkem a důkladně osuší při pokojové teplotě.
  2. Chléb Crumb. Tato populární metoda je vhodná pouze pro boty z lehkého semiše. K čištění si vezměte kousek bílého chleba, který se třel znečištěnými místy. To by mělo být provedeno tak pečlivě, jak je to jen možné, aby nedošlo k poškození hromady a ne vymazání barvy z ní. Po zpracování obuvi nebo bot musíte povrch otřít vlhkým hadříkem. Pokud je část bláta stále na semiši, můžete postup opakovat.
  3. Prášek a mýdlo. Pro tuto metodu odstraněníšpína bude potřebovat 1 polévkovou lžíci prášku a stejné množství strouhaného mýdla. Oba materiály se přidají do sklenice s teplou vodou a pak se míchají až do úplného rozpuštění. Ve výsledném roztoku ponořte speciální kartáč na semiš, který je vyčištěn znečištěným povrchem. Jakmile je produkt čistý, otírá se suchým hadříkem a pak se přirozeně suší.
  4. Obyčejná guma. S pomocí této levné položky můžete čistit boty různých odstínů s vysokou kvalitou. Chcete-li to provést, musíte otřít špinavé oblasti pomalými pohyby a poté povrch ošetřit vlhkým hadříkem. Někteří výrobci čistících prostředků nabízejí zákazníkům speciální gumu, která čistí semišové šatní skříně. Je to mnohem efektivnější než škola, ale je to poměrně drahé. Vzhledem k této funkci se používá méně často a dává přednost cenově dostupnější variantě.

Čištění semišů je jednoduchá, ale poněkud pracná událost, která vám umožní udržet atraktivní vzhled bot po dlouhou dobu.

Pokud vezmete v úvahu rady odborníků a správně provedete všechny uvedené úkony, můžete rychle dosáhnout požadovaného výsledku a prodloužit životnost semišových bot.