Jak rychle a bez barvení umýt okna doma

S příchodem jara nebo nástupem prvního podzimního zimy, musíte se postarat o čistotu celého domu. To platí i pro okna. Nálada v domě závisí na jejich čistotě. Mnohé nečistoty se obtížně odstraňují a zde použité metody mohou poškodit rám a povrch skla.

Materiály pro rychlé mytí oken

Je nezbytné zjistit, co se má použít pro mytí, v jakém pořadí provádět úkony k dosažení účinku svítících oken.

Co potřebujete k mytí oken?

 • hadřík, s výhodou mikrovlákno;
 • speciální kartáč na čištění oken: na horní straně je opatřen měkkou houbou a na spodní straně gumovou škrabkou;
 • bavlněné tampony nebo párátka;
 • kbelík teplé vody;
 • několik kapek detergentu;
 • noviny;
 • vysavač;
 • detergent;
 • gumové rukavice (máte-li sklony k alergickým reakcím).

Postup

Je třeba začít s čištěním těžko přístupných míst v rámu okna. Měly by nést křižovatku skla s rámem, stejně jako malé drážky určené pro montáž mřížky. Právě v těchto místech je často zanesen písek a nečistoty. Můžete se ho zbavit pouhým čištěním těchto míst vatovým tamponem nebo párátkem (pokud je znečištění obtížné čistit) a můžete použít i hadřík nebo houbu.

Pozor!Pokud vás čas spěchá a nemůžete se zbavit nečistot (například prachu), použijte vysavač. Nastavte maximální výkon a nasměrujte potrubí z vysavače do výše popsaných otvorů, výstupků.

Dále je třeba pečlivě zkontrolovat, zda není sklo znečištěné. Zpravidla se jedná o ptačí trus, hmyz, kapky deště. Pokud jsou nějaké, navlhčete hadřík v kbelíku s teplou vodou, přidejte několik kapek pracího prostředku a odstraňte nečistoty.

Pokud nedochází ke kontaminaci, vyčistěte kartáčkem na čištění oken v nádobě vodou, hladkou stranou od spodu dolů, po stranách s houbou přes sklo a poté co nejrychleji použijte gumovou škrabku na vlhkém povrchu. Všechny nečistoty ze skla začnou odtékat na podlahu. Aby toho nebylo moc mokré, ležely na něm noviny. Opakujte tyto kroky se všemi okny.

Tyto manipulace mohou být nahrazeny použitím čističe skla. Příjemný zápach, rychlost, minimální čas strávený - absolutní výhody. Ale nemůže být použit v přítomnosti silného znečištění, protože se s nimi nedokáže vyrovnat. Pro použití postříkejte výrobek na skleněný povrch a otřete jej hadříkem z mikrovlákna.

Proč skvrny zůstávají?

Mohou zůstat z různých důvodů, které jsou výsledkem chyb při mytí sklenic. Nejběžnější jsou:

 • zpožděné stírání vody po odstranění nečistot;
 • použití syntetických tkanin pro tření;
 • nahrazení novin toaletním papírem nebo suchými ručníky;
 • nesprávné použití čističe oken;
 • mytí oken ve větrném nebo deštivém počasí.

Jak se vyhnout rozvodu?

Aby se předešlo rozvodu, je nutné umýt okna pouze za slunečného a bezvětrného počasí, použít buď kus zmačkaných novin nebo hadřík z mikrovlákna pro tření, protože na rozdíl od toaletního papíru nebo suchých ručníků jsou v maximálním kontaktu s povrchem, což napomáhá k dosažení efektu smaltu. povrchu. Je také nutné co nejdříve po navlhčení okna vodou otřít sklo. Pokud necháte vodu vyschnout sama, pak se rozvody projeví a bude možné je odstranit pouze opětovným mytím okna. Povrch otřete buď kruhovým pohybem, nebo vertikálním, zatímco nepytlování

Jak umýt okna, aby nedošlo k rozvodu?

Pokud vám výše uvedené možnosti nepomohly zbavit se rozvodu, doporučujeme odkazovat na lidové prostředky.

 • Ocet

Mytí oken octem, který potřebujete:

 1. 1 litr vody;
 2. 120 ml. bílý ocet nebo jablko;
 3. 2 kapky mycího prostředku.

Smíchejte komponenty a můžete začít stříkat okno.

Pozor!Předběžně vyčistěte veškerý prach z brýlí suchým hadříkem, jinak budete jednoduše rozmazávat nečistoty na skle.

Výsledné řešení se nejlépe aplikuje na sklo pomocí rozprašovací láhve, a pokud to není k dispozici, navlhčete hadřík kapalinou a pokračujte v čištění. Ocet je kyselina, proto chrání parapet a podlahu, zakrývá je látkou nebo tlustou vrstvou novin.

 • Čpavek

Pro mytí oken tekutým čpavkem, který potřebujete:

 1. 1 litr vody;
 2. 1 ml amoniaku.

Složky smíchejte, dokud se nezíská homogenní kapalina.

Pozor!Nepřekračujte stanovené množství kapalného amoniaku vzhledem ke specifikovanému množství vody, jinak je celá místnost nasycena nepříjemným zápachem, který může mít také negativní vliv na dýchací cesty.

Před nanesením na sklo se prach zbaví prachu. Po odstranění nečistot můžete sklo navíc umýt čistou vodou a poté jej otřítpomocí mikrovlákna nebo novin. Pokud je kontaminace poměrně silná, může být k tomuto roztoku přidán 1 ml glycerinu. Kromě toho, glycerin nedovolí tvorbu ledu v zimě.

Jak čistit plastová okna doma bez znečištění?

Složitost mytí plastových oken leží ve skleněné jednotce. Na křižovatce rámů s okenním boxem se hromadí největší množství prachu a nečistot. Proto v případě nesprávného rozložení činností mohou černé skvrny zůstat na jednotce bílého skla.

Aby se tomu zabránilo, je nezbytné:

 • první mytí okenního rámu

Nejjednodušší je to s běžnou vodou s použitím několika kapek pracího prostředku a hadru. To je jediný způsob, jak můžete zcela odstranit veškerou kontaminaci. Žádný připravený (sklad) čistič oken pomůže k dosažení tohoto efektu. Použijte vatový tampon nebo vysavač, abyste se zbavili nečistot v prohlubních rámu.

 • poté pokračujte v promývání skla
.

Technika mytí skla v plastovém okně se vůbec neliší od výše popsaného mechanismu.

 • a po - k parapetu

Zvláštní pozornost by měla být věnována parapetu, jakož i skla s rámem. Nedoporučuje se používat chemikálie a kyseliny, pokud je parapet vyroben ze dřeva, barevného plastu nebo je potažen filmem.

Utěrky na mytí oken bez skvrn

Až donedávna mohou být takové ubrouskyTo bylo dostupné pouze na internetu, ale dnes je lze nalézt v každém hardwaru. Jejich cena je nízká, slouží dlouhou dobu a péče o ně je snazší než kdy jindy (stačí je několik minut namočit do horké vody a všechny nečistoty se samy o sobě vypustí) Jejich rozdíl spočívá v tom, že na rozdíl od starých triček, která ekonomická hosteska tak často umývají, mají hladký povrch. Vzhledem k tomu, že komunikují co nejblíže se sklem a nezanechávají skvrny.

Pozor!Jsou ideální pro alergie, protože jsou poprvé bez použití chemikálií a kyselin, které jsou nasáklé vodou, mohou umýt jakýkoliv rám.

Stojí za povšimnutí jejich multifunkčnosti. Mohou být použity k praní porcelánu, smaltovaných povrchů a dokonce i auta.

Užitečné tipy

 • Odpadové abrazivní látky

Na skle, rámu a parapetu mohou zůstat nejen skvrny, ale i škrábance. Nikdy nepoužívejte na mytí prášky, sodu, sůl a hořčici. Ve vytvořených škrábancích se snadno ucpává prach a vzhled rámu zanechává mnoho žádoucího. Pokud je kontaminace obtížná, zkuste připravit koncentrovanější roztok octa, namočit okno a několik minut přikrýt hadrem. Pokud tato metoda nefungovala, vyčistěte povrch skleněným kartáčkem.

 • Vyberte složení detergentu

Zvolte prací prostředek bez chlorů a jiných chemických čisticích prostředků.prostředky. Protože mohou vést k zabarvení povrchu a údržbě laku (pokud máte dřevěný rám). Takové prostředky nepomohou odstranit silné znečištění, ale stav okna bude zkažený. Je výhodné použít detergent na mytí nádobí nebo speciální spreje.

 • Používáme mikrovlákna

Mikrovlákno je ideální pro místnosti, kde žijí děti nebo alergie. To, stejně jako ubrousky na okna, pouze s pomocí běžné vody s lehkostí vyrovnat se se všemi znečištění skla. S jeho pomocí můžete sklo rozzářit. Nezanechá skvrny a škrábance.

 • Moje dřevěná okna

Dřevěný rám nebude tolerovat použití agresivních látek a kyselin. Samozřejmě je možné sklo čistit použitím výše popsaných metod, ale to musí být provedeno tak, aby se na dřevo nedostaly žádné prostředky na mytí.

Pozor!Dřevěný rám by měl být prát lehce navlhčeným hadříkem. Pokud po promytí kontaminace přetrvává, opakujte postup a na konci povrch otřete. Můžete tak prodloužit životnost rámu, aniž byste museli vynaložit velké úsilí.

Jak umýt okna venku a uvnitř magnetickými kartáči?

Nová alternativa, poslední slovo technologie mytí oken - použití magnetických kartáčků. Pokud máte štěstí a zakoupíte originál, můžete okna rychle a bezpečně umýt. Už se nemusíte opírat o okno, abyste mohli umýt daleko rohy rámu. Dost na dněčásti skla na obou stranách (vnitřní i vnější) upevňují kartáče. Mezi nimi jsou upevněny pevným lanem a uvnitř každého z nich je vložen silný magnet. Je to kvůli magnetu, můžete pohybovat kartáčem uvnitř domu nebo bytu, zatímco mytí dvě strany okna najednou. Stačí je navlhčit ve vodě.

Jak umývat okna v bytě nebo domě?

Chcete-li zajistit vaši bezpečnost, požádejte někoho o pomoc při mytí. Budete také potřebovat štafle nebo vysokou židli.

Pozor!Mohou být použity pouze uvnitř domu. V žádném případě nevyčnívejte z okna v plném růstu.

Pokud nemáte magnetické kartáče, použijte běžný kartáč na čištění oken houbou a gumovou škrabkou. Zpravidla se prodávají s univerzální rukojetí a lze je snadno připevnit ke kterékoliv mopové tyči. Pokuste se najít hůl po délce vašich oken. Kartáč jemně navlhčete v mýdlovém roztoku a provádějte pohyby ve svislém směru.

Jak umýt okna na balkoně nebo lodžii?

Spusťte praní zevnitř místnosti. Bude to pro vás snazší pochopit přesně, kde leží znečištění. Pokud je podlaha vysoká, a ne všechny rámy jsou odděleny, zkuste použít skleněný kartáč, točit na dlouhou tyč, nebo použít profesionální služby čističe. Druhá možnost, i když drahé, ale pomůže udržet vaše zdraví a život v bezpečí. Pokud se rozhodnete umýt, neodmítněte pomoc,někdo vás potřebuje zajistit. Na konci, rozetřete sklo, aby se lesk s novinami nebo hadříkem z mikrovlákna.

Nezapomeňte na parapety, zábradlí a prádelní šňůry, které je třeba vyčistit od nečistot, zejména po zimním období.

Jak čistit okna bez skvrn pomocí parního čističe a vysavače?

Okna můžete umýt čističem páry bez znečištění, pokud:

 1. Nedotýkejte se trysky příliš blízko k oknu. Teplota páry je více než 90 stupňů, a když je tryska příliš blízko, sklo se potí, tvoří se šmouhy a může také prasknout. Je ideální začít zpracovávat ze vzdálenosti 30-40 cm a postupně přiblížit parní čistič. Minimální vzdálenost by však neměla být menší než 5 cm.
 2. Vyměňte trysku včas. V případě silného znečištění a předčasného čištění mohou trysky na skle vytvářet skvrny.
 3. Postupujte podle sledu akcí. Je nutné umýt shora dolů svisle, nejprve vnitřní částí a pak vnější.
 4. Použijte škrabku. Během extrakce páry se stejně objeví šmouhy. Můžete se jich zbavit pomocí škrabky, která je součástí sady. Je snadné odstranit všechny skvrny a není nutné žádné další otírání povrchu.

Mycí vysavač nezanechává skvrny, pokud:

 1. Používejte kvalitní čistič skla. Je předběžně nanesen na povrch a teprve pak je zaslán do jejího mycího vysavače.Vysoce kvalitní nástroj nejen zanechá skvrny, ale také pokryje špatně omyvatelný film.
 2. Proveďte sled činností. Stejně jako u parního čističe by pohyby měly směřovat svisle, shora dolů.

Jak čistit sklo po opravě?

Po opravě na skle zpravidla zbývá film ze skleněné jednotky, stavební pěna, barva atd. Film z okna s dvojitým zasklením je snadno odstranitelný a nezanechává stopy lepidla. Pokud však přetrvává lepkavost, zkuste otřít povrch ředidlem nebo acetonem.

Pozor!Tyto prostředky by se neměly dostat na parapet a podlahu.

Barva ze skla může být odstraněna gumovou škrabkou nebo parním čističem. Pokud tyto metody nefungují, dojde k záchraně rozpouštědla. Naneste malé množství na bavlněnou podložku a jemně otřete sklo.

Konstrukční pěna, která dopadla na sklo, které bylo odstraněno bez stopy, jen lehce pálilo pěnou nehtem. Pokud se dostane na parapetu, zbavit se stop nebude fungovat. Při opravě proto opatrně zakryjte povrch.

Prevence rozvodů na oknech

Jako preventivní opatření můžete do vody přidat několik špetek škrobu. Je třeba umýt okna za slunečného dne, stejně jako v oblačném počasí, část rozvodu může být jednoduše přehlédnuta. Pokuste se co nejrychleji po vyčištění vodou nebo chemikáliemi otřít povrch a zbavit se šmouh.

Přidáním několika lžic do vodysůl a mytí oken na začátku zimy může zabránit tvorbě ledu na brýlích.

Dodržování všech doporučení a používání metod, můžete snadno umýt okna v domě, aniž by zanechal nějaké skvrny na nich, a dokonce i na ponurý den světlo pronikne do vašeho domu mnohem více.