Jak prát viskózu

Poptávka po viskóze jako materiálu pro oděvy pro dospělé a děti je způsobena tím, že se příliš neznečistí a je poměrně snadno omyta. Současně samotná tkanina vyžaduje jemnost v péči, protože když je mokrá, vlákna jsou křehčí a mohou být deformována.

Jak prát viskózu tak, aby se tkanina neroztažila nebo naopak nesedla již při prvním takovém ošetření?

Nuance výrobků z viskózové pračky

Hlavní rozdíl mezi viskózou spočívá v tom, že se do kompozice celulózových vláken často přidávají další nitě, například bavlna, vlna nebo akryl. Díky tomu mohou být věci hustější, a proto teplé. Je důležité si uvědomit, že obvyklé praní viskózy s vysokou teplotou vody a maximálním počtem otáček může vést k tomu, že velikost dítěte lze získat z krásného oblečení pro dospělé s přidáním vlněné nitě. To je nejvíce obyčejné porušení vést ke skutečnosti, že materiál sedí nebo, naopak, se táhnea ztrácí svou původní podobu.

Výrobek, který nebyl vyschlý, by se neměl nosit. Mycí prostředky nesmějí viset na prádelní šňůře, protože se jednoduše protahují, a také stojí za to odmítnout zpracovat vlákna parníkem. Je-li k celulózovým vláknům přidáván polyester, je třeba samotný předmět umýt ve speciálních jednotlivých pytlích. To bude chránit povrch před vzhledem pelety po delší dobu.

Pravidla pro přípravu oděvů z viskózy pro praní

Viskózové prádlo, které je třeba prát, je nejprve rozděleno barvou nebo tmou a světlem. Neodstraňujte vše dohromady. Před prvním promytím se nutně zkoumá složení tkaniny a vhodný způsob praní, jakož i sušení.

Druhý bod se týká čištění kapes z různých drobností. Pokud mají věci malé knoflíky, háčky nebo zipy, měly by být zapnuté. To se týká prakticky všech kovových částí, protože mohou poškodit vlákna a tím způsobit předčasné zobrazení pelet. Pokud je to možné, neměli byste se vzdát používání speciálních síťových pytlů na praní, které vám umožní udržet původní přitažlivost výrobků delší.

Pokud dojde k závažné kontaminaci, musí být výrobky vyrobené z viskózy nejprve namočeny ve vodě s mýdlovou vodou a pak pokračujte v praní.

Proces namáčení

Zranitelnost viskózových vláken se projevuje již při prvním smočení samotné tkaniny. Proto se o to postarejtevěci by měly být již ve fázi namáčení, aby se odstranilo vážné znečištění. Pro správné a správné namáčení se mísa používá s čistou teplou vodou, jejíž teplota je v rozmezí 30 - 35 stupňů. Použité mýdlo nebo prací prostředek musí být před položením výrobku rozpuštěno ve vodě. Proces namáčení může trvat maximálně 30 - 40 minut. Po pečlivém ručním odstředění je předmět vystaven hlavnímu praní.

Přijatelné metody praní výrobků z viskózy

Vzhledem k tomu, že tkanina je sama o sobě velmi jemná a jemná, doporučuje se prát ručně.

Ruční mytí

Pravidelnému mytí viskózy předchází obvykle namáčení v teplé mýdlové vodě. Následně se doporučuje jemně masírovat rukama. Stojí za zmínku, že ani při ručním mytí není dovoleno zbytečně vrásčit, otírat nebo kroužit věci. Mohou být pečlivě lisovány. Je-li teplota vody vyšší než 30 - 35 stupňů, může být porušena celistvost a hustota samotných vláken, což znamená, že věc ztratí svůj tvar a vizuální přitažlivost.

Praní pomocí psacího stroje

Praní viskózy je stále povoleno, avšak vyžaduje dodržování následujících pravidel:

  • teplota vody by neměla překročit 30 - 35 stupňů;
  • režim by měl být jemný nebo manuální;
  • Funkce odstřeďování musí být zcela vypnuta, protože odšroubování není povoleno, a to ani na minimumpočet otáček;
  • bělicí činidla a odstraňovače skvrn mohou být použity v boji proti silné kontaminaci;
  • běžný prací prášek by měl být nahrazen speciálním gelem nebo zapouzdřeným přípravkem.

Pouze při dodržení všech uvedených pravidel lze očekávat, že obdrží čisté čerstvé oblečení, aniž by se změnila jeho barevná škála, velikost a styl.

Vlastní výrobky pro sušení vyrobené z viskózy

Navzdory tomu, že bílá viskóza není náchylná k odlupování, mohou se na tkaninách objevit skvrny v důsledku přímého vystavení slunečnímu záření. Proto by měly být prané produkty sušeny na stinných místech, ale s dobrou ventilací. Pokud jsou skvrny stále nalezeny, mohou být odstraněny pomocí kyslíkového bělidla obsahujícího chlorid sodný. Nahradit bělidlo může být normální peroxid vodíku z domácí soupravy.

Ihned po umytí by měl být výrobek zavěšen na závěs tak, aby bylo sklo vodou. V tomto případě může být závěs sám dřevěný, plastový nebo pokrytý látkou. Verze s kovem je nebezpečná vzhledem ke stopám na samotných věcech. Aby byly věci chráněny před deformací, měly by být položeny na rovném vodorovném povrchu, aby se všechny záhyby a záhyby zcela vyrovnaly.

Nadměrná vlhkost může být odstraněna umístěním výrobku na velkou froté ručník a válcováním. Po několika lisováních je důležité odvalovat rolku a dát ji na jiný čistý a nezbytně suchý povrch. V procesu sušení věcí zViskóza nesmí používat ohřívače, vysoušeče vlasů ani jiné umělé zdroje tepla. Ztratit původní přitažlivost výrobku a po vysušení v pračce, bez ohledu na počet otáček bubnu za minutu.

Kritéria pro bezpečné žehlení

Nejdůležitějším požadavkem je nutnost odvrátit věc před zahájením žehlení. Teplota topného železa by měla být minimální. Pokud se výrobek skládá z mnoha různých částí, které je třeba žehlit z přední strany, vše musí být provedeno pouze čistou gázou. Odstraňování předmětů z viskózy je v každém případě zakázáno. Pouze v tomto případě můžete očekávat, že vaše oblíbená věc bude trvat mnoho let a zároveň zůstane krásná a atraktivní.

Doporučení pro péči o viskózu tak, aby se neusazovala

Nejběžnějším důvodem, proč se nové šaty nebo svetr po prvním mytí posadí, je nesprávně zvolený prací prostředek nebo tekutý prací prostředek. Druhý bod se týká nesprávné volby správného způsobu praní. Chyby, které mohou vést k nežádoucí deformaci výrobků z viskózy:

  • náhlé změny teploty vody (když se předmět omyje v horké vodě a opláchne ve velmi studené vodě);
  • použití pracích prášků za přítomnosti alkalických složek;
  • aktivace funkce odstřeďování při mytí v automatickém stroji.

Pokud je viskóza ve výrobcích nepovinnáV tomto případě by měl být režim praní zvolen pro hlavní složení látky. To může být bavlna nebo vlna nebo syntetika.

Co dělat, pokud má viskóza stále sat

Pokud se po umytí zjistí, že se velikost věci zmenšila, můžete se pokusit zachránit nepříjemnou situaci:

  1. Pokud věc není zcela suchá, měla by být položena na sebe a projít, dokud nebude zcela suchá.
  2. Snažte se žehlit výrobek pomocí páry, ale při minimální teplotě. V tomto případě se tkanina pomalu snaží natáhnout na původní formy.
  3. Znovu navlhčete předmět v teplé vodě, jemně zmáčkněte a pak položte na vodorovnou plochu, aby zaschla a jemně vytáhněte.
  4. Výrazně zkrácená věc by měla být navlhčena a poté zavěšena na závěs tak, aby sklo bylo vodou. Pod vlivem zátěže se tedy věc může protáhnout podél své délky.

V každém případě se před prvním mytím nové věci doporučuje podrobně prostudovat informace uvedené na štítku a poté dodržovat všechna uvedená omezení. Jedná se zejména o teplotní režim praní a žehlení, jakož i přípustný odstřeďování pomocí automatické pračky.