Jak odstranit plíseň z pračky: chemikálie a tradiční metody

Nepříjemný zápach z pračky a praného prádla, černé tečky na těsnící gumě nebo nádoba na čisticí prostředky jsou příznaky plísně. Houba může způsobit poškození jednotky a ohrožuje zdraví. Způsobuje alergické reakce, astma, chronickou bronchitidu. Aby se tomu zabránilo, musí být stroj udržován v čistotě. K čištění pračky bude pomáhat populární i moderní prostředky.

Příčiny vzniku forem


Vzhled černých skvrn uvnitř pračky často neznamená, že hostitelka je nešťastná, ale její dispozice šetřit. Nastavují nízkou teplotu vody, aplikují krátký prací cyklus. Pokud je kromě toho stroj jen zřídka očištěn, používejte levné čisticí prostředky, změkčovadla, nepoužívejte bělení, pak jsou pro houbu vytvořeny nejpohodlnější podmínky.

Důležité!

Časté mytí při nízké teplotě neposkytuje kvalitní dezinfekci jednotky. Teplota +60 stupňů nezabíjí spory houb, ale naopak přispívá k její reprodukci.

Použití nízko kvalitního prášku pro mytí, levné klimatizační zařízení provokuje tvorbu hlenu na vnitřních částech pračky, která se stává vynikajícím živným médiem pro houbové kolonie.

provokativní faktory pro vznik černé formy v pračce jsou:

  • nedostatečné větrání v místnosti, kde je instalována pračka;
  • po skončení cyklu není buben sušen kvalitativně;
  • časté používání krátkého režimu při nízké teplotě;
  • neúplné vypouštění vody z nádrže;
  • jednotka se po dokončení cyklu nebo stojanů nepoškozuje;
  • opožděné odstraňování vodního kamene;
  • hromadění zbytků detergentů a kondicionérů;
  • vyhnout se použití detergentů s bělícím prostředkem;
  • Uložení špinavého prádla v nádrži pračky.

Tento seznam doplńuje zpoćátku nesprávnou instalaci zařízení, kdy voda z kanalizace zcela nespadá, stagnuje uvnitř, tvořící patinu. Pak se zbavit formy je prostě nemožné. Pomůže to pouze při opětovné instalaci jednotky v řádné formě.

Jak určit rozsah problému

V moderní pračce existuje mnoho různých detailů. S pokračujícím použitím se tvoří nečistotyna viditelných částech a uvnitř jednotky. Je-li podezření na houbu, proveďte úplné vyšetření celého zařízení. Za prvé, forma udeří části vyrobené z plastu a gumy, a pak chytí kovové části.

Pro detekci houby zkontrolujte stroj v následujícím pořadí:

  • gumové těsnění kontrolují, ohýbají hrany;
  • hadice vedoucí k nádobě a nádrž je po demontáži zkontrolována;
  • nádoby s detergenty a změkčovadly, které byly odstraněny a zkontrolovány;
  • je odstraněn filtr odtokové hadice, který předtím uzavřel kohoutek přívodu vody, omyl a dezinfikoval;
  • Střední část odtokové hadice je po demontáži zkontrolována;
  • vizuálně zkontrolujte záhyby plomby;
  • Vnější stranu nádrže a vnitřní vybavení jednotky může zkontrolovat pouze odborník.

Jak se zbavit plísní v pračce

Po stanovení rozsahu problému to začnou řešit. Pokud je malé znečištění, pak jednoduché nástroje z formy v pračce budou vhodné pro stroj, k dispozici v každém domě. Se silným rozprostřením houby bude zapotřebí složité zpracování kameniva, aby se odstranily jeho stopy.

Důležité!

Je nezbytné vytvořit podmínky, které jsou nepohodlné pro rozvoj houbové kolonie, aby se odstranila černá plíseň v pračce. Netoleruje vystavení kyselinám, suchosti a vysokým teplotám. Činnost ve sporech v těchto třech směrech vede k jejich smrti.

76) Ošetření chlorem

Chlor je jedním z účinných prostředků pro dezinfekci a odstraňování hub. Pro odstranění formy z pračky je vhodný jakýkoliv přípravek obsahující tuto látku. Účinná jsou například bělicí činidla, například „bělost“ a přípravky pro čištění toaletních mís. Před použitím takové drogy je však nutné číst složení a ujistit se, že obsahuje chlor. Pokud je vše v pořádku, látka, bez ředění, se aplikuje na černé skvrny a nechá se několik minut namáčet.

Lehké stopy plísní zmizí za půl hodiny. Pro rozsáhlou kontaminaci to bude trvat jednu hodinu až dvě. Poté, co skvrny zmizí, je aktivní roztok vymyt a jednotka je spuštěna v programu s nejsilnějším ohřevem vody, ale prádlo není vloženo do bubnu.

83) Ošetření kyselinou citronovou\ t

Kyselina citrónová má široké použití v domácnosti. Kromě přímého použití k určenému účelu při vaření dokonale čistí domácí spotřebiče z rozsahu a různých nečistot, včetně plísní.

Pro zpracování středně velké pračky se obsah dvou balení kyseliny citrónové nalije do prostoru pro prášek. Můžete je okamžitě nalít přímo do bubnu. Poté spusťte program praní, aniž byste do bubnu přidali prádlo, s nejsilnějším ohřevem vody. Chcete-li účinně zbavit znečištění, uprostřed cyklu, dát jednotku na pauze na 2 hodiny, a pak začít proces znovu.

Čistící stopy plísní sódou

Jako kyselina citrónová, jídloSoda má vynikající čisticí vlastnosti. Pro čištění částí formy pračky se míchá vodou, aby se získala kašovitá hmota. Poté se nástroj nanese na části pokryté plísní a opatrně se otře houbou z domácnosti nebo starým kartáčkem. Po zpracování by měla být zbývající soda omyta velkým množstvím vody.

Další způsob, jak čistit sodu, je použít ji s octem. K tomu, nalijte 400 g sody do prostoru pro prášek a nalijte další 1 litr octa. Pak se stroj spustí při nejvyšší teplotě.

Je to důležité!

Čištění sódou a octem je velmi účinné, ale ne bezpečné. I nepatrná odchylka od navrhované dávky vede k poruše vozidla.

Čištění pračky síranem měďnatým

Sulfát mědi nejen zbaví domácího pomocníka z houby, ale také dodá svěží vůni. Použijte následující postup:

  1. Zředí se 1 špetkou síranu měďnatého ve 200 ml vody.
  2. Nechat 2 hodiny, aby se všechny krystaly úplně rozpustily.
  3. S pomocí houby je manžeta nádrže ošetřena roztokem, který věnuje zvláštní pozornost obtížně přístupným místům.
  4. Nechte lék působit 24 hodin.
  5. Připravte roztok jakéhokoli pracího prostředku na nádobí nebo mýdlo na prádlo.
  6. Gumovou manžetu je třeba prát, odstranit zbytky plísní a aktivní složky z pračky.
Důležité!

Před zpracováním údajů o síranu měďnatém na rukouPro ochranu před chemickým popálením používejte gumové rukavice. Po zpracování těsnící gumy roztokem síranu měďnatého se doporučuje dodatečně provést čištění kyselinou citrónovou.

Čištění formy octem

Kromě navrhované metody odstraňování plísní s octem a sodou lze kapalinu použít k čištění v nezředěné formě. V tomto případě nalijte polovinu sklenice stolního octa 6% do prostoru pračky na prášek a začněte s dlouhým praním při vysoké teplotě. Ve středu cyklu se proces zastaví na 2 hodiny a poté se znovu spustí.

Po dokončení procesu vyjměte vstupní filtr a dobře jej vyčistěte. Pak se buben a těsnící gumová manžeta promyjí slabým roztokem octa. Čištění dokončete krátkým programem s malým ohřevem vody pro konečné odstranění zbytků účinných látek. Poté otřete buben do sucha a nechte je otevřené.

Zpracování přípravkem Domestos a kyselinou citronovou

Domestos - velmi agresivní prací prostředek používaný pro toaletní mísy a jiné instalatérské práce. Lék snadno ničí rzi a houby. Tato látka v nezředěné formě se aplikuje na skvrny od formy a nechá se působit po dobu 4 hodin, poté se skvrny snadno odstraní. V tomto případě jsou dveře bubnu zavřené.

Důležité!

Před prací s Domestos musí mít na rukou gumové rukavice. Okna a dveře koupelny jsou zavřené.

Přesdát čas v přihrádce na mytí prášek nalijte 3 lžíce. Já kyseliny citrónové a spusťte program oplachování. Po dokončení se jednotka opět zapne a nastaví se režim mytí, když se voda ohřeje z +90 stupňů. Do prostoru pro prášek se nyní nalije 200 g kyseliny citrónové. Na konci programu otřete buben do sucha. Díky takovému čištění bude stroj čištěn nejen z formy, ale také z měřítka.

Zpracování peroxidem vodíku

Vystavení působení chloru a jiných agresivních chemikálií ničí houbu, ale má škodlivé účinky na části pračky. Z častého používání těchto látek se kaučukové části stávají hrubými a stávají se pokrytými sítí malých trhlin. Aby se tomu zabránilo, je lepší provádět pravidelné čištění méně agresivními látkami, například peroxidem vodíku.

Do prostoru pro prášek nalijte sklenici sody a položte 10 tablet peroxidu, předmletím. Promývejte při nejvyšší teplotě. Po jeho dokončení je filtr vyjmut z jednotky, filtr je vyčištěn a usušen a buben je utřen do sucha.

Když hledají pomoc odborníka

Kromě použití domácích prostředků můžete pračku čistit speciálními chemikáliemi ve formě roztoků a sprejů. Složení těchto léčiv zahrnuje několik typů kyselin. Mají speciální označení „pro dezinfekci“ nebo „pro plísně“. Používají se striktně podle instrukcí a nasazují se na plesnivé skvrnyčas doporučený pro základní čištění.

Pokud navzdory všem snahám není možné se plísně zbavit a se znovu objeví nepříjemný zápach, bude nutné zavolat za pomoci servisních specialistů na pračky. Po demontáži jednotky master zruší všechny detaily. Některé z nich se možná budou muset změnit.

Jak zabránit tvorbě plísní

Pro další provoz pračky nevede k výskytu plísní, je třeba ji řádně používat. Pro profylaxi se každý měsíc nalije do prostoru pro prášek kyselina citrónová a vypouští se na dlouhou dobu bez vložení prádla do bubnu. Tento postup se zbaví plísní a špíny, chrání před bakteriemi.

Často se houba šíří v pračce kvůli oplachování. Čím vyšší jsou náklady na fondy, tím lépe se forma rozšíří do svých pozůstatků. Po každém použití klimatizačního zařízení je proto zásobník vyjmut a dobře opláchnut a vnitřek bubnu je utřen hadříkem.

V pračce není možné uložit špinavé prádlo, zařízení k tomu není určeno. Kromě toho jsou pot, částice epitelu a tuk vynikajícím prostředkem pro šíření plísní a výskyt nepříjemného zápachu. Proto by měl být špinavý oděv odstraněn ve speciálním koši.

Závěr

Je obtížné trvale odstranit formu, která se objeví. Houba má dobrou míru přežití, její stopy zůstávají na praných prádelnách a dětských hračkách, což ohrožuje zdraví všechrodinných příslušníků. Proto budete potřebovat čas na čištění pračky z formy, aby se zabránilo vzniku černých skvrn na jejích částech.