Jak čistit stříbro kameny z plaku

Šperky, šperky, nádobí, drobné předměty pro domácnost a suvenýry jsou vyrobeny z drahých kovů. Postupem času však ztrácejí svůj původní vzhled a lesk, jsou špinavé, špinavé. Doma můžete stříbro čistit několika způsoby. Zvláštní pozornost je třeba věnovat šperkům s kameny a zlacení, zčernalého kovu.

Příčiny zatemnění

Před výběrem vhodného způsobu čištění stříbrných šperků doma je nutné zjistit důvody jeho ztmavnutí. Kdysi se myslelo, že drahý kov zčerná kvůli zlým myšlenkám a zlému oku, jako by čarodějové údajně poškozovali majitele šperků. Ale pak vědci zjistili, že stříbro jednoduše reaguje s dalšími prvky.

Hlavní důvody vzniku skvrn na kovu:

  • zvýšená vlhkost v místnosti nebo kontakt s vodou, vlhká kůže;
  • reakce na pocení;
  • kontakt s látkami v domácnosti;
  • výrobky nízké kvality;
  • nedodržení podmínek skladování.

Lidský pot se může skládat z různých prvků. Pokud v něm převládá síra, stříbro se rychle změní na černou. Když je dusík uvolňován, kov si naopak po dlouhou dobu zachovává svůj původní vzhled. Recepceléky a patologie v těle také ovlivňují složení tekutiny vylučované potními žlázami.

Některé potraviny - sůl, vejce, cibule - přispívají k tvorbě tmavých skvrn na stříbrných špercích. Chemikálie pro domácnost, plyny, výpary z spálené gumy také kazí drahý kov.

Volba správné metody

Volba konkrétní možnosti čištění závisí na několika faktorech.Zohledňuje se několik charakteristik:

  • testování výrobků;
  • jeho velikost;
  • 54) stupeň zhnědnutí;
  • přítomnost drahých kamenů, smaltu a zlacení.

Je důležité dodržovat hlavní pravidlo čištění stříbra. Nepoužívejte agresivní chemikálie pro šperky s rytím, vložkami, slitinami. Jsou vhodné pouze pro jednoduché výrobky a příbory. Objekty s kameny, smalt musí být pečlivě vyčištěny jemnými látkami. Drahé šperky by měly být důvěryhodné profesionály, a nejsou zpracovány doma sami.

V obchodech si můžete koupit speciální látky a roztoky pro čištění stříbra doma. Nejoblíbenější značky: Aladdin, Talisman, Silver Quick, Silbo. Jedná se o roztoky, ubrousky, pasty a spreje. Prostředky odstraňují kontaminaci opatrně a opatrně, ale je důležité dodržovatpřiložené pokyny.

Stříbro je velmi měkký a tvárný kov, který se snadno ohýbá rukama. Proto by při zpracování neměly být použity kovové kartáče, tvrdé škrabky. Výrobek je třeba pečlivě odebrat, nedoporučuje se ho ohýbat a komprimovat.

Možnosti čištění

Existuje mnoho variant, jak čistit stříbro doma. Z povrchu předmětu je třeba odstranit všechny nečistoty, prach a mastnotu, dekorativní kosmetiku. Nejprve je třeba vyprat dekoraci. K tomu připravte roztok z teplé vody, mýdla, šamponu nebo jemného saponátu. Pro odstranění nečistot z drážek a rytin použijte kartáček na zuby. Poté se produkt opláchne ve studené vodě a nechá se uschnout. Po tommůžete jít na jednu z metod hloubkového čištění:

  • zubní prášek nebo pasta;
  • soda;
  • kyselina citrónová;
  • amoniak;
  • jemná sůl.

Zubní pasta je to, co může čistit stříbro z černoty. Tento starý nástroj nejlépe odstraňuje nečistoty, ale je považován za příliš drsný pro ošetření drahých předmětů a šperků.

Použijte běžnou bílou pastu a prášek se zředí teplou vodou. Poté se směs nanese na kus měkkého hadříku a produkt jemně otřete.Je nutné pohybovat se jedním směrem , stříbro nelze silně tlačit. Jinak to bude klesat nebo škrábnout. Poté musíte objekt umýt ve studené vodě a vyleštit.měkký hadřík.

Pro čištění sódou se ředí v kapalině, nanese se tenkou vrstvou na dekoraci a nechá se 10 minut. Pak prášek vyjměte hadříkem. Pokud to nefunguje, použijte řešení. Ve sklenici vody zřeďte 20 g sody a vařte. Fólie se umístí na dno nádoby, stříbro se vloží do ní a nechá se 15 minut.

Dobře reaguje s kyselinou citrónovou. Dvě polévkové lžíce prášku zředěné v 0,5 litru vody, dejte misku se směsí ve vodní lázni a přidejte kus měděného drátu. Když se roztok vaří, je do něj ponořen drahý kov. Lze použít také ocet, kyselinu sírovou a kyselinu mravenčí. Musíte pracovat v rukavicích a pak větrat místnost.

Čpavek rychle odstraňuje nečistoty. Navlhčila bavlnu a otřete produkt. Silně zatemněné stříbro se ponoří do kapaliny po dobu 10 minut. Pro větší účinnost se smíchá se zubním práškem, peroxidem vodíku. Dekorace se umístí do směsi po dobu 10-15 minut, poté se opláchne a otře se hadrem.

Lze použít také běžnou stolní sůl. V 0,5 l vody se rozpustí 25 g prášku a 10 g zubního kamene. Kapalina by měla být vařená, do ní vložte stříbro a počkejte 15-20 minut. Drahé výrobky se čistí sycenými nápoji obsahujícími kyselinu fosforečnou, čistič oken, klerikálprací prášek.

Práce s kameny a zlacení

Pečlivý přístup je třeba šperky s drahými kameny. Jantar, malachit, měsíční kámen, perly, tyrkys a korály jsou snadno pokryty škrábanci a hranolky. Tenká vrstva prachu a drobných skvrn se odstraní kolínskou vodou a alkoholem. Výrobky lze otřít bavlněnou podložkou namočenou v tekutém amoniaku. Pro práci s gravírováním a drážkami se doporučuje vatový tampon.

Je-li stříbro potaženo zlatem nebo smaltem, pak je správné ponořit ho do roztoku mytého mýdla nebo octa s amoniakem. Po vyčištění opláchněte šperky studenou vodou a otřete je textilním hadříkem. Obnovit lesk kameny pomůže hygienické rtěnky. Klenot je přikrytý a otřený flanelem.

Perly se čistí solí. Lněné tkaniny potřebují šít malý sáček, naplnit ho granulemi a dát stříbro dovnitř. Pak se promyje v teplé vodě. Speciálním způsobemse musíte starat o zčernalé šperky . Pro jejich čištění se doporučuje připravit roztok z vody, strouhaného mýdla pro domácnost a sody, nebo z vlhkého bramboru, nalitého tekutinou. Po 20 minutách v takové směsi získá stříbro brilanci.

Pravidla a doporučení

Stříbro časem oxiduje, bude třeba ho čistit doma. Chcete-li efektivně pracovat, musíte postupovat podle několika tipů. Je lepší pravidelně čistit předměty pro domácnost a příbory, pak se na nich nebude hromadit prach. Stačí je dvakrát týdně setřít.hadříkem nebo opláchněte roztokem sody, solí nebo kyselinou citrónovou. Nepoužívejte tvrdé předměty: hrubé látky a škrabky. Pro drahé kovy vhodný flanel, zubní kartáčky, měkké hadry.

925 vzorků výrobků by neměly být čištěny doma, k tomu potřebujete speciální nástroje. Šperky je lépe přičítat klenotnictví, kde se o ně postarají. Kov je odolnější vůči mechanickému namáhání, ale stále se objevují škrábance a špinavé skvrny. Odstraňují se pouze měkkými textiliemi, nelze použít roztoky a prášky. Můžete si koupit speciální spreje a gely, nepoškozují povrch výrobků.

Po zubním prášku a pastě musí být stříbro omyto pod tekoucí vodou. To je důležité, pokud se používá fólie. Jinak se na povrchu předmětu vytvoří film ze síranu hlinitého. Citronová šťáva a horká voda dodá výzdobě jasný lesk. Suché výrobky smí být pouze s ubrousky nebo pod proudem vysoušeče vlasů. Po čištění nelze stříbro několik dní nosit, mělo by být pokryto ochrannou vrstvou. Potom ho znovu otřete flanelem.

Skladování stříbra

Majitelé drahých šperků potřebují vědět nejen to, co čistí stříbro z mastných a prašných nájezdů. Je nutné pečlivě pečovat o všechny dekorace bez ohledu na jejich hodnotu. Uchovávejte je v uzavřených krabicích nebo baleních, v suchých krabicích a pouzdrech, upevněných pevnými obaly. Pokud se jedná o výrobekPokud ležíte po dlouhou dobu, je lepší je opláchnout v teplé vodě, osušit, zabalit do fólie a pergamenu a dát na tmavé místo.

Stříbro by mělo být uchováváno mimo dosah léků, potravin, nesmí být v kontaktu s domácími chemikáliemi, kancelářskými potřebami a plasty. Šperky by měly být odstraněny před návštěvou sprchy nebo koupání v koupelně, bazénu, rybníku. Aplikujte kosmetiku, použijte parfémy a lak na vlasy, které je třeba nosit před výrobkem. Před čištěním se šperky odstraní, jinak obdrží čisticí prostředky. Vlhký, prachem pokrytý výrobek se otře flanelem.

Při správném čištění, péči a skladování si stříbrné předměty mohou zachovat svůj původní vzhled a lesk několik desetiletí. Majitelé šperků by je měli chránit před poškozením, vlhkostí a agresivními chemikáliemi.