Jak čistit stříbrnou minci doma: lidové způsoby

Jakékoliv stříbrné mince kvetou, vybledají a ztrácejí barvu. To je důsledkem přirozených procesů oxidace kovů, v důsledku čehož je nezbytné čištění stříbrných mincí ze zelených a černých toků. I moderní stříbro je předmětem takového procesu a sběrné předměty jsou pokryty patinou a nečistotami ještě rychleji. Stříbrnou minci je možné očistit vlastníma rukama s improvizovanými prostředky, což však není vždy pravda.

Jak je přípustné čistit stříbro

Čištění stříbrných mincí doma se provádí vhodnou metodou. Tento způsob a prostředky jsou určeny podle vlastností materiálu (betonové slitiny) a dalších vlastností čištěného předmětu. Ne všechny výrobky ze stříbra se nejlépe čistí vlastníma rukama, některé předměty by se měly přednostně předávat řemeslníkům. Lze rozlišit 4 hlavní druhy čisticích mincí ze stříbra:

  • chemická látka;
  • vaření;
  • elektrolýza;
  • mechanické.

Specifikováno -hlavní typy, které lze domluvit doma. Ale existuje několik způsobů, které vám umožní čistit stříbrné mince s minimálními penězi a časovými výdaji a získat slušný výsledek práce, srovnatelný s profesionálním. Nejjednodušší verze prostředků, které se používají doma, jsou následující:

  • mýdlový roztok pro domácnost;
  • zubní pasta;
  • amoniak;
  • kyselina octová;
  • kyselina citrónová (prášková);
  • stolní sůl;
  • citronová šťáva;
  • kyselina mravenčí;
  • voda, ve které byla vařena vejce;
  • jedlá soda.

Pro informaci!

Stříbrnou minci lze odlupovat nejen lidovými prostředky, ale také nákupem speciálních přípravků speciálně vyvinutých pro tento účel. Tyto fondy se prodávají v klenotnictvích a dílnách. Při práci s profesionálními přípravky na čištění stříbrných výrobků je však nutné dodržovat pokyny a proporce stanovené výrobcem ve všech bodech.

Odchylky procesu

Před čištěním mince určete aktuální stav výrobku a odhadované množství kontaminace. Prvním stupněm čištění je odstranění zbytků půdy a dalších jednoduše odstraněných kontaminantů. Většina numismatických předmětů pokrytých květem. Je nutné určit, co přesně je povrch výrobku, který má být vyčištěn.

Je-li patina zastoupena patinou, odstraňte jinení nutné, taková vrstva - ochrana objektu před korozí a vliv negativních faktorů. Je nutné stříbro čistit z patiny pouze za předpokladu, že produkt v důsledku tlusté vrstvy plaku ztrácí svůj vzhled a nemůže být vzat v úvahu. V jiných případech je patina jedním z faktorů, které zvyšují hodnotu produktu.

Než začnete čistit stříbrnou minci, odborníci na sběr mincí a klenotníci doporučují přibližně určit hodnotu předmětu a přibližný vzorek drahého kovu. V některých variantách je možné stavět na velikosti - čím větší je položka, tím vyšší je vzorek. Dříve byly drobné mince vyráběny s nižším obsahem drahých kovů. Tento postup vám umožní zvolit nástroj, který způsobí nejméně škody na výrobku. Existují však univerzální metody, které jsou vhodné pro prakticky všechny druhy slitin stříbra.

Pravidla

Pro kvalitní čištění mincí doma je nutné dodržovat všechny bezpečnostní normy a doporučení pro konkrétní metodu. V dalším provedení je možné poškodit povrch a snížit hodnotu produktu. Hlavní body, které je třeba dodržovat v procesu obnovy vzhledových charakteristik objektu z drahého kovu, jsou v těchto nuancích:

  1. V počátečním stadiu jsou plochy se špínou ošetřeny roztokem mýdla na prádlo. Tento roztok se nanese na povrch výrobku měkkým zubním kartáčkem.
  2. Během všech manipulací sJe zakázáno provádět náhodné pohyby a snažit se co nejrychleji dokončit manipulaci - spěch často vede k poškození.
  3. Použití abrazivních sloučenin a materiálů proti stříbru se nedoporučuje, protože jejich účinky jsou příliš agresivní.
  4. Zvláštní varianta čištění produktu z patiny se stanoví až po odstranění všech nečistot ze stříbrného povrchu.
  5. Při použití specializovaných čisticích roztoků pro drahé kovy je zakázáno, aby se několik mincí vzájemně kontaktovalo.
  6. Po dokončení čištění opláchněte minci pod teplou tekoucí vodou.
  7. Náhlý tepelný vliv na předmět je zakázán, stejně jako opláchnutí v ledové vodě bezprostředně po čištění. To vede k degradaci drahého kovu.

Pozor!

Je-li obtížné určit odhadovanou hodnotu a vzorek stříbrné mince, doporučuje se, aby se nováček při čištění obrátil na odborníky. Pokud máte podezření, že výrobek má vysoké náklady, nejlepší možností je požádat o služby pro čištění stříbra z plaku a dalších kontaminantů od profesionálů. Takový krok zabrání možnému poškození položky.

Způsoby

Při rozhodování o čištění stříbrné mince vlastníma rukama si vyberou metodu, která je v konkrétním případě nejvhodnější. Někdy si vyberete nestandardní možnosti zahrnující použití "vaječné vody" a podobně. Ale častějizvolit více standardních metod pro obnovení dekorativnosti stříbrného výrobku:

  • čištění stříbrných mincí kapalným amoniakem;
  • kyselina citrónová;
  • metoda kyseliny octové;
  • metoda mýdlového roztoku;
  • odstranění plaku zubní pastou;
  • s použitím jedlé sody;
  • použití soli pro čištění.

Aby se zabránilo možnému poškození výrobku z drahých kovů, klenotníci a sběratelé mincí doporučují nejprve vyzkoušet zvolený způsob čištění stříbra na měděné minci. Tento kov je méně hodnotný než stříbro, ale reaguje na čistící prostředky podobným způsobem. Pokud výsledek práce s měděným produktem splňuje očekávání, je možné začít čistit stříbro.

Technika čištění

Při samočištění čištění stříbrných předmětů si často vybírají prostředky, které jsou na skladě. Přístup k dílům této povahy je vyžadován zodpovědně, zejména pokud má mince historickou a peněžní hodnotu. Pro čištění, kromě aktuálního složení, připravte sadu nástrojů. Pro zajištění toho, aby proces nebyl přerušen, je nutné zkontrolovat následující:

  • kartáče pro čištění zubů s různou měkkostí;
  • párátka z bambusu;
  • kartáč na štětiny;
  • pinzety;
  • plastové nádobí;
  • činidla.

Pro čištění drahých kovů jsou vhodné domácí metody. Když je známo, že mince má numismatikuhodnotu, je nežádoucí používat takové nástroje - je lepší svěřit práci klenotníkům. Důležitým bodem při samočištění je zachování určité vrstvy patiny za předpokladu, že se odstraní všechny cizí oxidy z produktu.

Čištění prachu a nečistot

Začátkem práce je odstranění prachu z nečistot ze stříbrného povrchu. Produkt se ponoří do vody při pokojové teplotě na půl hodiny. V případě silných nečistot je vhodné aplikovat vrstvu mýdla na povrch mince. Poté se provede mechanické odstranění ve vodě nerozpustných nečistot. Vhodným nástrojem pro tento účel je měkký zubní kartáček navlhčený vodou. Teprve po těchto manipulacích je možné přejít na čistící prostředky.

Mýdlový roztok

Jako čisticí prostředek se v případě starých a příliš znečištěných produktů volí mýdlový roztok. Takové složení je nejlepší volbou v případě hlíny a jiného prostého znečištění. Tato metoda je mimo jiné neškodná, ale její účinnost je nízká. Jako základ berou dítě nebo mýdlo na praní a ředí ho ve vodě. Konzistence roztoku by měla být jako želé. Mince je ponořena do směsi na několik hodin. Po vyjmutí výrobku a opatrně očistěte od zbytků nečistot zubním kartáčkem.

Pozor!

Je-li výsledek neuspokojivý, je nutné postup opakovat, ale nyní ponořte minci na několik dní, až na 1 týden. Během této doby se tuky rozpouštějí. Kdyby patina zůstalamísto, pak vyzvednout další, méně benigní produkt, metoda.

Zubní pasta

Jedním z čističů stříbrných mincí pro domácnost je zubní pasta. Kompozice, které neobsahují bělící složky, jsou tou nejlepší volbou. Nasaďte si povrch předmětu a začněte odstraňovat nečistoty kouskem měkké tkáně nebo kartáčkem na zuby. Po ukončení čištění se produkt odstraní ze zbytků zubní pasty promytím mincí pod tekoucí vodou při pokojové teplotě. Když byly zbytky produktu umyty ze stříbřitého povrchu, je předmět setřen do sucha.

Jedlá soda

Stříbrné výrobky často uvolňují nahromadění bahna a plaketu s jedlou sodou doma. Čistící prostředek na bázi hydrogenuhličitanu sodného musí mít hustou konzistenci. Soda se přidává do vody, dokud se roztok nestane kašovitým. Mincovna sátá hmota pro úplné vyčištění povrchu. Tato manipulace se provádí prsty, měkkým hadříkem nebo kartáčkem na zuby. Metoda je účinná, ale není vhodná pro hodnotné produkty, poněvadž tření za použití sloučeniny sodíku často zanechává mikrodamage.

Kyselina octová

6% roztok stolního octu pomáhá čistit povrch stříbra. Kompozice je navlhčena kusem měkkého hadříku, který se pak třese mincí, dokud produkt nezíská charakteristický kovový lesk. Pro urychlení práce je možné roztok kyseliny octové mírně zahřát. Po manipulaci s produktemumyjte teplou vodou, abyste odstranili zbytkový ocet. Kvůli silnému zvláštnímu zápachu je žádoucí provádět práci ve větrané místnosti.

Čpavek

Přípravek Salat je vhodným prostředkem, je-li nutné vyčistit minci z drůbeže - zelenkavé šmouhy. Vodný 10% roztok amoniaku se používá v přítomnosti oxidů na povrchu stříbrného produktu. Metoda je efektivní a jednoduchá. Stříbro se ponoří do amoniaku a čeká asi 1 minutu. Po čase se mince otře a podívá se na výsledek. Při aplikaci amoniaku se často dosahuje uspokojivého výsledku. Když však zůstává kontaminace, je přípustné opakovat ponoření mince do alkoholu.

Kyselina citrónová

Čištění stříbrných mincí kyselinou citrónovou znamená zvýšenou opatrnost - aby nedošlo k poškození kovového povlaku. Z tohoto důvodu není metoda běžná, ale vše zůstává produktivní. V 0,1 l vody dát 1 polévková lžíce. prášek kyseliny citrónové. Výrobek je ponořen do roztoku na krátké časové intervaly - až 1 minutu. Po vyjmutí mince ze směsi se stříbro otře hadříkem, promyje pod tekoucí vodou a otře.

Zajímavé!

Místo kyseliny je možné použít citronovou šťávu, která je v některých situacích nejlepší volbou. Výrobek je nutné ponořit do šťávy zcela, protože oxidy mohou zůstat na místech, kde se stříbro dostalo do styku se vzduchem. Po extrakci se produkt čistí zubním kartáčkem, promyje vodou a vodouotřete. Čištěná mince šťáva se nalije.

Sůl

Metoda se používá jen zřídka, protože nepříznivě ovlivňuje stav stříbra. Odborníci nedoporučují metodu, s výjimkou možností, kdy je nutné vymazat minci nízké hodnoty. Sůl poškrába povrch stříbra. K provedení této metody budete muset nalít vodu na fólii a přidávat jemně mletou sůl, čímž se kompozice dostane do kašovité konzistence. Výrobek je vložen do tohoto roztoku a „pohřben“ pod silnou vrstvou. Stříbro musí být stráveno v soli několik hodin. Poté, co je mince promyta vodou při teplotě místnosti a setřena.

Nestandardní prostředky

Existuje několik nestandardních metod, kterými čistí povrch stříbrných mincí před nečistotami a oxidy. Často se doporučuje aplikovat vodu, ve které byla vejce vařena, aby se lesk dostal na stříbro a odstranila se povrchová kontaminace. K odstranění patiny z produktu se používá kyselina mravenčí s koncentrací 5%. Kov se ponoří do kapaliny a po určité době se zbytky odstraní a vymyjí měkkým kartáčkem.

Vaření je také vyžadováno, když je mince odlupována. Výrobek se 10 minut ponoří do horkého oleje. Po vaření se stříbro omyje mýdlem a olej se odstraní kartáčkem. Pro úplné odstranění olejovitosti produktu se vaří v destilované vodě. Vaření je nežádoucí volbou pro vzácné mince, protože ušlechtilá patina odpadá.

Ochrana mincí

Stříbro počištění konzerv. Z povrchu výrobku odstraňte všechny zbytky po čištění. Aby bylo možné kopii zachovat, je možné ji namazat mastným činidlem, které zabraňuje rychlé tvorbě oxidu. Olej vazelíny je často používán jako takový. Mince, kterou lze vložit do držáku - specializovaný balíček pro skladování. V budoucnu je nežádoucí umožnit dotykový kontakt s produktem - to vede k vzniku nových kontaminantů.

Závěr

Neexistuje žádná možnost, která by vynulovala mince do původního stavu. Je však možné zlepšit stav výrobku. Bezpečným způsobem je použití mýdlového roztoku. Když nečistoty nereagují dobře, je přijatelné použít silnější nástroje. Hlavní věcí je nepokazit minci během manipulace. Proto je žádoucí cvičit na stříbrných mincích před stříbrem.