Jak čistit spálenou nádobu: nejúčinnější metody čištění

Při vaření jídla se často stává, že hoří. Výsledkem je nejen chuť a vůně pokrmu, ale i samotná jídla. Čištění černého slámy doma a spálených zbytků potravin uvnitř i vně pánví pomůže lidovým lékům a chemikáliím v domácnosti. Při jejich použití je třeba vzít v úvahu vlastnosti materiálu, ze kterého je nádoba vyrobena.

Vyčistěte smaltovaný plech

Před než praním vypálené pánve smaltovaným nátěrem je třeba vzít v úvahu následující vlastnosti:

  1. Čištění začneme co nejdříve, jinak může povrch smaltu žloutnout.
  2. V žádném případě nevylévejte studenou vodu do vyhřívané nádoby. Prudký pokles teploty způsobí praskání povlaku.
  3. Nepoužívejte tvrdé a kovové kartáče, mohou poškrábat povrch.
Přečtěte si také

Čištění smaltované pánve

Pokud je smaltovaná pánev spálena, nespěchejte ji, abyste ji vyhodili. Vzpomeňte si na babičku Fedor z pohádky Chukovského, ...

Využíváme následujících metod čištění zbytků spálených potravin:

  • Soda. Pro odstranění malých nečistot nasypte prášeka jemně je otřete houbou. Pokud je pánev velmi spálená - odstraníme silné saze s následujícím roztokem: nalijte vodu do nádoby (1 l), vylijte sodu (1 polévková lžíce). Směs se vaří asi 30 minut, vypne se a počkejte, až vychladne. Během vaření doporučujeme místnost dobře větrat. Vyčistěte houbu houbou a důkladně omyjte.

Poznámka!

Aby bylo možné vyrovnat se s velmi vážným znečištěním, před vařením roztoku sody přidejte k němu oct (20 ml) nebo strouhané mýdlo (1/2 bar).

  • Sůl. Nádobu posypte zevnitř, zalijeme malým množstvím vody a necháme 2 hodiny, nádobu nahradíme horkým proudem a uhlíkem vydrhneme houbou. Pokud to nebylo možné zcela opláchnout - nalijte vodu do nádoby (1 l) a přidejte sůl (5-6 lžiček), dejte ji na oheň, počkejte na var, ohřejte na médium a vařte asi 40 minut. Chcete-li odstranit vypálené stopy na vnější straně misky - vložte ji do velké nádoby a podobně vařte ve fyziologickém roztoku.
  • Ocet. Do misek nalijeme ocet a necháme 2 hodiny stranou, poté nádobu omyjte obvyklým saponátem a zbytky čisticích prostředků důkladně opláchneme.
  • Aktivní uhlí. K čištění vypálené pánve ze zbytků mléka použijte uhlí. Rozdrcte hrst prášků a zalijte výsledný saze. Čekáme 30 minut, nalijeme do nádoby teplou vodu, necháme po dobu dalších 1,5 hodiny a omyjeme mycím prostředkem.
  • Syrovátka. Naplňte nádobí tak, aby látkaspálené oblasti zcela zakryjte, nechte 12 hodin a opláchněte čistícím prostředkem.
  • Bělost. Co dělat, když je nátěr stmíván a jsou na něm skvrny ze seškrabané tyče? Smíchejte kyselinu citrónovou (3 sáčky) a sodu (3 lžíce), přidejte bělost (100 ml) a vodu (1 l). Směs se převede do varu a vaří se 30 minut. Vypněte, počkejte na ochlazení, vypusťte roztok a nádobu důkladně omyjte. Pak ji naplňte čistou vodou a znovu vařte. Nezapomeňte dobře větrat místnost, použijte rukavice a masku.
  • Mýdlo na prádlo. Do misky nalijte vodu (1 l) a nalijte strouhané mýdlo (1/2 kusu), vařte po dobu 30 minut a proč je třeba sazí očistit houbou a důkladně omyjte.

Vyčistěte hliníkovou misku

Hořená hliníková nádoba je očištěna od uhlíku těmito způsoby:

  • Sůl se sodou. Smícháme je v poměru 1: 1, naplníme problémové oblasti, přidáme vodu, dokud se nezíská kašovitá směs a necháme působit po dobu 24 hodin, roztok vyjměte, nalijte vodu do misek a vařte 30 minut. Poté důkladně omyjte.

Poradenství!

Nedoporučujeme používat pro čištění hliníkových nádob pouze jednu sodu, protože je vysoká pravděpodobnost ztmavnutí jejího povrchu.

  • Kyselina citrónová. Nalijte vodu do nádoby tak, aby pokryla všechny spálené oblasti, přidejte kyselinu (2 polévkové lžíce), vařte 15 minut, počkejte, až vychladne a omyjte obvyklým detergentem.
  • Kyselé ovoce. Vypálenou hliníkovou pánev lze vyčistit kyselými jablky nebo citronem. Grate libovolnéz těchto plodů a zabalte výslednou hmotu gázou. Nádoby promažíme, počkáme 40 minut a pak je omyjeme tekutinou.
  • Silikátové lepidlo. V kbelíku vroucí vody (10 l) se rozpustí lepidlo a sody (100 g každý). Položíme oheň, počkáme na var, vložíme hrnec do kbelíku a vaříme v roztoku po dobu asi 1 hodiny, poté celý povrch vyčistíme houbou. Nezapomeňte vzduch v místnosti a používat rukavice s maskou.

K odstranění uhlíku z povrchu hliníkových pánví můžete použít také aktivní uhlí nebo syrovátkový kartáč.

Vyčistěte nádobu z nerezové oceli

Je-li pánev z nerezové oceli spálena, může být vyčištěna tuhým kartáčem, zásadami, kyselinou a práškem. Z čisticích prostředků, které se používají k čištění smaltovaných a hliníkových nádob, které se připravují na základě:

  • soli;
  • soda;
  • kyselina citrónová;
  • ocet;
  • mýdlo na prádlo;
  • syrovátka;
  • aktivní uhlí.

K čištění vypálené nádoby z nerezové oceli lze použít také následující nástroje:

  1. Směs PVA lepidla a pracího mýdla. Ve vodě (5 l) rozpusťte rozetřené mýdlo (1/3 bar) a lepidlo (1 polévková lžíce), nádobu spusťte do směsi a vařte po dobu 40 minut. Poté důkladně omyjte mycím prostředkem.
  2. Soda s bělostí a kyselinou citrónovou. Vypálené zbytky marmelády lze snadno vymyt ze směsi sodíku (50 g), kyseliny (5 g) a bělosti (100 ml) a vody (1 polévková lžíce). Roztok se naplní do nádoby a vaří se 20 minut. Byna konci této doby, umyjte nádobí studenou vodou.
  3. Chemikálie pro domácnost. Skladované čisticí prostředky můžete také vyčistit ze spalované pánve. Vezměte si například Amway nebo Schumann a sprej na dobře zahřátý kontejner. Čekáme 30 minut a pak omyjte a důkladně omyjte povrch houbou.

Tipy pro péči o pánve z nerezové oceli

Aby nerezové nádobí svítilo a vypadalo jako nové, doporučujeme použít následující triky:

  1. Surový brambor může vrátit svou dřívější lesk. Odřízněte malý kousek zeleniny a protáhněte je po celém povrchu misky.
  2. Ocet odstraní stopy vodních skvrn. Navlhčíme houbu a otřete ji pánví.
  3. Silně zbarvené skvrny odstraní amoniak. Smíchejte s zubním práškem (1: 1) a stěrkou otřete všechny stěny. Poté důkladně opláchněte teplou vodou.

Recenze

Mila

„Vyčistil jsem pánev z spálených zbytků džemu po dobu dvou hodin varu. Nalil jsem do něj horkou vodu, položil na pomalý oheň a přidal nasekané mýdlo na prádlo. Všechny hořáky se odlouply.

Olga

„Starší šňupací tabák dobře odstraňuje izraelské Unicum. Čistím je všechny hrnce a pánve. Problematické oblasti zpracovávám s řešením, zanechávám trochu „práce“ a pak je vypláchněte. Černota jde před očima. Mytí je radost. “

Alice

„Moje kaše je neustále hořící. Umyl jsem tokyselinu citrónovou v pánvi, přidejte tam trochu vody a položte na střední teplotu. Poté, co se voda vaří, se dokonale vzdaluje celý hořák. “

Při odstraňování černého uhlíku je třeba vzít v úvahu zvláštnosti povlaku a materiálu, z něhož jsou nádobí vyrobeny. A také si pamatujte na základní pravidla péče o ně a na naše doporučení týkající se použití čisticích prostředků.