Jak a co vyčistit ztmavené šperky

Bižuterie je skvělou alternativou drahých šperků a vypadá to stejně elegantně. Je pravda, že rychle ztrácí svou krásu - poskvrňuje, stává se pokrytým rezavými skvrnami, ale zkušené hostesky se již dlouho naučily dávat své oblíbené náušnice a přívěsky nový „život“.

Metody čištění

Nejčastěji vyrábějí bižuterii z mědi, různých slitin (pro stříbro), kovu s prachem (pro zlato), kamenů, plastů, skla. Jakýkoliv kov dříve nebo později začne oxidovat, kameny z prachu a domácí chemie ztmavnou, sklo a kamínky ztmavnou. Každý materiál potřebuje vlastní péči a určité čištění - jeden se bojí vlhkosti, druhý netoleruje abraziva. Než se rozhodnete, co čistit, nainstalujte, co vaše šperky je vyroben.

Kovové šperky

\ t

Můžete si koupit speciální pastu, toner pro čištění šperků nebo použít nástroje připravené doma.

  • Tmavé kovové šperky lze očistit umístěním produktu na několik minut do roztoku křídy nebo zubního prášku (pro přípravu připravte 100 ml vody a 2 lžíce výrobku). Vytáhněte a jděte s měkkým štětcem. Zbytek směsi omyjte vodou, otřete vlněným hadříkem.
  • Bude dobře dopadnout na čištění řetězu a zubní pasty: naneste na měkký kartáč, projděte problémovými oblastmi.

Některé hostesky doporučují odstranit šperky z malých skvrn skvrnami octem. Buďte opatrní: v případě, že suspenze, chirurgické ocelové náušnice, mohou ztmavnout ještě více z kyseliny!

  • Pokuste se vyčistit stříbrnou výzdobu doma pastou: přidejte dostatek vody do jedlé sody, aby se vytvořila kaše. Naneste ji na povrch a nechte trochu času promíchat nečistoty, pak můžete kov očistit kartáčkem na zuby. Opláchněte, otřete měkkým hadříkem.
  • Stříbrné šperky lze stále čistit čpavkem: namočte do ní hadřík a otřete povrch, vyleštěte suchým hadříkem na lesk. Nebo se ponořte do koncentrovaného mýdlového roztoku po dobu 10 minut a opláchněte. Pokud ne všechny skvrny jsou pryč, zkuste je kartáčovat kartáčkem na zuby navlhčeným ve stejném roztoku.

Měděné šperky

Pokud měděné šperky doma ztmavly, lze je očistit octem: smíchejte jemně mletou sůl s octem do pastovitého stavu, dejte kaši na hadr a otřete povrch, opláchněte sůl vodou, osušte měkkým hadříkem.

Trochu podivné, ale velmi účinné čištění mědi česnekem. Na strouhadle nastrouhejte hřebíček, promíchejte se špetkou soli a naneste směs na šperky. Po 5 minutách je vypláchněte.

Bižuterie s naprašováním

Ani se nepokoušejte čistit zlaté šperky brusivem: vymažeš všechny prachy!

Je povoleno pouze jemné čištění: mýdlo rozpusťte v teplé vodě, do roztoku vložte žlutý kovový produkt, omyjte měkkou houbou nebo hadříkem.

Místa s těžkým přístupem lze čistit vatovým tamponem. Přidejte třpyt šperků se zlatým prachem za použití čpavku: několik kapek tohoto alkoholu stačí na to, aby spadl do sklenice vody. Nebo zkuste vyčistit povrch hadrem navlhčeným ve vinném octě, opláchněte a nechte produkt uschnout.

Sklo a kamínky

Sklo, plastické dekorace doma by se mělo čistit v mýdlové vodě. Rozpustit nádobí v teplé (ne horké!) Voda, dát své poklady tam po určitou dobu (špinavější povrch, tím déle budete držet v roztoku). Protřepejte nádobu tam, kde se zvlhčují dekorace, aby se znečištění zlepšilo, důkladně opláchněte. Pokud do čisticího roztoku přidáte lžíci čpavku, vaše „diamanty“ již nebudou zablácené a začnou znovu svítit.

Je lepší čistit nátěr rhodia v mýdlové vodě, ale použít roztok amoniaku.

Umělá perla se na rozdíl od přítomnosti nebojí vody, takže ji můžete bezpečně vyčistit v mýdlové vodě.

Přírodní, umělé kameny

\ t

Ne mokré šperky s oblázky, pokud si nejste jisti, zda je to skutečný kámen, nebo ne. Je lepší ji čistit vlněnou látkou, jako by leštila.

Vyčistit výzdobu perlou,akvamarín, opály, potřebujete čistou vodu a měkký hadřík: opláchněte produkt, otřete do sucha. Někteří dokonce používají fén k urychlení procesu sušení. V tomto případě buďte opatrní: pokud jsou lepené fragmenty, mohou se uvolnit pod vlivem vysoké teploty.

Řádná péče

Vysoce kvalitní šperky někdy stojí svého majitele za mnohem levnější šperky, takže se o to musíte řádně starat.

  1. Sejměte své oblíbené šperky, když se sprchujete nebo aplikujete krém.
  2. Snažte se stříkat parfém na šperky, chránit jej před kontaktem s odstraňovačem laků.
  3. Nenechávejte je v koupelně, kde je vysoká vlhkost, na parapetu nebo na stole, kam pronikají sluneční paprsky.
  4. Před uložením do paměti nezapomeňte vyčistit šperky před nečistotami. Pečlivě zvážit výzdobu, zkontrolujte, zda je dobře vysušil: i malé množství vlhkosti může způsobit rez.

Je to trochu snaha a ještě méně finančních nákladů - a vaše bižuterie opět potěší oko!