Jak a co čistit mosaz doma: nejúčinnější způsoby

Věci z mosazi najdeme v domě mnoha. To může být nádobí, nádobí, starožitné šperky nebo ikony. Všechny tyto produkty vyžadují pravidelné čištění. Chcete-li vyčistit mosaz doma a nepoškodit kov, musíte provést čištění podle všech pravidel. Cenné starožitnosti, které sloužily více než tucet let, vyžadují obzvláště pečlivé zacházení.

Mosaz a jeho použití

Mosaz je kovová slitina, jejíž hlavní složky jsou zinek a měď. Jako další přísady, cín, olovo, nikl, mangan, se používají jiné kovy. Podle standardního vzorce je poměr zinku k mědi 2: 1, ale v posledních letech objemový zlomek zinku klesl na 30%. Poměr kovů závisí na vlastnostech slitiny. Pokud má tedy výrobek technický účel, je obsah zinku v něm zvýšen. To výrazně snižuje cenu.

Mosaz je jeden z nejvíceběžné slitiny, má větší odolnost proti opotřebení, ale často oxiduje. Slitina s obsahem zinku 20% se často používá pro výrobu automobilových dílů, topných zařízení. Pokud zinek obsahuje 40%, pak ze slitiny vyrábějí příslušenství nebo lisované výrobky. Slitiny s komplexním složením používané v různých oblastech: při stavbě lodí, při výrobě hodinek, letadel a dalších věcí.

Tato slitina se často používá pro výrobu uměleckých doplňků, ve špercích, protože některé její formy jsou velmi podobné zlatu. Díky své nízké magnetizační schopnosti se mosaz používá k výrobě kompasů. Vysoká tepelná vodivost činí tento kov vynikající surovinou pro výrobu kotlů a samovarů.

Účinné způsoby čištění

Před čištěním mosazného předmětu se pečlivě zkoumá. Takové věci jsou celokovové nebo lakované. Záleží na tom, jaký způsob čištění lze použít bez poškození výrobku.

Důležité!

Pokud je předmět starožitný, má velkou historickou hodnotu, nedoporučuje se jej vůbec čistit. Tento postup odstraní patinu, která dává výrobku zvláštní krásu, hodnotu.

Pravidla pro péči o položky vyrobené z mosazi:

  1. Lakované mosazné předměty nesmí být ošetřeny agresivními látkami. K jejich vyčištění použijte mýdlový roztok, měkký hadřík.
  2. Je-li předmět silně znečištěn nebo potažen oxidy, jehočisté měkké formulace bez velkých abrazivních složek. Současně je účinek látky nejprve hodnocen na nenápadné části předmětu. Pro čištění použijte měkké kartáče.
  3. Sloučeniny obsahující kyseliny čistí mosazný povrch velmi rychle a efektivně. Jejich použití jako čisticích prostředků je však nebezpečné. Je-li nesprávně používán, je pravděpodobné, že kov pokazí.
  4. Neumývejte nádobí z mosazné myčky. Stane se nudným, ztratí atraktivní vzhled.

Před použitím speciálních čisticích prostředků se mosazné výrobky omyjí v teplé mýdlové vodě. připravuje se přidáním detergentu do vody nebo rozpuštěním mýdla na prádlo. V připraveném roztoku se věci udržují půl hodiny, pak se nečistoty promyjí měkkým hadříkem. Pak předměty osušte. Výsledkem tohoto promytí je, že produkt se zbaví tmavé skvrny a znečištění.

Kyselina šťavelová

V koncentrované formě se tato látka používá velmi vzácně. Typicky je kyselina šťavelová zařazena do seznamu složek detergentů pro instalatérské a obkladačské práce. Takové prostředky v kapalné formě jsou aplikovány na předmět, který má být čištěn, a vyčkávají na jeho ztmavnutí. Poté proveďte zpracování výrobku štětcem a posypte jedlou sodu. Poté se promyje tekoucí vodou a otřete.

U mosazných výrobků, které nebyly po mnoho let vyčištěny a jsou pokryty silnou vrstvou oxidu, je neúčinné používat výrobky s malou koncentrací kyseliny šťavelové. V tomtoV případě vysoce kvalitní mosazi z oxidu může být koncentrovaný roztok 10 litrů čisté vody a 200 g kyseliny šťavelové. Objekt je kompletně umístěn v tomto roztoku a udržován tak dlouho, až povrch ztmavne. Poté se odstraní a promyje se pod tekoucí vodou.

Důležité!

Kyselina šťavelová označuje žíraviny. Při práci s ní jsou proto na ruce položeny gumové rukavice a dýchací orgány jsou chráněny respirátorem.

Aceton

Tento nástroj má vynikající rozpouštěcí vlastnosti a používá se k čištění oxidů z mosazných předmětů. Za tímto účelem se látka navlhčí v acetonu a vnější povrch výrobku se otře, dokud není tmavá patina zcela odstraněna. Pokud nečistoty nezmizí dobře, je věc namočena ve vroucím vodném roztoku octa a soli. Po varu se produkt vlije do kapaliny a vaří se 3 hodiny. Když změkne květ, odstraní se hadříkem namočeným v acetonu.

Aceton není vhodný k čištění lakovaných mosazných předmětů. Tento nástroj koroduje vrstvu laku a pak musí být obnoven.

Zubní pasta

Tímto způsobem se odstraní znečištění v těžko přístupných oblastech objektu. Po předběžném opláchnutí v mýdlovém roztoku se na výrobek nanese malé množství zubní pasty a předmět se vyčistí ubrouskem nebo měkkým kartáčkem.

Kyselina citrónová a ocet

Smýt staré skvrny na povrchu věcí z mosazi, aby tlustá hmota 1 polévková lžíce. mouka, 1 polévková lžíce. Já ocet a trochu vody. Totohmota pokrývá povrch předmětu a čeká na sušení. Povlak je poté odstraněn a vyleštěn.

S mosazi můžete kartáčovat jedním octem. K tomu se kapalina zahřívá a aplikuje hadříkem na čištěný předmět. Pokud je výrobek silně znečištěn, je místo ošetřeno opakovaně.

Kyselina citrónová se také používá jako činidlo proti oxidům a skvrnům. Chcete-li to provést, zmáčkněte šťávu z 1 citronu a promíchejte ji se solí až do vytvoření kaše. Nanáší se na povrch objektu a otírá. Potom se předmět omyje a osuší. Použijte lemongrass být opatrný, protože to může poškodit kovovou slitinu.

Čištění smirkovým papírem

Tato metoda čistí kuchyňské nádobí, pokud je silně uzená. Jemně zrnitý brusný papír čistí nádobí mírným tlakem, aby nedošlo k poškození kovu. Zbytky znečištění na těžko přístupných místech se odstraňují chemickou metodou.

Brusný papír se nepoužívá k čištění šperků a dekorativních předmětů. Může velmi snadno poškrábat povrch. V důsledku toho dojde ke ztrátě dekorativní hodnoty položky.

Čištění solí

Mosaz může být vyleštěn, aby svítil doma běžnou stolní solí. Smíchá se s malým množstvím citronové šťávy a vyčistí povrch výrobků. Dalším způsobem, jak použít sůl, je míchat 500 ml podmáslí s 1 polévkovou lžící. Já sůl. Tyto nástroje odstraňují odolné skvrny od předmětů z mosazi a vytvářejí lesklý povrch.

Lze míchatjemná sůl s nízkotučným krémem, aby se vytvořila hustá pasta. Nanáší se na výrobek a otírá. Pokud je kontaminace perzistentní, látka se ponechá v této oblasti po dobu 30 minut. Pak věc umyjte pod tekoucí vodou.

Důležité!

Při použití detergentů se solí musíte před použitím detergentu počkat, dokud se krystaly úplně nerozpustí.

Profesionální čisticí prostředky

Kyslé sloučeniny „Metalin“ nebo „Delo“ se používají pro silné znečištění a rozsáhlé oxidy. Trvale chrání před tvorbou oxidů a dlouhodobě udržují lesklý povrch. Lze je nalézt v různých železářstvích. Tyto látky jsou velmi agresivní, takže se používají v přísném souladu s pokyny. Po dokončení čištění se předmět důkladně umyje od zbytku čističe.

Důležité!

Při práci s kyselými přípravky používejte respirátor a gumové rukavice.

Přípravek Trilon-B Remedy se také používá k odstranění odolných skvrn a tlustého plaku. Zředí se vodou v poměru 1:10 a položky pro čištění se ponoří do výsledného roztoku. Doba prodlevy produktu v kapalině závisí na tom, jak silně je kontaminována. Po konečném odstranění plaku se předmět omyje tekoucí vodou.

Prostředky k odstranění světelného znečištění

Pokud na povrchu mosazných předmětů nejsou žádné trvalé skvrny, je pozorováno pouze mírné ztmavnutí alze použít pro čištění méně agresivních prostředků. Například k odstranění kečupu:

  1. Přípravek nejprve omyjte mýdlovým roztokem.
  2. Poté otřete povrch houbou s kečupem a nechte působit 20 minut.
  3. Namočené nečistoty, pak houba a opláchněte teplou vodou.

Dalším měkkým mosazným čistícím prostředkem je jogurt. Nalije se do pánve a ponoří se do tekutých předmětů z mosazné slitiny. Po jedné hodině uchovávání v mléčném výrobku se produkty odstraní, promyjí se tekoucí vodou a otře se ručníkem.

Kvalitně lze mosaz očistit jedlou sodu a limetkou:

  1. Směs hydrogenuhličitanu sodného se v polovině smísí s vodou.
  2. Na povrch předmětu položte kašu.
  3. Držte po dobu 20 minut.
  4. Vápno odřízněte a otřete kus výrobku.
  5. Nechte působit po dobu 40 minut, poté vše umyjte vodou.

Pokud první pokus nedosáhl dokonalé čistoty, proces se znovu opakuje.

Jak odstranit lak

Některé položky z mosazi jsou lakované. Chrání produkty před tvorbou oxidů a dodává jí lesk. V místech, kde je vrstva laku poškozena, dochází k postupné oxidaci kovu. Proto je třeba věc očistit od laku a znovu použít ochrannou vrstvu. To je vhodné dělat to pod proudem horké vody. To je nejbezpečnější způsob odstranění povlaku. To také pomáhá zbavit se starého laku vařením ve vodě po dobu tří minut.

Pokud horká voda nepomohla, můžete starou vrstvu odstranit odstraňovačem laku na nehty. Nanáší se na povrch výrobku štětcem. Když je lak odstraněn, povrch předmětu je vyleštěn speciální pastou. Poté můžete aplikovat nový lak.

Bezpečnostní opatření

Při samočištění mosazných předmětů lidovými metodami nebo pomocí speciálních prostředků je důležité dodržovat některá pravidla:

  1. K čištění mosazi doma potřebují na povrchu štěrbiny uzavřené olejovou tkaninou nebo vodotěsnou fólií.
  2. Během práce noste ochranný oděv, gumové rukavice a respirátor. V tomto případě jsou nutné rukavice nejen pro ochranu kůže rukou. Chrání povrch měkkého kovu před poškrábáním.
  3. Nástroje pro čištění mosazných předmětů se volí na základě složení slitiny.

Nedoporučujeme provádět čištění starožitných starožitností nezávisle. Restaurování těchto výrobků provádějí odborníci. Nesprávné použití čisticích prostředků poškodí předměty.

Prevence

Aby se věci z mosazi udržovaly v perfektním stavu, stačí je řádně pečovat a pravidelně je čistit před nečistotami. Při čištění výrobků z mosazi odstraňte prach a nedovolte, aby se hromadil na těžko přístupných místech. Pro leštění povrchu předmětů měkkým hadříkem. Je nutné zachovat brilanci.

Věci z mosaziztmavte před slunečním zářením. Proto musí být uloženy v uzavřených skříních a zásuvkách. Vlhkost je také škodlivá pro tuto slitinu, takže místnost, kde jsou umístěny mosazné nádobí, nádobí nebo lustry, by měla být pravidelně sušena a větrána. Pro skladování použitých šperků, čalouněné uvnitř měkkým hadříkem.

Závěrem

Pokud provádíte čištění mosazných věcí všemi pravidly, proces není obtížný. Zároveň musíte učinit preventivní opatření a nosit gumové rukavice a respirátor. Pravidelné čištění výrobků udrží jejich atraktivní vzhled a lesk.