Jak a co bělit tylu od šedivosti a žloutnutí doma

I vysoce kvalitní tyl postupně ztrácí svou bělost a krásu pod vlivem řady negativních faktorů. Vylepšení zobrazení pomůže pravidelnému čištění. Profesionální suché čištění má určité výhody, ale jsou také účinné domácí metody, které nevyžadují žádné komplikované manipulace, ani nejsou drahé.

Metody bělení

Při běžném mytí není snadné dosáhnout úplné purifikace. Navzdory skutečnosti, že tkanina je volná a tenká, udržuje dobře prachové částice, uvnitř vláken samotných zůstávají i erodující žluté a šedé pigmenty. Proto je nutné použití bělícího prostředku a speciálních technik zpracování.

Moderní chemie

Počet různých bělic je obrovský a mezi nimi je většina skutečně účinná. Dosažení původní barvy je zaručeno díky přítomnosti agresivních sloučenin v kompozici. Vymažte tylu z nepříjemné žloutnutí, takže můžete jen několikrát a to je hlavní nevýhodou metody. Po pouhém mytí bude závěs zcela nový, ale po třetí nebo čtvrté aplikaci si můžete všimnout oslabení napětí vlákna.a prameny, znatelné ztenčení látky na některých místech. Výrobek se rychle roztrhne, ztratí svůj tvar. Totéž platí pro populární "White".

Poznámka!

Snížení počtu výrobků neumožňuje snížit negativní dopad na tkaninu na nulu. Účinek ošetření však bude mnohem méně patrný, proto se doporučuje dodržovat pokyny výrobce.

Zažloutlý závěs lze ošetřit jemnými syntetickými činidly. Jsou opravdu účinné, někdy je však nutné namočit nebo zahřát. Moderní kompozice profesionální úrovně opravdu jemně ovlivňují vlákna. Jejich hlavní nevýhodou je předražená a omezená přítomnost na pultech obchodů.

Trávení mýdlem a sódou

Jedná se o jednu z nejlepších metod, jak bez jakýchkoli nákladů vybrousit tyl bez poškození a poškození zdraví nebo poškození tkaniny. Je nutné připravit prostorný smaltovaný kontejner. Může to být kbelík, velká mísa nebo objemová pánev. Tkanina je umístěna ve studené vodě, pak se vše začne pomalu zahřívat. Obsah nádoby by měl být promíchán, podporuje rovnoměrné zahřívání. Zachránit tylu před nepříjemnou otupělostí, to bude trvat 15 minut až půl hodiny. Během této doby bude veškeré znečištění změkčeno a odstraněno bublinkami vody, zatímco hmota sama o sobě nebude trpět. Pokud neexistuje automatický psací stroj, je to jeden z nejpohodlnějších způsobů.

V některých případech není možné bělení tylu pouze varem.Například, tvrdohlavé skvrny rostlinného původu, stopy po nich, žlutohnědá barva z cigaretového kouře po několika měsících stažení není snadné. Chcete-li urychlit proces a zvýšit konečný efekt, měli byste přidat trochu sody nebo mýdlo na prádlo. Ve zvláště obtížných případech můžete tyto jednoduché látky kombinovat. Mýdlo se tře, umístí do již ohřáté vody v poměru 200 gramů na dva litry kapaliny. Soda může být rozpuštěna ve studené vodě, dvě stě gramů stačí na dva litry. Je přípustné překročit dvojnásobek uvedených koncentrací, pokud požadovaný účinek nebyl dosažen během léčby půl hodiny.

Manganistan draselný

Navzdory své intenzivní barvě je manganové řešení schopno dát látce chladný, sněhově bílý tón, který majitelé takových záclon hledají. Tento způsob jak vybělit tyl doma rychle as minimálními náklady na žlutou a šedou, je vhodný pro ty, kteří chtějí minimálně ovlivnit tkaninová vlákna. Můžete tak zvládnout starou tenkou oponu, jemnou tkaninu z velmi lehkých a jemných vláken.

Do mísy s teplou vodou přidejte několik krystalů látky, důkladně promíchejte. Zvýšení koncentrace by mělo být postupně získáno řešení aktivní barvy, ale zcela transparentní. Po vložení do nádoby s látkou, zcela ponořen do vody a nechat 3 hodiny. Pak se opláchne v tekoucí vodě, oddělí se zbytky pigmentu, aby se získal požadovaný odstín. Bělené záclony se musí sušit pouze poUvidíme konečný výsledek.

Poznámka!

Mangan je špatně rozpustný v tvrdé vodě, někdy krystaly klesají na dno. Na tkanině mohou zanechat jasnější růžové skvrny, takže před namočením by závěsy měly zkontrolovat řešení.

Zelenka

Způsob bělení tylu s použitím brilantní zelené barvy je dobrý v případech, kdy není žloutnutí příliš hluboké. Například, pokud jsou závěsy pravidelně zpracovávány. Pokud existují stará místa, tato metoda nebude fungovat, stejně jako po mnoha letech vyhoření na přímém slunečním světle.

Nejdříve se připraví koncentrovaný roztok: brilantní zelená v množství 10 kapek a 200 g vody při teplotě místnosti. Samonosný nástroj je odeslán do nádrže do 10 litrů teplou tekutinou. Tyl je položen na 30-40 minut, ale během této doby se neustále obrací k rovnoměrnému rozložení tak neobvyklého bělidla. Pomocí brilantní zelené můžete dosáhnout znatelného zlepšení vzhledu, ale může to trvat několik takových postupů.

Peroxid vodíku

Je možné prát tyl v běžné pračce, ale aby bylo možné provést hluboké bělení, je třeba do prostoru pro prášek přidat několik tablet peroxidu. Nejčastěji se tento nástroj používá v kapalné formě, ale lisovaná forma je optimální pro použití ve stroji automaticky. Je dost deset tablet pro mytí jedné záclony 4-5 metrů široké a asi dva metry dlouhé. Měli byste si vybratjemný režim, vypněte cyklus odstřeďování a nastavte teplotu na 40 stupňů. Kromě toho stojí za to opětovné opláchnutí, v tomto případě nebude existovat žádný specifický zápach chemického činidla a nedochází k žádnému podráždění rukou nadměrně citlivých osob.

Účinnějším způsobem je použití peroxidu vodíku i amoniaku. Mytí s přidáním této směsi lze provádět ručně a pomocí stroje. Tři lžíce kapalného peroxidu se smísí s jednou lžičkou amoniaku, vše se rozpustí v 10 litrech vody při teplotě asi 60 ° C.

Poznámka!

Při použití této směsi musíte dodržovat bezpečnostní opatření. Ruce by měly být chráněny rukavicemi a ústy a nosem obvazem. Tyto látky mohou způsobit krátké, ale nepříjemné podráždění sliznic a kůže.

Nechte clonu po dobu 30 minut, otočte ji několikrát, pokud se jedná o ruční zpracování, pak opláchněte, dokud nebude zcela bez zápachu a suchá. Je tedy možné se zbavit převážně žluté barvy, nicméně pokud bude opona příliš šedá, bude obtížné dosáhnout jasné bílé barvy.

Blueka

Dalším způsobem, jak vybělit domácí tyl v pračce, je použít jednoduchou modrou barvu. Přidává se místo oplachu nebo kondicionéru spolu s polovičním množstvím pracího prostředku v množství dvou uzávěrů. Nastavte jemný režim mytí, teplota je 40 stupňů. Takovézpůsob má významnou nevýhodu - pokud má kompozice nízkou kvalitu, nemusí se zcela rozpustit. Totéž se stane, když je voda příliš tvrdá nebo pokud výdejní automaty automatu selhávají.

Proto se u nových záclon, velkých výrobků doporučuje používat ruční zpracování. Jeden uzávěr produktu se rozpustí v 10 litrech vody, pak se tkanina namočí po dobu 40 minut a periodicky se otáčí. Potom se opláchne bez stlačení, suší se ve svislé poloze. Při otáčení by se nemělo otáčet, protože by mohlo dojít k jeho poškození.

Škrob

Škrobové sloučeniny dávají starým záclonám tvrdší tvar, vrátí je do hustoty a zlepší barvu. Proto se tato metoda používá pro tyl, který by měl ležet v krásných objemových záhybech, aniž by se měnil tvar. Škrob se rozpustí ve studené vodě rychlostí 5 lžic na 5 litrů kapaliny. Poté se koncentrát nalije do velké nádoby o objemu do 15 litrů. Předmývejte závěs v psacím stroji nebo ručně, abyste se zbavili prachu a čerstvých nečistot. Po manuálním pohlazení v roztoku. Látka se nechá 15-20 minut, pak se lehce opláchne a suší ve vzpřímené poloze.

Poznámka!

Metoda není vhodná pro barevné tkaniny, záclony s tmavým dekorem. Škrob zanechává znatelnou bílou sraženinu, kterou je obtížné umýt.

Sůl

S pomocí soli se můžete nejen zbavit žloutnutí, ale také odstranit nepříjemné pachy,které tkanina tak dobře absorbuje. Krystaly se používají společně se zelenou barvou a modrou barvou pro dosažení nejlepšího účinku. Procesní sekvenci můžete vidět v mnoha videích na internetu, ale samotný proces je jednoduchý. V první fázi pečlivě umyjte tkaninu. Pak připravte roztok teplé vody, tři slané lžíce soli a tři kapky brilantní zelené. Tyl je v něm namočený po dobu 3-5 minut, opláchnut v teplé vodě. Pak se ponoří do umyvadla s teplou vodou, tři kapky brilantní zelené a tři kapky modré, nechají se dalších 10 minut a pak se opět důkladně promyjí. Čisté bílé lze tedy dosáhnout bez poškození tkaniny.

Zvláštní případ: komplexní tkaniny a komplexní skvrny

Ne všechny typy závěsů mohou být zpracovány každou z popsaných metod. Syntetika nevydrží zvýšené teploty, může se při varu deformovat nebo úplně roztavit. Staré látky jsou zase citlivé na chemický útok, jejich vlákna jsou již zředěná, takže je třeba s nimi zacházet opatrně. Pro záclony bude zapotřebí speciální přístup:

  • kapr
  • polyester;
  • ok.

K čištění výrobků ze syntetických materiálů, k bělení nylonového tylu, budete muset vybrat nejjemnější ze všech metod. Použijte lepší peroxid vodíku. Rychle proniká do syntetických vláken a nejenže je nezničuje, ale doslova působí zevnitř, odstraňuje veškerou žlutost a otupělost. Tato látka je součástí značkových výrobků pro mytí syntetických materiálů.Sůl a škrob také dobře zvládnou jejich úkol, zatímco brilantní zelená, manganistan draselný a modrá mohou způsobit příliš intenzivní zabarvení.

Se všemi tylovými záclonami by mělo být při mytí pečlivě zacházeno, ale jsou zvláště citlivé na jakékoli kontrakce a zkroucení orgánu. To může být rychle bělené jednoduše namočením v roztoku brilantní zelené a soli. Pokud je závěs zbarven, lze použít pouze sůl. Po důkladném opláchnutí rukou nebo v pračce, ale bez odstřeďování. Není-li vše zažloutlé, může se postup opakovat.

Poznámka!

Tělo se díky vlastnostem svých vláken rychle zbarví žlutě, a proto vyžaduje zpracování o něco častěji než jakákoli jiná tkáň.

Staré záclony je obtížné umýt, protože mohou být roztrženy kvůli intenzivním pohybům. Sůl by neměla být používána, stejně jako var, "bělost" a peroxid vodíku. Nejlepší možností je ošetření škrobem, manganistanem draselným nebo brilantní zelení. Nesmí se používat modřina, protože uvolněná tkanina může rychle absorbovat aktivní barvivo. Tyto záclony jsou umývány pouze ručně, stroj můžete používat v režimu přírodního hedvábí.

Pokud do struktury textilie již vstoupila žlutost, je na povrchu velké množství znečištění prachem, mastnotou a tabákovým kouřem. Silný žlutý pigment může být odstraněn střídavě metodami namáčení v soli, mytí v Zelenka a modré, pak zpracováním ve škrobu. Pokud se látka vaří, měla by být také použita,přidávat jen ekonomické málo. Je lepší vařit silně zažloutlý tyl ihned po namočení v soli.

Odkazy

Polina

Mám rád vařící bílé záclony, takže při mytí vždy používám peroxid vodíku. Dokonce i pět tablet je pro mě dostačujících, protože je pravidelně umývám. Používám ho jak pro kapr, tak pro organzu, nastavuji režim mytí „vlny“. Je to dost na to, aby se textilie znovu rozzářila.

Katya

Nedávno jsem se rozhodl vrátit se k životu tylu staré babičky, má velmi krásný vzor. Za ta léta ve skříni žlutá zakořenila to, co se nazývá "pevně". Trávení mýdlem pomohlo, pak několik namáčení v peroxidu a opláchnutí modrou. Výsledkem je nová opona. Krátce se vařila a ne příliš intenzivně, vypnula oheň, aby nepoškodila látku.

Bělení jakéhokoliv tylu v domácnosti je docela možné. Výběr správné metody založené na složení tkaniny vám umožní dosáhnout znatelného výsledku bez poškození struktury vláken. Při pravidelném čištění je možné výrazně zjednodušit bělení v budoucnu.